mrzim ove bube i kako da ih se otarasim

gost 189815

Iskusan
Poruka
5.826
*ako je tema na pogresnom mestu,samo je prebacite,bez briasanja molim ne kucami se viseXD

znaci ove sive bube vec zadnje 3 godine opsedaju moju terasu,gde kacim ves..stvari kad pocnes da treses od njih samo dolete nazad,posebno vole crnu boju(na crni ves se najvise lepe) i kad ih prepeglas,a jednu sam slucajuno:), one su i dalje zive:lol:

i sveke god sve vise i vise...

+sto mi se biljke(muskatle na terasi)redom budjave(il sta god) i cudno raspadaju(ne mora da znaci da je zbog buba,verovatnonije al njih krivim:mrgreen:)
znaci to su ove sive:
http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/201990/Rojevi-malih-zelenih-buba-u-centru--grada i imam neopisivu zelju da ih sve pokoljem:lol:
evo slicica:
https://www.google.rs/search?q=(Corythucha+ciliata+Say&es_sm=93&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=tYYJVPXuFMvgaK-2gegN&ved=0CEkQsAQ
e sad sam naisla na rad sa sumarskog faksa
http://www.sfbl.org/fileadmin/user_upload/documents/publikacije/Glasnik_11.pdf


3. REZULTATI RADA I DISKUSIJA
Tokom istraživanja entomofaune drvenastih šumskih i dekorativnih vrsta biljaka
konstatovane su sledeće alohtone vrste insekata:
Red. HETEROPTERA - stenice
Fam. Tingidae
1. Corytucha ciliata Say. – platanova mrežasta stenica (Sl 1a)
Vrsta je poreklom iz Severne Amerike, odakle je, 1964. godine, introdukovana
u Italiju, a 1970. konstatovana je u Hrvatskoj u centru Zagreba . Na području Srbije zabeležena je 1973. godine u Beogradu.Larve i imaga se razvijaju na naličju listova Platanus
occidentalis L. P.orientalis L. i hibridu P.acerifolia Ait. Hrane se biljnim
sokovima iz lista, usled čega na licu lista zelena boja postepeno prelazi u beličastu,
odnosno lišće gubi sposobnost asimilacije
,

Takođe, na naličju listova javljaju se crne tačkice od izmeta larva i imaga. Tokom
godine razvija tri generacije. Prezimljavaju imaga ispod ljuspica odumrle kore
platanovih stabala . Populacije platanove mrežaste stenice su na području novog
areala (Evropa) veoma brojne. Lišće stabala već krajem juna postepeno funkcioniše
sa smanjenom asimilacionom sposobnošću. Sasvim je sigurno da zbog toga stabla
imaju umanjen prirast, smanjenu fi ziološku kondiciju i umanjenu estetsku vrednost.
C.ciliata je verovatno sedamdesetih godina dospela i na područje Republike Srpske.
Mi smo je u periodu od 1995 – 2009. godine zabeležili na celom području Republike
Srpske, gde rastu njene hraniteljke – vrste iz roda Platanus. Vrlo brojne populacije
zabeležene su na području: Banje Luke, Doboja, Bijeljine i Trebinja.

ALI NIGDE NE PISE KAKO DA IH ZAKOLJEM I CIME.kontam nesto protiv vasi i slicne hemije,al tih buba ima svuda i kod drugarice 2 zgrade dalje,i kontam da bi tu trebalo da padne neko zaprasivanje,al isto cisto sumljam da ce nadlezni organi da se bakcu s njima...(inacew meni je ispred terase jelka a oko zgrada stabla javora kestena...)
dakle sta raditi,ne mogu vise da im pretim,ne funkcionise:lol:
Pogledajte prilog 337769

ako sam ikad nesto mrzela uzivotu to su ove bube
 
Poslednja izmena:
A ova bubica:
zwi25f.jpg



Bela leptirasta vaš ili štitasti moljac je mali beli, vrlo živahan insekt, dužine oko 2 mm. Telo i krila pokriva fini beli vosak u obliku praška. Jaje je maleno, ovalno i pričvršćeno za drškom za list.

Larva prvog uzrasta ima tri para nogu, kreće se, dužine tela oko 0,3 mm. Od pilenja do prvog presvlačenja, razviće traje samo nekoliko časova. Nakon toga, gubi noge, spljošti se poput ljuske i pričvrsti na list. Larve trećeg uzrasta i lutka, takođe su bez nogu, beličaste, spljoštene, pričvršćenje zalist i od prethodnod uzrasta nešto veće. Kao i kod imaga, telo larvi i hrizalisa (lutke) tzv. “belih pupova”, prekriva voštani sloj. Svi razvojni stadijumi nalaze se na naličju lista. Imaga i jaja, pretežno se nalaze na vrhovima listova, dok se larvei lutke nalaze na listovima donjih spratova.

Sve o njoj lepo piše, samo ne kako da je eliminišem :(
 
мани се хемије можеш да направиш гомилу препарата на природној бази и да се буба отарасиш. најлакше је отићи до апотеке и купити готов отров. трујеш биљку а и индиректно људски род
 
Tih belih leptirastih i uopšte bilo kojih biljnih vasi možeš da oslobodis svoje biljke na manje opasan nacin od primene insekticida sistemika.
Na primer, onako kako slican problem resavaju u organskoj proizvodnji, ima vise recepata pa evo jednog za kojeg imamo svi potrebne sastojke.
Par ljutih papricica svežih malo ispritiskas da puste sok pa iseckas, uz nekoliko cenja belog luka takodje usitnjenog, skuvas u 1,5 L vode i u toj tecnosti rastvoris 100-200 gr secera, ohladis, staviš u prskalicu i poprskas po liscu s lica i naličja, vise puta po potrebi. Do nestanka vaskica i nekih drugih bubica.
 
Izvinjavam se, nisu tematske...kropovi fotografije su...teshko je slikati buba maru...svetlost se "odbija"...prilazhem dve...jednu koja visi na vlati trave, jedna na pupoljku ruzhe...

Moram da Vas razočaram ali ove bubamare su takozvane Azijske ili Japanske bubamare. To je već godinama invazivna vrsta u Srbiji i postale su jako štetne. Mogu se naći u različitim varijantama, najčešće su žute sa crnim nedefinisanim crnim pegama, ili kao kod ovih vrsta - crvene sa velikim crnim pegama.

U potrazi za mineralima može se desi da ujedu i čoveka, ali iritacije nisu toliko opasne. Obično nastane otok sa crvenilom koji prođe relativno brzo.

Međutim sredinom i krajem jeseni kada krenu da traže skloništa da prezime mogu da budu pravi problem, tako da se ljudi na razne načine štite od ovih bubamara ,jedan od načina jeste i dezinsekcija.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Pogledajte prilog 464466

Bolesna ruzha mamina...bila...nema je vishe...neshto napalo lishtje, cvet, i na kraju celu "pojelo"... otuda na ovoj temi...


Da Vašu ružu je definitvo nešto pojelo. Tako da bi bilo dobro da ubuduće istretirate svo cveće koje imate insekticidima koji nisu štetni po Vaše cveće. Pored cveća tebalo bi istretirati i baštu i kao i možda ceo plac. Raspitajte se koji su preparati najbolji u tome i kada je idealno vreme uraditi tretman.
 
Poslednja izmena od moderatora:

Back
Top