Pismo Svetog Petra Cetinjskog Savu Plamencu ! Sve je jasno osim veljesrpskim bajkama!

Diocles

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
155
PETAR I SAVU PLAMENCU


...U prošasti utornik dođoše tri uskoka, koji su uskočili u Srbiju, i donesoše mi ova pisma od našeg O.... i od Miloša Obrenovića, koja vi šiljem, da vidite, što pišu. Ja se čudim, kako mi verhovni vožd ništa ne piše, ali može biti da ne može bez pozvolenija rosijskoga, oli su ga Njemci zavistljivi obratili na svoju stranu, kako i Simo piše, jer ja dobro znam kakvi su i kako ne bi radi, da se narod slavenski nikad oslobodi, ni da se mi i Srblji sastanemo.
19 apr.


-----------------------------------------------



Ovo je kompletno pismo Svetog Petra Cetinjskog koje je uputio Savu Plamencu, koje je zavedeno pod rednim brojem 206 u drugom dijelu knjige - "Petar I Petrovic: Djela"
Drugi dio knjige nosi naslov "Pisma".
Knjigu je izdao CID Podgorica 1999 god, a stampala "Vojna Stamparija" iz Beograda.


______________________________________________________
 
Свети Петар Цетињски
1782-1830



svpetar.jpg



Петар I, митрополит Црне Горе, Скендерије и Приморја, пише, 19. маја 1878. године, руском цару, те вели и ово:

Монарху најсветлији, пружи своју свесилну десницу са скиптром, прими заједно цијелог народа нашу највећу молбу, услиши вапај и стењање ојађене дјеце, извуци испод турског ига словеносрпски род.



У посланици архимандриту Арсенију Гаговићу, од 31. августа 1804. Петар I Петровић Његош, вели и ово:

И не чудите се, мој драги оче архимандрите. Ми смо Срби такови, не знадемо нити хоћемо знати друго, нако један другога гонити и у несрећу и у безчест постављати, и што који више ради за добро општенародње, то се више завист против њега вооружава, која у српском народу , како и у греческом, гордост царује.



Из посланице Црногорцима и Брђанима, 1822. године:

Ја знам ваше биће и состојаније и вашу убоштину и сиромаштину у коју се находите, али је оно српска Црква свега славеносерпскога народа и мати свијех српскијех цркавах у коју су патријари наши стојали и коју су цари наши оградили. Тога ради, љубезна браћо, не одреците се по својој јакости, колико је кому могуће милостиње и помоћи у оноју светују обитељ приложит, да је откупите и сохраните од разоренија, да и вас Бог сохрани од свакога зла и од сваке биједе и напасти.



У писму владике Петра I руском цару Александру, од 1. маја 1828, стоји:

Цијело хришћанство, сав словенски народ, сљествено томе и Срби Црногорци чајут благопризнатељнаго озарејнија Матери својеј и покровитељници моћној Русији и надјејутсја с давни времен јеју Богом Хранимоју и возвишајемоју улучит своје сушчествованије на земљи.
 
PETAR I SAVU PLAMENCU


...U prošasti utornik dođoše tri uskoka, koji su uskočili u Srbiju, i donesoše mi ova pisma od našeg O.... i od Miloša Obrenovića, koja vi šiljem, da vidite, što pišu. Ja se čudim, kako mi verhovni vožd ništa ne piše, ali može biti da ne može bez pozvolenija rosijskoga, oli su ga Njemci zavistljivi obratili na svoju stranu, kako i Simo piše, jer ja dobro znam kakvi su i kako ne bi radi, da se narod slavenski nikad oslobodi, ni da se mi i Srblji sastanemo.
19 apr.


-----------------------------------------------



Zamislite da Sumadinac kaze: Mi i Srblji ?!

Zamislite da Macvanin kaze: Mi i Srblji ?!

To je besmisleno.

Sve je jasno.
Mi Crnogorci (jedan narod) i Srblji (drugi narod) !!!

Samo se prave blesavi borci za Veliku Srbiju,
Ti najveci evropski falsifikatori !
Hoce vjecito naciju da prave na lazima,
i kad im se poslije dese katastrofe zale se,
a ne kazu kako su pravili duhovne bogalje od svoga naroda!
 
Владика Данило
1697-1735



vdanilo.jpg


Владика Данило написао је својом руком на рукописном јеванђељу, израђеном на пергаменту (Љубомир Стојановић је објавио штампану верзију у својој збирци "Стари српски записи и натписи"):

Данил владика цетињски Његош, војеводич српској земљи купи ово светоје јевангелије ценоју златиц 5 у Ивана Калуђеровића с Рисна, принесено от земљи молдавскије некоторим купцем и сему ми от нашега труда управисмо сребро образ Христов и четири јеванђелиста и с друге стране печах от сребра пет, у све печах 10, и приложих га у Патријаршији пецкој, храму Вазнесенија Христова, и да не будет никим отимљено от сего храма. Да јест просто.
1732, мр. 12 - Цијена књиги и сребру у све златиц 24


А пише, у Бечу, владика Данило, 2. децембра 1714, Гаврилу Головкину, представнику руског цара, Петра Великог, код аустријског цара, те вели и ово:

Не знам шта ће бити од мог живота у туђем царству, јер ја бих прво себе обешчастио, а затим наша српска племена , када бих молио помоћ од других држава, а ругале би нам се друге вјере.


На Митровдан 1714. године, владика Данило упућује поруку Црногорском збору и главарима:

"Мила би ми била смрт да сте ви хтјели да сви уједињени изгинемо часни и славно, као што је то учинио сам Кнез Лазар и Милош Обилић који уби цара на Косову, па најзад и сам погибе са својим господаром и свих седам хиљада бораца, - што нас Црногорце довело у ове крше, - оставивши послије себе славу и част"
 
Играчино мислим да си заиста претерао све границе... и веруј ми да није било Диретореа и Вука да Ти онако лепо постују оне дивне православне иконе... принудио би ме на непристојан одговор...

... пошто ја Тебе уопште не разумем, и не знам шта хоћеш од нас овде. објасни и мени и осталима КОМЕ ТИ ТО НАРОДУ И ВЕРИ ПРИПАДАШ, ОДАКЛЕ СУ ТИ КОРЕНИ, ЈЕДНОМ РЕЧЈУ "ОД КОЈИХ СИ"... овако се све претвара у Твоје иживљавање које нема никакву сврху. :confused: :confused: :confused:
 
Знаш шта... ТВОЈА БИСТРИНА ЈЕ ВРХУНСКА МИТОМАНИЈА... баш као што је има и обични улични шибицар... ако ћемо већ да се вређамо.
Али ја Те најозбиљније питам:

1. КАЖЕШ ДА НИСИ СРБИН - Е, ПА РЕЦИ КОЈОЈ НАЦИЈИ ПРИПАДАШ, од када постоји нација, рецимо Црногорац... које су вере Црногорци... каквог су порекла, шта сте Илири, Римљани, одакле сте дошли у крш Црне Горе...ЈЕР НЕШТО МИ НИЈЕ МНОГО СЛИЧНО ДИОКЛЕА ТЈ.ДУКЉА И ЦРНА ГОРА - НЕШТО МИ ЈЕ ТО МНОГО РАЗЛИЧИТО...

Црна Гора ЋЕ БРЛО БРЗО ИМАТИ ПРИЛИКЕ ДА СЕ ИЗЈАСНИ О ОТЦЕПЉЕЊУ ИЗ ДЗ СЦГ... и ако не желите да будете са нама... у реду... ваша ствар... АЛИ ТИ СВЕ ЉУДЕ ОВДЕ МАСИРАШ И СМАРАШ СА КВАЗИ АРГУМЕНТИМА КОЈИ НЕМАЈУ НИКАКВЕ ВЕЗЕ СА ИСТОРИЈСКИМ ЧИЊЕНИЦАМА... Ти и Теби слични лудаци покушавате да "измислите" историју... и то у 21. веку... е свашта...
 
eremita:
Знаш шта... ТВОЈА БИСТРИНА ЈЕ ВРХУНСКА МИТОМАНИЈА... баш као што је има и обични улични шибицар... ако ћемо већ да се вређамо.
Али ја Те најозбиљније питам:

1. КАЖЕШ ДА НИСИ СРБИН - Е, ПА РЕЦИ КОЈОЈ НАЦИЈИ ПРИПАДАШ, од када постоји нација, рецимо Црногорац... које су вере Црногорци... каквог су порекла, шта сте Илири, Римљани, одакле сте дошли у крш Црне Горе...ЈЕР НЕШТО МИ НИЈЕ МНОГО СЛИЧНО ДИОКЛЕА ТЈ.ДУКЉА И ЦРНА ГОРА - НЕШТО МИ ЈЕ ТО МНОГО РАЗЛИЧИТО...

Црна Гора ЋЕ БРЛО БРЗО ИМАТИ ПРИЛИКЕ ДА СЕ ИЗЈАСНИ О ОТЦЕПЉЕЊУ ИЗ ДЗ СЦГ... и ако не желите да будете са нама... у реду... ваша ствар... АЛИ ТИ СВЕ ЉУДЕ ОВДЕ МАСИРАШ И СМАРАШ СА КВАЗИ АРГУМЕНТИМА КОЈИ НЕМАЈУ НИКАКВЕ ВЕЗЕ СА ИСТОРИЈСКИМ ЧИЊЕНИЦАМА... Ти и Теби слични лудаци покушавате да "измислите" историју... и то у 21. веку... е свашта...

Kakvim kvazi argumentima ?
Jesi li poludio?
Znas li, da kad srpstvo pronaje nekog opancara ili zidara u nekom dokumentu, da se taj kraj odmah proglasava za istorijski srpski!
Odmah se late pera Mirosinka Kukuruzovic i Kamenko Pasuljkovic i pisu naucni rad !
Pa ja dajem gomilu sjajnih nedvosmislenih dokumenata.
Znas li ti na osnovu kakvih trica i kucina su citavi krajevi proglasavani za srpske ?
 
Е, да Теби и Твојим "идеолозима" обичним Ватикан-потрчкалима и гребаторима НИЈЕ БИЛО СРБИЈЕ И ЊЕНОГ КУКУРУЗА И ПАСУЉА НЕ БИ ТИ ВАЗДА "ПРЂЕО" ПО ОВОМ ФОРУМУ...

... Мани се Ти Србије јер и онако тврдиш да никакве везе са Србима немаш...
дакле брини се о "СВОЈОЈ ВИРТУЕЛНОЈ ДРЖАВИ, СВОЈОЈ ВИРТУЕЛНОЈ НАЦИЈИ, СВОМ ВИРТУЕЛНОМ ЈЕЗИКУ, СВОЈОЈ ВИРТУЕЛНОЈ ЦРКВИ... па да видимо докле ћеш стићи... а ја мислим да нећеш даље од Губеревца.
 
eremita:
... Мани се Ти Србије јер и онако тврдиш да никакве везе са Србима немаш...
дакле брини се о "СВОЈОЈ ВИРТУЕЛНОЈ ДРЖАВИ, СВОЈОЈ ВИРТУЕЛНОЈ НАЦИЈИ, СВОМ ВИРТУЕЛНОМ ЈЕЗИКУ, СВОЈОЈ ВИРТУЕЛНОЈ ЦРКВИ... па да видимо докле ћеш стићи... а ја мислим да нећеш даље од Губеревца.


Ja cu se manuti vas, kad nam se skinete s vrata.
 

Back
Top