ZUBAR!

izvinjenje :oops:
mislila sam da ste stariji, ne zamerite :).

vidite, ozbirom na godine i duzinu trajanja oboljenja, sto se tice zubara, dugorocno gledano, zadaci (za nas) su sledeci:
- sanirati sve zube kvalitetno i solidno - zubi jednom dovedeni u stabilno stanje ne treba i godinama, i godinama da daju probleme, pa ni kod dijabeticara.
- obratiti paznju na desni, pogotovo u trudnoci. sve trudnice su i inace disponirane za razlicite probleme sa desnima, a vi ste vulnerabilna grupacija. nemojte ovo da shvatite, molim vas, kao nagovestaj nekih posebnih nevolja (niste videli sta npr. terapija prostaglandinima ili nekim hipertenzivima moze da nacini od desni), nego samo kao sugestiju da se redovno vidjate sa parodontologom.
dugorocno gledano, sa jednom korektno saniranim zubima, vas, nacelno, vise ocekuju problemi sa desnima nego sta drugo, a i to mereno decenijama.

ja vam od srca zelim svako dobro, i nadam se da cu imati to zadovoljstvo da vam za neku godinu kao trudnici pozelim srecu :).
 
O.K.
mislim da mi je sada mnogo jasnije.
Iskreno se nadam da ce i moj stomatolog obratiti paznju na sve to sto ste Vi naveli i da ce na kraju ove price sve biti u najboljem redu.

Zahvaljujem se na savetima i zeljama,a trudnoca...otom- potom!
Veliki pozdrav!
 
pitanjce vezano za materijal za plombe :confused:

koliko bi dugo trebalo da traju bele plombe, posebno ako se stavljaju na zube u zadnjem delu vilice 6,7 ?
moj problem je u tome shto se one relativno brzo (2 god) potpuno izlizhu, i svakim novim odlaskom kod zubara on mi pravi sve vece rupe, da bi ih ponovo popunio istim materijalom

i uopshte nemam ideju shta treba da ostane jednom od tih zuba, ako ih on tako redovno bude tretirao na isti nachin

da menjam zubara ili shta ?

i josh jedno pitanje vezano neku novu metodu, gde se umesto standardnog materijala koristi silikon
chula sam neku prichu da jedan zubar radi , ali ne znam nista o tome, koliko je to trajno/zdravo, kad se radi , da li se preporuchuje itd

hvala unapred :)
 
hmm...
tu ima malko vise "nevolja", znate.

prvo, potpuno je precizno definisano sve zivo sto se tice plobiranja belim plombama, i to za svaku mogucu vrstu materijala - dakle: tacno se zna gde moze a gde ne, u odnosu na to koji je zub konkretno u pitanju, koji je kvalitet zuba, velicina plombe, mesto na zubu na kojem se plomba nalazi, stepen higijene, vrsta zagrizaja, tip zvakanja (pretezno temporalni ili pretezno masetericni), koliko se moze postici suvo radno polje, koji su konkretni tehnicki uslovi od strane onoga koji radi, itd.itd.

materijali za bele plombe se svi, u sustini, sastoje od dve komponente: cestica (korpuskula), i pastoznog dela u kojem se cestice nalaze; razlikuju se po procentu cestica u ukupnoj masi, i po vrsti i velicini cestica, takodje.
bele plombe za bocne zube imaju i krupnije ("keramicke") cestice, i veliki procenat cestica u odnosu na "nosac" (i do 70%), te su im i mehanicke osobine sasvim drugacije...
drugim recima - materijal za bele plombe za prednje zube - stavljen na bocne, pogotovo sa solidnim ostalim zubima i zescim opterecenjem pri zvakanju prosto mora da se istrosi vrlo brzo.

osim ovoga, postoji i protetsko resenje: kod pacijenata koji vrlo lako "pojedu" plombe (evo ja, recimo :) ), moze uvek da se uradi tzv. inlay - livena plomba. postupak je malko slozeniji, cena bitno visa, ali je pri dobroj proceni i izradi efekat neverovatan, takva plomba moze da traje decenijama.
no, kod inleja takodje postoji mnogo varijeteta, najvise se rade zlatni i keramicki (dakle, apsolutno estetski nevidljivi) - moj otac jos ima zlatne inleje koje sam radila pre 15 godina, ni pomerili se nisu.

drugim recima, bele plombe ni slucajno ne bi trebalo da se menjaju posle par godina, ako je sve ovo gornje ispostovano; na zalost, u vasem konkretnom slucaju, izgleda da neko nema dovoljno strucnog znanja, novca (materijal za bele plombe za bocne zube je bitno skuplji nego za prednje, a ako je jos u pitanju tzv glass-ionomer cement, tek to kosta), i - verovatno - ni tehnickih mogucnosti (za inlej je potrebno i dosta iskustva i vrhunska tehnika koja ce stomatologa da "otprati").

silikoni se koriste samo kao otisni materijali u protetici, nisam cula da se koriste za plombiranje zuba, bar ne u danasnje vreme; hocu da kazem da se nekad koristio silikatni cement - ako ste na to mislili (kad sam ja bila student, pre vise od 20 godina, upravo su napustani polako), a vec odavno vise ne - dokazana je stetnost na zubnu pulpu - tokom vremena dovodi do "odumiranja" zivca.

ako sta jos treba slobodno pitajte :).
sve najbolje.
 
:D hvala na odgovoru

e sad je pitanje shta mi je chiniti, s obzirom da su mi na 5 zuba te plombe skroz izlizane i pretpostavljam da je krajnje vreme da se nadje neko dugotrajnije reshenje za njih

imate li mozhda neke preporuke za zubare u NS koji bi to mogli da urade kako treba i mozhete li mi reci kako se krecu cene pomenutih varijanti ( s tim da ne bih bash da imam zlatne detalje u vilici :) ) ?
 
@indigo
Hvala na odgovoru. Dobro ste primjetili to za peticu i šesticu gore desno :lol: bio sam sav deprimiran - u fazonu: kako si mogao to da si dopustiš čovječe?
Znači na petici je metalni nosač (nisam stigao pogledati u medicinskom leksikonu kako se zove taj tip, ali znam da sam ga viđao) , a nemam šesticu, sa iste strane dole nemam šesticu i sedmicu (uvijek mi je malo teže prebrojati zube - idemo jedan po jedan - pošto sam ko klinac vadio zdrave zube radi korigovanja gornjih sjekutića - zečiji zubi :lol: sigurno se to tako ne zove, ali je slikovito - tada, bar kod nas, nije bilo ovih fiksnih proteza sa šarafima a i ja sam se javio relativno kasno pa su i rezultati bili polovični) . Sa druge strane u gornjoj vilici nemam krajnjeg nosača, a u donjoj vilici imam sve zube.
Zubi (brušeni) me ne bole ni noću ni inače samo ako konzumiram nešto malo hladnije ili više toplo ali sad sam se već "uštelio", pa to nije problem. Moj stomatolog je rekao da je redosljed sljedeći: prvo most desno dole - zatim desno gore, a sa lijeve strane parcijalna.
Ono što me još interesuje je pošto su zubi izbrušeni i kako ste rekli praktično bez gleđi da li su samim tim podložniji karijesu i da li osim uobičajenih mjera (konac,pasta) treba koristiti nešto dodatno? Imao sam prilike vidjeti kod nekih pacijenata probleme sa desnima. Za implantat sam pretpostavljao da je tako (čak sam se ranije naljutio kad mi je zubarka rekla : "nisam sigurna da je to za vas.." a ja pomislih :"Ko nema para? Daj dva komada!" :lol: ) to je izgleda samo za estradne ličnosti da je trajnije rješenje i sigurnije možda bih se i opredjelio za to. Sutra idem kod stomatologa, pa ću se raspitati kod nje. Pozdrav.
 
raindog,
ja sam vam poslala PP - ako ne nadjete ovih dana tu koleginicu, kazite - znam ja jos puno zubara :). sve najbolje.

intra,
ja cu sad da budem dosadna, opet nisam dobro razumela sta se zbiva :).

da se preslisam :) :

u gornjoj vilici, sa desne strane imate nadogradjenu peticu, a nemate sesticu; imate li sedmicu? a sa leve strane nemate krajni nosac, 'oce reci - koji vam je krajnji zub? petica?

u donjoj vilici se - s desne strane - radi most - dakle nemate sesticu i sedmicu, a bruseni zubi su petica i osmica? i ostale zube u donjoj vilici (sa leve strane) imate?

molim vas da mi jos jednom objasnite - lakse cemo da se snadjemo :), da se ne upustam mnogo u ako-kada :).

inace, uopste nije neobicno da se radi most u suprotnoj vilici (kod vas donjoj), da bi se oslobodio prostor za protetsku sanaciju gornje vilice. dakle - sasvim je moguce da kolega/koleginica radi donji most jer su gornji preostali zubi toliko "isplivali" da premalo ima mesta za bilo kakvo protetsko zbrinjavanje gornje vilice.
osim ovoga, smisao stomatoloske protetike kao rehabilitacione grane stomatologije je da pacijent ima 2 x 14 zuba, i ka tome se tezi.

poz :).


 
Zamolila bih nekog zubara da me posavetuje. Naime, otekao mi je zub ispod krunice koja nosi most. Bol je uzasan a siri se i ka oku (s obzirom da je u gornjoj vilici). Znam da se nista ne moze intervenisti dok otok ne splasne, pa me zanima koji antibiotik treba da uzimam kako bih sto pre mogla da odem kod zubara i ustanovim o cemu se radi.
 
intra :)
ne, mi kad kazemo desno - mislimo na pacijentovo desno :).


kalej,
mozete uzeti hemomycin caps. - dobijete 6 kapsula, popijete dve odmah, sledecu sutradan, i nadalje po jednu kapsulu na 24 sata. ovo je prilicno skup (mislim najmanje 5 eur, otprilike), iako vrlo delotvoran antibiotik; imate jeftiniju, takodje sasvim delotvornu varijantu - to je dovicin (doxycyclin, vibramycin i sl. kapsule), daleko jeftiniji od gornjeg, pijete jednu ujutru - jednu uvece (na 12 sati), najmanje 5 dana, ali ne sa mlekom ili mlecnim napicima (smanjuje resorpciju).
itekako se moze sto-sta uciniti sada odmah, i trebalo bi - ne znam koliko je star most, i u kakvom je stanju, ali uopste nije nemoguce, i radi se - sledece: potrebno je napraviti jedan mali (retroalveolarni) RTG snimak, na osnovu kojeg se vidi kog je uzroka tacno otok.
kako je kod vas najverovatnije dentogenog porekla, izbusi se rupica u mostu, da zub ima gde da se drenira (gde gnoj da otice), i daju se daljnja uputstva pacijentu sta da radi. posle nestanka otoka, lecenje se moze nastaviti dalje kroz isti otvor na mostu, sve je potpuno bezbolno, samo malko dugotrajno i dosadno za pacijenta :).
kod izrazenog otoka hladjenje nece vise mnogo pomoci, ali izbegavajte grejanje tog predela kako god; za spolja vidljiv otok treba i 3-4 dana samo da pocne da spada, i kada je zub otvoren, pa - malko strpljenja :).

puno srece sa zubarima :).
 
E evo mene opet. Donja vilica je završena, sada predstoji gornja, pitanje je vezano za sledeće stomatolog se dvoumi da li da ide na protezu koja ima metalni dio koji ide na nepce (ja nisam za to jer ne želim da se vidi taj metalni dio) ili da napravi samo peticu i da je valjda osloni na trojku (ovo je sve vezano za gornju vilicu desno gdje nema krajnjeg nosača) Koje su prednosti i mane jednog i drugog rješenja?
 
Hvala Indigu, i imam jos jedno pitanje: sta mislite o implantima? Cula sam da se na VMA rade implanti od titanijuma koji imaju najbolji stepen kompatibilnosti sa kostanim tkivom, medjutim da i dalje, zavisno od jacine imuniteta individue postoje mogucnosti odbacivanja ovog implanta. Ovo pitam jer ce verovatno doci do vadjenja zuba koji je nosac (bez alternative), pa bi implant u ovom slucaju posluzio u tu svrhu. Kolika je, otprilike, cena ovakvog zahvata?
Unapred zahvalna
 
intra:
E evo mene opet. Donja vilica je završena, sada predstoji gornja, pitanje je vezano za sledeće stomatolog se dvoumi da li da ide na protezu koja ima metalni dio koji ide na nepce (ja nisam za to jer ne želim da se vidi taj metalni dio) ili da napravi samo peticu i da je valjda osloni na trojku (ovo je sve vezano za gornju vilicu desno gdje nema krajnjeg nosača) Koje su prednosti i mane jednog i drugog rješenja?

ako je kolebanje izmedju mosta (u kojem cete imati peticu kao krajnji zub sa bilo koje strane) i proteze (u kojoj cete imati zube od sedmice do sedmice), dilema - u stomatoloskom smislu - ne postoji uopste.

kako sam vec rekla, smisao protetike je da pacijent ima u jednoj vilici 14 zuba, te je situacija apsolutno za protezu, sve ostalo je strucna greska.
ja verujem da je vama vrlo tesko navici se na pomisao da nosite protezu, a ne fiksni rad (koji se ne skida), ali verujte - stomatologija je krajnje egzaktna nauka, tacno se zna sta moze da stoji a sta ne, i kompromisi po pravilu - ne uspevaju. ovo tvrdim i stojim iza toga, jer ne bi verovali koliko sam se naskidala novih novcatih takvih mostova, gde je ucinjeno po volji/zelji pacijenta - da bi izbegao protezu...
proteza sa metalnim skeletom je izuzetno precizan rad, moze da se izvede da se spolja (u osmehu) ama bas nista ne vidi; u tom slucaju se rade namenske krune, sa veznim elementima (attachments), solidnost, estetika i funkcija mogu biti neuporedive (dugorocno gledano) u odnosu na situaciju gde cete imati most, ali da petica bude krajnji zub.

nemojte mi zameriti sto malko ostrije govorim :), imam previse staza i vidjala sam svasta; kao sto stolica samo na prvi pogled moze da stoji na tri noge, vrlo slicno je i u stomatologiji. ako smem da budem jos slobodnija, na mestu vasem zubara ne bih UOPSTE bila u dilemi, niti bih pacijentu dozvolila slobodu da "bira" u situacijama u kojima nema izbora i koje su stomatoloski sasvim jasne :). nezgodna zubarka, sta cete :).

sve najbolje :).

 
kalej:
Hvala Indigu, i imam jos jedno pitanje: sta mislite o implantima? Cula sam da se na VMA rade implanti od titanijuma koji imaju najbolji stepen kompatibilnosti sa kostanim tkivom, medjutim da i dalje, zavisno od jacine imuniteta individue postoje mogucnosti odbacivanja ovog implanta. Ovo pitam jer ce verovatno doci do vadjenja zuba koji je nosac (bez alternative), pa bi implant u ovom slucaju posluzio u tu svrhu. Kolika je, otprilike, cena ovakvog zahvata?
Unapred zahvalna

kako rece intra, imate vec neko pisanije o tome, samo da dodam par reci: titan implantati se rade itekako i van VMA, u mnogim privatnim ordinacijama, i to vrlo strucno, i cak i kvalitetniji (sa glazurom hidroksilapatita, recimo).
odbacivanje implantata zavisi i od opsteg stanja organizma, i od lokalne situacije u ustima - kvaliteta preostalih zuba, stepena higijene, kvaliteta kostane strukture (uzima se uzorak), vrste i tipa zvakanja i opterecenja u zvakanju, itd.itd.

ako vas sta jos zanima da nisam pominjala, slobodno pitajte :).
 
intra:
@indigo
Hvala na odgovoru i stvarno ste Vi zubarke neke nezgodne :lol: ići će ta proteza (ma ima ružno ime to me odbijalo).

zaista nema nacemu; meni je uvek negde intimno malko zao kad moram pacijentu da kazem suprotno od onog sto ocekuje i cemu se nada... ja vam od srca zelim sve najbolje, samo hrabro :).
 
Ja imam pitanjce u vezi beljenja zuba ovim novim tehnikama...koliko je delotvorno?
I druga stvar, da li postoje neke tablete, mast ili sl. (nesto pored paste i cetkice) koje zaista uspesno sprecavaju nastanak i razvoj karijesa i ostalih bolesti zubea.
Meni su jako "kvarljivi"...bocni...prednje nisam popravljala mislim do 4-ki... i karakteristicno je da mi se kvar stlno nastalja, desava se zubar hoce samo da zameni neku stariju plombu pa vidi iznutra kvar, i dolazi do vadjenja zivaca, a zub me nikad nije boleo...nijedan.. :)
Hvala unapred!
 
draga supice,
svako beljenje zuba jeste vrlo delotvorno, u smislu da zaista dobijete BELE zube :), ali tu ima mnogo dodatnih nevolja. znate kako, boja zuba je u strukturi zuba - dakle, boja se ne moze promeniti bez promene strukture, dakle - dobijete, prakticno, "krech" belo; a sta posle biva, to je druga prica....dovoljno je to sto se uvek kaze pacijentu da zubi mogu i vise meseci biti osetljivi na toplo-hladno.
sve ovo se odnosi na beljenje razlicitim preparatima; sa beljenjem laserom nemam nikakvog iskustva, ti aparati su relativno skoro dosli ovde, a s obzirom da je cena za jednu posetu oko 250 eur, mislim da necu jos imati priliku da vidim kako to "radi" u nekom sirem smislu :).
pogledajte, molim vas, moje ranije postove o beljenju zuba, da ne ponavljam jos jednom :). ako sta fali, samo kazite.

sto se tice apsolutnog zaustavljanja daljnjeg kvarenja zuba, to je skoro pa nemoguce, na zalost. najcesce se preporucuje intenzivna fluorizacija ("elmex" pasta za zube, "fluorogal mitte" tecnost za ispiranje usta posle pranja zuba, recimo), ali mislim da je kod vas nesto drugo problem.

prvo, "kvarljivi" bocni zubi su najcesce oni kod kojih postoji tzv. teskoba, "tesno" su naslonjeni jedan na drugi, i za njih, ako su jos i odredjene strukture, tipican je tzv. podminirajuci karijes.
rec je o kvaru koji pocinje ispod kontaktne tacke, koji se siri horizontalno ka zubnom zivcu, i najcesce se "ne vidi" dok se (pod pritiskom zvakanja) zub ne urushi. e, sad - "ne vidi se" je VRLO relativan pojam - RTG snimkom, PAZLJIVIM pregledom tzv. aproksimalnom sondom, prosvetljavanjem intenzivnim izvorom svetlosti i slicno, itekako se vidi vrlo rano.

drugo, da se razumemo - stalno "iznalazenje" karijesa ispod plombe je - necija (vise ili manje davnasnja) strucna greska. karijes pored plombe je nesto drugo, ali ISPOD moze da znaci samo da ga je neko tu "ostavio" tad kad je zub opravljan.
"samo promeniti staru plombu" je - takodje strucna greska.
vidite - plombe se menjaju iz preciznog stomatoloskog razloga, dakle - zbog loseg rubnog zatvaranja, zbog karijesa vidljivog oko plombe ili ispod plombe - NA SNIMKU (ne napamet!), zbog 100 drugih stvari, ali ne zato sto su "stare".
isto tako, da kazem po 1001 put: jednom (solidno) opravljeni zubi, TAKO kako jeste treba da stoje godinama. dakle, godinama :).

ukratko, ja bih vam preporucila da idete na pregled na svaka 2-3 meseca, i to detaljan i strucan pregled, bez "mozda" i "ako", najbolje specijalisti bolesti zuba, ako mislite da su zubi losijeg kvaliteta. trazite zubara koji ce vam jasno i tacno reci ZASTO tu plombu menja i STA ima ispod, to svaki iskusniji stomatolog MORA da ume da zna :). za sve postoji dijagnostika, i ne secam se da me je nesto "iznenadilo" poslednjih desetak godina :), pogotovo ne do te mere da "iznenada" treba i zivac da se vadi, takve stvari, kad se "samo menja plomba", ne priznajem :).
osim ovoga, ja vam zaista ne bih preporucila beljenje zuba. posle beljenja se inace praktikuje intenzivna fluorizacija, a ako je vama potrebna i PRE, onda znate na cemu ste.

mnogo srece, ako sta jos treba, tu sam :).

 
Vadila sam zub (6-icu) u sredu.
Imala sam produzeno krvarenje i sada mi je zagnoila rana i uzasno me boli.
Juce sam bila na kontroli i zubar mi je rekao da samo ispiram mlakom kamilicom,medjutim...
mene to toliko boli da je gotovo nemoguce da dan provedem bez nekok leka protiv bolova.
Sinoc sam (samoinicijativno) pocela da pijem antibiotik i uz to i brufen.
Da li je to u redu i ako nije,sta da radim tacno?
Imate li neki predlog kako da sredim stanje do ponedeljka?
Hvala...
 
na zalost, nemam neki mudar predlog kako da se spasete do ponedeljka :(
ako na rani vidite belu skramu, to ne znaci da se zagnojila - to sam vidjala zaista samo vrlo retko, mada je kod vas moguce (zbog osnovne bolesti).

beskonacan je broj mogucih uzroka za ovakve bolove, ali mislim da je kod vas u pitanju tzv. alveolitis sicca - to je jedna vrsta poremecaja u normalnom toku zarastanja rane. prosto receno, ne dolazi do stvaranja normalnog krvnog ugruska, "rupa u kosti", alveola, posle vadjenja ostaje "suva", i tako zestoko moze da boli kao da zub nije ni vadjen :(. nije do kraja jasno koji su uzroci: cesce se javlja u donjoj vilici, javlja se sezonski (sada je sezona), i vi ste "dobar kandidat" sa svojom osnovnom bolescu, jer se smatra da su oboljenja koja pogadjaju mikrocirkulaciju takodje predisponirajuci faktor.

lecenje se sastoji u tome da se rana ocisti (provocira se normalno krvavljenje, da bi se rana opet ispunila normalnim krvnim ugruskom), i u ranu se stavlja neki od preparata za lecenje alveolitisa (kod vas, recimo, "alvogyl"). preparati na bazi dezoksimetazona se kod vas ne smeju koristiti.
ne znam zasto vam je receno da muckate usta bilo cime; to se ne savetuje nikad posle vadjenja zuba, nijednom pacijentu - bas zbog mogucnosti ispiranja ugruska i pojave alveolita.

sam alveolit najcesce ne daje druge komplikacije, prodje sam od sebe za par nedelja, uprkos zestokim bolovima. no, kod osoba sa vasom bolescu, moze da dodje do zestokih problema, pa bih vam ja od srca preporucila da pokusate pre ponedeljka da nadjete nekog malko iskusnijeg stomatologa, da vidi o cemu se tacno radi, i da vam pomogne.

mnogo srece :).
 
Joj...pa gde da ga nadjem?
Stvarno nemam ideju sta da radim,bas mi puno smeta.
Primetila sam da me i zeludac boli od lekova koje pijem,al onda pomislim bolje zeludac nego cela glava!!!
Niste mi rekli dal je u redu sto sam uzela da pijem antibiotik?
Pijem Palitrex na 12 sati.
A povrh svega ova upala u ustima mi podize nivo glikemije pa mi se
cini da mozda i zbog toga nece da zaraste.Ima li i to veze?
 
joj, ne znam gde da ga nadjete, lavice :(. verovatno je da hitna radi, bilo gde da ste, ali ne znam koliko imaju alvogyl ili sta slicno.
cefaleksin vm svakako nece odmoci, ali se uzima bar 500 mg na osam sati, kod ovakvih infekcija (preti opasnost od osteomijelita). vasa glikemija UVEK ima veze sa zarastanjem rane, i zato sam i rekla u onim davnasnjim postovima da ju je potrebno strogo drzati izbalansiranu...

kad bih imala carobni stapic... :(
 

Back
Top