DA LI JE SVEMIR BESKONACAN ?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Evo sta kaze udzbenik za prvi srednje:"Kosmos predstavlja beskrajan prostor koji okruzuje zemlju. Smatra se da ima poluprecnikod najmanje 15 milijardi svetlosnih godina iliti 9.5 milijardi km i da se neprekidno siri." To sto se i dalje siri bi znacilo da nije beskrajan. :D
 
Ok.. posmatrajmo loptu... To vam je dvodimenzionalna figura sa zakrivljenjem u tretjoj dimenziji... Sad posmatraj svemir... Shvati ga kao trodimenzionalna figura sa zakrivljenjem u chetvrtoj dimenziji (vremenu)... Dalje sledi da svemir jeste beskonachan.. Tako je meni fizicharka objasnila, a ko shvati, razumetje...
 
pa i meni je moj fizicar svasta pricao,ali to sto se kraj ne vidi ne znaci da on ne postoji.ja ne mogu da tvrdim da kraj postoji,ali ne znam kako oni mogu da tvrde tako pouzdano da nema kraja.
mislim,to je kao kada noj zabije glavu u pesak i ne vidi nikoga,pa se pravi da niko oko njega i ne postoji.isto tako i ovi ne vide kraj pa zakljuce da da ga nema.
 
Teorija o Velikom Prasku po meni je nerealna. Kako je mogla takva jedna eksplozija da se dogodi iz nicega. Znaci, zamislimo, NISTA. I odjednom BOOM!! Nemoguce..
BTW Kazu da se svemir sada siri ali da ce isto poceti i da se skuplja i tada ce sve biti unisteno.. Auu, crno nam se pise...
 
A taj pochetak, inache, kad josh nije bilo nichega, pa iz "nichega, veliki prasak" to nauka nemozhe da objasni pa tu stave boga kao "on je to zapocheo"... Chovek ima tenziju da vetjinu stvari shto nemozhe da objasni pripishe vishoj sili...
 
zex1:
ZANIMA ME DA LI POSTOJI KRAJ SVEMIRA? NEKI NAUCNICI TVRDE DA SVEMIR IMA SVOJ KRAJ,DOK DRUGI TVRDE DA JE ON BESKONACAN. ZNAM DA SE NAMA POZNATI SVEMIR PROSTIRE MILIJARDAMA SVETLOSNIH GODINA,ALI STA JE IZA TOGA?

Ne, veoma je hrabro reci da se svemir prostire u beskonacnost kao sto se usudise ti "neki" naucnici. Oni su izgleda smetnuli s uma da ukoliko je nesto nejasno i cije granice se ne mogu spoznati da je nepravilno reci tada da to nesto jeste ovako ili onako. Stoga i teza da svemir ima granice nije prihvatljiva.
Ta naucnicka tvrdjenja bi donekle i bila prihvatljiva da su oni svoje tvrdokorne teorije ublazili s izrazom koji dopusta alternativu: "Mozda je tako..."
 
Skoro sam gledao neku animaciju na Discovery-ju kako bi izgledalo kada bi napuštali Zemlju u hipotetičkom svemirskom brodu brzinom svjetlost i koliko bi nam trebalo da napustimo sunčev sistem ( da ga vidimo kao tačku ), pa onda do prve susjedne zvijezde, pa galaksija i tako to. Usput su govorili i koliko bi godina trebalo da protekne. Brojevi su tako nezamislivi da ovo pitanje gotovo da nema smisla, osim ova zadnja konstatacija prostor-svemir.
 
ZmAAj:
Teorija o Velikom Prasku po meni je nerealna. Kako je mogla takva jedna eksplozija da se dogodi iz nicega. Znaci, zamislimo, NISTA. I odjednom BOOM!! Nemoguce..
BTW Kazu da se svemir sada siri ali da ce isto poceti i da se skuplja i tada ce sve biti unisteno.. Auu, crno nam se pise...
ma nek se desi sta god hoce samo kada ja umrem da ne moram da dozivim da se istopim od necega ili da me proguta crna rupa,ili da gledam kako asteroid pogadja zemlju. :shock:
sta ce biti posle mene me ne zanima :D
 
Posle mene, potop :)

Ja dok sam ucio teoriju relativiteta i neke osnove kvantne fizike sam se samo u pocetku trudio da razumem stvari. Kasnije sam odustao jer su mnoge stvari neshvatljive nasim nesavrsenim culima (ukusa, mirisa...geca vec) i sve gledao kroz matematiku. Mnogo je lakse, ne lupas glavu (osim ako ne znas matematiku, tad tek nista neces razumeti) i pravis se da razumes nesto sto ne samo ne mozes da vidis, nego ni da zamislis. Najjednostavniji primer: c+c=c
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top