DA LI JE SVEMIR BESKONACAN ?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
zex1:
ZANIMA ME DA LI POSTOJI KRAJ SVEMIRA? NEKI NAUCNICI TVRDE DA SVEMIR IMA SVOJ KRAJ,DOK DRUGI TVRDE DA JE ON BESKONACAN. ZNAM DA SE NAMA POZNATI SVEMIR PROSTIRE MILIJARDAMA SVETLOSNIH GODINA,ALI STA JE IZA TOGA?
Pitanje konacnosti svemira postavlja se samo iz razloga sto ljudski um ne moze da zamisli nesto sto "nije", odnosno nesto sto predstavlja nista. Mi svemir shvatamo kao materiju, kao nesto sto nuzno zauzima prostor... Ako budemo prihvatili postojanje "praznine", u kojoj se nalazi konačna materija,odnosno ono što jeste, onda bi nam i odgovor na ovo pitanje bio očigledan. Dakle, nesto čega nema, za šta se ne može reći da postoji i ne može biti konačno.
Ako prihvatimo činjenicu da se svemir satoji iz onoga što nije(praznina) i onoga što jeste(materija), onda možemo reći da je konačno ono što jeste, a beskonačno ono što nije. Shodno tome, svemir treba shvatiti samo kao opšti naziv za niz pojedinačnih stvari(nebeska tela i sl.), koje nisu i ne mogu biti unutar nečega, jer ono što nije materijalno i končno ne može biti nešto.
 
arijevka:
Pitanje konacnosti svemira postavlja se samo iz razloga sto ljudski um ne moze da zamisli nesto sto "nije", odnosno nesto sto predstavlja nista. Mi svemir shvatamo kao materiju, kao nesto sto nuzno zauzima prostor... Ako budemo prihvatili postojanje "praznine", u kojoj se nalazi konačna materija,odnosno ono što jeste, onda bi nam i odgovor na ovo pitanje bio očigledan. Dakle, nesto čega nema, za šta se ne može reći da postoji i ne može biti konačno.
Ako prihvatimo činjenicu da se svemir satoji iz onoga što nije(praznina) i onoga što jeste(materija), onda možemo reći da je konačno ono što jeste, a beskonačno ono što nije. Shodno tome, svemir treba shvatiti samo kao opšti naziv za niz pojedinačnih stvari(nebeska tela i sl.), koje nisu i ne mogu biti unutar nečega, jer ono što nije materijalno i končno ne može biti nešto.
vrlo dobro, odlicno...jednom recju void...inace naucnici su teoretski uspeli da dokazu postojanje antimaterje. Razum je nesto sto se razvija i sluzi u materjalnom svetu i njime ne mozemo shvatiti nistavilo...ali mislim da je sve receno u predhodnom postu i nebih da tupim
 
Glupo je raspravljati da li svemir ima kraj, pravo pitanje je gde se sve to nalazi ako iza svemira ima nesto onda sta je iza toga i tako dalje i tako dalje. Covek se uvek pita sta je iza krivine a kad prodje krivinu vidi da iza nje ima jos i tako svemu tome nema kraja dok se ne postavi pitanje zbog cega sve mora da ima svoj pocetak i svoj kraj. :???:
 
zileComp:
Glupo je raspravljati da li svemir ima kraj, pravo pitanje je gde se sve to nalazi ako iza svemira ima nesto onda sta je iza toga i tako dalje i tako dalje. Covek se uvek pita sta je iza krivine a kad prodje krivinu vidi da iza nje ima jos i tako svemu tome nema kraja dok se ne postavi pitanje zbog cega sve mora da ima svoj pocetak i svoj kraj. :???:
Materijalne stvari moraju da imaju pocetak i kraj
 
Artinve:
vrlo dobro, odlicno...jednom recju void...inace naucnici su teoretski uspeli da dokazu postojanje antimaterje. Razum je nesto sto se razvija i sluzi u materjalnom svetu i njime ne mozemo shvatiti nistavilo...ali mislim da je sve receno u predhodnom postu i nebih da tupim

antimaterija nije isto sto i praznina. Praznina je ono 'preko' izvan neke granice. Znaci, svemir dok se siri stvara i prostor.

@Artinve
A gde je pocetak i kraj kruga ili lopte?
 
e sad ako cemo tako, kako odrediti pocetak, tj trenutak kad je nastala lopta?
kad je naduvamo? kada izadje iz fabrike nenaduvana? jel to lopta jos u obliku tecne plastike?
dakle, kad sam rekao gde je pocetak kruga, trebalo je da kazem gde je pocetak kruznnice, ili gde je pocetak sferne povrsine.
 
Stvar je u tome da pocetak i kraj nepostoje to je samo izmisljeno radi lakseg razumevanja nekih stvari tako da nista kao ni svemir nema ni svoj pocetak ni svoj kraj. Ne bi trebali da se pitamo da li je svemir beskonacan nego sta je on ustvari i zbog cega je sve tako kako jeste kad se to razjasni mislim da ce se dobiti resenje i na pitanje ove konfe.
 
NTT:
Ok.. posmatrajmo loptu... To vam je dvodimenzionalna figura sa zakrivljenjem u tretjoj dimenziji... Sad posmatraj svemir... Shvati ga kao trodimenzionalna figura sa zakrivljenjem u chetvrtoj dimenziji (vremenu)... Dalje sledi da svemir jeste beskonachan.. Tako je meni fizicharka objasnila, a ko shvati, razumetje...

Lopta je lopta. Mozes je izmjeriti po sirini i visini. Znaci ima i pocetak i kraj. Oko lopte se nalazi jos masu toga.
Nikako ne stoji usporedba iako se slicne alibi usporedbe cesto cuju...
Svemir jednostavno ne moze imati ni pocetak ni kraj.
Da racionalnima bude lakse prihvatiti, mozda ga i ima, nalazi se u centru tijela svakog od nas. Zasto? Jednostavno. Hipotetski receno, kad bi stajao na jednom mjestu i neko krenuo od desne strane tvoga tijela, vratio bi se sa tvoje lijeve strane.
Naravno da je to nemoguce, ali je lakse prihvatiti da je svako od nas centar svemira a i pocetak i kraj...
 
A bas ja da odgovorim na ovo......

Po meni.. svemir jeste beskonacan... ali mi do te beskonacnosti ne mozemo da dodjemo.... jer se on i dalje siri 300 000 km/s...Tako da je do sada... od velikog praska proslo veoma veliko vreme pa puta 300 000km/s + svake sekunde jos 300 000km i tu je kraj svemira...

kada stignem do kraja napisacu vam shta je iza :-)))))))))))))))
 
@*****
pa da, rekao bih da se slazem sa tobom, a onu loptu sto sam spominjao je iskljucivo zbog njene povrsine, kojoj ne mozes da odredis gde pocinje, a gde se zavrsava, tako da obrni okreni, ispada da nema kraja, iako u stvari ima konacnu povrsinu

@cybermania
malo se ipak sporije siri :)
 
MISLIM DA JE U OVOM TEKSTU ODGOVOR NA VASA PITANJA ZATO VAS MOLIM DA GA PROCITATE :)
Postoji vise grupa naucnika sa razlicitim misljenjima da li je svemir beskonacan ili nije.
Jedni kazu da jeste, drugi kazu da nije nego se samo kostantno siri. Treci kazu da covek ne moze da shvati pojam beskonacnosti i zbog toga on zamislja da tamo negde daleko postoji kraj.
Ali jedno je sigurno.......svemir je OGROMAN. mada sve je vise naucnika koji tvrde da svemir ima svoj kraj.
To su otkrili na sledeci nacin:
Naucnici su izucavali teoriju "Velikog Praska" i pokusavali su da utvrde brzinu kojom se galaksije udaljavaju jedna od druge. Vremenom, uocili su da galaksije iako se udaljavaju jedna od druge, lagano ali sigurno usporavaju ( ovo su ustanovili pomocu Doplerovog efekta, samo sto su koristili spektar boja).
Zatim su pokusali da ustanove sta to "koci" sirenje svemira. kada su matematicki sumirali ukupnu gravitaciju zvezda, shvatili su da ta ukupna masa nije ni priblizno dovoljna da uspori sirenje galaksija. Zatim su matematicki sabrali sve zvezde, galaksije sve elemente ,komete, meteore, asteroide pa cak i svu kosmicku prasinu ali i dalje ukupna masa svih ovih elemenata nije bila dovoljna da svojom gravitacijom uspori sirenje iako se ono desava.
Vremenom su MATEMATICKI dosli do resenja da pored materije (koju vidimo ) postoji i ant-materija koju mi nevidimo cije je postojanje utvrdjeno ogledom. Tako su po prvi put otkrili postojanje crne rupe cija je gravitacija OGROMNA (u tolikoj meri da crna rupa recimo velicine zrna graska moze da "usisa" jedu zvezdu). E, zahvaljujuci ovome shvatili su sta zapravo "koci" svemir.
Daljim predvidjanjima (daleko u buducnost milijarde i milijarde godina) ustanovili su da ce se svemir zaustaviti i pocece obrnut ciklus tj. pocece da se skuplja. Jednog dana, cela energija i masa KOSMOSA ce se skupiti u jednu tacku. Ovo se zove BIG CRUNCH ili na Srpskom "Veliki Stisak" .Usled sabijanja tolike energije u jednoj tacki ili bolje receno u jednom KVARKU (za laike ovo je materija koja je manja od elektrona) doci ce do oslobadjanja energije sto ce rezultirati ponovnim Velikim Praskom.
Znaci svemir ce se skupljati i siriti. Ovo se zove : TEORIJA PULSIRAJUCEG SVEMIRA
Znaci ako se nesto skuplja i siri ono mora imati svoju oblik pa cak i svemir (makar po ovoj teoriji).
Mnogi naucnici se pitaju- koji smo mi ciklus po redu i sta je bilo pre nas......
Ali jos veca misterija je ovo:
Ako svemir zaista ima svoj kraj, sta je onda iza njega? ???
 
Pazi ovo... lik je 'ladno doshao na forum Krstarice da od nas -prosvijetljenih- trazi odgovor na pitanje da li je svemir beskonachan :roll: . Mislim, stvaaarno.

I, hajde da pretpostavimo da postoje granice - shta se onda nalazi iza njih?

Apsurdno je raspravljati o ovome. Mozemo iznijeti samo sopstvena nagadjanja, nishta vishe.
 
Zavisi sta znaci beskonacan.
Ako znaci da ima beskonacno veliku zapreminu onda je odgovor mozda ne.
Ako to znaci da nema granicu onda je odgovor verovatno da.
Ako slucajno granica postoji, ali ako je brzina svetlosti apsolutno ogranicenje brzine kretanja i ako svemir nastavi da se siri onda je ta granica za nas nedostizna pa se opet moze reci da je beskonacan - za nas.
 
Kad sam bila u osnovnoj školi, došla mi je do ruku neka dečja knjiga (nisam sigurna da li o matematici ili fizici ili.. nevermind)...
Elem, na temu BESKONACNO bio je postavljen sledeći zadatak:
"U gradu X su sagradili beskonačni hotel. I desilo se da je bio neki kongres i da su sve sobe popunjene. Šta treba da uradi recepcioner kada dođe još jedan gost?"
rešenje:
"Treba da zamoli gosta iz sobe 1. da se preseli u sobu 2, gosta iz sobe 2 da se preseli u sobu 3, itd."

Tada sam shvatila da je beskonacno nešto BAS MNOGO daleko. Prosto toliko daleko da ne može ni da se misli o tome. :)
 
ako izagranica nema nicega onda nema materije a kako je moguce da nema materije bar u nekom obliku. mislim da treba prvo da se pozabavimo crnim rupama.. uzgred znas li gde ima u bg-u da se kupe serije star treka ili neku stranicu za subtitlove za serije iz star treka :!:
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top