gangrena zuba

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Najprostije rečeno,gangrena zuba nastaje prodorom bakterija,najčešće iz dubljeg kvara,u pulpu zuba.Pulpa se sastoji od vezivnih elemenata,krvnih sudova i živca,a od spoljnih uticaja zaštićena je tvrdim zubnim tkivima.Kada se gangrena razvije,za takav zub kažemo da je avitalan,tj."mrtav".Obično dolazi do prodora infekcije kroz otvor korjenskog kanala na vrhu korijena u okolnu kost.Takođe se često dešava da se gangrena razvije bezbolno i da pacijent ne primjeti ništa drugo osim da mu je zub "potamnio".Liječiti se može,a postupak zavisi od toga da li se radi o otvorenom ili zatvorenom tipu gangrene.U svakom slučaju neophodno je dobro dezinfikovati korijenski kanal i zbog toga se stomatologu odlazi više puta.Kada se kanal zbrine i definitivno napuni izrađuje se korjenska nadogradnja i navlaka.
Liječenje gangrena jednokorjenih i višekorjenih zuba sa pravim kanalima može sasvim korektno da se izvede,a ako je riječ o umnjacima,gornjim kutnjacima ili drugim zubima sa krivim ili razgranatim korjenskim kanalima,sve ide dosta teže.U principu liječenje umnjaka niko i ne radi,a ako se mislite liječiti po našim Domovima zdravlja,nađite velikog entuzijastu ukoliko je u pitanju kutnjak.Toliko od mene,vjerujem da ćete ovdje dobiti još odgovora.
 
gangrena zubnog zivca, potpuno odumiranje tog tkiva, moze nastati iz najrazilicitijih razloga; najcesci uzrok je karijes, neodgovarajuce plombe, neodgovarajuce stavljene plombe/protetski radovi, razna opsta oboljenja i stanja, a - bogami, itekako nastaje i na potpuno zdravim, neostecenim zubima, kod zdravih ljudi.
ovo poslednje se dogadja kada je zub preopterecen u zvakanju, recimo, a pacijent ni toga, ni same gangrene uopste ne mora biti svestan.

lecenje je itekako moguce, i radi se, ali sa odredjenim ogranicenjima; samo lecenje mnogo zavisi od broja, pravca, krivine i prolaznosti korena zuba, mada ni to nisu neresivi problemi. lecenje moze da traje razlicito dugo, i mnogo zavisi od stanja organizma u celini i starosti pacijenta.

ako vas sta jos zanima, pitajte slobodno :).

EDIT: pozdrav koleginici :)
 
Hvala.
Pocela sam sa lecejem. U pitanju je petica, uradili smo snimak, vidi se mala infekcija, dva puta sam vec bila na drenazi i stavljeni su mi lekovi. Doktor misli da necemo morati da vadimo taj zub.
Jos jednom hvala
 
:)

drago mi je da ste odlucili da pocnete sa lecenjem, lecenje gangrene na petici obicno ima dobru prognozu. danas ima jako mnogo tehnickih sredstava i preparata koji omogucavaju da se sve vrlo lepo zaleci.
ono sto moze da vam se desi, nekad i negde u buducnosti, to je - da se zub odlomi, ili da se aktivira infekcija.
u prvom slucaju, uopste nije problem naciniti nadogradnju i krunu na tom zubu, a u drugom slucaju se radi jedna mala hirurska intervencija kojom se ceo proces odstranjuje.
drugim recima, imate sve sanse da taj zub, sa pravim tretmanom, opstane jos 15-tak godina.

sve najbolje :).
 
posto imam slican problem hteo bih da pitam...
da li moze da istruli meso kad je u pitanju gangrena...???
meni je 4 pokvarena i suplja a posto sma tvrdoglav cekao sam zagnojilo mi je i jedanput otekao zub...ima li spasa?? koliko je rizicno..??
nameravam kod lekara sto pre da odem...
 
Upavo sam se vratila od zubara misleci da samo treba da mi popravi zub. Rekao mi je ako me zaboli da kazem da mi da anesteziju,zabolelo je naravno i dao mi je anesteziju. Medjutim otkrio je da mozda imam gangrenu ali da ne moze da uspostavi dijagnozu pod anestezijom i optuzio me da sam ga slagala da me boli sto mi naravno nije u interesu ali nema veze. Stavio mi je lek i rekao da dodjem za nedelju dana. Interesuje me sta moze da se desi jer mi nije rekao da idem da snimim. Hvala unapred
 
Poslednja izmena od moderatora:
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top