Odnosi sa zenom su uvek iznad odnosa sa bracom&sestrama?

Poruka
22.458
Evo jedno intersantno pitanje za vas: Mislite li da bratska&sestrinska ljubav mora na mestu prioriteta ustupiti mesto ljubavi izmedju muza i zene i zasto? Ja imam dve interesantne price (ali cu ih napisati malo kasnije) koje potvrdjuju da je to kao neko prirodno pravilo. Porodicna primordijalnost je osnov razvoja drustvenih zajednica, od plemena do drzave, ali se udesilo da ljubav i nastanak nove porodice menjaju taj kljuc na interesantan nacin - nova porodica je svaki put iznova temelj. S druge strane imamo clanove koji igrom slucaja ne stupe u nove veze i njihov odnos taj egzogeni clan ne menja. Takodje imamo i propale brakove/zajednice i interesantna desavanja unutar tih odnosa, povratak prvoj porodici uz odgovornost prema deci iz propale zajednice, ili osnivanje nove zajednice uz istu tu odgovornost itd. Zapravo, kljuc po kojem ljudsko bice menja primordijalno staniste, odnose sa bracom i sestrama, je primarna potreba - reprodukcija.
Pa izvolite, iznesite neka iskustva ili price :)
 
jos nismo iscrpeli i oglodali ni one prethodne teme, a vec stize nova. :confused:


@tema pojma nemam, nemam bracu i sestre, tako da i nemam iskustva...tjah imam polubrata i plusestru (nikada nismo imalai kontakt), ali kao da ih nemam. mozda zato sto bracu i sestre ljudi ne biraju sami, a mozda postoje raskoli jos od detinjstav ili kasnije oko imovine.
 
Da!
Bila sam svedok braka svojih roditelja koji je bio pun problema upravo zato sto su ima prioritetniji bili odnosi sa clanovima maticne porodice nego njihov medjusobni.
Mama je osim toga i bliznakinja, pa je to bilo jos izrazenije.

Zivim u braku koji je po mom misljenju maksimum koji je moguc (ne kazem da je idealno, nego da smo se nasli) upravo zato sto smo prioritet jedno drugom, a jedini izuzetak je naravno nase dete koje nam je (naravno) vaznije i od nas samih. Da ne bi neko pomislio da hvalim sebe i mm, mi smo sasvim prosecni, nije rec o nekim nasim specijalnim kvalitetima koji su doveli do tog sklada, ali je ta cinjenica da smo jedno drugom najvazniji i te kako deo te povezanosti. Taj stav je sprecio i cuvene konflikte sa svekrvom ili tastom. Kod nas su obe znale da im se ne isplati ni da pocinju sa nekim manevrima jer bi bile eliminisane obe i to bez trunke razmisljanja.

Mislim da svi problemi u porodicnim odnosima i nastaju zbog toga ko je koliko bitan i ko je od koga bitniji.
To je u sustini kamen spoticanja i kada su problemi u drugim odnosima.

Sto imam vise godina i sto vise posmatram ljude oko sebe, samo pristizu dokazi da je tako.
 
jos nismo iscrpeli i oglodali ni one prethodne teme, a vec stize nova. :confused:

@tema pojma nemam, nemam bracu i sestre, tako da i nemam iskustva...tjah imam polubrata i plusestru (nikada nismo imalai kontakt), ali kao da ih nemam. mozda zato sto bracu i sestre ljudi ne biraju sami, a mozda postoje raskoli jos od detinjstav ili kasnije oko imovine.
Ima i imovina, elaboriracemo, ali je ona stvar zivih roditelja u razvijenom svetu, ne dece posle smrti- kao ovde.
Jao Eše, svaka ti čast kako te ne mrzi da animiraš ovaj "mozak na pašu" PDF. :lol:
Moj brat će uvek imati posebno mesto u mom srcu i pitanje je krajnje neobično, nisam nikada poredila te odnose, tj.ljubavi, ali rekla bih da mi je brat uvek bio na prvom mestu. Samo deca su ga prešišala.
Deca i muz, to bi tek videla u delikatnoj situaciji. Missim, covek i ne razmislja o ovome cesto ali ima slucajeva de su ti odnosi sa bracom i sestrama pokvarili brak.
ili te placaju za ovo ili radis naucni rad na slucajnom uzorku, pa kada si vec ovde sto da ne? :mrgreen:
Jok, nego necu vam dugo kuckati teme pa da vas Ravana opet ne zatupi sa Da, Mozda, Aha...

- - - - - - - - - -

Da!
Bila sam svedok braka svojih roditelja koji je bio pun problema upravo zato sto su ima prioritetniji bili odnosi sa clanovima maticne porodice nego njihov medjusobni.
Mama je osim toga i bliznakinja, pa je to bilo jos izrazenije.

Zivim u braku koji je po mom misljenju maksimum koji je moguc (ne kazem da je idealno, nego da smo se nasli) upravo zato sto smo prioritet jedno drugom, a jedini izuzetak je naravno nase dete koje nam je (naravno) vaznije i od nas samih. Da ne bi neko pomislio da hvalim sebe i mm, mi smo sasvim prosecni, nije rec o nekim nasim specijalnim kvalitetima koji su doveli do tog sklada, ali je ta cinjenica da smo jedno drugom najvazniji i te kako deo te povezanosti. Taj stav je sprecio i cuvene konflikte sa svekrvom ili tastom. Kod nas su obe znale da im se ne isplati ni da pocinju sa nekim manevrima jer bi bile eliminisane obe i to bez trunke razmisljanja.

Mislim da svi problemi u porodicnim odnosima i nastaju zbog toga ko je koliko bitan i ko je od koga bitniji.
To je u sustini kamen spoticanja i kada su problemi u drugim odnosima.

Sto imam vise godina i sto vise posmatram ljude oko sebe, samo pristizu dokazi da je tako.

:zag: Tnx
 
To je sasvim normalan tok dogadjaja u zivotu.Sestra se uda,ode od kuce i normalno je da ce vise vremena provoditi sa svojim muzem nego sa bratom.Isto i kada se brat ozeni.Normalno je da ce vise vremena provoditi sa zenom.
Ali sigurno da ta ljubav,postovanje i privrzenost izmedju brata i sestre ostaje i ne vidim razlog zasto bi se menjala.

Imam drasticne primere de su se posvadjali i ne pricaju dva brata i dve sestre sa jedne strane, i sa druge, gde je "komuna" odnos dva brata rasturio brak od jednoga
 
To je sasvim normalan tok dogadjaja u zivotu.Sestra se uda,ode od kuce i normalno je da ce vise vremena provoditi sa svojim muzem nego sa bratom.Isto i kada se brat ozeni.Normalno je da ce vise vremena provoditi sa zenom.
Ali sigurno da ta ljubav,postovanje i privrzenost izmedju brata i sestre ostaje i ne vidim razlog zasto bi se menjala.
Nema to veze sa kolicinom vremena koje provodis sa nekim. Mozes sa nekim da provodis malo vremena, a da bude jako vazan u tvom zivotu.

Niko ne kaze da ne treba da ostane privrzenost medju bracom i sestrama, ali pravi odgovor mozes da dobijes tek ako se zapitas da moras ne daj Boze da biras da li da spasis zivot zeni ili sestri, za koju bi se odlucio.
 
Poslednja izmena:
Ja sam vrlo svestan toga da ona sada ima muža koji joj je prioritet, nemam problem sa tim, ja sam tu čisto ako on nešto loše uradi, ako mu padne na pamet da je udari da mu slomim ruke, noge, rebra. Ostalo je sve ok.

Mada, postoji problem i kada ta neka sestra ili brat neće da se odreknu matične porodice jer znaju da su bez nje niko i ništa, praktično i dalje se grebu o matičnu porodicu. Ima tu svega.
 
Nema to veze sa kolicinom vremena koje provodis sa nekim. Niko ne kaze da ne treba da ostane privrzenost medju bracom i sestrama, ali pravi odgovor mozes da dobijes tek ako se zapitas da moras ne daj Boze da biras da li da spasis zivot zeni ili sestri, za koju bi se odlucio.

jao dobro zivot ipak nije bas triler da ce to da ti se desi. mada nikad ne reci nikad :/
valjda bi trebalo zeni
 
Ja sam vrlo svestan toga da ona sada ima muža koji joj je prioritet, nemam problem sa tim, ja sam tu čisto ako on nešto loše uradi, ako mu padne na pamet da je udari da mu slomim ruke, noge, rebra. Ostalo je sve ok.

Mada, postoji problem i kada ta neka sestra ili brat neće da se odreknu matične porodice jer znaju da su bez nje niko i ništa, praktično i dalje se grebu o matičnu porodicu. Ima tu svega.

Ovo je lepo, slobodno se raspisi kada uhvatis vremena ;)
 
Ja sam vrlo svestan toga da ona sada ima muža koji joj je prioritet, nemam problem sa tim, ja sam tu čisto ako on nešto loše uradi, ako mu padne na pamet da je udari da mu slomim ruke, noge, rebra. Ostalo je sve ok.

Mada, postoji problem i kada ta neka sestra ili brat neće da se odreknu matične porodice jer znaju da su bez nje niko i ništa, praktično i dalje se grebu o matičnu porodicu. Ima tu svega.
Uopste ne mora da bude rec o grebanju, jednostavno sebe osecaju vise delom maticne porodice nego one koju su stvorili.
 
Ja sam vrlo svestan toga da ona sada ima muža koji joj je prioritet, nemam problem sa tim, ja sam tu čisto ako on nešto loše uradi, ako mu padne na pamet da je udari da mu slomim ruke, noge, rebra. Ostalo je sve ok.

Mada, postoji problem i kada ta neka sestra ili brat neće da se odreknu matične porodice jer znaju da su bez nje niko i ništa, praktično i dalje se grebu o matičnu porodicu. Ima tu svega.

pa imas i da neko zivi sa primarnom porodicom ali se ne grebe, tj dele troskove
 
Ima i imovina, elaboriracemo, ali je ona stvar zivih roditelja u razvijenom svetu, ne dece posle smrti- kao ovde.


Jok, nego necu vam dugo kuckati teme pa da vas Ravana opet ne zatupi sa Da, Mozda, Aha...


pa rekoh da ne znam, posto sam ja specifican slucaj i samo se sa specificnima vatam u kolo...cak ne bih kraj onoga ko je ima prosecnu familiju mogla da funkcionisem. meni ce partner uvek biti bitniji do polubrata i polusestre....oni su meni u stvari samo smetanja oko te imovine, al' posto su mi stranci, nemam problema da uzmem deo koji meni pripada, nema emocionalne vezanosti, nicega. a bila je tema odricanje u korist brace.

ja bas volim sto ima tema, nego se to kao malo foliram ju ju sta otvaras tolike teme. :mrgreen:
 

Back
Top