Apstinencija i/ili zdravlje

reunion

Zainteresovan član
Poruka
136
Od laika se cesto moze cuti kako sexualna apstinencija "nije zdrava". Bilo bi mi drago ako bi neko strucno lice moglo da mi objasni da li u tome ima ikakve istine. Da li uzdrzavanje od seksa moze dovesti do bilo kakvih bolesti ili promena u organizmu? Pri tome ne mislim na moguce psiholoske probleme vec iskljucivo na one telesne, a pod apstinencijom podrazumevam i uzdrzavanje od masturbacije (ukoliko je to uopste relevantno).
 
Prvo - zasto biste seksualno apstinirali, sem ako niste u poziciji da nemate seksualnog partnera, a tek sto bi apstinirali od masturbacije, sem ako se u oba slucaja ne radi o religioznom apstiniranju....No, u svakom slucaju, seks je zdrav, seks je super, ali nije neophodan za odrzavanje telesnog zdravlja: kao sto neki virus ili bakterija nece kod nekoga izazvati bolest a kod nekoga ce dovesti do upale pluca, tako ni seksualna apstinencija nece kod svih ljudi izazvati neuroticne smetnje koje stoje u osnovi somatskog poremecaja (ako govorimo o eventualnom telesnom poremecaju kod seksualne apstinencije). Seksualna energija, odnosno libido, moze se prazniti tj sublimirati i na druge nacine sem kroz seks (kroz sport i druge fizicke aktivnosti), ali svakako da prisilno uzdrzavanje od seksa ili masturbacije ukoliko postoji seksualna zelja nije psiholoski zdravo i da time izazvani psiholoski poremecaj moze dovesti do raznih vrsta somatskih problema na nervnoj bazi.
 
Lucenje serotonina (zapravo mnogih neurotransmitera, prirodnih opioida tima endorfina, podizanje adrenalina itd) ima vise nego povoljne uticaje na fizicko zdravlje, ali nie presudno za fizicko zdravlje. Naravno, kao sto rekoh, nagomilana prisilno neoslobodjena libidozna energija moze da da gomilu neuroticnih smetnji, ukljucujuci tu i niz somatskih oboljenja, kako kod kog coveka.
 
Ja se unapred izvinjavam ako smaram sa temama vezanim za uticaj sexualnog zivota na zivot u celini. No, svi nesto pisu kako je to jako vazno u nasim zivotima, a opet mnoge stvari mi nisu jasne uprkos tome sto imam 35 godina. A sem toga, mozda cete se sloziti (a mozda i ne) da je do odgovora na konkretna pitanja nekada tesko doci: ako pitam psihologa/psihijatra on ce mi odgovarati samo sa svog, psiholoskog stanovista, a da odem u dom zdravlja, kod lekara opste prakse i da ga tamo smaram sa svojim nedoumicama vezanim ev.odnos psihe i fizike-slozicete se-stvarno nema smisla! Unapred hvala!
 
Da bi uopste dobio odgovor koji ima ikakvog smisla morao bi prvo reci sta je u osnovi tvog pitanja. Ovako, postavljajuci pitanje na ovaj nacin, nekako vise imam potrebu da te uputim na edukativne emisije na programy 'Discovery' naucno-popularnog tipa, jer ne vidim i ne razumem kako je za tvoj ili bilo ciji (praktican) svakodnevni zivot uopste bitno (sem na nivou kurioziteta) tvoje pitanje. Zato naravno da ti ni j akao psihijatar a ni lekar opste prakse nece dati odgovor na nivou visem od povrsne informacije. To je kao da pitas da li teoretski otkazivanje jednog motora kod cetvoromlaznog aviona sem straha kod putnika ima uticaja na eventualno rusenje aviona. Pitanje na nivou teoretisanja i spekulacija, mogucnosti i pretpostavki, teorijskih cinjenica koje mogu ali i ne moraju da se prakticno manifestuju, i najzad - imaginacije sta bi bilo kad bi bilo...
 
za masturbaciju - apstiniram vishe meseci i mogu da kazem da mi je sada bolje. inace samo sto radim jeste da dr.kam. ima nas raznih ali meni je bolje ovako.

posto vidim da mi je tema zatvorena, ja da objasnim shta je cackanje, posto me cudi da ne znate. ko je zainteresovan mogu i da mu pokazem. vragolasta je pogresila, to nije masturbacija

znate kad imate bubuljicui pa je chachkate. e pa zamislite da imate mnogo bubuljica i da ih sve cedite, i sve kvrge po kozhi. e pa tako je kod mene ali poshto polako pronalazim nekakav smisao zhivota trudim se da smanjim. taj neurotichni poremecaj ima i naziv, to znam posto su mi napisal negde.. nesto "neuroza neshto". kozha mi na du.petu izgleda kao da imam boginje. :(
ja inace i nemam mnogo bubuljica kozha mi je suva ali sam ih sama kopala. da da to je potisnuti libido

eto, vazhno da ste se ispovracali po meni a ja sam lepo i ozbiljno sve pisala

shteta sto imate predrasude ali tako je kad je neko mainstream
 
WithdrawnWater:
Da bi uopste dobio odgovor koji ima ikakvog smisla morao bi prvo reci sta je u osnovi tvog pitanja. Ovako, postavljajuci pitanje na ovaj nacin, nekako vise imam potrebu da te uputim na edukativne emisije na programy 'Discovery' naucno-popularnog tipa, jer ne vidim i ne razumem kako je za tvoj ili bilo ciji (praktican) svakodnevni zivot uopste bitno (sem na nivou kurioziteta) tvoje pitanje. Zato naravno da ti ni j akao psihijatar a ni lekar opste prakse nece dati odgovor na nivou visem od povrsne informacije. To je kao da pitas da li teoretski otkazivanje jednog motora kod cetvoromlaznog aviona sem straha kod putnika ima uticaja na eventualno rusenje aviona. Pitanje na nivou teoretisanja i spekulacija, mogucnosti i pretpostavki, teorijskih cinjenica koje mogu ali i ne moraju da se prakticno manifestuju, i najzad - imaginacije sta bi bilo kad bi bilo...

jao, zeno..totalno si neozbilja:lol: :lol: :lol:

sta ti je bre..evo, i mene muci to pitanje..ja bi malo da apstiniram..a prosto osecam da to nije dobro za moje zdravlje..kazem ti..evo, ne salim se...
ajde sa vise ozbiljnosti pristupi ovom problemu, ko www te molim:roll: :roll: :roll:
 
Sindi:

pa mrtva sam ozbiljna, ne znam sta bi vise da ti kazem sem onog gore vec recenog (pre mlaznih motora i metafora! :) )
Sta ti to znaci 'ja bi malo da apstiniram?' U kom smislu - malo? I zasto da apstiniras (od seksa i masturbacije)? Je l' nemas partnera pa apstiniras od seksa jer nemas sa kim a neces sa bilo kim, a ne masturbiras jer ce ti se kicma osusiti (rekla ti baba kad si imala 4 godine) ili sta? Bicu bre ozbiljna kad i vi budete ozbiljni, ne mogu samo ja da budem ozbiljna a vi da se dobro provodite! :)

Mozes da apstiniras godinama (od seksa) i da nemas nikakav zdravstveni problem. Mozes da apstiniras 2 meseca i da odlepis nacisto ili da pocne da ti se koci ruka, ili da te probada u grudima, ili da dozivljavas lupanje srca ko da ce da te strefi infarkt!

To je toliko individualna stvar kao i otisak prsta svakog od nas: zavisi od godina, perioda zivota, drugih zivotnih okolnosti, strukture licnosti, opsteg stanja (zdravstvenog) i imuniteta, zivotnog stila, uverenja.......bez svih tih kockica slozenih u jedan mozaik koji daje preglednu sliku - rekoh vec, sve ostalo je samo naucno-informativni nivo informacije, spekulacije, pretpostavke i nagadjanje sta bi bilo kad bi bilo. Nadam se da si me dovoljno ozbiljno shvatila?
 
WithdrawnWater:
Sindi:

pa mrtva sam ozbiljna, ne znam sta bi vise da ti kazem sem onog gore vec recenog (pre mlaznih motora i metafora! :) )
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Sta ti to znaci 'ja bi malo da apstiniram?' U kom smislu - malo? I zasto da apstiniras (od seksa i masturbacije)? Je l' nemas partnera pa apstiniras od seksa jer nemas sa kim a neces sa bilo kim, a ne masturbiras jer ce ti se kicma osusiti (rekla ti baba kad si imala 4 godine) ili sta? Bicu bre ozbiljna kad i vi budete ozbiljni, ne mogu samo ja da budem ozbiljna a vi da se dobro provodite! :)

mnogo si zajebata bre ti..sto odmah-u sitna crevca:shock:
jes, ja bi malo da apstiniram..od muskaraca bre da se odmorim...znas ono, mir, tisina..;)
a sta maturbacija..ma jel ti to ozbiljno..pa radije odem da trcim..mrzi me bre...:roll: kakav kicma..puj, puj...:?


Mozes da apstiniras godinama (od seksa) i da nemas nikakav zdravstveni problem. Mozes da apstiniras 2 meseca i da odlepis nacisto ili da pocne da ti se koci ruka, ili da te probada u grudima, ili da dozivljavas lupanje srca ko da ce da te strefi infarkt!

e, vidis..ja sam ta od dva meseca...vec je pocelo da me probada u grudima...ruka mi se koci odavno...to je problem, veliki problem...a jel imaju neka sredstav za smirenje tog..libida..am jebacu mu ja kevu, nece me ceo zivot zajebavati:evil:

To je toliko individualna stvar kao i otisak prsta svakog od nas: zavisi od godina, perioda zivota, drugih zivotnih okolnosti, strukture licnosti, opsteg stanja (zdravstvenog) i imuniteta, zivotnog stila, uverenja.......bez svih tih kockica slozenih u jedan mozaik koji daje preglednu sliku - rekoh vec, sve ostalo je samo naucno-informativni nivo informacije, spekulacije, pretpostavke i nagadjanje sta bi bilo kad bi bilo. Nadam se da si me dovoljno ozbiljno shvatila?

ma ja mrtva ozbiljna..a ti mislis ja se zezam...nemam resenje, covece, nemam resenje:confused:
 
Postovana W.Water, nadam se da se nisi nasla uvredjenom zbog cinjenice da ja zelim razluchiniti psihicko od fizickog-znam da ne moze jedno bez drugog ali ipak se trudim(mozda uzaludno)...Moje pitanje je u nekoliko "konkretizovano" u temi pod naslovom "Libido" koju je DR.ukinula. Ne vidim razlog zbog kojeg bi trebalo da iznesem neki svoj "konkretan" problem (mozda ga imam, mozda ga i nemam, a mozda cu ga ako ga imam skapirati vremenom-ako/kada do toga dodje sigurno cu ga podeliti sa vama)-mislim da "neke" stvari, nama laicima nisu dovoljno jasne te zbog toga postavljam ovakva pitanja. Ne znam sta u tome ima lose...(?!) Hvala!!!!
 
Nema nista lose ali ti je pitanje okruglo pa na cose, vise za forum filozofija nego za zdravlje...mnogo filozofiras.
Ljudsko telo je kao masina, ako ne znamo zasto nastaju neke bolesti znamo sigurno kako funkcionise.
A ti se vrtis sve sta bi bilo kad bilo, pa sta, pa kako...aman covece konkretizuj pitanje.
 
Ne razumem zasto se ja to "vrtim"? Radoznalost...(?!) Edukacija...(?!) Vama lekarima je verovatno lakshe-vi ste sve to dobili u "paketu" -ako i niste, mogli ste odgovore na pitanja da dobijete od profesora pa tim povodom, uz to jos i da budete pohvaljeni sto se interesujete za tematiku! Da li ja treba da se osecam kao kreten zato sto zelim da saznam nesto sto me zanima, a za sta Vi eventualno imate odgovor....ne razumem? Mozda moja pitanja nisu bila dovoljno jasna? (recite ako nisu) Ja sve nesto mislim da moja pitanja mogu biti i stvar opste kulture, a da ja nesto propustih...Tuzno je sto Vi mene uopste ne svatate ozbiljno, a ja to najiskrenije jesam...
 
Ko kaze da ne shvatamo ozbiljno? I da: pitanja nisu bila dovoljno jasna. Odnosno - ispravka: bila su sasvim dovoljno jasna za informativni odgovor, i prvi i drugi koji sam ti dala na prethodnoj strani. Ne razumem sta ti nije jasno i sta sa pitanjem na nacin kako si ga postavio jos ocekujes - kakvu drugu elaboraciju na tu temu? PItao, odgovorila - sta nije jasno? Ako imas jos nesto da pitas - izvoli. Problem je samo sto je ovo forum zdravlje, javljaju se ljudi koji imaju veoma ozbiljne i konkretne probleme i pitanja iz licnog zivota, mi koji ovde 'radimo' tj. trudimo se da odgovaramo, radimo to u nase slobodno vreme koga je i onako jako malo, pa nam onda pitanja koja su 'edukativna' i 'iz radoznalosti' mozda oduzimaju od tog vremena koje sluzi za odgovaranje na ona pitanja koja nisu 'iz radoznalosti i edukativna' vec nekome (kako se nekad cini) za zivot vazna i 'biti ili ne biti'. Ne dajem time nama ovde (doktorima) nikakvu posebnu vaznost niti patim od osecaja velicine da nekome spasavam zivot, ne - ali moram da prioritizujem pitanja i da na ona koja su povrsna, ne-licna, iz puke radoznalosti, skratim odgovore da bi ona koja su licna, konkretna i ticu se zdravstvenh problema dobila prostora i vremena kojeg na zalost imam premalo. Ovo nije ordinacija, ovo je forum.
 
Postovana W.Water, da nije ovo nije ordinacija-nije...ovo je forum.Ja vec rekoh da bi mi bilo glupo da smaram nekog u "radno vreme"... Shvatih Vasu dobru volju da odgovarate na pitanja, bas kao takvu-kao dobru volju...Mozda Vam predstavlja problem to sto pitanja ne postavljam u prvom licu...mozda bi tako delovala "ozbiljnije", mada ne vidim zbog cega...
Pa dobro: 1.Sta je to libido?
2.Cime je uslovljen?
3.Da li je covek normalan ako nema potrebu za sexom duze vreme?
3.Zbog cega je moja potreba za sexom manja nego kod vecine tj.sta moze biti uzrok tome?

Tesko mi je da formulisem pitanje ali se brinem za svoje zdravlje.
Da li je sada OK.?
P.S. Ako odgovorite na ova pitanja, mozda cu imati jos neko-ne zamerite!
 
Jos podataka pre odgovora, koliko godina imas(35?), da li bolujes od necega, da li si oduvek imao manju zelju za seksom od drugih, u stvari prvo definisi sta je to manja potreba, koliko je to cest seksualni zivot, da li imas s kim da ga praktiujes?
Da li uzimas nesto od lekova?Da li imas erekciju, da li je seksualni odnos bez problema?
 
Imam 35 godina i cini mi se da oduvek imam manju potrebu nego drugi...mozda drugi vise naglashavaju svoje potrebe-ne znam... Od lekova nista ne uzimam a erekciju nemam jer nisam mushko...Trenutno nemam partnera ali i kada ga imam meni je, sto bi narod rekao, jednom/dva puta mesecno dosta! E pa meni TO nekako i nije normalo! Pogotovu sto ne spadam u one koji "neuzivaju" u sexu...To me chudi...Nekako su mi sve druge stvari preche od sexa (iako ga volim)...Ne znam kako da opishem-nesto kao: da sam mushko-verovatno bih teshko dozivljavala erekciju...mislim da je to najbolji opis moje situacije...Kada dodje do "erekcije" onda je sve OK. ali nje retko kad ima...
P.S. I sta sad...?
 
Dakle, zensko, 35 godina, sa ili bez partnera imas snizenu seksualnu zelju. Da li to znaci da ti ne iniciras seks kada imas partnera, ali odgovaras pozitivno ako seks inicira partner (kada bi tvoj partner nicirao seks svako vece da li bi uzivala u istom, ili ga ne bi zelela vise od 2 put mesecno? Dobro....Malo smo 'kratki' za mnoge podatke koji se ticu poremecaja seksualne zelje ako isti postoji kod tebe uopste. Ako nemas partnere onda nije ni nenormalno ni cudno da nemas ni seksualnu zelju, odnosno da se seksualna zelja suprimira zbog nedostatka partnera i sublimira kroz druge aktivnosti (ko sto kazes mnogo ti je stvari vazno u zivotu). Ako imas partnera, a nemas seksualnu zelju, to moze biti signal za mnogo razlicitih stvari - od toga da partner nije adekvatan, da te ne 'stimulise' emotivno, fizicki, ili na drugi nacin, da nesto nije u redu sa samom vezom, ili prosto znak nekog psiholoskog problema vezanog za samu koncepciju od sexu i seksualnom zivotu (vaspitanje u kuci, roditeljski pritisci i zabrane u mladosti, religiozna ubedjenja, postojece traume u proslosti i da sve ovde ne nabrajam). Imas li orgazme kad upraznjavas seks? Da li imas neke smetnje, bolove, slabo uzbudjenje za vreme seksa? Koliko dugo si sama (i zasto ako nije tajna)?

Odgovoricu na druga pitanja kasnije, nisam zaboravila, sad moram na sastanak.
Pozdrav
 
Evo ostatka odgovora za REUNION:

Libido je termin koji je Frojd koristio da oznaci seksualni nagon, odnosno bioloski instinkt vezan za seksualnu zelju i u tom smislu produzenje vrste, pa se libido jos moze smatrati i potrebom da se kreira zivot (kroz seksualni cin, naravno, simbolicno gledano). U sirem znacenju, libido pretstavlja seksualnu energiju, psihicku, zivotnu, vitalnu energiju, stvaralacku, kreativnu energiju neophodnu za licni psihoemotivni razvoj odnosnu individuaciju (kako je smatrao Jung).
U psihijatrisjkom i medicinskom smislu, libido predstavlja seksualnu zelju, a pad libida, tj. seksualne zelje moze biti uslovljen razlicitim faktorima. Na primer, pad seksualne zelje u medicinskom smislu moze biti uslovljen padom prirodne produkcije estrogena (kod zena) kao i niskim nvoom testosterona (i kod muskaraca i kod zena). Hormonski poremecaji koji uzrokuju pad libida tretiraju se terapijom zamene i nadoknade hormona. Operacije, zamor, stres, depresija, anksioznost, bol – sva ova stanja mogu dovesti do opadanja libida. Pojedini lekovi (antidepresivi), trudnoca, dojenje. Citav spektar psiholoskih razloga i smetnji moze dovesti do pada seksualne zelje: neadekvatan partner, losi partnerski odnosi (dobar seks uvek pocinje van spavace sobe, a uspesan seksualni zivot partnera zahteva bar isto toliko rada najcesce koliko i uspesan emotivni odnos – seks sa TV ekrana i neverovatno uspesan divlji strasan seksualan zivot iz TV sapunica najcesce su zablude i fantazmi koji nekad mogu uzrokovati prevelika ocekivanja i velika razocarenja). Potisnute traume iz detinjstva, ili mladosti, eventualna seksualna ili fizicka zlostavljanja, rigidni i kaznjavajuci roditeljski obrasci vezani za seks i seksualnu tematiku tokom odrastanja, religijska uverenja cesto mogu biti uzrok pada seksualne zelje kod oba pola.
Mozda je najgore od svega sto ljudi imaju prevelika ocekivanja i od sebe i od partnera a komunikacija o tome sta im prija a sta ne, i sta bi voleli a sta im se ne dopada je jako oskudna i obicno veoma retka. Pitanja ‘sta je normalno?’ i ‘da li sam ja normalan?’ cesti ubacuju ljude u neverovatne frustracije i dubioze, razmisljanja da im se nesto neuobicajeno desava i brige da nisu normalni ili psihicki zdravi ako imaju potrebe koje nisu ‘po ISO standardu’ iz neke licne fantazije ili tudjih lovackih prica o seksualnom zivotu i tome kako bi istoi trebalo da izgleda. Najvazniji organ za seks je, kako se cesto istice, upravo mozak: od njega sve pocinje i tu se sve zavrsava. Ako je telo zdravo i izbalansirano, sve seksualne smetnje pocinju i zavrsavaju u glavi. Sve ostalo zavisi iskljucivo od slucaja do slucaja, od price do price, i ne moze se generalizovati i uproscavati.
To sto ti imas seksualnu zelju samo dva puta mesecno ne mora uopste da bude stetno po tvoje zdravlje ako se ti dobro osecas sa tim u vezi. Ako je to problem u vezi (u odnosu sa partnerom), odna je on podlozan razgovoru sta bi te uzbudilo i podstaklo seksualnu zelju. Zenski libido funkcionise drugacije od muskog – muskarcima je vizuelni podrazaj dovoljan za budjenje seksualne zelje, a sto se zena tice – mogu da do sutra gledaju u golog muskarca u erekciji, ako ih ne poljubi, ne dotakne, ne prosapuce im nesto romanticno (ili bezobrazno!) – najveci broj zena moze se mirno okrenuti na drugu stranu i zaspati potpuno neuzbudjeno! Dakle, ako su tvoji hormoni u redu, ako je tvoja psiholoska istorija neopterecena nekim frustracijama, ‘kaznjavajucim’ roditeljima i roditeljskim zabranama, seksualnim ili drugim traumatizacijama iz detinjstva ili mladosti, i fizicki si zdrava – onda ti preostaje samo da pronadjes sta je to sto ti vezano za seks prija (manuelna, oralna stimulacija, itd – drugim recima sta te uzbudjuje) i partnera koji ce znati da ti to pruzi…..Drugo ne znam sta da ti kazem obzirom da su podatci koje si dala nedovoljni za udubljivanje u konkretnu problematiku.
Pozdrav
 

Back
Top