DA LI JE SVEMIR BESKONACAN ?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Problem je sto beskonacno nije jedna odredjena velicina.
Da, mi pisemo 1+beskonacno=beskonacno=beskonacno+beskonacno=...
ali "beskonacno" nije broj, to nije obicno sabiranje i primenjuje se samo u kontekstu sa granicnim vrednostima (limesima). Bez njih te beskonacnosti nisu jednake.

Ako idemo jos dalje pa ne gledamo samo duzinu linija postoje jako razlicite beskonacnosti. Najjednostavniji primer je razlika izmedju skupa prirodnih brojeva i skupa realnih brojeva. I jednih i drugih ima beskonacno ali beskonacnost realnih brojeva (kontinuum ili alef 1) je strogo veca od beskonacnosti prirodnih brojeva (prebrojiva ili alef 0).
 
lightm:
Problem je sto beskonacno nije jedna odredjena velicina.
Da, mi pisemo 1+beskonacno=beskonacno=beskonacno+beskonacno=...
ali "beskonacno" nije broj, to nije obicno sabiranje i primenjuje se samo u kontekstu sa granicnim vrednostima (limesima). Bez njih te beskonacnosti nisu jednake.

Ako idemo jos dalje pa ne gledamo samo duzinu linija postoje jako razlicite beskonacnosti. Najjednostavniji primer je razlika izmedju skupa prirodnih brojeva i skupa realnih brojeva. I jednih i drugih ima beskonacno ali beskonacnost realnih brojeva (kontinuum ili alef 1) je strogo veca od beskonacnosti prirodnih brojeva (prebrojiva ili alef 0).

HAHAHAHAAHAHHA shta vo napricha?brate moj pitanje je da li je svemir beskonachan...jednostavno mozhe se reci da ili ne i zashto mislimo tako...ja iskreno mislim da ne znam ni sam nekad mislim da ima kraj a nekad da nema...a shta je na tom kraju? shta? udarish glavom? a kako mozhe da nema kraja? kako idesh i idesh i idesh ko u crtanom filmu...3 pitanja na koje ne mozhe chovek da odgovori je shta je ustvari zhivot,kosmos,i muzika...
 
jednastvar:
a kako mozhe da nema kraja?

zamisli Svemir kao balon. Ti si u balonu, kada probas da izadjes napolje, balon krene da se isteze, i stvara se novi prostor. Koliko kod da ides, ti tu svoju materiju nosis sa sobom i stvaras prostor oko sebe. Iako postoji barijera, ti je nikad neces probiti i uvek ces biti u ovom 'svom svemiru'. :)
Inace, preporucio bih pricu "Senka svemira", ne secam se ko je pisao :)
 
Obersturmfuehrer:
zamisli Svemir kao balon. Ti si u balonu, kada probas da izadjes napolje, balon krene da se isteze, i stvara se novi prostor. Koliko kod da ides, ti tu svoju materiju nosis sa sobom i stvaras prostor oko sebe. Iako postoji barijera, ti je nikad neces probiti i uvek ces biti u ovom 'svom svemiru'. :)
Inace, preporucio bih pricu "Senka svemira", ne secam se ko je pisao :)

ovo je istina sto si rekao ja sam ovo procitao u enciklomediji
 
jednastvar:
HAHAHAHAAHAHHA shta vo napricha?brate moj pitanje je da li je svemir beskonachan...jednostavno mozhe se reci da ili ne i zashto mislimo tako...ja iskreno mislim da ne znam ni sam nekad mislim da ima kraj a nekad da nema...a shta je na tom kraju? shta? udarish glavom? a kako mozhe da nema kraja? kako idesh i idesh i idesh ko u crtanom filmu...3 pitanja na koje ne mozhe chovek da odgovori je shta je ustvari zhivot,kosmos,i muzika...
Brate,za tebio treba malo vishe osnovnog obrazovanja :D
 
Obersturmfuehrer:
zamisli Svemir kao balon. Ti si u balonu, kada probas da izadjes napolje, balon krene da se isteze, i stvara se novi prostor. Koliko kod da ides, ti tu svoju materiju nosis sa sobom i stvaras prostor oko sebe. Iako postoji barijera, ti je nikad neces probiti i uvek ces biti u ovom 'svom svemiru'. :)
Inace, preporucio bih pricu "Senka svemira", ne secam se ko je pisao :)

pa doobro...to na neki nachin razumem...

A ti oxi"moronu" pravi si moron...azbuku u ruke i u prvi razred...pod 1. ja se choveku nisam podsmevao shta je napisao...vec sam se nasmejao kako je struchno napisao...2.nemorash da kenj.... shta sve napishem nego mogao bi i ti da se ukljuchish i dash neshto pametno...

P.C. sobzirom koliko si pametan zhelim ti puno petica u prvom razredu i digni 2 prsta kad treba neshto da me pitash

aj poz
S
 
Ehej, necemo svadju, samo raspravu bez vredjanja drugih.

Skoro sam gledao neku naucno emisiju gde je bilo reci o sastavu svemira.
Izmedju ostalog izneli su i to da se svemir (tj. ono sto nam je poznato od svemira, a ostalo na osnovu proracuna) sastoji od svega 18-20% materije koja je poznata ljudima. Ostatak cini nesto drugo, jos nepoznato ljudskom umu. Taj "ostatak" je naravno uocen na osnovu nekih anomalija koje se desavaju.

A i ta beskonacnost svemira zavisi kako se posmatra.
Baciti nekoga negde u neko sazvezdje i sanse da taj neko pronadje planetu ili bilo koje drugo nebesko telo su relativno velike.
A ukoliko se taj neko malo dalje "baci" sanse da tada nadje planetu su skoro jednake nuli.
Tako da svemira moze da se ogranici do prostora dokle sezu njegove najdalje zvezde, a sudeci po dosadasnjim cinjenicama svemira bi trebao da je elipsastog oblika i da se konstantno siri.
 
ra-ta-tat:
Svemir se nalazi u svemiru, a ovaj opet u svemiru i onda ima jedno veliko more koje leti oblacima u jednoj maloj šerpi koja stoji kao misao u mom levom oku. I na kraju, ako sam ja beskonačna, ne znači da je i svemir. Ali svemir je svakako u meni.
potkrao se tip feler
pa ovo je jedno viđenje stvari... mi ne znamo da li je svemir samo deo mog oka

u svakom slučaju u mom viđenju stvari, on jeste negde u meni
kao ideja
a da li on zaista postoji van moje ideje, to je teško dokazati
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top