Buve, krpelji i ostala gamad

Neostomosan se koristi za ciscenje prostorija od buva (NE za zivotinje) i koristi se tako sto ces kupiti 1 ampulu u pet sopu ili vet. apoteci i razblaziti je u 1 litar vode i naprskati stan (narocito tamo gde zivotinja lezi ili gde cesto boravi - dakle tepihe, namestaj, otirac ispred vrata). Ovo ciscenje stana se praktikuje jednom nedeljno tokom 4 nedelje koliko traje zivotni ciklus buve. Preporuka je da pola sata nakon prskanja preparata po stanu napustis stan i odes u setnju kako ti, tvoji ukucani i zivotinja ne bi udisali isparenja. Dakle ponovicu da neostomosan ne bi trebalo da se koristi za zivotinje. i to je savet veterinara (da ne ispadne da ja pametujem).

Za pse je najbolje koristiti Frontline sprej ili ampulu, sto mozes nabaviti u vet. apotekama ili ambulantama. Ogrlice protiv buva su takodje dobre, ali se ne koriste kada su u pitanju stenci mladji od 4 meseca, kuje dojilje, ili skotne kuje, zbog aktivne supstancije u ogrlici koja moze biti stetna za stence.

Pozdrav.

@paintball igrac

Hvala na informaciji za braon Trixi ogrlice, to nisam znala. Da li imate mozda jos informacija o stetnim proizvodima koji se eventualno jos uvek prodaju kod nas?
 
Kako izvaditi krpelja psu? Pitam za neke lutalice u mom kraju jer vidim da su ih krpelji vec napali. Pincetom se ne usudjujem, jer znam da moze ostati nogica u psu, a sa druge strane cula sam da moze lakom za nokte i da onda krpelj sam otpadne. To sam pokusala, ali krpelj nije otpao. Imate li neki savet?
 
mi psu skidamo krpelje pincetom,tj 'odsrafimo' ga u prevcu suprotnom od kazaljke na satu,i nikad mu nije osalo ono cime krpelj sisa krv.
jednom je upao u leglo krpelja,i imao je preko 200 krpelja koji su mu se zakacili...svakog do jednog smo skinuli pincetom,a na njemu je posebno tesko i naci i skinuti krpelja jer je izuzetno dlakava rasa.
 
Ako je krpelj naduven (veliki, krem boje, jasno se vidi) uhvatis ga rukom i izvuces napolje (naravno, ako nisi gadljiva :)). Potpuno je sve jedno na koju stranu ces ga vrteti. Ukoliko se jos uvek nije naduo (mali, crne boje), korisno je uhvatiti ga pincetom i onda izvuci. Treba biti pazljiv pri vadjenju kako se ne bi otkinula glava krpelju, jer ukoliko ona ostane u psu moze izazvati komplikacije. Nikako se ne preporucuje upotreba hemijskih sredstava (benzin, alkohol, lakovi za nokte i slicno), zato sto se desava da krpelj pod dejstvom hemijskog sredstva povrati svoj zeludacni sadrzaj u telo psa, cime se uvecava rizik od prenosenja bolesti sa krpelja na psa. Informacije dobih od veterinara. :)
A ako imas vremena i volje, i brines inace o lutalicama, bilo bi dobro naprskati ih ponekad frontlajnom ili nekim slicnim preparatom protiv buva i krpelja.
 
Mili:
Добра тема а отишла у заборав. Дижем је.
E, bas ti hvala! ;)
Ja nikako da dodjem do konkretnog odgovora... Ali, i ovako to sve zavisi od iskustva, nekome je nesto dobro, nekome ne...
Ja samo hocu da se resim u startu buva, da mi se ne bi namnozile po stanu, ali moram na vreme da reagujem... Medjutim, stene ima 2 meseca i do sada niko nije preporucio neki preparat za tako male kuce... :(
 
Чини ми се да је било помена о бувама у теми "питајте ветеринара", треба погледати у сваком случају. А ако нема, питај Срђана, можда он има неки конструктиван предлог.
 
Srdjan_NS:
Frontline je najbolje sredstvo protiv krpelja.Dvoriste treba prskati rastvorom ektanona.Nikakve vakcine ne postoje protiv babezioze (bolest koju prenose krpelji) vec to samo neki nesavesni veterinari daju lek protiv babezija preventivno.Jeste da se on moze dati preventivno ali dejstvo mu je svega 14 dana.
Kada nadjete krpelja na psu nije nikakva tragedija.Treba ga izvaditi i nema veze ako glava ostane sama ce ispasti posle.Posle toga intezivno pratiti stanje psa.Ako se primeti neki poremecaj odmah ga odvesti kod veterinara.U ranim slucajevima izlecenje je moze se reci 100 posto.Sto se vise produzava to padaju sanse jel na kraju pocne da se gubi telesna temperatura.
Sad bi bilo lepo da nam pojasniš koji su "rani slučajevi"?
Dona ima samo 5 ipo meseci, krpelja je zaradila najverovatnije u nedelju tokom šetnje (primetila sam ga tek u ponedeljak popodne), a kod veterinara sam je povela i pre - jer je preskočila obrok i učinila mi se malo mirnija (niko drugi nije ni primetio).
Krpelja sam izvadila kod veterinara, isprao je mesto uboda povidon jodom, dao joj neke injekcije (poslušao je i utvrdio da creva rade slabije) i to je bilo to...
Juče tokom noći (utorak-sreda) sam je ostavila u sobi i primetila da je mokraća tamnija... Ujutro odmah primila Imizol (ako se tako zove) i sad joj je gore nego juče... Tuga je pogledati je kako bezvoljno leži, kako su joj okice tužne.. i (rasplakaću se). Predveče je vodim na infuziju, sutra na još jednu "turu" seruma...
zanima me kolike su joj šanse da se izvuče?
 
Mackic:
Juu, nemoj da nam se nesto desi preslatkoj Donici! :( :(
Koliko ja znam kad se odvede kod veta onog trenutka kad joj mokraca potamni sanse da se izvuce su vrlo velike. Mada ne znam sta vet daje psu, tj koje inekcije treba da primi.
Ne treba da ti objašnjavam koliko sam sluđena... :confused: :cry:
To je, koliko sam ukapirala, neki serum koji vrlo agresivno deluje i u prvom momentu je psu od njega samo gore...
Sad smo u toj fazi... ne smem ni da ti opisujem kako izgleda, a ja ne vidim ni šta kucam od suza... :cry: :cry: :cry:
Nema ni šest meseci... i baš se pati...
Drži nam palčeve da bude dobro...
 
smeh:
Sad bi bilo lepo da nam pojasniš koji su "rani slučajevi"?
Dona ima samo 5 ipo meseci, krpelja je zaradila najverovatnije u nedelju tokom šetnje (primetila sam ga tek u ponedeljak popodne), a kod veterinara sam je povela i pre - jer je preskočila obrok i učinila mi se malo mirnija (niko drugi nije ni primetio).
Krpelja sam izvadila kod veterinara, isprao je mesto uboda povidon jodom, dao joj neke injekcije (poslušao je i utvrdio da creva rade slabije) i to je bilo to...
Juče tokom noći (utorak-sreda) sam je ostavila u sobi i primetila da je mokraća tamnija... Ujutro odmah primila Imizol (ako se tako zove) i sad joj je gore nego juče... Tuga je pogledati je kako bezvoljno leži, kako su joj okice tužne.. i (rasplakaću se). Predveče je vodim na infuziju, sutra na još jednu "turu" seruma...
zanima me kolike su joj šanse da se izvuče?
Smeh, pokusacu da ti objasnim o cemu je rec..Srdjan je malo to nespretno objasnio.
Ukoliko je krpelj bio infestiran parazitom koji izaziva babeziozu - pas ce oboleti od te bolesti.Medjutim, iako ne postoji protokol ( usaglasen ) u lecenju babezioze - daje se psu to sto si i navela - Imizol, antiparazitarni lek u 2 doze i u razmaku od 2 nedelje...sto bi ocekivano resilo problem. Najbolje je da pitas veterinara o cemu je zapravo rec i da te uputi na koji nacin joj mozes pomoci da se izbori - u smislu bolje rehidratacije i ishrane..
p.s. nisam veterinar, lekar sam..i slabo se razumem u bolesti pasa ( eventualno umem da nadjem podatke ), ali ih puno volim..
Bice Dona ok...:wink:
 
pikax:
Smeh, pokusacu da ti objasnim o cemu je rec..Srdjan je malo to nespretno objasnio.
Ukoliko je krpelj bio infestiran parazitom koji izaziva babeziozu - pas ce oboleti od te bolesti.Medjutim, iako ne postoji protokol ( usaglasen ) u lecenju babezioze - daje se psu to sto si i navela - Imizol, antiparazitarni lek u 2 doze i u razmaku od 2 nedelje...sto bi ocekivano resilo problem. Najbolje je da pitas veterinara o cemu je zapravo rec i da te uputi na koji nacin joj mozes pomoci da se izbori - u smislu bolje rehidratacije i ishrane..
p.s. nisam veterinar, lekar sam..i slabo se razumem u bolesti pasa ( eventualno umem da nadjem podatke ), ali ih puno volim..
Bice Dona ok...:wink:
Hvala ti... onako toplo, od srca, kako si ovo i napisala...
Toliko volim to kuče...
Imala sam dva škotska ovčara koja su živela po 10 godina. Odmah nakon što je prvi uginuo, uzela sam drugog. Sad gotovo tri godine nemam psa, baš zbog te vezanosti za njih, nedostatka vremena da im se posvetim, prostora... Od kad imam Donu, pitam se kako sam uopšte mogla bez psa sve to vreme... a ona je najlepši mogući predstavnik ove predivne rase.
Preguraćemo mi to... Moramo.
 
Mackic:
Drzim vam palceve da sve bude ok!
Ma preguracete vi to, sigurna sam!
Hvala ti ...
Popodne je bilo strašno... Samo je ležala i kunjala, nije reagovala ni na šta... :cry:
Predveče kad sam došla po nju da je vodim na infuziju, već je bila vidno bolje...
Daleko od toga da je zdrava, ali reaguje, pozdravila me, prošetala po dvorištu...
Sad spava tu pored, pila je vodu.
Valjda će biti dobro...
 
smeh:
Hvala ti... onako toplo, od srca, kako si ovo i napisala...
Toliko volim to kuče...
Imala sam dva škotska ovčara koja su živela po 10 godina. Odmah nakon što je prvi uginuo, uzela sam drugog. Sad gotovo tri godine nemam psa, baš zbog te vezanosti za njih, nedostatka vremena da im se posvetim, prostora... Od kad imam Donu, pitam se kako sam uopšte mogla bez psa sve to vreme... a ona je najlepši mogući predstavnik ove predivne rase.
Preguraćemo mi to... Moramo.
Bice kuca ok, nemoj da brines. :wink:..
Dat joj je pravi lek, samo obrati paznju da lepo jede ( oko ishrane pitaj veterinara sta je najbolje da joj se digestiva ne optereti previse ) i uzima dovoljno tecnosti..
Skotski ovcari su sjajni...
 
Sinoć i jutros je daleko od dobrog, ali je bolje nego juče...
Pospana je, umorna, iscrpljena, ali reaguje. Čak mi je i "otela" iz ruke parče mesa pre nego što sam stigla da joj ponudim.
Mokraća je još uvek tamna... :-( boja rđe, recimo.
Treba da idemo po još jednu dozu leka.
Hvala svima koji brinu, a pišem ovo i za nekog ko će u budućnosti imati sličan problem da može da uporedi.
Veterinar je juče rekao da je u najvećem broju slučajeva bilo upravo tako: pas primi Imizol, nastupi pogoršanje, pa polako bude bolje. Nakon druge doze pas se oporavi.
Sad spava...
 

Back
Top