Prehrambene prevare

*misutka*:
he he i ja pijem Vrnjci vodu, prija mi digestivnom traktu
icon_biggrin.gif

Postoji jedna voda, za koju ne verujem da je puno vas čulo (naročito severnije od Kraljeva) jer im je loša mreža distribucije, a voda je fenomenalna...za razliku od mnogih voda koje sadrže dosta soli, pa se ne preporučuju srčanim bolesnicima, ova je puna magnezijuma, kažu da povoljno deluje na ljude koji imaju problema sa pritiskom...voda se zove Mivela i izvor joj je u Veluću, izmedju Vrnjačke Banje i Kruševca, ako sam dobro ukapirala. Skoro je jedan političar pričao da su na zapadu (ili Americi, mada mu i to dodje zapad, hm) zainteresovani da od svih pregledanih naših mineralnih voda, uvoze samo arandjelovačku i Mivelu. Voda je stvarno (ne)otkriveni biser.
U jbt, sad kad pročitah šta sam napisala, ovo stvarno deluje kao reklama, mogli bi da me uzmu za PR...


Tacno je Misutka, ja sam procitala da je Mivela ( sa visokim procentom magnezijuma) jedna od najboljih (ako ne i najbolja - ne secam se) mineralnih voda u SVETU ( !!!).
No, o tome se u nasoj zemlji vrlo malo zna. Kao i obicno :(
Poz
 
Betty:
PRIRODNO se prepoznaje po MIRISU, ljudi!!! Sećate li se kako miriše paradjz? Ne? Zato što kupujete onaj iz staklenika....
Ista fora i sa pravom kožom u cipelama - organic je MIRIŠLJAVA stvar. Kupujte aromatično!

I miris, i ukus - to je jedini moj kriterijum. :D
Povrće i voće - moja glavna hrana - jedemo sa pijace, ili iz naše bašte. Kajmak sir itd od rođaka sa planine. Meso iz mesare koju drže prijatelji. I tako... :roll:
Neko pomenu mineralne vode? Moji piju Prolom, ja Knjaz Miloš ponekad.
Kekse i ostalu hranu-koja-nije-hrana uglavnom i ne jedem. Volim konkretno :wink: .
Ne, ne iščitavam etikete. Bitan mi je rok trajanja. Ostalo - ne mogu da potrošim 5 godina života čitajući sastave u koje se ionako ne razumem, da bih živela godinu duže.
Nije mi u opisu karaktera. :wink:
 
u svakom klasicnom kozmetickom proizvodu imas stetne sastojke
oni se gomilaju godinama u nasem organizmu i kada postignes kriticnu tacku krenes da otkazujes polako

savetujem svima koji imaju sredstava da nabave iskljucivo prirodnu kozmetiku, ona postoji... i na takvim proizvodima je to jasno oznaceno...

takodje je korisno konzumirati sto manje procesuirane hrane zbog svih onih extra sastojaka koji produzavaju zivot namirnici i koji je cine prihvatljivog ukusa

Jednostavno nema sigurnog proizvoda koji je potekao iz uobicajene masovne proizvodnje... jednostavno nema dovoljno prirodnih resursa za sve.
 
Činjenica je da po prodavnicama ima svakakvog djubreta zato kad je hrana u pitanju, nisam neki avanturistički tip. Godinama pijem istu vodu, isti jogurt, isto mleko, u istoj mesari kupujem meso, za voće jedino nemam stalno mesto kupovine s obzirom da ga trošim u neograničenim količinama te ga kupujem gde stignem. Gazirane sokove nikad pila, negazirane samo po kafićima, tu i tamo kupim neki keksić ne gledajući koliko kalorija ima (ipak se to konzumira povremeno i u manjim količinama pa mi 20% više ili manje kalorija ništa ne znači) ... i takoooo.
U svakom slučaju, pohvale za temu.
 
4 gurmanci
pa imas vise razlicitih proizvodjaca, mozes da guglas malo
najpoznatija je linija proizvoda Dr. Hauschka

ja inace uglavnom sama muckam proizvode za negu, igram se, experimentisem
to je veoma skup hobi, a zahteva i neko znanje
pa je mozda jeftinije kupiti skup proizvod Dr. Hauschka, nego se zezati kao sto ja to radim

stalno nabavljam sirovine, iz razlicitih izvora, kad god negde putujem ili kad neko drugi ide... ja narucujem
Cak i ako si u Srbiji mozes nabaviti vecinu stvari potrebnih za potpuno prirodnu negu

Nedavno sam izbacila iz kuce sve proizvode koji sadrze opasne sastojke, bolelo me je srce dok sam gledala svoje chanel, clarins i slicne proizvode zajedno sa drugim otpatcima... ali ma koliko ja volela te kozmeticke preparate, sebe ipak vise volim... Interesantno je kako oba pomenuta proizvodjaca (i chanel i clarins) sve sastojke na listi pisu velikim slovima i to je strategija za zbunjivanje potrosaca jer tako teze primecuje one ozloglasene otrovne.

Najruznije iznenadjenje mi je bila lista sastojaka nekih toaletnih voda koje su naravno bogate alkoholom koji lako prenosi opasne sastojke direktno u krvotok nakon sto se mi naivno naspricamo sa njima. Jedino u parfemima i parfemskim vodama nisam nasla one extra sastojke pored vode, mirisa i alkohola...
 
Setila sam se i crnog hleba koji je zapravo obican beli samo ofarban, tj. dodata mu je neka boja... to sam cula od jednog poznanika koji saradjuje sa pekarama u Srbiji
i jednom sam u pekari pitala prodavacicu da li je to zaista pecivo od integralnog brasna ili je ofarbano, ona se uopste nije zbunila na moje pitanje sto je potvrdilo pricu mog poznanika.
 
Pre neku godinu je u emisiji kod Mire Adanje Polak gostovao neki tip, cini mi se da je zaduzen za kontrolu kvaliteta namirnica. I bila je neka aferica vezana za uvoz jestive soli.
Radilo se o tome da mi jedemo kuhinjsku so najlosijeg kvaliteta, da to ne bi smeli uopste da upotrebljavamo i da je to u stvari velika prevara uvoznog lobija, da za malo ulozenog novca debelo zarade na nama potrosacima. Ambalaza krije ko zna sta.
I na kraju se sve nekako zataskalo.:shock:
 
ma sve ti je to veshtachko, cela planeta je zagadjena, a i beton je zdrav do OO. prema tome opushteno. soja se prodaje u zdravoj hrani pa sigurno ne raste sama od sebe u nacionalnom nezagadjenom parku. i sva ta kupovna hrana ima neke konzervanse. ali opet i ovo sto kupis n apijaci...pa i to se prska. mada mozhda manje, al ebiga. od civilizacije se ne mozhe pobeci ;)
 
divlja u srcu:
To za hleb je opste poznato. Mada nije sve tako crno.:lol:
Sta mislite da sami mesite hleb od brasna koje vi zelite?
Ima neki aparat koji ga mesi, a vi samo smuckate sastojke? :-)
Mada brzo se zivi danas, ko za to ima vremena. :-(

Moja mama je pre vise od 10 god kupila neki aparat... aha, koristili smo ga citava 4 dana :lol:
 
Mineralne vode, čini mi se, računaju da je bolje da se obraćaju SVIMA, nego pojedincima sa određenim tegobama...skroz pogrešno. Ona etiketa (ako je ima) JEDVA vidljiva, a brojke sitne sitne sitne....balneolozi su zakon za te dileme, ali ih je teško naći....osim ako nisi član moćnog lobija bajcovanog prezimena 8)
Voda Voda, zar nijei ona iz Aranđelovca?
 
i ja mislim da je suština svakog neproduktivnog straha - preterivanje.
Btw. cera di cupra je sasvim sasvim ok kremica, na bazi propolisa. Moj kompromis da se ipak ne mažem špajzom, a da nije ni neka nafta.
 

Back
Top