ZUBAR!

Umnjak me boli na toplo, moze li mi neko reci sta to znaci? Citala sam da kad boli na hladno znak je karijesa a na toplo da treba da se cisti kanal, jel to tacno?:eek:

Ne bih da te plashim unapred, ali moguce je. To je bio sluchaj kod mene; ali je mene boleo i na toplo i na hladno. Idi sto pre kod zubara! Ja sam chekala i onda se to sve jako upalilo, i celo cishcenje je trajalo oko mesec dana.. Zato, idi, vidi, a ja ti drzim fige da nije nista opasno. :)
Btw, ciscene kanala ne boli jako; bar mene nije. :)
 
Ne bih da te plashim unapred, ali moguce je. To je bio sluchaj kod mene; ali je mene boleo i na toplo i na hladno. Idi sto pre kod zubara! Ja sam chekala i onda se to sve jako upalilo, i celo cishcenje je trajalo oko mesec dana.. Zato, idi, vidi, a ja ti drzim fige da nije nista opasno. :)
Btw, ciscene kanala ne boli jako; bar mene nije. :)

Bila sam kod zubara, ipak nije bilo sve tako strasno, nije ciscen kanal samo je stavljena plomba:) Mada da sam otisla kasnije pitanje je sta bi bilo.
 
zanima a li neko ima iskustva sa popravkom zuba na stomatoloskom? !
ja sam imala svog zubara i redovno sam brinula o zubima do pre 2 godine kad se covek promenio i poceo da me nervira. nebitno! od tog vremena nisam bila kod zubara i sad bih otisla na stomatoloski fax da mi promene plombe jer su mi osetljive na toplo-hladno i da mi poprave novije karijese. kakvi su? kako rade? ja sam vadila na oralnoj hirurgiji tamo umnjake i sjajni su mi bili. ali jedno je vadjenje,a drugo popravka. i zanima me da li je kvalitet plombe isti kao kod privatnika? i da li mozes da im trazis anesteziju ako te boli? meni je moj davao anestezije zato sto je to bio jedini nacin da redovno dolazim jer sam oduvek imala jezivi strah od zubara. sad imam 21 godinu i mislim da su mi ovo poslednje sanse da se uozbiljim i sacuvam zube! pomoc!!!:)
 
zanima a li neko ima iskustva sa popravkom zuba na stomatoloskom? !
ja sam imala svog zubara i redovno sam brinula o zubima do pre 2 godine kad se covek promenio i poceo da me nervira. nebitno! od tog vremena nisam bila kod zubara i sad bih otisla na stomatoloski fax da mi promene plombe jer su mi osetljive na toplo-hladno i da mi poprave novije karijese. kakvi su? kako rade? ja sam vadila na oralnoj hirurgiji tamo umnjake i sjajni su mi bili. ali jedno je vadjenje,a drugo popravka. i zanima me da li je kvalitet plombe isti kao kod privatnika? i da li mozes da im trazis anesteziju ako te boli? meni je moj davao anestezije zato sto je to bio jedini nacin da redovno dolazim jer sam oduvek imala jezivi strah od zubara. sad imam 21 godinu i mislim da su mi ovo poslednje sanse da se uozbiljim i sacuvam zube! pomoc!!!:)

Isti problem...Anestezija za svaku malo vecu popravku zbog trauma iz detinjstva koje su dovele do uzasnog straha od zubara. Moja zubarka je inace sa stomatoloskog, medjutim kasnije je predsla da radi u DZ pa sam ja isla za njom:lol: I sad ne verujem da bih dozvolila da mi neko drugi cacka po ustima. Licno mislim da su na STomatoloskom najbolji zubari i da nemam ovu zubarku definitivno bih isla tamo. I umnjake sam tamo vadila i prezadovoljna sam:)
 
zanima a li neko ima iskustva sa popravkom zuba na stomatoloskom? !
ja sam imala svog zubara i redovno sam brinula o zubima do pre 2 godine kad se covek promenio i poceo da me nervira. nebitno! od tog vremena nisam bila kod zubara i sad bih otisla na stomatoloski fax da mi promene plombe jer su mi osetljive na toplo-hladno i da mi poprave novije karijese. kakvi su? kako rade? ja sam vadila na oralnoj hirurgiji tamo umnjake i sjajni su mi bili. ali jedno je vadjenje,a drugo popravka. i zanima me da li je kvalitet plombe isti kao kod privatnika? i da li mozes da im trazis anesteziju ako te boli? meni je moj davao anestezije zato sto je to bio jedini nacin da redovno dolazim jer sam oduvek imala jezivi strah od zubara. sad imam 21 godinu i mislim da su mi ovo poslednje sanse da se uozbiljim i sacuvam zube! pomoc!!!:)

Mozes da odes na Stomatoloski dobri su zubari a za materijale nemoj da brines;)
Posto je to klinika ljudi uglavnom idu na studentske vezbe gde asistenti i profesori sve nadgledaju.
 
hvala vam puno! def.idem vec sutra:)
sto se tice vadjenja umnjaka, odusevili su me. meni je to sve na kraju bilo jedno prijatno iskustvo:) i to sam jedan vadila hirurski i dosta je bio nezgodan, pa su sat vremena lomili i salili se sa mnom. tako da sam poucena time resila da odem kod njih. sutra na stomatoloski:)
samo jel to nije ista zgrada gde je oralna hirurgija u dr. subotica?
 
Pogledajte snimak umnjaka, pa molim nekog strucnog da mi kaze da li treba da vadim tu osmicu koja je smestena dole desno. To je ovaj zub koji ide ukoso i dodiruje sedmicu. Ne znam da li sam dobro okrenuo snimak. Ovo pitam jer su mi dva zubara rekla razlicite odgovore kada su videli snimak.
 

Prilozi

  • zubMALA.jpg
    zubMALA.jpg
    15,1 KB · Pregleda: 16
Pogledajte snimak umnjaka, pa molim nekog strucnog da mi kaze da li treba da vadim tu osmicu koja je smestena dole desno. To je ovaj zub koji ide ukoso i dodiruje sedmicu. Ne znam da li sam dobro okrenuo snimak. Ovo pitam jer su mi dva zubara rekla razlicite odgovore kada su videli snimak.

Ova osmica nema funkciju a moze da pravi probleme,moze da ti se napravi dzep izmedju 7 i 8 ili ukoliko krene da nice (koliko vidim nije iznikla).........
s druge strane mislim da vadjenje nije hitno.
 
zanima me da li svaki zub koji zaboli znaci vadjenje zivca?! kako zubar moze samo na osnovu toga sto mu kazes da te zub zaboleo da zna da ce da ti vadi zivac???:confused:
zar ne postoji nikakva druga opcija?

Pulpitis je zapaljenje pulpe zube,koja je smestena u kanalu korena zuba i sadrzi krvne sudove,nerve,celije itd.Do pulpitisa dolazi usled karijesa koji je uznapredovao (tzv duboki karijes) i dosao do ulaza u kanal,samim tim nadrazaji iz spoljasnje sredine se prenose na pulpu i zub pocinje da boli...pulpa je u ovom slicaju inficirana i mora se izvaditi (u narodu poznato kao vadjenenje zivca)...to je terapija.
Zub moze da zaboli a da pulpa nije nepovratno unistena (hiperemija pulpe),jer postoji jos uvek tanak sloj zdravog dentina koji stiti pulpu i onda moze da se radi lecenje dubokog karijesa...potrebno je mnogo strpljenja i pacijent mora biti motivisan a opet ne moze se garantovati uspeh (najcesce se zivac ipak vadi).
Lecenje se radi tako sto dodjes opet za 7 dana pa se promeni lek pa opet za 6 meseci a pritom imas definitivni ispun,a svi znamo kad se nasem coveku stavi plomba vise ga ne vidimo,onda zub ponovo pocne da ga boli i on misli da vi nemate pojma i ide kod drugog zubara.Poenta je da se ovakvo lecenje radi kod izuzetno motivisanih pacijenata i stalnih pacijenata koji su osvesceni po pitanju oralnog zdravlja;)
Izvini malo sam se raspisala nadam se da te nisam jos vise zbunila;)
 
Pogledajte snimak umnjaka, pa molim nekog strucnog da mi kaze da li treba da vadim tu osmicu koja je smestena dole desno. To je ovaj zub koji ide ukoso i dodiruje sedmicu. Ne znam da li sam dobro okrenuo snimak. Ovo pitam jer su mi dva zubara rekla razlicite odgovore kada su videli snimak.

Da dodam jos par stvari da bude jasnije:
Imam 35 godina, osmica stoji ovako dve godine, ne verujem da ce vise rasti.
Dakle, imao sam bol izmedju ta dva zuba i zubar je ocistio dzep koji se tu stvorio i u koji upada hrana i sada je OK. Da li bi umesto vadjenja bilo bolje da se istruze (tj.otkloni) deo osmice koji je blizu sedmice i tako se napravi malo veci razmak izmedju njih. Tako bih ubuduce lakse mogao da odrzavam higijenu izmedju ta dva zuba, lakse bih uklonio hranu koja tu upada, ne bi vise bilo upala... Kako sam ja shvatio, hrana ulazi u taj dzep i tu ostaje i izaziva upale, bol, karijes, razgradjuje kost i sl.
Hvala Vam puno!
 

Prilozi

  • zubMALA.jpg
    zubMALA.jpg
    15,1 KB · Pregleda: 1
Pre godinu i po dana lecen mi je kanal gornje petice - ociscen i napunjen. Pre toga zub je bio plombiran, ali s obzirom na to da je kvar bio velik, i kasno lecen, zub je pukao, i kanal je morao da se tretira.

Pre desetak dana pocela sam da osecam bol iznad korena susedne cetvorke. Bol se javlja na pritisak i prisutan je u blizini nozdrve. Ispipavanjem desni sam 'locirala' bol na predeo korena cetvorke, ka tretiranoj petici. Napominjem da je cetvorka zdrava, bez ikakvih prethodnih intervencija, a da se u toj oblasti ne primeti nikakav otok, bol na toplo-hladno, a nisam mogla da uocim ni fistulu.

Sta bi mogao da bude problem? Da li je moguce da se inace zdrav zub, tj. njegov koren, nekako inficira? I da li je moguce da to ima veze sa susednim zubom?

Hvala unapred na odgovoru.
 
Prvo. pozdrav svima.
Zanima me jedna stvar u vezi fiksnog ortodontskog aparata. Trebalo bi da u narednih nedelju, dve stavim jedan od tih aparata. Kako sam cuo, on se nosi minimum 2 godine. Posto postoji mogucnost da, u medjuvremenu, odem u inostranstvo, na duze, koliki je problem i da li je uopste, da se jednomesecno zatezanje vrsi kod drugog stomatologa?
Hvala unapred. Pozdrav.
 
Pulpitis je zapaljenje pulpe zube,koja je smestena u kanalu korena zuba i sadrzi krvne sudove,nerve,celije itd.Do pulpitisa dolazi usled karijesa koji je uznapredovao (tzv duboki karijes) i dosao do ulaza u kanal,samim tim nadrazaji iz spoljasnje sredine se prenose na pulpu i zub pocinje da boli...pulpa je u ovom slicaju inficirana i mora se izvaditi (u narodu poznato kao vadjenenje zivca)...to je terapija.
Zub moze da zaboli a da pulpa nije nepovratno unistena (hiperemija pulpe),jer postoji jos uvek tanak sloj zdravog dentina koji stiti pulpu i onda moze da se radi lecenje dubokog karijesa...potrebno je mnogo strpljenja i pacijent mora biti motivisan a opet ne moze se garantovati uspeh (najcesce se zivac ipak vadi).
Lecenje se radi tako sto dodjes opet za 7 dana pa se promeni lek pa opet za 6 meseci a pritom imas definitivni ispun,a svi znamo kad se nasem coveku stavi plomba vise ga ne vidimo,onda zub ponovo pocne da ga boli i on misli da vi nemate pojma i ide kod drugog zubara.Poenta je da se ovakvo lecenje radi kod izuzetno motivisanih pacijenata i stalnih pacijenata koji su osvesceni po pitanju oralnog zdravlja;)
Izvini malo sam se raspisala nadam se da te nisam jos vise zbunila;)

hvala na odgovoru:)
samo meni nije bilo jasno kako to zubar moze da proceni,a da mi ne otvori zub... kako on zna da mi je karijes toliko duboko otisao? i plasim se da mi to ne uradi dobro. i sta cu posle? znam mnoge ljude koji su imali muke posle vadjenja zivca... znam da to ne mora da znaci nista, ali nekako me je strah od toga. da ne bude zabune, nije me strah od intervencije, nego me je strah za sam zub... ipak ga i dalje zelim u vilici:(
 
hvala na odgovoru:)
samo meni nije bilo jasno kako to zubar moze da proceni,a da mi ne otvori zub... kako on zna da mi je karijes toliko duboko otisao? i plasim se da mi to ne uradi dobro. i sta cu posle? znam mnoge ljude koji su imali muke posle vadjenja zivca... znam da to ne mora da znaci nista, ali nekako me je strah od toga. da ne bude zabune, nije me strah od intervencije, nego me je strah za sam zub... ipak ga i dalje zelim u vilici:(

Razumem te...moj savet ti je da nadjes stomatologa u koga ces imati poverenja.
Znas,svaka intervencija nosi odredjeni rizik ali ako se sve uradi najbolje moguce stvarno ne mislim da ce biti problema:)
Sto se tice tvog pitanja:moze da proceni na osnovu toga KAKO te zub boli a i merenjem vitaliteta zuba (posebnim apratom) i uporedjivanjem sa vitalitetom drugog zuba.
 
Imam jedan problem pa bi mi znacilo ako bi mi neko strucan pomogao oko toga.Pitanje je da li je zub(zubi) izazivac tog problema.
Pre 3 meseca mi je u roku od 5 minuta natekla jedna strana gornje usne,to je u toku sledeceg dana nestalo.Isto se ponovilo i posle nekog vremena pa sam popio Andol,uvece mi je otok zahvatio usne i pomalo obraze.Ujutru kada sam se probudio otok je bio i ispod ociju i tesko sam pricao.Doktor opste prakse mi je prepisao jednu injekciju(pomogla sto se govora tice odmah) i pio sam Dovicin i to se za 1-2 dana sve povuklo.Posle 15-ak dana sam popio Andol (ne vezano za ovo) i ujutru kada sam se probudio otoci oko ociju su bili grozni.Doktor (drugi,ne onaj isti) mi je dao neke dve injekcije za alergiju,sumnjajuci na alergiju na andol,i pio sam nekoliko dana Presing.Otok se povukao ali od tada (60-ak dana) konstantno imam blagi otok ispod ociju(kao podocnjaci) i povremeno mi se javljaju otoci na obrazu,pored nosa.
Rezultati krvi,bris nosa i grla,rendgen sinusa su OK,radio sam neke alergo testove (nutritivni i inhalatorni) i oni su negativni.
Alergolog i dermatolog su zbunjeni i kazu mozda je sve to od aditiva iz hrane i pica ...
Doktor ORL kaze da dok ne sredim zube ne idem ni kod jednog doktora.
Trenutno u glavi imam jedan zub za vadjenje (izvadjen mu je koren pre 6 godina),i dva za popravku.Prethodnih mesec dana sam izvadio 3 zuba.Stomatolog (oralni hirurg) tvrdi da problem nije izazvan od zuba,jer otok od zuba nije takav.
 

Back
Top