Evandjeoski nacionalizam

Duh Sekire

Iskusan
Poruka
6.686
Драги моји образовци, видим да вас има овде, па бих вас замолио да ми нешто објасните.
Шта је по вама "јеванђеоски национализам"?
Рецимо, за почетак, да сам отворена ума.
 
Ziloti i protivnici nacionalizma kazu nesto slicno ovome:
- Jevandjeoski nacionalizam -
To je kad uzmes pa procitas jevandjelje, pa tamo vidis da Hristos kaze "ko vise voli svoj rod i svoju decu od mene nije vredan carstva nebeskog... ili ko voli samo svoje prijatelje a mrzi na neprijatelje svoje nije vredan carstva nebeskog..."
pa onda zaklopis Sveto Pismo i pricas o jevandjeoskom nacionalizmu...

Privrzenici ce reci:
- Jevandjeoski nacionalizam - to je od Boga, to je Bogom danao stanje da volim svoj rod i krv... optuziti te da si sektas ili jeretik i pretice ti anatemom... Pozivace se na Vladiku Nikolaja i Svetoga Savu... Galamice i vikace... i to ce biti to... jer ne znaju nsita vise o tome nego sto su znali postulate komunizma... ali su se svejedno busali u grudi da su komunisti..

Ja ti kazem ovako...
- Jevandjeoski nacionalizam -
da krenem redom...
Autor teze je Vladika Nikolaj. To je njegova sintagma. Napisana i vrlo malo objasnjena.
E sad da razjasnimo kontekst u kome je dosao do toga da stvar tako definise...

Uzmi recimo francuski nacionalizam... Dvoverni Francuzi... protestanti i katolici ujedinjeni su u jedan nacion ovim pokretom... jer su se pre toga klali za racun Rima bar dvesta godina... (Gledaj Kraljica Margo, pa ce ti sve biti jasno)
Ili uzmi Engleski nacionalizam... anlikanci i obicni protestatni... katolici i kelti... angli i sasi... normani i velsani... to su objedinjujuci nacionalizmi... kapiras? I baziraju se na ujedinjavanju tih ljudi u jedno drustvo u kome nece vise biti presudna vera i nacija... taj severozapadni pogled na svet, to drustvo koje je iz ovoga proisteklo, zivo je i danas... individualizam i te price...
...
E sad uzmi Nemacki nacionalizam...
6 miliona mrtvih Jevreja.
20 miliona mrtvih Rusa
1,7 miliona mrtvih Srba...
Ukrainaca, Belorusa, Poljaka, Ceha...
...
taj je nacionalizam crn i bezbozan, neljudski i mracan...
...
a posto je Vladika Nikolaj, kao autor "jevandjeoskog nacionalizma" sva svoja dela pisao mahom pred, oko i neposredno posle Drugogo svetskog rata... on je imao nemce kao primer loseg nacionalizma...
pa je izasao sa temom da je nas nacionalizam naslonjen na jevandjelje... jer su Srbi kao narod neodvojivi od Crkve i jevandjelja... razumes?
Hteo je da istakne kako je nas nacionalizam ipak razumljiv i opravdan samo uz osecaj jevandjeoske poruke da moras da volis neprijatelje... da prastas... da... kapiras? Da ne istrebljujeom narode oko nas iako volimo Srbiju i Srpstvo...
Hteo je da, u stvari, kaze kako treba da budemo ljudi iako smo Srbi... hehe... ali mu nije bilo sudjeno...
 
commodore:
Privrzenici ce reci:
- Jevandjeoski nacionalizam - to je od Boga, to je Bogom danao stanje da volim svoj rod i krv... optuziti te da si sektas ili jeretik i pretice ti anatemom... Pozivace se na Vladiku Nikolaja i Svetoga Savu... Galamice i vikace... i to ce biti to... jer ne znaju nsita vise o tome nego sto su znali postulate komunizma... ali su se svejedno busali u grudi da su komunisti..

Занимљиво је да у томе што ће рећи приврженици (јасно то је твој контекст, али и ја га видим као логичног) нема помињања самог Јеванђеља иако се у синтагми национализам означава баш као "јеванђеоски".

Оно што велиш за Николаја и краљицу Марго има смисла, али да видимо мало шта они имају да кажу...

Није ваљда да је свих оних неколико образоваца, љотићеваца и томе слично узело слободан дан...
 
Србски националиста је свако ко се залаже за очување србског националног идентитета на темељима православне вере. То је оно што Свети владика Николај Велимировић назива (у једној од својих најбољих и најзначајнијих књига под називом "Национализам Светога Саве") светосавски национализам, то јест јеванђелски и органски национализам. Управо зато није нимало случајно зашто је Владика Николај најнападанији србски великан у двадесетом веку а врло добро видимо да га и данас распињу и нападају антисрбски безбожници разних фела.
Србски националисти сабрани у Отачаственом покрету Образ своје узоре и, пре свега, своје молитвене заступнике имају у свим Светим Србима, од Светог Саве до Светог владике Николаја и Светог Јустина Ћелијског. Наш национализам јесте свесавремени светосавски и светониколајевски национализам, то јест "јеванђелски и органски национализам" државотворног Србства.

Ми једино идући путем светосавског, тј. јеванђелског национализма можемо очувати веру православну и Име србско.
 
drinjaca:
Србски националиста је свако ко се залаже за очување србског националног идентитета на темељима православне вере. То је оно што Свети владика Николај Велимировић назива (у једној од својих најбољих и најзначајнијих књига под називом "Национализам Светога Саве") светосавски национализам, то јест јеванђелски и органски национализам. Управо зато није нимало случајно зашто је Владика Николај најнападанији србски великан у двадесетом веку а врло добро видимо да га и данас распињу и нападају антисрбски безбожници разних фела.
Србски националисти сабрани у Отачаственом покрету Образ своје узоре и, пре свега, своје молитвене заступнике имају у свим Светим Србима, од Светог Саве до Светог владике Николаја и Светог Јустина Ћелијског. Наш национализам јесте свесавремени светосавски и светониколајевски национализам, то јест "јеванђелски и органски национализам" државотворног Србства.

Ми једино идући путем светосавског, тј. јеванђелског национализма можемо очувати веру православну и Име србско.

zbog chega spPski nacionalista treba da bude pravoslavac?
 
drinjaca:
Србски националиста је свако ко се залаже за очување србског националног идентитета на темељима православне вере. То је оно што Свети владика Николај Велимировић назива (у једној од својих најбољих и најзначајнијих књига под називом "Национализам Светога Саве") светосавски национализам, то јест јеванђелски и органски национализам. Управо зато није нимало случајно зашто је Владика Николај најнападанији србски великан у двадесетом веку а врло добро видимо да га и данас распињу и нападају антисрбски безбожници разних фела.
Србски националисти сабрани у Отачаственом покрету Образ своје узоре и, пре свега, своје молитвене заступнике имају у свим Светим Србима, од Светог Саве до Светог владике Николаја и Светог Јустина Ћелијског. Наш национализам јесте свесавремени светосавски и светониколајевски национализам, то јест "јеванђелски и органски национализам" државотворног Србства.

Ми једино идући путем светосавског, тј. јеванђелског национализма можемо очувати веру православну и Име србско.
Ne nazivaj Nikolaja Svetim, jer on nema ni S od svetačkog u sebi! SPC me je strašno razočarala kada ga je kanonizovala, a naročito vladika Lavrentije (Šabačko-Valjevski) koji mu je i manastir podigao! :shock:
 
@analiticar

Znas kako analiticaru.... trudim se da ne budem grub.... ali dobar si ti sa "opcim" i "svecenicima" i sebi dajes za pravo da stavljas presvetog i uzivesenog vladiku Nikolaja sa nekim zlotvorom Stepincem...ne mislim da je neumesno, al' jesi se ti covece barem nekad zapitao koliko si Srbin sveukupno kulturno ?

Mislim, gledam tvoje postove u par navrata i mislim da sebi dajes suvise za pravo.....k'o Tebi uopste daje pravo da se mesas u poslove Crkve :confused: Zamisli kad bismo svi tako davali misljenje o svemu, pa nisu ti to izbori za sveca..... gluposti....

Jesi ti procitao nesto od blagopocivseg vladike Velimirovica ?

'Aj reci da u odredjenim Njegovim mislima nema poprilicne dubine i poniruce refleksije........
 
drinjaca:
Србски националиста је свако ко се залаже за очување србског националног идентитета на темељима православне вере.

Религија има свој значај, али ја мислим да је основа националног идентитета у ЈЕЗИКУ, а у срПском језику постоји једначење сугласника по звучности.
Према томе, рећи срБски је неписмено, а и веома увредљиво - тако нам се усташе обраћају "кујо срБска", а усташка НДХ је имала тај "коријенски правопис".

drinjaca:
Србски националисти сабрани у Отачаственом покрету Образ своје узоре и, пре свега, своје молитвене заступнике имају у свим Светим Србима, од Светог Саве до Светог владике Николаја и Светог Јустина Ћелијског. Наш национализам јесте свесавремени светосавски и светониколајевски национализам, то јест "јеванђелски и органски национализам" државотворног Србства.

Ми једино идући путем светосавског, тј. јеванђелског национализма можемо очувати веру православну и Име србско.

Јасно артикулисани став, али је не видим позивање ни на кога ко није био Србин, а хришћанство је обухватило пола земљине кугле...
Да не говорим да су хришћанство основали Јевреји, а не Срби.
Но, ово нас приближава мојој поенти - и разлогу постављања теме.

Уосталом
crow:
zbog chega spPski nacionalista treba da bude pravoslavac?


Оно зашто сам поставио питање је следеће:
Хришћанство је у својој основи мондијалистичка идеологија. Наравно, оно пати од свих проблема који обухватају такве идеологије и показивало је своју искључивост као што је показује и савремени мондијализам. Но то није разлог што сам поставио питање.
Разлог је што рећи "јеванђеоски национализам" је једнако логично као и рећи "космополитски национализам" (мада се ово друго појављивало у стварности, али вешто прикривено...)
Јевађеља једноставно нису дела Срба од Светог Саве до Светог владике Николаја и Светог Јустина Ћелијског. Нити је у Јеванђељима речено било шта о Србима. Јеванђеља углавном говоре о Јеврејима и људима који су са њима живели.
Истина боли?

Али по схватању истине, могуће је извући закључке... Не би ли згодан закључак био извлачење националне традиције (која укључује и значајне православне мислиоце) изван оквира блискоисточних култова.
 
commodore:
Odvajanje srpstva od Hriscanstva, pardon - Pravoslavlja? (posto ja pravoslavlje bas ne izjednacavam 1:1 sa hriscanstvom) - To si sustinski rekao sad, zar ne?
Nemoguce.

Па лепо си рекао - хришћанство и православље нису 1:1

Ја се залажем са свеопшту ОТВОРЕНОСТ. Дакле према ономе што је било ПРЕ хришћанства, а било је ... и према ономе што ће бити после.
И према ономе што није само српско.

А православне мислиоце, духовнике, који су наведени бих сместио у контекст.
Контекст је био такав да су сви они могли деловати или у оквиру званичне религије или бити јеретици. А та званична религија је било православно хришћанство, док су се и јеретици углавном позивали на Исуса Христа (само су га другачије видели).
Православно хришћанство је раније прихваћено од стране словенског племства и наметнуто народу зато што је то био политички услов опстанка тада. Не зато што је неко "спознао истину".

Дакле не одвајање - то би било секташтво, него критичко посматрање, смештање у контекст - што би било реално сагледавање. И даље еволуција...

И наравно остаје моја почетна теза - Хришћанство се обраћа свим људима без обзира на нацију и као такво не може бити националистичко.
 
Нисам члан Образа, тако да ми није познато њихово залагање за „јеванђелски национализам”. О овој теми могу да говорим искључиво на основу личних сазнања. Многима ће ове моје тезе звучати невероватно, а некима чак и јеретички.

Исус није могао бити јеврејски националиста, премда је био из мешовитог брака. Већ сам једном на овом форуму напоменуо да је Исусова мајка Марија била Српкиња, а ви знате да древни народи са Блиског Истока рачунају порекло управо по женској линији. Зато је Исус, након Распећа, у једном периоду боравио на територији коју ми данас знамо као Србија. Ту је он, наиме, био у обиласку своје дијаспоре, да тако кажем.

Приче о томе како су се Срби доселили на Балкан у седмом веку, па су примили хришћанство од неких византијских учитеља – нису тачне. Оне су тенденциозно смишљене како би овај народ довели у заблуду. Срби су хришћанство примили од самог Исуса и његових апостола. Ако вам ово звучи невероватно, пођите до манастира Тврдош код Требиња, који је саграђен на месту на коме се налазила хришћанска црква подигнута у ПРВОМ веку. У близини овог манастира се налази једна пећина коју народ назива Павловом пећином. У њој је, према предању, боравио апостол Павле заједно са својим учеником Титом. Ако пажљиво читате Јеванђеља, видећете да се током својих мисонарских путовања Павле често налазио у Исусовој пратњи. Тако су заједно били и у Србији, јер је и Павле српског порекла, а након што је оженио Исусову најстарију ћерку Тамару Фиву, и на тај начин постао Исусов зет, Павлове је добио потомке који су били чистокрвни Срби.

Према томе, значај овог народа је много већи него што му се тренутно придаје, и ја лично српски национализам посматрам кроз ову призму.
 
Ala se nalupeta covece,odakle ti ti podaci?Iz koje literature si to izvukao,a da pri tom nije kvazinaucna koja za cilj ima da potkrepi kojekakve rasne teorije o Srbima kao najstarijem narodu(sto je svakako besmislica)?Eto0 vidite da je moja definicija ispravna,vidite li ovde klasican sindrom ljudske gluposti i umne zaslepljenosti da ne kazem zatucanosti!
 
Pobunjenik...
znaci...mislim da je krajnje vreme da kazes zasto se "prava istorija" skriva od nas...
non-stop govoris kako "jos nije vreme za to" i "ka'sce nam se samo", ali ja i, verujem, svi ostali mislimo da je krajnje vreme...ili obrazlozi to sto pricas ili nemoj da smaras narod tim glupostima...

3000. poruka...
3.gif
29.gif
5.gif
 
"Приче о томе како су се Срби доселили на Балкан у седмом веку, па су примили хришћанство од неких византијских учитеља – нису тачне. Оне су тенденциозно смишљене како би овај народ довели у заблуду. Срби су хришћанство примили од апостола. Ако вам ово звучи невероватно, пођите до манастира Тврдош код Требиња, који је саграђен на месту на коме се налазила хришћанска црква подигнута у ПРВОМ веку. У близини овог манастира се налази једна пећина коју народ назива Павловом пећином. У њој је, према предању, боравио апостол Павле заједно са својим учеником Титом.
Према томе, значај овог народа је много већи него што му се тренутно придаје, и ја лично српски национализам посматрам кроз ову призму."

Овакав текст је тачан. ;)

Српска Православна Црква је Апостолска. А Срби су као и Руси СЛАВЕНИ ПОРЕКЛОМ СА ПОДУНАВЉА: То су потврдили руски научници.
Ми смо Аутентичан народ са ових простора. Имали смо склопљен дил са Византијом да се Боримо против Јереси Латинске после Франачке даље Немачке , Аустрије и све до данас Хрватске предстраже Ватикана.
Наша Света дужност је да КАО ПРАВОСЛАВНИ СРБИ БРАНИМО ПРАВОСЛАВНУ ХРИСТОВУ ЦРКВУ И СВЕТУ ПРАВОСЛАВНУ ЗЕМЉУ.
 

Back
Top