2 Q

Simmi

Početnik
Poruka
46
Imam dva pitanja:
1.Zašto sv aki put kad upalim kompjuter pre startovanja Windowsa mi proverava D particiju(imam C i D particiju), znači CHDISK
2.Kad restartujem kompjuter uvek mi nestane toolbar u Quick Launch-u koji prethodno napravim.A Language bar mi je potpuno nestao.Znači u opcijama je uključen Language bar a nigde ga nema.
 
A ko ti to proverava H-disk,jel' imas neki program(AV)koji ti to radi ili nesto drugo.........navedi lepo sta je u pitanju??
 
Nemam pojma dal to radi neki program, ali svaki put kad upalim kompjutere pre startovanja Windowsa proverava D: particiju.Znači onaj slučaj plavba pozadina i bala slova i piše nešto CHKDSK na D: particiji u 3 faze.
 
Simmi:
Imam dva pitanja:
1.Zašto sv aki put kad upalim kompjuter pre startovanja Windowsa mi proverava D particiju(imam C i D particiju), znači CHDISK

Ajd' da probamo ovo prvo da resimo:

Ono sto se tebi desava je nesto sto Windows naziva "setting the dirty bit" i treba dakle da resetujes taj bit. Svaki puta kad se Windows startuje, poziva se autochk.exe od strane kernela, da skenira sve diskove, da li je taj "dirty bit" setovan. Ako jeste,, autochk startuje odmah chkdsk /f na tom disku. Chkdsk /f proverava integrited sistema i pokusava da ispravi eventualni problem na tom disku. Cesto problem nastane (ako ga uopste ima) ako si kompjuter ugasio preko "power" dugmeta (dakle ne regularno) ili ti je nestalo struje za vreme read-right operacije na tom (u tvom slucaju D) disku.

Pokusaj da resis ovako (malo uprosceno, jer mozda se nekome ko nije bas vest to desi):

1.) Klikni na Start> Run> i kucaj "CMD" i kad se nadjes u DOS-u, kucaj " fsutil dirty query D: " (ako je problem sa nekim drugim diskom, kucaj slovo tog drugog diska).
2.) To ce sad da ispita disk D: i najverovatnije ces dobiti izvestaj da je disk "dirty" bit setovan.
3.) Sad kucaj "CHKNTFS /X D:". Ovaj "X" naredjuje Windowsu da NE cekira taj disk sledeci put kad se Windows startuje
4.) Sad mozes "manuelno" (reset taster na primer) restartovati Windows i videces da se CHKDSK vise nece startovati kad se Windows podigne, vec ides direktno na desktop, kao i obicno. Ali to nije kraj, moras dalje odraditi.
5.) Kad kompletno podignes Windows ponovi ulazak u DOS (CMD komand iz Run) i sada kucaj komandu da zelis "rucno" da skeniras disk. Kucaj dakle "Chkdsk /f /r d:".
6.) Ovo ce te provesti kroz 5 etepa skeniranja a sto je najvaznije "dirty bit" nece vise biti setivan !
7.) Konacno, kucaj "fsutil dirty query d:" cisto da ti Windows potvrdi da "dirty bit" vise nije setovan na tom disku

Probaj pa javi rezultat....
 

Back
Top