EVROPSKA UNIJA...ideal zajednista

~Petar~

Poznat
Poruka
8.643
opet ista pitanja...
-sta mislite o evropskoj uniji kao konceptu?
-gde su granice buduce prosirene evropske unije?
-da li je turska treba da udje u eu?(i ukrajina,gruzija...)
-kada ce srbija uci?
-da li je moguca buduca federacija evrope?
odgovori na bilo koje od ovih pitanja...
 
1) ma OK je koncept. i trebaju da se olabave veze medju drzhavama i da se ekonomski i politichki ujedine. ali bojim se da cje se koncept vremenom kvariti i da cje se ta ekonomska i politichka sfera uvucji svuda i da cje sve izgledati i biti isto. svuda.
2) pa valjda preko cele evrope (: zavisi koliko buducje.
3) a shto da ne? iako turci nisu kulturoloshki a ni geografski deo evrope. mislim, to ne bi trebala biti prepreka. zavisi kako cje se i turci i evropljani ophoditi prema tome. shto se mene tiche mozhe i alzhir. ukrajina naravno, bez obzira shto bi oni sa istoka i dalje pod skute majke rusije. i ta zemlja treba da odraste (:
4) ne bih se upushtao u takve prognoze (:
5) shta je to federacija evrope? ..... meni zvuchi kao previshe. i ovo sad preti da bude previshe. loshe bi bilo da cela evropa bude praktichno jedna drzhava. mozhda bi bilo dobro politichki. ali ovako... jok. pre svega, zagubicje se pojedinachni identiteti, a to je najvecha vrednost evrope.
 
Nexus 6:
po meni je EU jedina moguca opozicija Americi i Istoku...pre svega Americi...

Зато сам ја у једном посту и написао да Америма не одговара уједињена Европа, па су зато увукли своје европске "савезнике" у рат са муслиманима. Америка је сигурна, а ЕУ нека гледа шта ће.
Пријем Турске је "тамни Вилајет": ако их приме - за*ебали су се, ако их не приме за*ебали су се!
Односно, ако Турска уђе у ЕУ то је милионска инфузија муслиманског становништва, а ако их не приме, ето ти Турака у савезу са Ираном и сличнима.
 
Nexus 6:
Turska je sekularna drzava...
a i najveci saveznik Amerike, posle recimo Britanije i Japana...
nece oni protiv njih...

Не буди толико сигуран. Ако се мало присетимо блиске прошлости, ми смо били федерална држава братских народа и народности, без икаквог религијског утицаја на политику и културу. Какво је данас стање?
 
1) U startu dobra zamisao, ali prilicno bleda realizacija. Bicemo tu jos mnogo prevrednovanja fundamentalnih pitanja medju evropskim partnerima pre nego sto se pristupi bilo kakvom buducem konceptu.
2) U tome je jedini De Gaulle njoj jasno i decidno imao hrabrosti da trasira granice. Od Irskog ostrva do Urala. Jedino sto ostaje otvoreno pitanje Ruske federacije u celosti ??
3) NE, NO, NON, NEIN ! Turska nikako ne bi smela da udje u EU. Ukoliko bi evropski celnici dozvolili toliki luksuz onda bi i sam konceptu Evropske unije bio doveden u pitanje. Turci apsolutno nemaju nikakve kulturne spone sa Evropom izuzev vizantijskog nasledja i Kemala Ataturka u 20-tom veku. Odnosno, sa ekonomske strane gledista, to bi znatno destabilizovalo Evropu, jer istocne oblasti Turske prema Iraku i Bliskom Istoku, gde ljudi zive u svojevrsnim jurtama, vise lice na najnazadnije zemlje treceg sveta, nego na zemlju konkurenta na clanstvo u EU. Takodje, nemojmo zaboraviti da element neznatnog verskog fundamentalizma u Turskoj nikad nije jenjavao upravo iz razloga sekularizacije vlasti koje je sproveo Otac Turaka prvom polovinom proslog veka. Primanje Turske u EU bi znacilo i njenu smrtnu presudu, ubrzani krah.
Sto se tice druge dve drzave, nemam nikakve dileme u konceptu od Irske do Urala.
5)Federacija Evrope, sigurno, jos dogledno vreme nece biti moguca a kamoli izvodljiva. Za sada je jedino moguc najlabaviji oblik konfederacije prema kome bi zemlje stvorile okvire za povoljnu saradnju medju njima, a ostalo ce uciniti sam faktor vremena. Evropa ne treba da tezi svome unifikovanju, vec mora pristupiti konzervaciji prebogate kulturne i stvaralacke bastine na njenom prostoru.

Sudeci kako stvari sada stoje prema potezima u vrhu EU, sve mirise na njen ne jos tako dug vek. Postavlja se pitanje da li je EU jos jedna od tvorevina mondijalizma i NSP do sada nasilne teznje da se svet svede na globalno selo. U tom slucaju i treba da propadne !
Ako li, pak gresim i ta tvorevina ima osnova da se zasniva na obroncima i preporodu humanistickih tradicija u Evropi, onda bi mozda i imala neke sanse da opstane.


P. S. Iskreno polazem nade da ce Grcka i Francuska, ako imaju i trunke pameti blokirati ulazak Turske u EU koja apsolutno nicim to nije zasluzila ;)
 
Можда је бомба била опомена.

Слажем се са тобом Заратустра. Турска културно не припада Европи. Европско културно наслеђе је хришћанско и колико год се трудимо да не прихватамо теорије завере, чињеница је да је муслиманска религија агресивна и да муслимани теже томе да овладају светом.
Што се тиче Русије, мислим да им није у плану улазак у ЕУ.
 
Petar_FPN:
opet ista pitanja...
-sta mislite o evropskoj uniji kao konceptu?
-gde su granice buduce prosirene evropske unije?
-da li je turska treba da udje u eu?(i ukrajina,gruzija...)
-kada ce srbija uci?
-da li je moguca buduca federacija evrope?
odgovori na bilo koje od ovih pitanja...

Европска Унија је као концепт пропала (можда је у почетку била добра)
Границе су већ сада успостављене и иду по средини бивше СФРЈ
Турска, наравно, не треба да уђе у ЕУ,
Србија никада неће ући у ЕУ,
Не, није могућа будућа федерација Европе,
 
Petar_FPN:
opet ista pitanja...
-sta mislite o evropskoj uniji kao konceptu?


Лоше

Petar_FPN:
-gde su granice buduce prosirene evropske unije?


Е.У ће се распати за 5 год.

Petar_FPN:
-da li je turska treba da udje u eu?(i ukrajina,gruzija...)


Да

Petar_FPN:
-kada ce srbija uci?


Ако бог да никада

Petar_FPN:
-da li je moguca buduca federacija evrope?
odgovori na bilo koje od ovih pitanja...


Конфедерација можда
 
eremita:
Европска Унија је као концепт пропала (можда је у почетку била добра)
Границе су већ сада успостављене и иду по средини бивше СФРЈ
Турска, наравно, не треба да уђе у ЕУ,
Србија никада неће ући у ЕУ,
Не, није могућа будућа федерација Европе,

ima jedna zemlja na jugu Balkana, zove se Grcka...granici se sa Makedonijom, Turskom, Albanijom i Bugarskom...
ima 98% pravoslavnog stanovnistva, i clan je EU...
 
Petar_FPN:
opet ista pitanja...
-sta mislite o evropskoj uniji kao konceptu?
-gde su granice buduce prosirene evropske unije?
-da li je turska treba da udje u eu?(i ukrajina,gruzija...)
-kada ce srbija uci?
-da li je moguca buduca federacija evrope?
odgovori na bilo koje od ovih pitanja...

Uf, bre, mnogo se ljudi ovde raspricalo, a cini mi se da malo ili nimalo znaju o korenima evropskih integracija.
Prvo, ideja o integracijama se javila u trenutku kada su kolonijalne sile Evrope posustale i pocele da naveliko trose rezerve. Nikako iz humanih razloga ili brige o drugim zemljama. Dakle, ako znamo uzrok, jasno je da su ova prosirivanja EU zapravo pokusaji da se jos ponesto iscedi iz "glupih zemalja". Ljudi, ako neko jos nije imao prilike da procita serije standarda ISO 9001, ISO 14001 i ostale ISO-ve, neka procita i videce koliko smo mi miliona svetlosnih godina udaljeni od njihovog nacina razmisljanja. Ja radim na tim standardima i znam sta pricam. Standardi su potrebni, neophodni, ali u isto vreme i pogubni. Tu ulazis u masinu koja melje. I nikada, NIKADA, neces biti ravnopravan sa njima koji su ih skrojili po svojoj meri.
Drugo, granice evro-integracija su tamo gde krupni kapital bude imao interes. Toliko.
Trece, ne gresite za Tursku. To je zemlja koja krupnim koracima grabi napred i njima Evropa treba samo zbog imidza i lakse prodje, inace *ebe se njima za evropska pravila. Sto se mentaliteta turaka tice - to je veoma diskutabilno. Uistinu je istocni deo katastrofa, ali njih je 80 miliona i poticu od mnogo, mnogo plemena, a ukrstali su se sa svima na koje su naisli. Tako mozete naici na turcina visokog, mrsavog, izduzenog antickog lica i plavih ociju, koze tek malo nadimljene (turkinje takodje), a mozete nabasati i na maleckog, krivonogog, iskosenih crnih ociju, okrugle glave i kudrave crne kose. Kao i u Srbiji, ima crnih ko ugalj i plavo-zutih arijevaca (a sve je vise plavokose dece po ulicama). Turcima genetski ciklus tece i oni ponovo moraju da se mesaju sa drugim rasama, zbog imidza rekoh, a i zbog toga sto su svesni da ako opet prevlada onaj azijatski gen - ode mas' u propas'. Jeste li videli Ataturkove oci? Brrr. Djavoslke i sivo-plave. A islam je kod njih samo veroispovest. Zato ovi domaci ekstremni muslimani iz Bosne sada vise ne ceznu za Turskom nego za arapskim zemljama. Turci su im postali nekako mehki.
Cetvrto, Srbija ulazi u EU u trenutku kada se ova raspada :lol:
Peto, nije moguca federacija Evrope. Zbog gorespomenutog raspada.
Zakljucak : najvise bih voleo da se Evropa ujedini i suprotstavi Americi, ekonomski i svakojako, ali obzirom da znam koji cinici je vode :| bljak.
 
Petar_FPN:
opet ista pitanja...
-sta mislite o evropskoj uniji kao konceptu?
-gde su granice buduce prosirene evropske unije?
-da li je turska treba da udje u eu?(i ukrajina,gruzija...)
-kada ce srbija uci?
-da li je moguca buduca federacija evrope?
odgovori na bilo koje od ovih pitanja...
-meni se svidja
-ma i cela rusija, ne vidim shto nebi...
-turska treba, ne vidim ni jedan zakon shto ne
- :( auuu
ma ok je i ovaj koncept... mislim da je suvishe glomazno za klasichnu federaciju...
po meni je bitniji ekonomski aspekt, pre svega jedinstveno trzishte, bez carina...
 
ZEX,ideja postoji jos iz srednjeg veka,ceskih kraljeva,zatim anrija IV..i td..preko prosvetitieljstva,revolucija,pa i sen simona,bentama..to sto se javlja u trenutku kada pocinje i lagani pad kolonijalizma(ali pravi ce doci tek sesdesetih i sedamdesetih)je samo jedan deo,jer joj to nije osnova..ideja izrasta posle drugog svetskog rata,na krilima pobede protiv fasizma,uvidjanja da evropa nije dobro reagovala da predupredi hitlera,kao i iz opasnosti od sssr-a..tu je i ekonomski deo,u pocetku osnova(ez za ugalj i celik,pa euroatom i e.z)gde izrasta iz potrebe da francuska i nemacka rese probleme i udruze snage oko uglja i celika..zatim ide jedinstveno trziste,carinska unija...i dalje integracije..ali je ideja i kulturoloska,jer postoji ipak svest o zajednickoj evropskoj bastini i kulturi...
dakle,povezana je evropska ideja civilizacije sa ekonomskim integracijama kao najbolji odgovor vremenu i svetskoj trzisnoj utakmici..to sto ne vidis humane razloge znaci da nisi citao recimo dzojsa..
integracija nece biti tamo gde ide krupni kapital..to je suvise suvo-rigidno tumacenje integracija..zna se gde su granice evrope,preko toga se ne ide..
to da se evropa raspada(?!?) je smesno i nepoznavanje predmeta..kao i to da u buducnosti nije moguca federacija..treba pogledati kako se do sada kretala integracija,pa ce ti biti jasno(odbijeni su bili i ugovori u mastrihtu,i nici,recimo,pa je posle toga eu ipak istrajala i bila jaca)
evropu ne vode cinici,vec ljudi koji vode i svoje nacionalne drzave(najvazniji savet ministara su ministri zemlalja clanica)pa su to sve isti ljudi..mozda su za tebe,svi politicari cinici btw,ali to je prilicno olako shvatanje
 
Petar_FPN:
opet ista pitanja...
-sta mislite o evropskoj uniji kao konceptu?
-gde su granice buduce prosirene evropske unije?
-da li je turska treba da udje u eu?(i ukrajina,gruzija...)
-kada ce srbija uci?
-da li je moguca buduca federacija evrope?
odgovori na bilo koje od ovih pitanja...

EU je rezultat neoliberalnog kapitalizma i pratece globalizacije kao procesa,sa naznakama urusavanja.Granice su za sada neizvesne zbog unutrasnjih problema sa kojima se suocava ta tvorevina!Ne ne treba bas kao ni Srbija!Nikad ja se nadam,a i kako se ovde odvija proces "reformi"moje nade nisu bez osnova!Ne federacija Evrope u klimi neprestane trzisne utakmice oko iskoriscavanja resursa to onemogucavaju sto se odrazilo i ne referendum gde se kao jedan od odlucujucih razloga navodila prevelika liberalizacija u ekonomskoj sferi!

Na kraju EU smatram da nije nesto sto je nama potrebno i nije istina da ima samo 2 pola kako to "reformatori" prikazuju,ili EU ili izolacija!Mozemo da bu8demo van svake izolacije a da pri tom ne budemo u EU i u NATO!
 
zox:
EU je rezultat neoliberalnog kapitalizma i pratece globalizacije kao procesa,sa naznakama urusavanja.Granice su za sada neizvesne zbog unutrasnjih problema sa kojima se suocava ta tvorevina!Ne ne treba bas kao ni Srbija!Nikad ja se nadam,a i kako se ovde odvija proces "reformi"moje nade nisu bez osnova!Ne federacija Evrope u klimi neprestane trzisne utakmice oko iskoriscavanja resursa to onemogucavaju sto se odrazilo i ne referendum gde se kao jedan od odlucujucih razloga navodila prevelika liberalizacija u ekonomskoj sferi!

Na kraju EU smatram da nije nesto sto je nama potrebno i nije istina da ima samo 2 pola kako to "reformatori" prikazuju,ili EU ili izolacija!Mozemo da bu8demo van svake izolacije a da pri tom ne budemo u EU i u NATO!

A kada se Rusija oslobodi repova Staljinizma, možete i u savez sa Putinom!!???
 
a kako nam to,keve ti nije potrebna eu?i kako bi bili van izolacije?
naravno da ne bi imali sankcije,ali bi bili u izolaciji,smetnuti u stranu,i ekonomski i politicki...
nismo mi svajcarska ili norveska pa da imamo luksuz da biramo i neckamo se oko toga,jer smo prebogati...
i koja je alternativa,kad i bugarska i rumunija sad udju,a posle i hrvatska,i ostatak zap.balkana?gde smo mi...
 
Petar_FPN:
a kako nam to,keve ti nije potrebna eu?i kako bi bili van izolacije?
naravno da ne bi imali sankcije,ali bi bili u izolaciji,smetnuti u stranu,i ekonomski i politicki...
nismo mi svajcarska ili norveska pa da imamo luksuz da biramo i neckamo se oko toga,jer smo prebogati...
i koja je alternativa,kad i bugarska i rumunija sad udju,a posle i hrvatska,i ostatak zap.balkana?gde smo mi...

Za Putina možete pretstavljati ekvivalent zapadnog Berlina u vreme Hladnog rata....
 

Back
Top