Dzentlmen

maliPrinc

Primećen član
Poruka
985
Evgenije Đena Maširović je, kaže porodično predanje, jedne kasne jeseni, uoči Sv. Aranđela, na povratku sa studija iz Pešte, svratio u Kovilj, na imanje zemljoposednika Todora Sekickog, oteo mu ćerku, koja je bila nekome već obećana, i preplivao Dunav, noseći na leđima svoju buduću ženu, Persidu Sekicki, koja nije znala da pliva. Zamalo da ih stigne potera. Njen srditi otac je unajmio čamce, ali Đena im je sa devojkom umakao u rit, i sakrio se. Oni za njim, ali im se čunovi zaglibe. Gacali kroz trsku, čudo se stvorilo, ali otmičara nigde. Đena je, sa svojom Sidom, noćio u ševaru, mulj mu je do pod samo grlo dolazio, ali njegova izabranica nije u njemu ni nogu okvasila. Neću da se priča kako sam te kroz blato provukao, rekao je.
Ujutru su ih sekači trske našli kako sede na Jovićevom prudu i piju sveža pačija jaja, što ih je Đena pokupio po barskim gnezdima. A oni sirotani iz potere još vijaju čamce niz rečnu maticu. Tada se mala uzvišica kraj Dunava još nije zvala Jovićev, već samo: prud. Mogla je i po Evgeniju da dobije ime. Zaslužio je.
------------------------------------------------------------------------------------------

Kakav frajer, zar ne!?

Da li je savremen muskarac dzentlmen, generalno?
Koliko drzite do toga?
 
paaaaa....jesam dzentlmen...al nisam vazda....mada trudim se....al ne bi neshto grco blato za suprugu...el se zhene lozhe na ta zhrtvovanja i slichno?.....misim lep potez dostojan imena brega....al opet....posle tje mi neko o jednakosti polova i o shovinizmu....shto on nije dao da se ublati?....taj lik je shovinist!....mada pricha je matora mozhda je to u to vreme bio mejn strim....otimanje devojaka a zatim bezhanija po koje kakim budzacima....al ne bi ja to....ja sam vishe za otvaranje vrata i te fore....
 
O's da popijes jedno jedno pacje jaje? O's da prenocis sa mnom u siprazju i blatu? Ma nemojmo se zezati... Druga su vremena. Nema ni dzentlmena, ni dama - podjednako.
 
Pa Julijane, obicno se slazem sa tobom, ali ovde ne mogu nikako da se slozim. Pih, bas mi krivo :? Prica je navedena kao primer, ne budi bukvalista..bre, julijane, bre :P
 
@Antun
Mislim da nije bitno da li se zene loze na to, bitno je kako se ti osecas u toj ulozi
Btw, pricha je evergreen;) sta fali otimanju devojaka i bezanju preko budzaka? :) Cista egzotika :lol:

@Julian
Nesto mi govori da jos ima dama i dzentlmena. To sa blatom i shiprazjem je promenljiva stavka.
"Sve zavisi od toga koliko imas herca & stila."- rece naivno maliPrinc.
 
Naprotiv, Nina. Nisam olako shvatio temu, ali sam napisao kratak post....
Generalno gledano, muskarci se trude da se ponasaju onako kako zene to ocekuju. Cilj nam je, naravno, da im se dopadnemo... Sa druge strane, ponasanje muskaraca utice na ponasanje zena. Njihova ocekivanja i zelje se menjaju... Htedoh reci, kriterijumi su se promenili. Ako gledamo iz perspektive vremena i price koju je Princ predstavio, sve zvuci lepo, ali samo u masti. Kada bi dosli u slicnu situaciju, vecina nas bi prednost dali konformizmu. Ne govorim o pacjim jajima... mislim na opipljivije stvari. Dama i dzentlmen, danas izgledaju drugacije... mnogo manje romanticno.
Mislim, mozda bih i plivao preko Dunava... ali sa kim? I obrnuto...
 
oprosti velika reko, al ja sam morao preko....;)



matori smo malo za ta romanticarska trabunjanja, zar ne? jer zivot je ipak nesto drugo...

ali...


Talasi lađe lome,
šta srce zna o tome?
Srce je ludi husar, pijan i mlad.

I te sam noći preplivao Dunav,
dubok i strašan.
Oprosti velika reko,
al' ja sam morao preko

 
Oduevk sam tu definiciju reci dzentlmen uzimao sa ogromnom dozom opreza.
Zapravo misli da je dzentlmenstvo dodvoravanje zenskom polu samo da bi ostavio utisak.
To namerno poklanjanje ruza,otvaranje vrata,pustiti da ona ima prednost u svemu,,,to su tipicne radnje muskog sveta da se pokazu kako su oni "drugaciji od drugih".
Ja to nikako ne mogu nazvati prirodnoscu nego samo usiljenoscu.

A sa druge strane,kada je neko covek,a ne dzentlmen,on takve stvari radi spontano,sasvim spontano i onako kako on oseca da treba.
Znaci SVOJSTVEN je.
U njemu gori ta vatra da se on savrseno ponasa prema zeni,a da pri tom jeste sasvim prirodan,da je svoj,da pokaze da je to njegovo pravo Ja.
Neko je ovde pomenuo da nema ni dama ni dzentlmena vise. Te dve stvari su obrnuto srazmerne,jer dama ima,ali one su prave dame,prirodne,femme fatale.
Dok na drugoj strani stoji onaj muski ego koji proizvodi akutne napade dzentlmenstva koji vremenom prodju....
Prosto,ponasanje prema zenama treba da bude onako kakav je on zapravo,bez ikakvog pretvaranja i deljenja komplimenata (u nameri da joj se sto pre dopadne).
Ali zaista vidim koliko ima tih laznjaka,tih prevaranata samo da bi dobili svoj cilj.

Ej,gde vam je ona vatra koja gori u vama samima i vi prosto morate da uradite odredjenu stvar jer tako osecate da treba?
 
maliPrinc:
Romanticarska trabunjanja? Zezas se, zar ne?
Zivot je ipak nesto drugo? Upravo suprotno.
Pesma je super. Ova prica je Balasevicu bila inspiracija.

Srecan rodjendan:)

eh, bre..pa ne znam da li se zezam...u proslom zivotu..odgovor bi bio..naravno da se zezam..a sad:roll:

znas kako..nije problem u plivanju preko dunava,,ni mulju...ni srcu...ni ljubavi...problem je, a sta posle?

zivot je kucka, mali prince...

ali, svako iz svog ugla..tebe tvoja bajka tek ceka...

a ja u bajke vise ne verujem:wink:
 
Oath, ne pričamo o foliranju nego i malim ali važnim znacima pažnje :)
Kad bi ZNAO kako se žena lepo oseća kad je propustiš prvu, otvaraš vrata od auta, pridržavaš kaput, pokloniš sitnicu tu i tamo kad dođeš mrtav s posla, kupiš dvd za koji znaš da će se NJOJ dopasti (npr. dobar horor ili nešto sladunjavo sa Hju Grantom :P ), znao bi zašto treba biti džentlmen :D
I - ne mora da prođe vremenom!
naravno, džentlmeski je očisti ti joj komp od virusa, pokazati kako se uključuje veš mašina (a ne smejati se što ne zna), držati je za ruku dok je boli tiba, kupiti joj OKejk i Milky Way kad je u pms, doneti dobru pušlu zeleni (a da te nije blam, jer si "pošao samo po novine")...takav se voli i čuva.:D
Suptina je u pažnji. Dok ona nije tvoja prineceza ni ti nisi njen princ..
 
Betty:
Oath, ne pričamo o foliranju nego i malim ali važnim znacima pažnje :)
Kad bi ZNAO kako se žena lepo oseća kad je propustiš prvu, otvaraš vrata od auta, pridržavaš kaput, pokloniš sitnicu tu i tamo kad dođeš mrtav s posla, kupiš dvd za koji znaš da će se NJOJ dopasti (npr. dobar horor ili nešto sladunjavo sa Hju Grantom :P ), znao bi zašto treba biti džentlmen :D
I - ne mora da prođe vremenom!
naravno, džentlmeski je očisti ti joj komp od virusa, pokazati kako se uključuje veš mašina (a ne smejati se što ne zna), držati je za ruku dok je boli tiba, kupiti joj OKejk i Milky Way kad je u pms, doneti dobru pušlu zeleni (a da te nije blam, jer si "pošao samo po novine")...takav se voli i čuva.:D
Suptina je u pažnji. Dok ona nije tvoja prineceza ni ti nisi njen princ..

e vidis..to je zena koja jos veruje u bajke...:lol: :lol: :lol:

bude to, bude, i lepo je, nije da nije..ali prodje...kad bi muskarci znali koliko zene padaju na te gluposti, stalno bi ih radili..u pocetku rade, a posle im dosadi..dosta je bio fin , te fore...:wink:
a zeni kojoj muz to sve radi i posle deset godina braka, javno se klanjam i odajem joj pocast..ili njemu:roll:
 
vidimo se za 10 godina, nadam se
zegar.gif
:P

coeur2.gif
 
Ja mislim da je to stvar licnosti (karaktera), naravno i truda i rada na sebi.Provalis ti odmah ako si iole inteligentan (na) nabudzenog dzentlmena...Kao i sve u zivotu - ili radis iskreno ili ne.....
 
Betty:
Oath, ne pričamo o foliranju nego i malim ali važnim znacima pažnje :)
Kad bi ZNAO kako se žena lepo oseća kad je propustiš prvu, otvaraš vrata od auta, pridržavaš kaput, pokloniš sitnicu tu i tamo kad dođeš mrtav s posla, kupiš dvd za koji znaš da će se NJOJ dopasti (npr. dobar horor ili nešto sladunjavo sa Hju Grantom :P ), znao bi zašto treba biti džentlmen :D
I - ne mora da prođe vremenom!
naravno, džentlmeski je očisti ti joj komp od virusa, pokazati kako se uključuje veš mašina (a ne smejati se što ne zna), držati je za ruku dok je boli tiba, kupiti joj OKejk i Milky Way kad je u pms, doneti dobru pušlu zeleni (a da te nije blam, jer si "pošao samo po novine")...takav se voli i čuva.:D
Suptina je u pažnji. Dok ona nije tvoja prineceza ni ti nisi njen princ..

Ti stvarno pogresno shvatas moju definiciju.
Takve paznje koje JESU prirodne su normalne i one se podrazumevaju.
Ja samo prezirem laz,neprirodnost,usiljenost muskarca da se svidi zeni.
Sve sto si rekla jeste zapravo u mom opisu (cak i ludje posto sam ja podlozan ekstremima), sve je tacno.
Ali paznja je na povrsini,,a u unatrosnjosti je stvarnost emocija.
ZNAM ja Betty kako se zena oseca dok je zimi priljubim uza sebe i pokrijem joj i usi da ne nazebe,ZNAM takodje na milion stvari,ali one su normalne,,ili bi barem trebalo da budu normalne.
Meni jeste normalno da ja nosim sav teret iz kupovine,nije mi tesko,naprotiv,sjajno je,,sjajno je gledati je srecnu sa znanjem da i ja doprinosim time da se ona super oseca.
 
ma ti se preterano izražavaš i vučeš ka nekom radikalizmu, plus taj avatar :?
Kanda te uvek pogrešno shvatim, pa se iz drugog objasnimo :)
Mislim - niko ne voli šmiru :P To se vidi čak i na TV - kad je fejk.
Jaooo...pokriješ joj ušice :D To je tako tako super!
code_smll_classic_00.gif

(meni dragi ljubi 'ladan nos)
 

Back
Top