Duhovni zakon ( ?! )

Truman

Elita
Poruka
22.709
Ne znam da li ovo spada u filozofiju, ali me jedna stvar interesuje: jos je Nikola Tesla govorio da primecuje da kada bi mu neko naneo veliko zlo, tj. bol, toj osobi bi se to zlo vratilo kao bumerang. Dakle - da li verujete da se zlo vraca kao bumerang, ili je to samo religijska propaganda i sujeverje?
 
Sve se vraca ali ne odmah.I u oblasti dobra i zla vazi da je pravda spora ali dostizna.Medjutim kao ozbiljnom coveku,Trumane,ne pristoji ti da automatski povezujes religijsko sa "propaganda" i "sujeverje".Zato sto su mnogi zaista velikani covecanstva bili religiozni.Ovo je jos jedan primer sa druge teme koji govori da ateisti idu "djonom".Da se vratim na temu,zaista postoji duhovni zakon.Trumane,tu si u pravu.Kao ateista si potvrdio da "cisti" ateizam ne postoji.Zato sto ateizam ne dopusta nikakav duhovni zakon.Zlo se vraca nekad odmah ali mnogo cesce kasnije .Primeceno je da posledice stizu cesto nevine,odnosno potomstvo zlocinaca.Medjutim postoje ljudi,i ne samo Tesla, koje kao da "ne smemo" da se ogresimo jer se odmah vrati.Licno poznajem jednog mog druga koji svedoci upravo to.Primetio sam na sebi tu njegovu tvrdnju.Ogresio sam se ja o njega,i posle svega par dana mi se desila neprijatnost koja se odnosila na onu sferu uticaja koja povezuje bas i samo njega i mene.Dakle,postavka teme je ispravna ali ne ide u prilog "ateistima".Stavio sam pod navodnike zato sto "cisti" ateisti NE POSTOJE !
 
Hektore, izlupetao si se oko ateizma, samo toliko da ti kazhem.

Shto se tiche "duhovnog zakona", mislim da bi bilo lepo kad bi stvari tako funkcionisale... ali ne funkcionishu tako. Da taj "zakon" zaista postoji to bi bilo vrlo lako za dokazati i svet bi ODAVNO bio bolje mesto.
Postoji statistichka verovatnoca i postoji logika. Te dve stvari odrzavaju balans dobra i zla.
 
Dragi moj,da li sam se "izlupetao" je tema za diskusiju.Tvrdim da "cisti" ateizam ne postoji i spreman sam da argumentima branim svoj stav.Ti nisi dao nikakve argumente,ides djonom,i jednostavno iznosis samo osudu i nista vise,i to potpuno neosnovano.Sto se tice duhovnog zakona,stvar je veoma slozena.Nema tu nikakvog automatizma,tu si u pravu,onda bi sve bilo jednostavno.Stvar je u tome da postoji Sveopsti Promisao.I da nama ljudima nije poznato kako funkcionise.Ali da postoji,to je nesumnjivo.I taj Promisao,kao sto i Ime kaze,promislja.I da je taj Promisao Licna Sila.I da je Slobodna.I da nikome ne odgovara za svoje postupke.I da je Premudra.I da mi ljudi nismo u stanju da to sve shvatimo.Jedno je nesumnjivo:Postoji !
 
Truman:
Ne znam da li ovo spada u filozofiju, ali me jedna stvar interesuje: jos je Nikola Tesla govorio da primecuje da kada bi mu neko naneo veliko zlo, tj. bol, toj osobi bi se to zlo vratilo kao bumerang. Dakle - da li verujete da se zlo vraca kao bumerang, ili je to samo religijska propaganda i sujeverje?

ne znam..znam da sam u poslednje vreme bila svedok da su se meni mnogo dragim, i izuzetno dobrim ljudima, izdesavale neke uzasne stvari...i stvarno, upitam se ponekad...toliko ljudi kroz zivot ide lazuci, ne misleci, nanoseci ljudima zlo i patnju..a nikad im se ne desi nista lose..a sa druge strane, neki izuzetni ljudi su doziveli takva sranjaaaa:(
ne znam sta se tu kome vraca..jbg:?
 
Ne vraca se, naravno. Nazalost.
Ako se vraca, da ukinemo sve ove sudove, sta ce nam...

Drugo, kao ateista bez navodnika (ipak postojim!) mogu da imam, i imam duhovni zakon u sebi, ako pod tim podrazumijevamo moralne norme. A te moralne norme i postujem i praktikujem i bez religije.
 
Hektore kad kazem religijska propaganda mislim na ono najgore u religi, a ne kazem da religija cela ne valja. Vidis tu se slazem sa Fromom i jos nekima - da je religija dosta primitivan sistem. Ti si izvukao zakljucak da sam ja ateista, sto ja nikada ne kazem, mada ne kazem ni da sam vernik.
 
Postoji.Ja bih ga cak nazvao zakon o odrzanju dobra i zla.Slicno kao i zakon o odrzanju materije ili energije.Moze se reci da u prirodi vazi neki univerzalni zakon odrzanja.Mada mislim da ta formulacija nije bas najbolja.
E sad kad se spomene zakon odmah se trazi i dokaz.Dokaz ne postoji i kraj price.
Samo otkud vam ideja da ljucki um moze sve da dokaze?I ako nije dokazano ne znaci da jednog dana mozda nece biti dokazano.
Bez uvrede ,ali cini mi se da oni koji se ovde najvise pozivaju na logiku ,je vrlo slabo koriste.
Uzgred potpuno se slazem sa Hektorom da “cisti” ateisti ne postoje
 
SINDI:
ne znam..znam da sam u poslednje vreme bila svedok da su se meni mnogo dragim, i izuzetno dobrim ljudima, izdesavale neke uzasne stvari...i stvarno, upitam se ponekad...toliko ljudi kroz zivot ide lazuci, ne misleci, nanoseci ljudima zlo i patnju..a nikad im se ne desi nista lose..a sa druge strane, neki izuzetni ljudi su doziveli takva sranjaaaa:(
ne znam sta se tu kome vraca..jbg:?


Управо тако...:-(
 
Hektor:
Dragi moj,da li sam se "izlupetao" je tema za diskusiju.Tvrdim da "cisti" ateizam ne postoji i spreman sam da argumentima branim svoj stav.Ti nisi dao nikakve argumente,ides djonom,i jednostavno iznosis samo osudu i nista vise,i to potpuno neosnovano.Sto se tice duhovnog zakona,stvar je veoma slozena.Nema tu nikakvog automatizma,tu si u pravu,onda bi sve bilo jednostavno.Stvar je u tome da postoji Sveopsti Promisao.I da nama ljudima nije poznato kako funkcionise.Ali da postoji,to je nesumnjivo.I taj Promisao,kao sto i Ime kaze,promislja.I da je taj Promisao Licna Sila.I da je Slobodna.I da nikome ne odgovara za svoje postupke.I da je Premudra.I da mi ljudi nismo u stanju da to sve shvatimo.Jedno je nesumnjivo:Postoji !
"Nechisti ateizam"??? A shta bi to bilo, molicu lepo? Da ne shirimo temu bez potrebe, ako se ovde vec prichalo o tome a meni promaklo mozesh da ostavish link ka temi.
Shto se tiche argumenata na koje se pozivash, ja ih kod tebe ne vidim. "Tesla je rekao ovo", "jednom mom drugu se desilo ono"... "promisao koja promishlja postoji zato jer je nesumnjivo da postoji"...
 
Dobro i zlo?
Pravda?
Zlo uradjeno za vece dobro?
Ko je bezgresan?
Generalizovanje. Da bi se verovalo u postavku o karmi, mora se verovati i u pojam apsolutne istine. U to da je sve kristalno cisto. Crno ili belo. To je po meni nemoguce, jer pojam pravde, dobra i zla je potpuno drugaciji pojam za svakog pojedinca. Ono sto je za mene pojam dobrog, za druge ne mora znaciti isto. Ono sto meni moze delovati kao dobro delo, drugima moze naneti zlo. Obicno ljudi kroz pojmove "dobra i zla" pokusavaju da opravdaju ili osude postupke sebe i drugih. Ovo svakako nije apsolutna istina, vec samo skromno misljenje jednog pojedinca.
 
Artnive, sad me podseti na moju teoriju da istina zapravo ne postoji. Činjenice da, ali istina je toliko neuhvatljiva, a opet sa druge strane precenjena. Istinu je izmislio čovek da bi sebi olakšao život. Zakačio se za nju, da bi živeo smisleno. S onim što nazivamo istinom život je podnošljiviji. Suočiti se sa opštim ljudskim neznanjem o sopstvenoj egzistenciji je mnogo užasniji čin. Koliko je samo ISTINA izmišljotina u koje se slepo verovalo i u koje se veruje. Sve se menja i transformiše, ništa nije sigurno i postojano na ovom svetu.
 
Dobro mnogo košta.
Zlo košta još više.

Nema vraćanja tipa "milo za drago" u banalnom, bukvalnom smislu.
Ali, nema ni potrebe za tim.
Sve je prisutno stalno.
Čak i ako nije vidljivo.

Nikada nisam upoznala nekog ko je činio zlo,
a da tim zlom i sam nije bio oštećen. I obrnuto.
 
Skrenula sam sa teme, pa čisto da odgovorim i na nju. Zakon o kome se ovde priča postoji. Međutim, daleko od toga da mu poznajemo principe po kojima funkcioniše. Baš zato što su mu principi promenljivi. Njegova jedina postojanost je u njegovoj nepostojanosti. A da li se to uopšte onda može nazvati zakonom?
 
LePiaf:
Hektore, izlupetao si se oko ateizma, samo toliko da ti kazhem.

Shto se tiche "duhovnog zakona", mislim da bi bilo lepo kad bi stvari tako funkcionisale... ali ne funkcionishu tako. Da taj "zakon" zaista postoji to bi bilo vrlo lako za dokazati i svet bi ODAVNO bio bolje mesto.
Postoji statistichka verovatnoca i postoji logika. Te dve stvari odrzavaju balans dobra i zla.

Tako nekako.

To je josh jedan konstrukt kojim se teshe oni koji su slabi ili oni koji se ne mogu osvetiti a zele.
 
Evo sta ja podrazumevam pod chistim ateizmom za koji smatram da ne postoji.Odnosno postoji chisti ateizam ali ne postoji chisti ateista.Dakle u pitanju su sledeci principi:
1.Iskljucivo racionalni pristup stvarima.
2.oslanjanje iskljucivo na znanje a ne na verovanje,niti kombinaciju znanja i verovanja.
1.Smatram da je ljudski racio neverovatno mocan ali i nedovoljan.
2.Samo znanje pociva na verovanju u osnovne principe koji se na dokazuju vec su jasne zdravom razumu.
Dalje,chisti racionalizam potpuno iskljucuje bilo kakvu duhovnost,sve svodi na materijalnost.Iskustvo govori protiv.
To su bile kratke crtice,saglasno mom stilu pisanja.
 
Hektor:
Evo sta ja podrazumevam pod chistim ateizmom za koji smatram da ne postoji.Odnosno postoji chisti ateizam ali ne postoji chisti ateista.Dakle u pitanju su sledeci principi:
1.Iskljucivo racionalni pristup stvarima.
2.oslanjanje iskljucivo na znanje a ne na verovanje,niti kombinaciju znanja i verovanja.
1.Smatram da je ljudski racio neverovatno mocan ali i nedovoljan.
2.Samo znanje pociva na verovanju u osnovne principe koji se na dokazuju vec su jasne zdravom razumu.
Dalje,chisti racionalizam potpuno iskljucuje bilo kakvu duhovnost,sve svodi na materijalnost.Iskustvo govori protiv.
To su bile kratke crtice,saglasno mom stilu pisanja.
Ti ovde u sushtini govorish o ogranichenjima racionalnog rasudjivanja, ili preciznije, ogranichenjima ljudskog mozga. To je jedna pricha, a druga pricha je o tome postoji li "vladalac univerzuma", AKA Bog. Ja mogu da objashnjavam kishnoj glisti kako radi fen za kosu ali ona to nikad nece shvatiti. Na kraju ce kishna glista da pomisli: "nishta ja ovde ne kapiram. Ta sprava shto izduvava topao vazduh mora da je Bog, nedokuchivi i iracionalni..." :mrgreen:
Iskustvo govori protiv.
Koje iskustvo?
 

Back
Top