Naucno objasnjenje za prorocanstva

Vidusa... zabrinjavas me polako. Ne verujem u takve gluposti. To bi znacilo da postoji sudbina (ako neko moze proricati) a to bi u stvari znacilo da ja nemam izbora, kao ni niko drugi, pa tak ni TI, da radimo sta zelimo. To znaci da, ako ja npr. odlucim da cu ici u gimnaziju, nisam imala uopste izbora i u stvari sam gubila vreme razmisljajuci o tome, jer bi to ionako neka vracara prorekla! Sve ovo je previse neistinito prema moje m misljenju.
I kakvi to necisti duhovi?! Verujem ja u Boga i djavla i andjele i arhandjele i tako dalje, ali u prorocke duhove... to mene sve podseca na one staroslovenske, starogrcke, antickorimske itd. bogove... (bog proleca, bog ljubavi, bog rata i te gluposti).
 
Postoje prorocki duhovi u nekim ljudima (u ovo nase vrijeme obicno su to necisti duhovi). Mora da shvatis ,kao i drugi tvrdoglavci, da su duhovna stvorenje stalno prisutna na zemlji.

To je Vidusino shvatanje i verovanje i mislim da treba to da postujemo kao sto postujemo svoje stavove. Ali mi je kontradiktorno verovati u Boga i u Satanu, andjelele... a ne verovati u ostale nadprirodna bica. Dakle neko ko veruje u boga ogranicava njegovu svemogucnost pa i postojanje takvih prorockih duhova?
Scientist92, nista licno to je samo moje opazanje.
 
Treba, ali ipak mi zivimo u XXI veku... Znam da nije nista licno. Ipak je ovo samo Forum...
Ali ja ne uplicem toliko nauku i religiju. Dakle, neke stvari objasnjavam preko religijea neke preko nauke. Ali tzv. "prorocanstva" ne bih objasnjavala nikako "duhovima" koji "su usli" u nekoga... uopste, ne verujem u ta prorocanstva. Vec sam na astrologiji napisala neke od razloga zbog kojih ne verujem u horoskop. Ako cemo tako da mozemo predvideti buducnost, zasto ti "proroci" ili vec kako ih nazvati ne predvide npr. posledice nuklearnog rata, ili hoce il ga uopce biti? Ako su vec tako mudri i vidoviti i tako dalje, neka barem rade nesto na koris covecanstva. Kad smo kod toga, malo cu umesati politiku. Kad se tragalo za generalom Antom Gotovinom, neki vidovnjaci su pokusavali da ga adju. Svi su rekli nesto potpuno razlicito, a ni jedan nije spoemnuo Kanarske otoke... jedan je rekao "mozda je u Americi, a moda i u Evropi, ali ne treba iskljuciti mogucnost da se nalazi u Africi ili Aziji". OK, ne bas tim recima, nisam precino citirala ali to je otprilike to. Pa sigurno nije bio IN OUTER SPACE! Razumete, dakle, sve je to veoma neodredjeno. Ako se pogodi nesto, u pitanju je koincidencija.
 
Scientist92:
Vidusa... zabrinjavas me polako. Ne verujem u takve gluposti. To bi znacilo da postoji sudbina (ako neko moze proricati) a to bi u stvari znacilo da ja nemam izbora, kao ni niko drugi, pa tak ni TI, da radimo sta zelimo. To znaci da, ako ja npr. odlucim da cu ici u gimnaziju, nisam imala uopste izbora i u stvari sam gubila vreme razmisljajuci o tome, jer bi to ionako neka vracara prorekla! Sve ovo je previse neistinito prema moje m misljenju.
I kakvi to necisti duhovi?! Verujem ja u Boga i djavla i andjele i arhandjele i tako dalje, ali u prorocke duhove... to mene sve podseca na one staroslovenske, starogrcke, antickorimske itd. bogove... (bog proleca, bog ljubavi, bog rata i te gluposti).

Pogadjacke ili prorocke duhove Sveto Pismo spominje nekoliko puta.Pismo ne laze!Gluposti oko tih bogova i nisu gluposti, osim sto oni nisu Bog.
 
"A covjek ili zena u kojima bi bio duh vracarski ili gatarski..."

"...evo u Endoru ima zena u kojoj je duh vracarski."

" A dogodi se kad idjasmo na molitvu da nas srete jedna robinja koja imase duh pogadjacki i vracajuci donosase veluku dobit svojim gospodarima.
Ova podje za Pavlom i za nama vicuci: ovi su ljudi sluge Boga najvisega, koji nama javljaku put spasenja!
I ovako cinjase mnogo dana, a kad Pavlu to dosadi okrene se i rece duhu: zapovijedam ti imenom Isusa Hrista, izadji iz nje. I izadje u taj cas."

Sluzbena nauka popularise samo ono sto je ljudima moguce plasirati radi lakseg manipulisanja u vladanju nad ljudima. Sve ono sto ljude odvlaci od ovozemaljskih razmisljanja, to sluzbena nauka odlucno negira i svim silama potire.
 
Pre svega hvala Scientific92 sto se nisi naljutila, ovo je forum i svi imamo svoje misljenje i branicemo ga do iznemoglosti. A smatram da su veliki ljudi i oni koji pogrese pa priznaju gresku. Sto se tice prorocanstva, uvek sam se daleko drzao od toga jer zaista nisam vernik ni usta takvo ali me je pre par godina zaintrigiralo Teslino objasnjenje u vezi prorocanstva koje je bilo na naucnoj osnovi. Nisam tragao nista dalje u vezi toga bio sam zauzet drugim stvarima. Pokusacu da nadjem taj Teslin clanak pa cu postaviti ovde jer nisam siguran da bi moja verzija bila dovoljno validna njegovoj, kao sto rekoh davno sam to citao.
 
Ja sam imao jedno iskustvo sa "vidovitim" covekom. Naime jedan moj prijatelj koji je imao ozbiljan problem zamolime da ga vozim do pomenutog, posto prijatelj nije bio u mogucnosti da upravlja automobilom. Zapucamo 275km od mesta u kome zivimo u nekakvu nedodjiju(nebih da pominjem mesto) i nadjemo pomenutog lika koji nas primi. Lik navodno prorice sta ce se desiti u buducnosti i leci neizlecivo. ispred kuce parkirano desetak automobila registarskih tablica iz raznih krajeva nase zemlje. Ispred medju ljudima koji su dosli proseze se prica o "vidovnjaku" koji je uradio to... pomogao tome.. itd. Posto je prijatelj usao u "ordinaciju" iz ciste radoznalosti odlucujem da se i ja susretnem sa njim. Ulazim u nutra soba okicena ikonama gotovo svih svetaca, krstovima impresivan ambijent. Medjutim osim sto sam pomenutog pristojno pozdravio i seo na mesto koje mi je namenio nisam progovorio nista vise. Pomenuti je zapoceo pricu: Sta je sa tobom mladicu? Hoce3s da se ozenis? (ozenjen sam vec tri godine) , imas problema u seksu (imam normalan seksualni zivot) i zeleo bi da odes u inostranstvo( nisam ni pomisljao na to osim na letovanja na koja sam odlazio). Svo vreme dok on to prica ja cutim, cak ni glavom ne pomicem da mu nebih stavio do znanja da li pogadja ili ne. Kada je zavrsio pricu, ja mu kazem da me interesuje neka druga stvar, na koju mi daje takodje nekakav "glupi odgovor i savetuje me sta treba da uradim, zahvaljujem se i izlazim.
To je moje iskustvo dok prijatelj koga sam vozio tvrdi da mu je sve pogodio i da mu je pomogao!?!
Misljenja sam da je ovo psiholoski problem i da takvi ljudi znaju dobro da manipulisu sa ljudima koji imaju ozbiljan problem, takodje mislim da su ljudi koji veruju u njihove "moci" nizeg intelektualnog kapaciteta.
Moram da napomenem da pomenuti nije trazio novcanu naknadu za svoj "rad" ali da je obicaj da se ostavi onoliko koliko je ko u mogucnosti?!?
 
Misljenja sam da je ovo psiholoski problem i da takvi ljudi znaju dobro da manipulisu sa ljudima koji imaju ozbiljan problem, takodje mislim da su ljudi koji veruju u njihove "moci" nizeg intelektualnog kapaciteta.
Moram da napomenem da pomenuti nije trazio novcanu naknadu za svoj "rad" ali da je obicaj da se ostavi onoliko koliko je ko u mogucnosti?!?

S ovim bih se slozio i ja. Mozda ne sa onim delim da je to verovanje ljudi nizeg intelektualnog kapaciteta, jer poznajem par strucnjaka i jako skolovanih ljudi koji su pod uticajem toga. A da je u pitanju psiha s tim se slazem. Psiha i tog vidovnjaka a i osobe koja trazi pomoc ili sta vec od njega. Psiha vidovnjaka je u tome sto moze obratit paznju na detalje i ponasanje svojih klijenata. A psiha klijentele se ogleda u autosugestiji. Preporucujem jednu jako simpaticnu knjigu pod nazivom: " Da li postoje stvari koje ne postoje". Tu ima objasnjeno na prilicno lep nacin kako vidoviti vide, kako ljudi sa viskom rade... cak ce te uz knjigu dobiti i visak ako je uzmete, kako bi ste videli da i sami sebi mozete pomoci ne sa viskom vec sa vasom voljom.
Evo link na kome se mozete upoznati malo vise sa knjigom.

http://www.paralax.co.yu/knjiga.htm
 
Slazem se sa gore navedenim. Vidovnjaci su nista drugo do mardjionicari uma. Kao sto madjionicar jednom rukom mase dok vam drugom vadi novcanik iz dzepa ili skida sat tako i vidovnjaci masu svojim mentalnim rukama i prave iluzije. Jednostavno koriste slabosti onih koji dolaze po pomoc a po defaultu ako neko dolazi po pomoc on i zeli da je primi jer mu je potrebna. Na zalost kada ljudi dodju u nevolju pokusace bilo sta i hvatace se i za slamku. Smatram da je placebo efekat katkad veoma jak i da moze da ucini "cuda". Ovo se prvenstveno odnosi na nadri-lekare i njihove buckurise.

A sa naucnog stanovista mislim da bi proricanje buducnosti izazvalo prilicnu zbrku, nesto slicno kao u onim filmovima o putovanju kroz vreme i da bi u jednom trenutku doslo do nekakvog paradoksa. Ako neko vidi dogadjaj u buducnosti da li se on uopste moze promeniti jer je vec vidjen da ce se dogoditi a ako se moze promeniti zasto je onda uopste i vidjen kao takav a ne kao promenjen jer uslovno sledi da ce bit promenjen ako je vec vidjen. A ako ne moze da se promeni pa zasto uopste postoji onda vizija?

Sledece problem je vise metafizicki nego naucni. Kako hriscanska crkva gleda na proricanje? Kakvi prorocki duhovi koji naseljavaju ljude? Verujem da je u pitanju bilo simbolicko znacenje ako postoje neki takvi navodi u bibliji jer reci za nekog da je vedrog duha ne znaci da u njemu zivi veseo duh. (casper the friendly ghost :)) Naravno treba obratiti paznju prilikom doslovnog tumacenja biblije da je biblijana srpskom zapravo jedan od prevoda n-tog stepena. Ako se ne varam valjda je Dositej preveo nemacku verziju koja je bila valjda prevedena sa grckog i tako dalje..... Nekad davno su mi rekli jedan primer na ovu temu (ogradjujem se od bilo kakvih apsolutnih tvrdjenja s obzirom da ne znam ni grcki ni bibliju): Grcka verzija biblije valjda pocinje sa Na pocetku bese logos. (naravno na grckom). Iz filozofije su nam rekli da rec logos ima milion znacenja i da se nijedno od njih ne moze uzeti kao jedino ispravno. Dakle sta bi trebalo da bude prevod: Na pocetku bese Bog? Nauka? Kosmos? Razum? Princip?
Elem, odlutah od teme tj. hriscanstvo i proroci. Mislim da je pocetna pretpostavka da jedino bog zna sve pa samim tim i buducnost. (vraticu se na ovo kasnije) Ali ako zli duhovi (el diablo) mogu da coveku prikazu buducnosti i time omoguce uspeh u ovom zivotu (dobitak na lutriji) u zamenu za vecno prokletstvo dolazi se do kolizije izmedju savrsenosti boga i prilicne savrsenosti el diabla kako se ovde vidi jer i on moze da predvidi buducnost i to buducnost koju je bog osmislio. (a sada nastavak onoga vraticu se na ovo kasnije) A ako je bog osmislio buducnost zasto nam je onda uopste predocava putem bozijih (dobrih) proroka. Zar mi smemo i mozemo da pokusamo da menjamo buducnost koju je on odredio? A ako ne mozemo gde je tu onda slobodna volja koju bi trebalo da nam je dao i cemu uopste prikazivanje buducnosti? Sa druge strane ako nam on salje vizije buducnosti da bismo je mi promenili to znaci da on u tom trenutku ne zna kakav ce biti ishod toga tj. da buducnost zavisi iskljucivo od nas. Time je njegovo savrsenstvo znacajno okrnjeno. To se moze resiti ako se kaze da on zna apsolutno sve mogucnosti koje se mogu dogotiti sto je ok ali je zapravo pitanje da li on tacno zna koja ce od mogucih stvarnosti zaista i biti ostvarena. (ah ti problemi beskonacne verovatnoce ;)) Ovo me je sad podsetilo na film Dogmu. Ako uspem da dokazem da bog nije savrsen da li ce to znaciti kraj svega? :lol:
 
Hajde da pocnem od sveukupne materije, od samog Univerzuma. Neka je sve pocelo velikim praskom kao sto to predvidja teorija relativiteta. Vasiona je dakle stvorena u singularnosti.Veliki prasak, sirenje materije obrazovanje u manje fragmente... galaksije... zvezde... planete... Ja tu vidim jedan sistem koji se siri. Uzecu za predpostavku da je univerzum jedan samoorganizovani slozeni sistem koje nema nikakvog tvorca niti bilo kakav drugi sistem koji utice na njega. Ako bi sada neko vrsio pritisak na moju ideju time sto bi trazio Kreatora rekao bih da nije moguce da postoji iz razloga sto bi taj kreator, ako bi stvorio univerzum, morao da bude deo sistema koji je stvorio jer on direktno je uticao na njega i samim tim je deo tog sistema, a kao kreator morao bi da bude i izvan njega, sto je apsurdno da nesto moze biti i unutar i izvan istovremeno. Samim tim i neki drugi spoljasnji sistem nebi mogao uticati na univerzum, jer bi i on morao biti sastavni deo univerzuma sto je opet isti apsurd, unutar i izvan. Zakoni odrzanja mase i energije su na snazi. Materija i energija se ne mogu unistiti niti stvoriti iz bilo cega, moguce ih je samo transformisati iz jednog obila u drugi. Dakle Univerzum kao samoorganizovani sistem ima beskonacan broj mogucnosti da se obnavlja. Ako bi imao konacan broj mogucnosti, te mogucnosti bi se jednom istrosile i on bi prestao da postoji i cak nebi mogao biti, ni postojati ranije. Samoorganizovani sistem Univerzum, prelazi iz stanja uredjenosti u stanje ne uredjenosti ili haosa. Unutrasnjost sistema univerzuma ima 2 oblasti. Jedna je oblast sa strogim stepenom uredjenosti a druga je neuredjenost.(Postoji nesto sto se zove dodirna linija tih oblasti. A prema matematickim teoremama u jednu liniju moze stati beskonacan broj tacaka. Te tacke cu kasnije pomenuti opet cisto neobavezno.) Sad je bitna jos jedna stvar a to je faktor koji deluje u sistemu na sam sistem iznutra. To je dinamika sistema. Dinamika je dakle pojam a ne sistem i ne Kreator. Prema drugom zakonu termodinamike, sa povecanjem vremena povecava se entropija sistema. Entropija je mera neuredjenosti sistema. Sama dinamika u direktnom odnosu je sa vremenom. Vreme ne moze da postoji izvan sistema, zapravo vreme je vezano za materiju i ne moze se ukinuti kao pojam niti se moze izolovati kao entitet. Kada samoorganizovani Univerzum dostigne kritican stepen entropije on pocinje da se sazima, da kolabira do tacke gde ce vrednost entropije biti u jednom trenutku ravna nuli. Uiverzum se obnavlja haosom.
,,Sto se ne moze reci i za coveka i ako ima slicno pocetno stanje. Univerzum je u pocetnom stanju embrijon koji se razvija vremenom i kao sto smo rekli vremenom mu raste entropija. Samo novorodjence kada se rodi, predstavlja najuredjeniji zivi sistem koji vremenom gubi uredjenost zbog koje na kraju umire. Dakle, ljudi umiru po drugom principu termodinamike. U toku naseg zivota materija neprestano kruzi kroz organizam. Jedna celija koja u jednom trenutku ima neki odredjen polozaj u nekom od sledecih veroatno nece imati isti takav polozaj. Cak i celija je sistem sacinjen od nizih sistema. Bitno je reci da materija kruzi, da svakodnevno unosimo i materiju i energiju u organizam i da je takodje i izbacujemo. E sad recimo da je neko smislio nacin da zaustavi dinamiku organizma, morao bi znaci zaustaviti kretanje materije iz naseg organizma i u nas organizam a pri tome da mozemo da nastavimo da zivimo sto bi izgledalo kao da je covek perpetum mobile. Sistem u kom energija i materija samo kruze nema gubitaka niti prihoda. Pitanje je da li bi smo mogli reci tada da smo zivi. Da li bi imali mogucnost da se krecemo? O razvijanju nebi bilo ni reci. Cak ni u intelektualnom smislu jer nas mozak nebi moga da se razvija. Imali bi smo ogroman broj mozdanih celija praznih i spremnih za ucenje ali bez nacina da ucimo.? Jedino sto bi mogli tada jeste da trajemo u vecnost. Ali sta je tu svrha? Zaista je tu pravo pitanje da li smo zivi? Biologija je egzaktna nauka tako da su biolozi bili ostri pri definisanju zivota. ZIVOT JE SVE STO MOZE DA SE REPRODUKUJE DAKLE RADJA I UMIRE, DA SE HRANI I DISE I KRECE. Ne kazem da je pogresno ali mislim da nije potpuno . Oni jednostavno nisu dopustili da definicija sadrzi neke ideoloske pojmove. Svest konkretno. Vatra na primer moze da se krece, hrani materijalom koji sagoreva, dise vazduh kojim gori, pali se i gas odnosno radja i umire kao i da se kopira dalje sagorevanjem, ali ona nije zivo bice. Zasto? Zato sto nesadrzi elemenat zivota koji predstavlja onu sveukupnost vlastitih dozivljaja koje je u stanju da neposredno opazi i relativno jasno na odredjen nacin opise, a to je u stvari svest. Dakle vatra se samo gori po zakonima kojim zivot plamti ali to ne znaci da je vatra zivot. Jasno je da ako je A neki faktor, B je drugi faktor, A nije B cak i kad je A=B.

Gore sam napisao dve oblasti od kojih je Univerzum sacinjen. Oblast stroge uredjenosti i neuredjenosti. Oblast stroge uredjenosti svakodnevno osecamo i vi i ja. Toj oblasti danas obicno pridaju religiozni, visi oblik. Bog je oblast velike besprekorne uredjenosti. S moje tacke gledista, ta oblast bi bila nista drugo nego skup svih fizickih zakona koji vladaju univerzumom. Ti zakoni su ne promenjivi. Druga oblast koju sam pomenuo je oblast neuredjenosti. Ona je suprotnost prvoj. Ta je oblast vise materijalna i promenjiva je u pogledu uredjenosti. Obe ove oblasti imaju istu “sudbinu” Univerzuma i njemu se pokoravaju. Dakle, priroda je determinisana to jest u napred odredjena u svakom segmentu prostorvremena. Ali postoji jedna anomalija u tom determinizmu.To je ona linija dodira izmedju te dve oblasti. Za nju ne vaze principi determinizma niti bilo koji zakoni fizike ali je i sama kao takva, manifestacija svega navedenog. Priroda objektata ima sudbinu jer je determinisana. Ali svest nema. Nema jer je nemoguce matematicki proracunati ponasanje. Recimo opet da sada ja gresim, i mi uspemo da izracunamo ponasanje coveka i odredimo time unapred njegovu buducnost, javlja se novi problem. Doci ce do narusavanja sistema. I buducnost sistema bi vodila uvek ka drugom izboru, to izgleda kao da sudbina pise samu sebe a zapravo negira svoje postojanje. Apsurdno zar ne? Znaci samo priroda nezivih ( nesvestnih ) objekakata ima sudbinu odredjenu, ziva bica nemaju.
Definisacu sad svest kao jedan apsolutno uredjen ideoloski sistem. Svaka osoba na svetu svoj sistem svesti organizuje sama u zavisnosti od svojih sposobnosti. Organizujemo ga prema potrebama sistema da bi bio zadovoljen. Odredjeni sistemi svesti su jedinstveni za sebe kao i sama licnost covek. Ali mogu biti kompatabilni jedni sa drugima Naravno postoje sistemi koji ne mogu da ili u maloj meri su kompatabilni sa drugim sistemima. Kao sto postoje sistemi svesti koji mugu da budu kompatabilni svim sistemima a pri tom da ne lice ni na jedan.
Iz tog razloga smatram da je psiha coveka, sloboda izobra ili slobodna volja kako vec ko naziva, najvise odgovorna za sva moralna, socijalna, i druga pitanja u vezi nase i proslosti i buducnosti. Dakle, kao sto sam rekao ranije, sudbina ( deterministicki deo prirode ) samo deli karte ( odredjene elementarne stvari prirode koje se povinuju fizickim ili bioloskim zakonima ) daju nam ogroman broj mogucnosti, a mi smo tu da izaberemo odredjenu kartu u odredjeno vrme i da njome manipulisemo gradeci nasu buducnost.

Oprostite na ovolikom postu, pokusao sam postepeno da objasnim nacin na koji dozivljavam i pitanje sudbine i u opste zivota.

Insect, oprosti zbog definisanja zivota, to je samo moje misljenje. Biologija je rodjena sestra fizike... ;) ;) ;)
 
Postoji tu ipak jedan interesantan fenomen koji bi mogao da bude delimican odgovor na temu, naime uzmimo za primer da su vidovnjaci odlicni manipulati ljudima koji odlazi kod njih, misljenja sam da ljudi koji odlaze kod njih imaju smanjenu moc rasudjivanja obicno zbog trenutka i problema u kome se nalaze, medjutim u tom trenutku moze doci do razvijanja jake autosugestije kod tih ljudi oni pocinju da preterano veruju u te stvari koje im je ovaj napakovao, a ako uzmemo u obzir da je cak i medicina pocela da prihvata teze pojedinih naucnika da je moguce autosugestivno pozitivno delovati na odredjene procese u organizmu pa i na izlecenje nekih teskih bolesti, cak i to da neki neplanirani dogadjaji mogu biti plod podsvesne autosugestije.
Postoje mnogo primera gde se ljudima desavaju stvari u koje su jako verovali da cese dogoditi ili da im se dese stvari kojih su se jako plasili sto bi realno moglo da bude posledica njihove cesto podsvesne autosugestije.
 
Postoji tu ipak jedan interesantan fenomen koji bi mogao da bude delimican odgovor na temu, naime uzmimo za primer da su vidovnjaci odlicni manipulati ljudima koji odlazi kod njih, misljenja sam da ljudi koji odlaze kod njih imaju smanjenu moc rasudjivanja obicno zbog trenutka i problema u kome se nalaze, medjutim u tom trenutku moze doci do razvijanja jake autosugestije kod tih ljudi oni pocinju da preterano veruju u te stvari koje im je ovaj napakovao, a ako uzmemo u obzir da je cak i medicina pocela da prihvata teze pojedinih naucnika da je moguce autosugestivno pozitivno delovati na odredjene procese u organizmu pa i na izlecenje nekih teskih bolesti, cak i to da neki neplanirani dogadjaji mogu biti plod podsvesne autosugestije.
Postoje mnogo primera gde se ljudima desavaju stvari u koje su jako verovali da cese dogoditi ili da im se dese stvari kojih su se jako plasili sto bi realno moglo da bude posledica njihove cesto podsvesne autosugestije.

To smo vec i rekli care. Autosugestija kod vidovnjaka i lekara. Cini mi se da je insect spomenuo u vezi lekara. Oni to nazivaju placebo efekat koji je donekle i primenljiv ali ne kod recimo raka ili side ili nekih pravih telesnih oboljenja vec kod mentalnih. recimo hipohondrici, osecaju se bolesni cak i kad su zdravi, njihova negativna autsugestija je znaci na delu. Kod takvih ljudi se placebom moze i uticati. A sto se tice nekih tezih oboljenja na genetskom nivou i slicno mislim da tu ne pomaze placebo.
 
proximo:
To smo vec i rekli care. Autosugestija kod vidovnjaka i lekara. Cini mi se da je insect spomenuo u vezi lekara. Oni to nazivaju placebo efekat koji je donekle i primenljiv ali ne kod recimo raka ili side ili nekih pravih telesnih oboljenja vec kod mentalnih. recimo hipohondrici, osecaju se bolesni cak i kad su zdravi, njihova negativna autsugestija je znaci na delu. Kod takvih ljudi se placebom moze i uticati. A sto se tice nekih tezih oboljenja na genetskom nivou i slicno mislim da tu ne pomaze placebo.
Pa nebih se u potpunosti slozio da su u pitanju samo mentalna oboljenja gotovo svi procesi koji se odvijaju u organizmu direktno su kontrolisani u mozgu, neki se odvijaju po nekakvom automatizmu a neki su kontrolisani nasom voljom, naime postoje ljudi koji su uspeli da ovladaju nekim procesima koji su deo automatizma, neki ljudi mogu da kontrolisu svoju telesnu temperaturu, puls... sigurno si imao0 priliku da vidis ljude koji gaze preko zara a da se neopeku, zasto ne bih na taj nacin ne bih mogao da se pokrene nekakav proces koji bih izolovao mesto obolelo tumorom i sprecio dotok materija kojim se ovo zarazeno tkivo hrani i na taj nacin unisti ga.
Da napomenem nisam nikakav strucnjak iz ove oblasti samo iznosim nekakve logicne predpostavke.
Pozdrav!
 
Pa nebih se u potpunosti slozio da su u pitanju samo mentalna oboljenja gotovo svi procesi koji se odvijaju u organizmu direktno su kontrolisani u mozgu, neki se odvijaju po nekakvom automatizmu a neki su kontrolisani nasom voljom, naime postoje ljudi koji su uspeli da ovladaju nekim procesima koji su deo automatizma, neki ljudi mogu da kontrolisu svoju telesnu temperaturu, puls... sigurno si imao0 priliku da vidis ljude koji gaze preko zara a da se neopeku, zasto ne bih na taj nacin ne bih mogao da se pokrene nekakav proces koji bih izolovao mesto obolelo tumorom i sprecio dotok materija kojim se ovo zarazeno tkivo hrani i na taj nacin unisti ga.
Da napomenem nisam nikakav strucnjak iz ove oblasti samo iznosim nekakve logicne predpostavke.
Pozdrav!
Ma sve ok, nisam ni ja strucnjak u vezi ovoga, i to sto kazes ima smisla samo je pitanje koliko je to moguce. To u vezi zara jesam video ali ne uzivo vec na tv. Cak sam i razmisljao o tome pa sam dosao do zakljucka da je to iskljucivanje centra za percepciju. Imamo dakle 5 zvanicnih cula koje mozemo da kontrolisemo. Nekad kada nam je potrebno mozemo da usredsredimo paznju na posmatrajuci samo jednu tacku dok ostale ostavimo po strani. Isto tako mozemo da slusamo muziku a pri tome da izolujemo jedan zvuk koji zelimo da detaljno analiziramo a pri tome ostale da ostavimo po strani. Predpostavljam da i oni tako rade sa culom dodira, da nekako uspevaju da ignorisu osecaj boli koji dobijaju preko cula dodira putem refleksnog luka. Ovo je samo moja predpostavka da to tako funkcionise. A nisam imao priliku da iz nekog zvanicnog izvora cujem da placebo ima efekta kod jakih bolesti koje smo pomenuli. Tu i tamo na razlicitim forumima procitam po nesto, da placebo moze da se primeni i na genetske anomalije i slicno ali mislim da nebi bilo u redu prepricavati nesto sto sam cuo od neznam koga na neznam kom forumu. Ovde u toku samo jednog dana cujem dosta stvari o kojim treba razmisliti i istraziti. Vrlo je moguce da je to sto si ti rekao tacno, pokusacu da nadjem nesto u vezi toga pa cemo opet podeliti misljenja.
Pozdrav.
 
Kada je u pitanju hodanje po zaru mislim da treba izdvojiti dva zasebna problema: problem bola i problem opekotina. Hajdemo prvo bol. Treba naglasiti da prag bola nije kod svih ljudi isti. Ono sto jednog boli drugog mozda jedva da bolucka. Dva su aspekta ovoga. Jedan fizioloski da svako ima malo razliciti prag aktivacije neurona a drugi psiholoski da svako sam odredjuje koji je intenzitet za njega zapravo bolan. Ono sta boli zene, recimo udarci, manje boli muskarce tj. mozda je to isti intenzitet impulsa koji stize do mozga ali se u mozgu muskarca on svesno/nesvesno obradjuje i dodeljuje mu se vrednost "nije jak bol, ti to mozes da izdrzis". Ja licno ne volim da drzim bilo sta vruce u ruci (solju od kafe recimo) ili da hodam bos po kamenitoj plazi ali znam ljude koji to rade bez ikakvih problema. Mislim da je slicno i sa hodanjem po zaru.
Drugi problem su opekotine. Mada mislim da ovde problem ako gledamo misticnu stranu svega vise zalazi u fiziku nego u biologiju. Jer ako ti guru hodaci po zaru uspevaju da sprece opekotine oni onda zapravo sprecavaju prenos toplote/energije sa jedong tela na drugo. OMG THEY HAVE POWER SHIELD!!! :shock: Da li mogu da onda sprece i bilo kakav drugi transfer energije? Kazem ovo je vise fizicki problem nego bioloski posto apsolutno nikako ne mogu da putem kontole uma i delova svoga tela sprece da celija koja je izlozena prevelikoj kolicini toplote ne podlegne povredama. To je bioloski nemoguce. Dakle da se vratimo realnosti. U svim emisijama koje sam ja gledao sa hodanjem po zaru ljudi su zapravo prilicno zurili preko toga zara. Verujem da bi se mogla izvuci formula za izracunavanje dozvoljenog vremena zadrzavanja noge na zaru u odnosu na brzinu kretanja i frekventnost koraka. Dodatna pretpostavka (veoma opravdana) je da ljudi koji to rade imaju veoma zadebljale tabane pre svega zato sto su to stariji ljudi, zato sto hodaju bosi i zato sto polako pale svoje noge stvarajuci zastitni sloj. Oroznala zadebljanja na tabanima su nezive celije koje iako mogu da krenu da gore ne mogu da oteknu i stvore opekotine. Da li ste primetili da je staza pod zarom odredjenje duzine od najvise par metara i da oni nikada ne stoje na zaru vec samo hodaju. Zasto? Jos jedan po meni dokaz cistih relano mogucih porcesa na delu je i to sto sam video da i neki neuceni ljudi, recimo voditenji turisticko putopisnih emisija, doduse trce, ali bez vecih problema prelaze preko zara. Da nisu mozda i oni naprasno otkrili svoje transcendentno ja?

Sto se tice placebo efekta zaista ne vidim kako to moze da se primeni kod genetickih bolesti. Ako nekome fali deo hromozoma ili je redosled baza u genu pogresan mislima, autosugestijom ili autozavaravanjem se ne moze nista postici. Za one pojave kontrole pulsa i temperature malo sam skeptican zato sto nikada nisam video nista van nekih naucno-popularno-senzacinalistickih emisija a njima bas ne verujem mnogo posto sam u par navrata primetio uzasne nebuloze. Isto je i sa magazinima tog tipa. Nekako mislim da bi takve stvari mnogo jace morale da odjeknu preko zvanicnih kanala da su zaista istinite.
 
@ proximo

Osnovni problem u zakljucivanju je sto koristis samo posmatranje univerzuma kroz njega samoga, sa svim zakonima koji u njemu vladaju, a time ga, to je ispravno, zatvaras u postojece granice. (Mogu da budu i beskonacne) ali su granice. "Kreator", kako kazes ne moze u isto vreme da bude unutar sistema, jer bi podlegao zadanim zakonima, a ne moze da bude "izvan"jer onda sistem ne bi postojao. Tu nastaje granica naseg razumevanja jer MI iz tih granica ne mozemo. ON "Kreator" kazes, (nije vazno kako Ga nazivas) moze i unutar i izvan sistema a mi to ne mozemo da shvatimo jer smo razumom ograniceni. Kada bi se On mogao videti i razumeti MI bi smo izasli van granica i postali bismo On. Tako da: "ostani tamo gde jesi jer izvan datih granica ne mozes" pa samim tim i ne mozes razumeti sta je i ko je tamo.
 
Osnovni problem u zakljucivanju je sto koristis samo posmatranje univerzuma kroz njega samoga, sa svim zakonima koji u njemu vladaju, a time ga, to je ispravno, zatvaras u postojece granice. (Mogu da budu i beskonacne) ali su granice. "Kreator", kako kazes ne moze u isto vreme da bude unutar sistema, jer bi podlegao zadanim zakonima, a ne moze da bude "izvan"jer onda sistem ne bi postojao. Tu nastaje granica naseg razumevanja jer MI iz tih granica ne mozemo. ON "Kreator" kazes, (nije vazno kako Ga nazivas) moze i unutar i izvan sistema a mi to ne mozemo da shvatimo jer smo razumom ograniceni. Kada bi se On mogao videti i razumeti MI bi smo izasli van granica i postali bismo On. Tako da: "ostani tamo gde jesi jer izvan datih granica ne mozes" pa samim tim i ne mozes razumeti sta je i ko je tamo.

Problem u zakljucivanju??? Na isti nacin mogao bih da sve okrenem kao tvoj problem u tvom zakljucivanju kojim ne vidis sustinu mojih hipoteza. No, nemislim to da radim jer stvar posmatram mnogo drugacije. Ti imas svoje poglede na svet s drugacijeg stanovista koje koliko mogu da vidim nije vise samo naucno. Opet, postujem to. I mislim da nema svrhe da ovu temu pretvaramo ponovo u sukob nauke i religije. Ja neverujem ti verujes,postujem postuj i svi srecni.
Nisam konzervativac i mogu da promenim i svoje misljenje i da priznam gresku naravno, ali najjaca lupa kroz mogu da vidim istinu jeste lupa nauke. Ne podlezem nicemo sto se naziva verovanje.
 
proximo:
Problem u zakljucivanju??? Na isti nacin mogao bih da sve okrenem kao tvoj problem u tvom zakljucivanju kojim ne vidis sustinu mojih hipoteza. No, nemislim to da radim jer stvar posmatram mnogo drugacije. Ti imas svoje poglede na svet s drugacijeg stanovista koje koliko mogu da vidim nije vise samo naucno. Opet, postujem to. I mislim da nema svrhe da ovu temu pretvaramo ponovo u sukob nauke i religije. Ja neverujem ti verujes,postujem postuj i svi srecni.
Nisam konzervativac i mogu da promenim i svoje misljenje i da priznam gresku naravno, ali najjaca lupa kroz mogu da vidim istinu jeste lupa nauke. Ne podlezem nicemo sto se naziva verovanje.

Ja nemam nameru da te razuveravam! Cak sta vise sam te i podrzao. "Da ostanes tamo gde jesi jer izvan datih granica ne mozes" To je materijalisticki svet. Svet materije, vremena i prostora. Nisam te cak ni pozvao da taj svet napustis i da pogledas onaj drugi. To je svakome od volje.
Samo imaj na umu: Nauka otkriva zakone koji vec postoje. Zakone koji su dati i n e m o g u se menjati. Ne mogu da se upustam u polemiku ko je te zakone postavio i uredio takve kakvi jesu. Ne mogu da polemisem jer ne znam (ne znas ni ti) i ostaje mi samo
da v e r u j e m jer je evidentno da postoje. Samo je cinjenica da ih nije postavile i uredila nauka. Nauka nama pomaze da ih
p o z n a m o i u p o z n a m o i da se vladamo po njima da ne bismo gresili, lutali i zalutali.

Nemoj da me gledas kao vernika koji se boji grehova da ga ne bi stigla Bozja kazna. Takav vernik nisam. Cak ne umem ni jednu molitvu (a to je greh). Od religije znam samo da se pravoslavno prekrstim i da branim pravoslavlje jer v e r u j e m da je jedina prava vera. Sve ostale su biznis (katolicizam) zloupotreba ljudi (islamizam)....

A sebi nikada nemoj da kazes da neces da verujes! Verujes u mnogo sto-sta pa ces mozda i jednoga dana poverovati da smo necija tvorevina i da nismo mogli da niknemo sami po sebi, iz nicega, jer nauka to ne dozvoljava!
 
v.v.ilic:
A sebi nikada nemoj da kazes da neces da verujes! Verujes u mnogo sto-sta pa ces mozda i jednoga dana poverovati da smo necija tvorevina i da nismo mogli da niknemo sami po sebi, iz nicega, jer nauka to ne dozvoljava!
Slazem se, nauka ne dozvoljava da niknemo sami po sebi. Nauka objasnjava kako smo nastali u toku geoloskog vremena evolutivnim procesima.

Mislim da nisi shvatio kako radi proximov um (oprosti sto mislim da ja jesam :)) ili uopste um tvrdokornog realisticko-racionalistickog naucnika. Mi (ako smem tako da kazem) mozemo reci da necemo nikada verovati u boga jer pod tim podrazumevamo da necemo samo SLEPO verovati vec da cemo ako nam se bog pojavi pred nama i pokaze svoje postojanje na bilo koji nacin mi ZNATI da on postoji i vise necemo verovati. U pitanju je naravno igra reci ali smatram da je bitna jer zapravo oslikava moje (nase) zivotne stavove.
 
Samo je cinjenica da ih nije postavile i uredila nauka. Nauka nama pomaze da ih
p o z n a m o i u p o z n a m o i da se vladamo po njima da ne bismo gresili, lutali i zalutali.
Isto tako, cinjenica je da ih nije postavila ni religija ali nam religija pomaze da gledamo sa povezom preko ociju i verujemo da gazimo pravim putem. Meni to nije potrebno. Ja vidim onoliko koliko se jako protegnem svojim bicem koje zakljucuje.


A sebi nikada nemoj da kazes da neces da verujes! Verujes u mnogo sto-sta pa ces mozda i jednoga dana poverovati da smo necija tvorevina i da nismo mogli da niknemo sami po sebi, iz nicega, jer nauka to ne dozvoljava!
Nauka to ne dozvoljava. Simpaticno bi bilo tumacenje nekog ko je duboko zasao u kvantnu mehaniku i dobro poznaje mikrokosmos gde se s vremena na vreme materija "pojavljuje niodkuda i nestaje nikud". A sebi cu uvek govoriti, ne veruj, jer si slobodan da zakljucujes, neveruj vec analiziraj, ne veruj vec znaj a ako to nije moguce, trazi, istrazuje jer stvari jesu ili nisu.
Drugim recima :
Mi (ako smem tako da kazem) mozemo reci da necemo nikada verovati u boga jer pod tim podrazumevamo da necemo samo SLEPO verovati vec da cemo ako nam se bog pojavi pred nama i pokaze svoje postojanje na bilo koji nacin mi ZNATI da on postoji i vise necemo verovati. U pitanju je naravno igra reci ali smatram da je bitna jer zapravo oslikava moje (nase) zivotne stavove.
 
proximo:
Nauka to ne dozvoljava. Simpaticno bi bilo tumacenje nekog ko je duboko zasao u kvantnu mehaniku i dobro poznaje mikrokosmos gde se s vremena na vreme materija "pojavljuje niodkuda i nestaje nikud". :

Proximo,
ne pojavljuje se to samo u mikrokosmosu, to se redovno pojavljuje i u makrokosmosu (dokazano i uoceno). Ajnstajn je postavio teoriju o kosmickoj konstanti, odustao pa se ponovo vratio jer se ta konstanta pojavljuje a neko je i matematicki dokazao (Ne mogu da se setim ko, ali ako budes uporan pogledacu u knjigu).
Sta hocu ovime da ti kazem?
Ispravio si se na pravi nacin: Necu SLEPO da verujem!!! To je ogroman napredak i velika razlika u odnosu na: necu n i k a d a da verujem.
(Nastavak u sledecem prilogu)
 
Morao sam da prekinem. Imao sam neka posla. ( Ja sam na radnom mestu ali nemojte nikome da kazete da ovde svracam :D)

Teorijska fizika: Matematicki dokaz da materija nikada ne moze dostici brzinu svetlosti. Diferencijalna jednacina to pokazuje jer bi masa tela presla u beskonacnost a time pokupila svu masu svemira. Ne terajte da se setim formule, ali to i nije vazno za vas. Ona postoji a vi to znate.

S obzirom da je sve dualne prirode (cak i zivot ima svoju negaciju-smrt) a i svetlost je dualne prirode (malo talas, malo materija) logicno je predpostavljati da i materija ima svoje ogledalo!

Zasto sa druge strane "ogledala" materija ne bi imala lik u necemu sto se ne moze kretati manjom brzinom nego svetlost?

Svetlost je konstantna a materija se ne moze kretati brze. Sta je to sto se ne moze kretati sporije? (Ne mislite da cu traziti od vas da mi kazete Bog!)
Ja resenje i pomirenje religije i nauke vidim tu! u toj granici brzina. " > | < "
A savremena nauka poznaje crne rupe u koje ulazi sve, cak i svetlost, a nema povratnih informacija. A savremena nauka vec poznaje i "bele" rupe! Stvara se materija ni iz cega!!
Protivno zakonima materijalnim! Zato i kazem da postoji i nematerijalni svet u kome ti zakoni ne vaze!

I zato mi zdrav razum kaze da na granici izmedju materije i ne materije postoji nesto sto pripada oboma a ja u to v e r u j e m !
 

Back
Top