Savet za konfiguraciju

BEG

Početnik
Poruka
35
Da li bi me neko ko se razume u kompjutere posavetovao kakvu konfiguraciju da izaberem i kupim za HOME upotrebu..Nisam zahtevan, zelim samo da imam (najzad!!!) brz kompjuter na kome mogu da odigram neku bolju igricu kojima se odusevljavam kod drugih sa mocnim mashinama (Call of duty i td..), koji moze da izdrazi dosta fotki u njemu A DA NE KOCI I NE DAVI! Znaci, ne treba mi nista nenormalno, nesto za mene koji se ne bavim nikakvim nenormalno zahtevnim programima..znaci normalan racunar sa solidnim mogucnostima, ali najbitnije da je brz i da ima kvalitetan monitor i da ne moram da ga nadogradjujem vec za koji mesec. Znam da je to stvar koja zastareva preko noci ali neka traje neko vreme kad vec izdvajam tolike pare.I naravno da napomenem da ne bude nesto extra skup (ako moze!!!!!). Hvala vam unapred svima!
 
CPU: Athlon XP 64bit 2800+ ili 3000+ (754)
ploca: Epox 8KDA 3+ (ovo ti je ploca sa full "opremom" ostalim iz ove familije fali ponesto, a ti vidi sta ti treba, a sta ne, pa odaberi)
HDD: Maxtor 120GB Serial ATA, 8Mb buffer
Ako uzimas ovu plocu potrudi se da RAM uzmes u jednom komadu, jer ova ploca nekad moze da zayebava kad ima vise od jednog modula. Nije problem srediti, alisto se dzabe muciti.
Graficka GeForce 6600 ili 6600GT u AGP izvedbi.
RAM: 1GB Geil (imas u Imtelu).
DVDRW - NEC 3540A

Ostalo sve zavisi od tebe. Modem, zvucna, zvucnici, napajanje, kuciste, mis, tastatura su stvar ukusa i potrebe.
 
U svakom slucaju je bitno, ako nemas nameru da radis skorije nadogradnje, zamene i sl, da uzmes 64-bitni procesor. Ali prvo moras da rascistis sa sobom KOLIKO PARA MOZES DA IZDVOJIS. To ti je jedino merilo. Ja bih ti preporucio i PCI-express graficku, ali je to jos paprena igracka. SATA diskovi, bar 19 incha CRT monitor, DVD rezac obavezno, to nije skupo. Sve sto stavis unutra je mnogo bitnije nego da uzimas stampac, dobre zvucnike i ostale periferije-to sve mozes i kasnije da prikacis, a nadogradnja samog racunara zahteva znanje, ponistava garanciju ili iziskuje dodatne troskove za servisera koji ce to da zameni-da ne pricamo sto serviseri tu najvise zaradjuju na razlici u ceni za komponentu koju ti njima dajes i nove koju oni tebi daju. Sto se tice graficke , ako ides na AGP varijantu, ja bih ti pre preporucio bar ATI 9550 ili 9600, cini mi se da su malo povoljnije po ceni a kvlalitet im je isti kao kod grafickih kartica iste klase a sa Nvidia cipom.
 
Napisi koliko novca si odvojio za kupovinu ljjute makine.
Procesor: Amd 64 S 939 ako zelis da budes miran neko duze vreme.
Graficka:6600 gt AGP ali ako imas novca idi na PCI expres pa makar i onu najjeftiniju grafiku sa namerom da uzmes nesto bolje kasnije.
Ram:min 512 Mb ali ako mozes 2 x 512 Mb
U principu za igranje ti najvise znaci dobar procesor,grafika i ram memorija.Mada ti je BUKVALNO svaka komponenta bitna.
Posebno obrati paznju na napajanje!!!!!!
Trulo je da za konfu das veliki kesh a onda ti nesto crkne zbog nekog tamo kung-fu napajanja.
 
Covek rece za neke normalne stvari, tipa CallOfDuty i sl. znaci ja ti ne bih preporucio 64 bitni procesor, jer ti je zbog vecine programa i igrica, kao i OS-ova mnogo zgodnije uzeti stariju 32 varijantu, istina, programa za 64 bitne konf. ima, ali ni sam kvalitet istih nije bas 100 pouzdan, znaci, pusti ti 64 bita, sacekaj nek malo tehnologija napreduje, da sve to lepo stane na noge, i onda to nabavljaj, osim u slucaju da stvarno hoces da pljunes lovu, ali i da budes miran bar neko vreme...
 
Ne zali pare za neko dobro napajanje, kao shto su DTK, Chieftec, Cooler Master itd. Shto se grafichke tiche, uzmi fx6200 Gainward ili Leadtek, ali za bilo grafichku da se odlucish (bez obzira na moj predlog) nikako ne uzimaj one sa SE u nazivu (kod Asusa: Magic). Memorija od 512 do 1024MB, a plocha po mogucstvu NForce 4 (ne SLI) sa Sempron procesorom (nadji one sa novijim jezgrom i podrshkom za SSE3). DVD rezach NEC 3540A, HDD 120-160GB (SATA), i to je to.
 
Cool..hvala vam svima na izdasnim odgovorima..Da, zaboravio sam da kazem cifru koju bih da dam. naravno, nije velika jer se nema u danasnje vreme..
Nasao sam jednu konfiguraciju za koju su mi neki ljudi rekli da je Ok za ono sto meni treba!
MSI MBD K8T NEO FSR
CPU AMD 2800+ 32-BIT
DDR 512MB PC3200/400
MAXTOR HDD 80GB 7200rpm
MSI CDRW/DVD COMBO
56K ROCKWELL/CONEXANT
SB-32 BIT ON BOARD
MSI GF4 MX4000 VGA 128MB TV OUT
FDD 3.5"
STRONG MIDI TOWER 300W
TASTATURA, MIS PS/2
AKTIVNI ZVUCNICI 160W
SAMSUNG MONITOR 17" 793S

Cena je 396 evra bez PDV i toliko i mogu da odvojim..znaci oko 470 evrica! Sta mislite o ovoj konfiguraciji ili mislite da za ove pare mogu i nesto bolje da dobijem. Drug mi rece da umesto ponudjene graficke uzmem ATI RADEON 9550..Sta da radim?Da zaredjam po radnjama sa ovom konfiguracijom i pitam ih koliko je kod njih?Moram da napomenem da se ne razumem u kompjuterske komponente!
 
BEG:
Drug mi rece da umesto ponudjene graficke uzmem ATI RADEON 9550..Sta da radim?Da zaredjam po radnjama sa ovom konfiguracijom i pitam ih koliko je kod njih?Moram da napomenem da se ne razumem u kompjuterske komponente!
Ako imas kesha uzmi 9550 ali 128/128(najjeftinija graficka koja u potpunosti podrzava direct x 9),mnoooogo je bolja od mx 4000.
Preporuka za Asus 9550 GE/TD.Cena je negde od 60-75 evra.
 
8-) 8-) 8-) Izgleda OK, samo sa tom grafichkom necesh bash daleko stici (mislim u igranju). ATI 9550 128MB (128-bitna, naravno) je minimum! Shto se tiche combo uredjaja, ako mozesh da birash uzmi Sony ili Teac, a moze i Lite-On, mada je mnogo bolja kupovina NEC 3540A (DVD-RW).
 
Mozda bi mogao malo da sacekas sa kupovinom kompa.
Pojavili su se 64 bitni Semproni.
Pogledaj malo cene.
AMD Sempron 2500+ (BX) 64bit..................................61e

MSI K8N NEO3-F NF4, socket 754...............................75e

ASUS K8N-E, NF3 socket 754.....................................70e

Sapphire Radeon 9250, 128mb/128bit, AGP....................48e

Sapphire 9550 128mb/128bit, AGP................................65e
 
grafička je iz kamenog doba...nemoj se zeznuti
najmanje radeon 9550...
ili 9600 (pro/XT)ako financije dopuštaju ...i čuvaj se nastavka 'SE' u nazivu kartice
...ostatak konfe je ok

ps. ako hoćeš da uživaš u čarima najnovijih igrica...a i dobar broj onih koje će tek da dodju uzmi nvidia 6600 GT...iako pretpostavljam da za to nema para...
 
...još nešto...uskoro će da dođe mnogo lepih...ali i hardverski zahtevnih igrica, pa ako možeš da skupiš još koji evrić i sačekaš još malo...da ti za pola godine ne bude žao što ne možeš da igraš grafički nenormalno napravljene igrice
preporuka athlon 64 procesor 3000+ baziran na 939 nforce 4 (znači pci ploča), memorije 1024Mb ako je moguće, i sačekaj da izadje nova ati-jeva X 1600 grafička(sledećeg meseca bi trebala da dodje)...bio bi zadovoljan puuuno vremena
...(u usporedbi sa 9550 biće(realno) brža oko 5X...500%)
...ali znam da su vremena kada je debljina(tankoća) novčanika često jača od želje...tako da je moguće da je ovo što sam napisao 'idealizam'...

ps. za slučaj da ne znaš(kao što ja nekad nisam znao) grafička ti je najbitnija komponenta za igranje...ljudi (neinformisani) obično gledaju na brzinu procesora...a ostalo im uvale smeće...pa se pitaju šta ne valja...kao što je slučaj sa prvobitno predloženom grafičkom
 

Back
Top