ZUBAR!

draga g-djo malagenja,
sto se tice deteta, odmah da vas ohrabrim da machetovi stalni zubici uopste ne moraju biti kao sto su mlecni :). moja cerka je imala mlecne zube...zlo jedno :), samo sanirano, a stalne ima izuzetno lepe i kvalitetne.

kod vaseg deteta je najverovatnije u pitanju jedna vrsta mane u kalcifikaciji krune mlecnih zuba; dovoljno je da je dete imalo neko oboljenje u periodu stvaranja ovih zuba, pa da sve ima takav izgled kako ste opisali.
no, sad - sta je, tu je; dete bi trebalo da pere zubice koliko i kako ume, uz vasu pomoc, da uzima fluor (za toliko detence je doza 0.75 mg, do seste godine, a kasnije 1 mg - do dvanaeste), i da - poseti decijeg zubara.
na zalost, moja specijalnost je stomatoloska protetika, i sa decom nemam mnogo iskustva; lako mi je, ovako online, da kazem da idete kod decijeg zubara, a znate i sami kako je tesko naci nekog ko voli svoj posao, ko voli decu, ko ume s njima... insistirajte i menjajte redom dok ne nadjete nekog ko zna svoj posao, sta da vam kazem :(.
danas jos uvek vazi ona stara doktrina ortodonata da se mlecni zub, ma kako u losem stanju bio, ne vadi ni za zivu glavu - da "cuva mesto". dakle, trebalo bi da tezite da se detencetu ocuvaju ovi zubici sto duze moze, jer tek oko seste godine nicu prve sestice iza svih postojecih zuba, pa onda tek ide smena mlecnih zuba uopste. lako je moguce da ce vam kasnije, kada machence podje u skolu, trebati i pregled i misljenje ortodonta, ako dodje do preranog vadjenja nekog od mlecnih zuba.

vas sto se tice, vi imate odredjeni kvalitet zuba koji je osoben po tzv. podminirajucim karijesima. to je karijes koji krece u nivou desni, ispod kontaktne tacke sa susednim zubom, napreduje horizontalno, prema zivcu, i tesko se vidi sve dok se zub ne urusi pod pritiskom zvakanja.
kada se to desi, defekt je obicno i veoma veliki, i blizu zivca (obicno je cak i otvoren zivac), a nije uopste retkost da desni, kao "divlje meso" urastu tamo gde "ima mesta".
takodje, kako ste vec na zalost i sami videli, ovi zubi su vrlo nezgodni za vadjenje, skloni su da se lome kao stakleni, i tu nema mnogo pomoci...
krvavljenje iz desni je "normalna" propratna pojava ovakvog stanja, i prestalo bi kada bi se sve saniralo.
kod ovakve situacije u kojoj vi jeste, mi obicno dajemo prilicno energicnu antibiotsku terapiju ( linkocin inj. ili hemomycin caps.); malo "obicnih" antibiotika deluje na kostane upale, a ako cete uzimati hemomycin - prvo popijete dve odjednom, pa sledece na 24 sata. on je ovde relativno skup (mozda 5 eur kutija), ali verujte da je vrlo delotvoran.
za bolove mozete popiti analgin (max. 3x2 tbl dnevno), ili brufen (max. 1200 mg dnevno), ali pazite na zeludac.

sve ovo sto ste opisali mi deluje kao prilicno ozbiljno stanje; vama bi, u stvari, najvise trebao (osim hirurga) specijalista bolesti zuba i usta, jer vas (vrlo verovatno) ceka dugo lecenje ostecenih zuba.
ako dodje do vadjenja, ubuduce gledajte odmah da krenete od hirurga, jednostavno su takvi zubi.
jako mi je zao sto ste tako prosli, zgranuta sam ponasanjem hirurga koji je radio sta je uradio; borite se za svaki zub, mladi ste, trazite redom i ne posustajte. mi zube kao sto su vasi smatramo, u nacelu, kvalitetnijim nego sto je uobicajeno - dakle, jednom lepo opravljeni, dovedeni u stabilno stanje, mogu zaista da decenijama sluze kako treba.

hvala vam na lepim recima :). drz'te se hrabro, ne dajte se, i mnogo srece sa zubarima. ako sam nesto zaboravila ili pogresno razumela, pisite opet :).

 
Ja spojila pa sad cu i da zalepim temu :D ...indigo imas svoju temu :wink: , da nam ovi nasi forumski pacijenti ne lutaju i ne muce se trazeci ono sto je vec napisano.
Indigo nezamenljiva si! :D :D :D
 
dr:
Ja spojila pa sad cu i da zalepim temu :D ...indigo imas svoju temu :wink: , da nam ovi nasi forumski pacijenti ne lutaju i ne muce se trazeci ono sto je vec napisano.
Indigo nezamenljiva si! :D :D :D

hvala lepo; i vi ste meni nezamenljivi, 1001 put ste mi pomogli :), svaki dan naucim nesto novo; prijatno vece, draga koleginice.
 
zdravo svima!
da li neko zna (indigo) nesto o fiksnim protezama koje se ne vide???
cula sam da imaju neke providne?! ili da se metalne stave sa unutrasnje strane zuba?
molim za pojasnjenje.

pozdrav
 
chula sam da te proteze u americi koshtaju oko 20 000$
smrzla sa
m se na samu pomisao...
c010.gif

 
Mnogo hvala na odgovoru.Zlatni ste. Meni se upalila cijela vilica i gornja i odnja.Od juce pijem sinacilin i orvagil D ali slaba vajda.Za bolove pijem paracetamol.Ne znam da li bi bilo dobro da prekinem s ovom terapijom i uzmem antibiotik koji vi kazete ili da guram s ovim? Sad ni sama ne znam sta da radim.Ja sam se vec pomirila da izvadim ove zube jer i ostali nisu u nekom bas stanju.Imam pet za vaditi i jednu navlaku koja bas i nije nesto dobro uradjena.A vec mi fali zuba tako da sam ja veliki kandidat za protezu i to mi se cini kao odlicno rijesenje.Vjerovatno zbog ovolike boli.Prosle godine sam padalau nesvest da bi na kraju utvrdili da je to od zuba.Gornji zub mi je uticao na to.Kad se on smirio prestale su i nesvjestice.
Blago onom ko ima dobre zube,nije ni svjestan koliko je sretan.
Sto se malene tice,malo ste me smirili.Ali njoj vec fali jedna jedinica gornja.Koliko to moze uticati na raspored zuba,jer joj sestice nisu jos nikle i tek joj je 4.5god? Flur da koristi u tabletama ili tecni? Tablete uzima ali negdje sam citala da je tecni mnogo bolji ali se nemoze kupiti u malim kolicinama ni u apotekama,pakuju ga samo za zubarske ordinacije.
Srdacan pozdrav.
 
VictorySun,
u pitanju je invisalign, tako se zove; videces sliku.
na zalost, invisalign sluzu samo za neke situacije, ima samo odredjene indikacije, a sluzi i kao retencioni aparat posle klasicne fiksne sa bravicama ("breckets"). veoma je lep, ali u odnosu na desni nije bas suvo zlato, pa nije u sirokoj upotrebi, a i nema vuchu koja je potrebna za mnoga ortodontska lecenja.

kelis,
nemam pojma posto je u USA, a mogu da pitam, ako vam treba :). svejedno, mislim da je 20.000$ previse za invisalign, mozda je cena za celu ortodontsku terapiju.

malagenja,
nemojte prekidati sa antibioticima koje ste poceli da uzimate; odlicno ste "pokriveni", jedino mislim da je paracetamol slab (mada je mnogo manje skodljiv nego ovo sto sam vam ja napisala).
ako je situacija takva da je potrebno izvaditi vise zuba, i da vam sledi proteza (totalna ili parcijalna), onda pokusajte da sledite jedno pravilo: za gornju vilicu 2, pa i 3 zuba cesto vise smeta nego sto koristi, a za donju je od ogromne vaznosti. drugim recima, u donjoj vilici gledajte da sacuvate svaki jedan zub koji je moguce, nije lako nositi donju totalnu protezu.

sto se tice "vakuum" proteze, SVAKA gornja totalna proteza, od bilo kog materijala, MORA da vakuumira odlicno, jer inace nema za cega da se drzi i na cemu da stoji.
drugim recima, svaka korektno napravljena gornja totalna klasicna akrilatna proteza (ovde je cena oko 150 eur privatno, i oko 5.000 din u domu zdravlja) se drzi vakuumom :).
e, sad, takodje - SVAKA proteza, parcijalna ili totalna, valplast, titan, akrilatna ili kakva god, MORA da se skida posle svakog obroka i opere :), u najgorem slucaju jednom dnevno.

ako je kod vas takva situacija da idete na vadjenje zuba, pa na totalnu protezu, treba da imate na umu sledece: totalna proteza mora da je SAVRSENO "pasent", knap. to znaci da - posle vadjenja zuba, treba imati u vidu kostano zarastanje, sleganje kosti koje moze biti i vrlo veliko, a koje dovodi do toga da proteza (ako se napravi odmah posle vadjenja zuba) dodje kao "prevelika", pocne da spada.
dakle - posle vadjenja zuba, imate dve opcije: ili odmah da napravite totalnu protezu, koja ce u momentu predaje biti "taman", a kasnije vas ceka podlaganje (nalivanje novog sloja), ili da sacekate 2-3 meseca pa da onda napravite definitivnu novu protezu kojoj vise ne treba "dorada".

za mache je bolje da uzima tabletice - one se postepeno otapaju u ustima, i vise su u kontaktu sa zubicima nego tecnost. postoje tecnosti za muckanje usta (galenikin "fluorogal", recimo, jedna lepa vodica za decu koja mirise na malinu :)), ali dosta zavisi od deteta do deteta da li uspe i koliko da izmucka usta i pljune, i da li ce da voli. mali su :).

prednji staln zubi pocinju da nicu iza mlecnih; ako se smanjuje prostor za stalnu jedinicu, moguce je da ona, u nicanju, ostane malko "iza", ali je najcesce dete jezikom malko "izgura" (moraju stalno da liznu novi zubic :)), pa dodje u ravan sa ostalim zubima.
ako mlecni zub nece skoro biti zamenjen, kao kod vaseg deteta, rade se tzv. "cuvari prostora", malene akrilatne protezice koje cuvaju mesto.
ako za to nema mogucnosti kod vas, ostaje vam jedino da razgovarate sa ortodontom, pa da vidite da krene sa ispravljanjem zuba kad podje u skolu, ako bude potrebno.
znate kako, priroda i zubi su vam cudna stvar; imam jednu koleginicu koja je sisala ne palac, nego pesnicu, do pete godine, a protivno svakoj stomatoloskoj nauci ima zube kao filmska glumica :). tako je i sa vasim detencetom - deca obicno na jednog roditelja naslede velicinu zuba, a na drugog oblik i velicinu vilice, pa kako se sta uklopi, sto uopste ne mora da bude lose.
hocu da kazem da stomatologija nije uvek nuzno u pravu :). to sto mi prezentujemo kao pravilo je samo najveca verovatnoca, i moze lako da se desi da vase mache bude imalo sasvim "poredjane" zube... pokusajte da nadjete nekog decijeg, i nekog ortodonta. koliko je moja cerka nosila protezice, bolje da sam se udala za ortodonta.....:)

i, jos jednom, sve najbolje :).
 

Prilozi

  • invisalign-2003.jpg
    invisalign-2003.jpg
    12,8 KB · Pregleda: 63
indigo:

kelis,
nemam pojma posto je u USA, a mogu da pitam, ako vam treba :). svejedno, mislim da je 20.000$ previse za invisalign, mozda je cena za celu ortodontsku terapiju.

nismo se sporazumele indigo... mislila sam na onu fixnu protezu koja ispravlja zube... sto se nekada kod nas nosila metalna... sa plocicama... nosi se po par godina...
sada postoji navodno i neka providna silikonska ili u boji koja predstavlja jednu vrstu statusnog simbola u americi... bash zato shto kosha 20 000$!
 
Ne znam sta da radim, posto vec oko 2 meseca ne mogu da izlecim gangrenu na donjoj petici. Da li postoje neki narodni lekovi? Pocela sam da ispirem propolisom, posto racunam da to nece da skodi, a mozda pomogne. U zubara imam prilicno poverenje, posto vec dugo odlazim kod njega i deluje mi izuzetno profesionalno. On kaze da mi je organizam jednostavno takav, jer sam vec jednom imala slican slucaj i morala sam na operaciju. A proces nije uopste veliki. Vec je hteo da mi ga zatvori, ali je pre 10 dana poceo da mi otice i boli i opet iz pocetka lek, dren... Ima li neki dr ideju sta da radim? Hvala!
 
predlazem da promenite zubara.
donja petica je (najcesce) jednokoreni zub, i ne vidim kakav bi poseban problem to bio za lecenje, par meseci je dovoljno da se bilo kakvo akutno stanje prevede u hronicno, pa i konacno zaleci - cak i ako postoji proces na vrhu korena, cak i ako ste dijabeticar 20 godina, cak i ako ZAISTA nema cime da ga leci.
moja specijalnost nije endodoncija, ali svakog dana gledam koleginicu od te struke, sa 30-tak godina staza, izuzetno je retko da lecenje traje toliko dugo, i to eventualno revizija lecenja na trokorenoj gornjoj sestici...

nemojte me pogresno razumeti - ne osudjujem kolegu/koleginicu ni slucajno; moguce je da nema cime (titan flex iglice za ciscenje malko krivljih korenova su vrlo skupe, kao i lekovi koji se najcesce koriste u ove svrhe), moguce je ste vi zaista bakica od 75 godina sa spektrom opstih oboljenja.... :).

trazite specijalistu endodonta, to bi trebalo da bude resivo za par nedelja; u krajnjem slucaju, hirurgija to resava kratko i efikasno.

sve najbolje.
 
Svaki put mi cisti nekim iglicama i stavlja neki lek - neki put je to neka zuta tecnost, a nekoliko puta mi je stavljao onaj zuckasti prah koji se rastvori (kaze da je to nesto na bazi joda) i sve je bilo u redu i islo nabolje, ali se desilo prosle nedelje da je krenulo da mi otice. On tvrdi da mi je organizam jednostavno takav i da ne uspeva da se izbori sa infekcijom. Imam 29 godina, pritisak mi ceto varira, pa po potrebi pijem Enalapril, a skoro sam radila laboratoriju i hemoglobin mi je na granici (120). Ne znam da li to ima neke veze?
 
A prosli put kada mi je operisao bila je u pitanju gornja leva jedinica. I isto tako je trajalo, ali na kraju je morala operacija. Negde u to vreme je moja zaova isto tako imala katastrofalan slucaj gangrene - sve joj je bilo gnojavo i taj isti lekar je izlecio veoma brzo.
 
da, vi govorite o jodoformu; no, kako rekoh, postoji bar jos 15 lekova u tu svrhu, i bar 1001 nacin da stvar krene naopako - dovoljno je da je pri vrhu koren malo zakrivljen, a da nema flex iglice, oticacete neprekidno....
takodje, moguce je da je potrebna antibiotska terapija, ili neka druga opsta; zato sam vam i rekla - pokusajte sa specijalistom. ne mora ovo biti los stomatolog, ni slucajno, ali verujte da endodoncija nije dzabe trogodisnja specijalizacija.
dovoljno je da radi rutinski, ako je gangrena - radim to-i-to, a ne postoje ni dva zuba ista, a kamoli osobe, te ne mozete porediti sebe i sestru....

mnogo srece :).
 
Hvala puno! Ma pila sam antibiotike (Dovicin) oko Nove godine, ali nista. Sad sam opet pocela, ali ne zbog zuba, nego me sinusi bole (Amoksicilin). A inace, problem je nastao tako sto sam tu imala plombu koja je bila lose uradjena, tj. valjda nije bio dobro ociscen karijes pre stavljanja plombe. Ona je tako stajala nekih 7-8 godina i posto je ispod nastao proces, ona nije imala na sta da naleze i polomila se negde prosle godine. Imam malu decu, pa nikako nisam stizala da odem i kad sam otisla, on mi je to ocistio i stavio neki lek da se popravi struktura (ako sam dobro zapamtila) da bi mogao jos malo da busi. Stavio mi je plombu, iako zub nije bio bas vitalan i to ga je brinulo. Ali, posle nekog vremena poceo je da me boli i eto ti mene opet kod njega sa gangrenom. Idem opet u petak, pa ako nista ne bude bolje, trazim specijalistu. Sad mi je ostavio fitiljcic da se drenira.
 
ne bas; fiksna proteza se (u najobicnijoj varijanti) sastoji od plocica i bravica (breketa) i elasticne zice provucene kroz "petlje" na bravicama.
ranije su se umesto plocica koristili celicni prstenovi - mozes da zamislis na svaki zub navucen prsten od tankog lima, sa malenim prstencicem sa prednje strane, kroz koji se provuce zica.
danas se jos uvek koriste u nekim specificnim situacijama (ako se zeli tzv. "bodily" pomeranje - celog tela zuba, ili ako je krajnji zub, pa zeli da izbegne njegovo pomeranje, duga prica :)).

e, sad - plocice koje se nalepe na zub mogu biti metalne, ali mogu biti i keramicke, prozirne, i slicno - a to zavisi samo od toga koliko pacijent ima para, i koje su tehnicke mogucnosti ortodonta.
vidi na ovoj slicici, recimo: ovo dete ima u gornjoj vilici keramicke prozirne plocice, a u donjoj metalne, pa ces lakse shvatiti koja je razlika.





 

Prilozi

  • pic9.jpg
    pic9.jpg
    12,6 KB · Pregleda: 78
Hvala vam na odgovoru. Ja se vec bolje osjecam, s analginom. Samo ne znam da li da prekinem s orvagilom poslije tri dana jer sam tako pricitala da se on daje samo tri dana. A sinacilin da uzmima deset dana. Cim izadjem napolje pocne da me boli,bas mi smeta zima.
 
Malagenja:
Hvala vam na odgovoru. Ja se vec bolje osjecam, s analginom. Samo ne znam da li da prekinem s orvagilom poslije tri dana jer sam tako pricitala da se on daje samo tri dana. A sinacilin da uzmima deset dana. Cim izadjem napolje pocne da me boli,bas mi smeta zima.

bilo bi jako dobro kad bi mogli i orvagyl da uzimate isto toliko dugo kao i sinacillin. mi imamo neko pravilo da bez pet dana ne vredi ni pocinjati, a orvagyl "pokriva" neke druge bakterije nego sinacilin.
za osetljivost na hladnocu postoje paste za zube koje smanjuju osetljivost zuba na toplo-hladno (Sensodyne F), jednostavno - "impregniraju" zube, ali njima treba malko duze vreme da deluju, bar nedelju dana.

drago mi je da ste makar malko bolje, i jos jednom svako dobro. i - nema na cemu, zaista :).
 
Pozdrav,imam jedno malo pitanjce,naime devojka leci jedinicu vec neko vreme,i sad kad su je kao izlecili,rekli su joj da joj je koren mnogo dug pa da moraju da joj prvo skrate koren pa da joj tek onda poprave zub,da li je to u redu,i sta ce u stvari da joj rade??
Hvala
 
(smeh) bas su vam svasta napricali :).

koren zuba se skracuje iskljucivo hirurski, i to ne zato sto je dug (to bas nije dobro "opravdanje" :)), nego zato sto postoji proces na vrhu korena koji se drugacije ne moze sanirati.
kod predugih korenova se, jednostavno, koriste posebni kompleti duzih kerr igala kojima se sluzi u lecenju kanala korena zuba.

sta hocu da kazem: kod nevolja sa kanalom korena zuba, doktor procenjuje odmah da li lecenje nadalje ide konzervativno (iglicama, lekovima i slcno), ili se ide odmah na operativno resenje, jer ono prvo nema smisla ni pocinjati.
ako je situacija "negde izmedju", to se tako i kaze pacijentu, da se ne bi iznenadio sto posle onolikog lecenja treba da ide i na operaciju.
dakle, neko se ruzno nasalio s vama.... mogao je lepo da kaze da lecenje nije uspelo, i da je sledeci korak hirurgija.

kako god, posto iz ovih ili onih razloga, vas doktor ne moze da resi to drugacije, zub vase devojke ce biti u toku operacije pripremljen, kanal korena napunjen, i koren hirurski skracen za max. 1/3 duzine.

intervencija kratko traje, sasvim je bezbolna (radi se u lokalnoj anesteziji), za nedelju dana se skidaju konci. jako je bitno da devojka dobije "zastitnu inekciju" (protiv oticanja), ili da sto je duze moguce hladi predeo tog zuba (spolja) posle operacije.
operacija ove vrste (resekcija vrha korena) je - kod gornje jedinice - solidno resenje, i vrlo je verovatno da nece vise imati nikakvih problema po tom pitanju.

sve najbolje :).
 
Draga Indigi,
Upravo se vratih od zubara, i nista im nije jasno!
Prvo, otisla sam jer mi donja leva 6. reaguje na toplo (a vadjen je zivac u novembru 2004., i pola zuba je otpalo, jer je popreko ogromna plomba, i sad stoji tako polovina sa plombom), snimila, komentare ne mogu da vam prenesem posto sam 3 puta pitala i nista mi nije bilo jasno, uglavnom, oni tvrde da zivac tu nije mogao da prezivi (da je ostao deo) a zasto sad reaguje na toplo, nije im jasno. Uglavnom hoce da mi odseku gornji deo, i da lece koren pa da stave krunicu, most ili sta vec, a ako to ne uspe da vade. Ali i dalje mi nije jasno zasto zub reaguje na toplo?!?!?!
Druga stvar, na snimku gornje 5. (vadjen zivac pre 3 godine) se pojavio proces. Kazu da je lepo zalecen, ali ne znaju zasto se javio proces (?!?!), i da mora da se operise, i da onda neci vise imati rpoblema sa tim zubom. (a snimala sam zbog fisutle koja se pojavila, pa povukla)

E sad, ja u nedelju putujem na nedelju dana, pa nece nista da mi rade dok se ne vratim, ali takodje mi nista nisu rekli sta da popijem ako me zaboli ili mi otekne ova donja 6ca (koja me evo i sada malko boli, ali nije oteceno).
Sta Vi misilte, da li treba da pijem neke antibiotike za sve to?!

Izvinite na poduezm postu, ali stvarno sam sludjena kad mi se kaze vadjenje, operacija i ostale strasne reci! (

Hvala i sve najbolje!
 

Back
Top