Ко користи рудно благо Србије ???

eremita

Zaslužan član
Poruka
117.180
Већ дуже време на овом подфоруму фурају потпуно споредне теме, тј. оне које се уопште не тичу политичког живота Србије... ето, зато мали покушај да се ове дискусије уозбиље уколико је то икако могуће...

Не само од 5. октобра наовамо, већ и за време од последњих 15 година мучи ме једно питање на које немам одговора а то је: КО ДАНАС КОРИСТИ ДРЖАВНО РУДНО БЛАГО СРБИЈЕ, КО ЕКСПЛОАТИШЕ, КО ПРОФИТИРА, КО ЈЕ ВЛАСНИК РУДНИКА СРБИЈЕ???

Ово питање нарочито је упућено онима који су здушно и без икаквог размишљања за "интеграције", "транзицију", "преструктуирање", "кохабитацију" и сличне бомбастичне појмове..."улазак у ЕУ", "придруживање", "НАТО"... итд.

Овде имам један мали списак рудника Србије (са покрајинама):

1. АВАЛА ОЛОВО - ЖИВА
2. АЈВАЛИЈА ОЛОВО - ЦИНК
3. АЛЕКСИНАЦ УГАЉ
4. БАБАЈ БОКС ХРОМ
5. БАЉЕВАЦ УГАЉ
6. БЕЛА СТЕНА МАГНЕЗИТ
7. БЕЛО БРДО ОЛОВО - ЦИНК
8. БЛАГОЈЕВ КАМЕН ВОЛФРАМ
9. БОГОВИНА УГАЉ
10. БОКА НАФТА
11. БОР БАКАР - ЗЛАТО
12. БРЂАНИ МАГНЕЗИТ
13. БРВЕНИК АЗБЕСТ
14. ВЕЛИКА ГРЕДА НАФТА
15. ВЕЛИКИ ЦРЉЕНИ УГАЉ
16. ВИНА-ДОБРА СРЕЋА УГАЉ
17. ВРДНИК УГАЉ
18. ВРЕОЦИ УГАЉ
19. ВРШКА ЧУКА УГАЉ
20. ГОЛЕШ - МАГУРА МАГНЕЗИТ
21. ДЕВА ХРОМ
22. ДЕСПОТОВАЦ УГАЉ
23. ЕЛЕМИР НАФТА
24. ЗАЈАЧА АНТИМОН
25. ЈАЊЕВО ОЛОВО - ЦИНК
26. ЈЕЛАШНИЦА УГАЉ
27. КИЖНИЦА ОЛОВО - ЦИНК
28. КОСТОЛАЦ УГАЉ
29. КРЕПОЉИН УГАЉ
30. КРИВЕЉ БАКАР
31. КРУПАЊ АНТИМОН
32. ЛЕЦЕ ОЛОВО - ЦИНК
33. ЛОКНЕ НАФТА
34. ЛИСА АНТИМОН
35. ЛОКВЕ НАФТА
36. ЛУБНИЦА УГАЉ
37. ЉУБОВИЈА ОЛОВО - ЦИНК
38. МАЈДАНПЕК ЗЛАТО - БАКАР
39. МУХ.БАБУШ УГАЉ
40. НОВО БРДО ОЛОВО - ЦИНК
41. ОБИЛИЋ УГАЉ
42. ПЕТКОВАЦ УГАЉ
43. ПОДВИС УГАЉ
44. РАДОЈЕВО УГАЉ
45. РАКОВА БАРА УГАЉ
46. РЕБНИЦА УГАЉ
47. РТАЊ УГАЉ
48. РУДНА ГЛАВА МАГНЕЗИТ
49. РУДНИК ОЛОВО - ЦИНК
50. РУЈИШТЕ АЗБЕСТ
51. СТРАГАРИ АЗБЕСТ
52. СТРЕЗОВЦЕ ГРАФИТ
53. ТРЕПЧА СРЕБРО - ОЛОВО - ЦИНК
54. ТРЕСИБАБА УГАЉ
55. УШЋЕ УГАЉ
56. ЧИТЛУК-СОКО БАЊА УГАЉ


За неке руднике угља и ја знам да функционишу - МЕЂУТИМ ЗА ОГРОМНУ
ВЕЋИНУ РУДНИКА МИ, ТЈ. НАРОД УОПШТЕ НЕ ЗНА ШТА СЕ СА ЊИМА
ДОГАЂА а ја набројах 56 рудника ??? Како се ту СПРОВОДИ ТРАНЗИЦИЈА,
ТРАНСФОРМАЦИЈА И СЛИЧНО ???
 
Strela:
Eremita, smatram da je za ovu temu potrebno
imati stručno znanje, odnosno rudarsko-geološki
fakultet. Teško da ćemo mi ovde moći da damo
kompetentne odgovore na ovu temu.

За ову тему УОПШТЕ НИЈЕ ПОТРЕБНО НЕКАКВО ЗНАЊЕ ИЗ ОБЛАСТИ
РУДАРСТВА И ГЕОЛОГИЈЕ... ЗА ОВУ ТЕМУ ЈЕ ПОТРЕБНО ДА ДОСОВЦИ
ОБЈАСНЕ: где су новци, КО експлоатише наше рудно богатство, КО
прави профит и трпа лову ... каква је "транзиција" обављена, и слично...

то је управо област подфорума политика... а не да ме неко замајава о потппуно
споредним стварима...

ГДЕ ЈЕ БАКАР, ГДЕ ЈЕ ЗЛАТО??? АААААААллллллллллооооооооооооооо???
 
По мом скромном упливу у информације овога типа, мислим да су их АНГЛО-САКСОНЦИ све узели.
Или Британци, Аустралијанци или Амери.
Затварају руднике по својим земљама због еколошки штетних последица, али узимају руднике у другим државама. А Србија хвала БОГУ је богата рудама.
 
Nexus 6:
a sto ne istrazis i postavis rezultate ovde...
ja ne znam sta trazis od nas?

Тражим ОД ОНИХ КОЈИ РУКАМА И НОГАМА ГЛАСАЈУ ЗА ЖУТЕ да нам
објасне шта се догодило са нашим рудним благом ???

Ако гласаш ЗА НЕКОГА... требало би и да знаш шта тај неко ради...

ДАКЛЕ, ЈА ТРАЖИМ ОБЈАШЊЕЊЕ О ТОМЕ ШТА СЕ ДОГОДИЛО СА 56 НАШИХ РУДНИКА.... КО ИХ ЕКСПЛОАТИШЕ... КАДА ЈЕ ИЗВРШЕНА ТРАНЗИЦИЈА...
И СЛ...
 
Па ја и покушавам ДА ДОЗОВЕМ МОЗАК СВИМА... зато и питам ШТА ЈЕ СА 56
РУДНИКА... КО ИХ ЕКСПЛОАТИШЕ... ДИ СУ НАШИ НОВЦИ... КО ИХ ЈЕ АКО
ЈЕСТЕ И КОМЕ ПРОДАО ИЛИ ДАО КОНЦЕСИЈЕ НА КОРИШЋЕЊЕ...

па зар Теби није циљ да за Твоје "интернационалистичке" идеје све више људи
гласа ???
 
preterujesh...
masa ne radi, recimo aleksinac, zbog one nesrece od pre 15 godina.
bor ima kapaciteta, ali su dushebriznici 90-tih samo uzimali a nisu ulagali i danas imamo situaciju da treba mnoooooooooooooooogo novca da se nastavi. to bi se naravno vratilo vishestruko, al tih para ni privreda a ni vlada srbije nema dovoljno :( tu su neke igrice oko monopola, pa niko i sa strane nece da ulozi, al to je druga pricha...

kosovo je bogato rudama, al mi s kosovom, realno, nikakve veze nemamo. ostatak srbije, izuzev bora, (i lignita po kolubari koji sav potroshimo za struju...) nije, i to je samo mashta nekih nazovi patriota.

a ostalo po srbiji, koje nije toliko bogato kao shto neki predstavljaju, radi. ali nema ga mnogo pa se i ne odrazava na ekonomiju.

od "prirodnih resursa" koliko se ja secam... prodate su cementare i nishta vishe. tu one lepo plate drzavi i opshtini njen deo i to je to. isti je sluchaj s vodom...
e sad, meni je to glup zakon, kad neko u dvorishtu ima izvor, a nije njegov :( al ne pishem ja zakone...
 
crow:
preterujesh...
masa ne radi, recimo aleksinac, zbog one nesrece od pre 15 godina.
bor ima kapaciteta, ali su dushebriznici 90-tih samo uzimali a nisu ulagali i danas imamo situaciju da treba mnoooooooooooooooogo novca da se nastavi. to bi se naravno vratilo vishestruko, al tih para ni privreda a ni vlada srbije nema dovoljno :( tu su neke igrice oko monopola, pa niko i sa strane nece da ulozi, al to je druga pricha...

kosovo je bogato rudama, al mi s kosovom, realno, nikakve veze nemamo. ostatak srbije, izuzev bora, (i lignita po kolubari koji sav potroshimo za struju...) nije, i to je samo mashta nekih nazovi patriota.

a ostalo po srbiji, koje nije toliko bogato kao shto neki predstavljaju, radi. ali nema ga mnogo pa se i ne odrazava na ekonomiju.

od "prirodnih resursa" koliko se ja secam... prodate su cementare i nishta vishe. tu one lepo plate drzavi i opshtini njen deo i to je to. isti je sluchaj s vodom...
e sad, meni je to glup zakon, kad neko u dvorishtu ima izvor, a nije njegov :( al ne pishem ja zakone...


Хах......КРОУ, хоћеш да кажеш да 56 РУДНИКА НЕ РАДИ, само имамо мало угља да се "подгрејемо" ????????????????????????????????????
 
У мојој теми ДАТ ЈЕ СПИСАК РУДНИКА КОЈИ СУ БИЛИ АКТИВНИ ПОСЛЕ ТИТОВЕ СМРТИ... а уопште не знам тај неки комуњарски филм...
... ствар је у томе ШТО СЕ МИНИСТАРСТВО ЗА РУДАРСТВО И ЕНЕРГЕТИКУ нигде не чује, нит' роморе - нит' говоре...
... могуће је да су бројни рудници запуштени АЛИ НЕ СВИ...
 
eremita:
Хах......КРОУ, хоћеш да кажеш да 56 РУДНИКА НЕ РАДИ, само имамо мало угља да се "подгрејемо" ????????????????????????????????????
kazem da to shto moze da se koristi da se koristi. za neshto fale pare, drugo je ne isplativo, trece je okupirano...

jel greshim negde? ispravi me,ako greshim. ako znash za neku privatizaciju, napishi.

shto se bora tiche, cena bakra je basnoslovna, karteli ne dozvoljavaju da banke daju kredit, jer bi cenu bor oborio za trecinu. to jeste smrdljivo, al cobiju niko nije branio da ulaze na to dok je bor sam mogo to da plati, vec je tim parama pokrivo sve svoje nebuloze, a ostalo trpao u dzepove.

al to nije zato shto nas mrze, vec zato shto je ekonomija takva kakva jeste.

zlato i ostale plemenite smo vadili odatle, ja za druge neznam.

nalazishta antimona, molibdena il chega sve vec se koriste onoliko koliko trzishta obezbede, a to bar za mchkaticu znam sigurno, jer sam imo prijatelja, s kim sam bio blizak pre par godina, a cale mu je bio tamo neki...

moguceda se neshto izmenilo u zadnjih 4-5 godina... odavno se nismo vidli...
 
eremita:
У мојој теми ДАТ ЈЕ СПИСАК РУДНИКА КОЈИ СУ БИЛИ АКТИВНИ ПОСЛЕ ТИТОВЕ СМРТИ... а уопште не знам тај неки комуњарски филм...
... ствар је у томе ШТО СЕ МИНИСТАРСТВО ЗА РУДАРСТВО И ЕНЕРГЕТИКУ нигде не чује, нит' роморе - нит' говоре...
... могуће је да су бројни рудници запуштени АЛИ НЕ СВИ...

pa vido bi da se u jelashnici neshto radi valjda... :( to mi je "iza coshka"

a za ugalj... mi ga sav potroshimo i josh uvezemo iz rusije. nema ga dovoljno...

a dal ima 56 registrovanih... moguce, al koliki je kapacitet, i zalihe. ja odavno polago ekonomsku geografiju, pre 4 godina, neznam napamet, al se ne secam da se neki pasus nije zavrshavo sa "ostatak se snabdeva iz uvoza"

nije bilo za olovo i cink, al ******, "mi smo pobedili" 99, bar je cobi tako reko.

a cene ga da ima nafte dole, al nije potvrdjeno. ako pochu da vade... onda je bilo tachno, ovako...
 
ona moja "paganska crta" ;) mi kaze da je nashe bogatstvo VODE, al kako se prema njima ophodimo, :( plakacemo jednog dana...

ziv primer je nishki vodovod

3 vrela je neka ********* iz opshtine poklonila nishu, pre 30-tak godina, voda I klasa, jedan izvor, u divljani chak blago mineralizovan. ni dinar nadoknade ne stize u opshtinu vec 20 godina, kej skoro da je presushio, a u nishu peru kuce, vrucina ljudima 8) vodom koja koshta, kad je flashirash, oko 10 din po litru. a znate poshto je tona nafte, kad je izvadish iz zemlje, pre prerade? a eto, koliko tona necheg daleko skupljeg se otme svaki dan u Beloj Palanci.
inache ta 3 vrela + josh jedno u babusnici snabdevaju ceo nish, a nis ima preko 200 000 stanovnika. pa vi vidite...
 

Back
Top