Nolvadex i njegove kontaindikacije

Ana77

Početnik
Poruka
2
Mama mi boluje od raka.Operisala je rak dojke pre nekih godinu dana.Pritom,odstranjena joj je dojka.Posle standardne procedure,hemioterapije i zracenja,prepisan joj je "Nolvadex", citostatik koji se redovno prepisuje u ovakvim slucajevima i pije se 5 godina.Ipak,postoji vise verzija vezanih za njegovo dejstvo.Jedna od njih jeste da ovaj lek moze da izazove metastaze na drugim organima.Sada sam u dilemi.Da li moja mama treba da nastavi sa ispijanjem "Nolvadex-a" ? Da li postoji neka zamena,neka alternativa za njega? Bila bih zahvalna za svaku informaciju o ovome.Pozdrav svima!
 
Ana77:
Mama mi boluje od raka.Operisala je rak dojke pre nekih godinu dana.Pritom,odstranjena joj je dojka.Posle standardne procedure,hemioterapije i zracenja,prepisan joj je "Nolvadex", citostatik koji se redovno prepisuje u ovakvim slucajevima i pije se 5 godina.Ipak,postoji vise verzija vezanih za njegovo dejstvo.Jedna od njih jeste da ovaj lek moze da izazove metastaze na drugim organima.Sada sam u dilemi.Da li moja mama treba da nastavi sa ispijanjem "Nolvadex-a" ? Da li postoji neka zamena,neka alternativa za njega? Bila bih zahvalna za svaku informaciju o ovome.Pozdrav svima!

Nolvadex(tamoxifen-citrat) antagonista je estrogenih receptora koji su naročito prisutni na malignim ćelijama nastalim proliferacijom karcinoma dojke. Ovaj lijek zaustavlja razvoj karcinoma dojke, kako primarnog tumora, tako i metastaza koji nastaju iz ovoga tumora.
Ovaj lijek ne dovodi do pojave malignoma dojke, niti dovodi do njegovog širenja, već sprečava ili bar usporava širenje tumora. VAŠA MAJKA NE SME PREKINUTI TERAPIJU OVIM CITOSTATIKOM JER BI TIME SEBI PROPISALA SMRTNU PRESUDU.
Neželjeni efekti upotrebe ovog lijeka vezani su za izvesne poremećaje metabolizma i mjesečnog ciklusa, ali naglašavam, beznačajne su u odnosu na korisne efekte ovog lijeka.
Lijek koji deluje po istom mehanizmu (blokiranjem estrogenih receptora) je ROLOXIFEN, koji predstavlja noviji lijek, dosta skuplji od tamoxifena, ali je djelotvornost i neželjeni efekti isti. Naglašavam da upotreba ovog lijeka ne dovodi do klasičnih neželjenih efekata koje citostatici izazivaju (opadanje kose, agranulocitoza, anemije).
Pozz, mr ph sci spec, analiticar
 

Back
Top