Ciscenje racunara

bojance

Zainteresovan član
Poruka
265
da li bi mogli ukratko da mi objasnite postupak ciscenja racunara.znaci ono:sta se prvo cisti,kojim redosledom,sa cim,kako...komp nije ciscen jedno 2 godine,posebno kuler mu je prasnjav,a ja imam dovoljno vremena i strpljenja...
 
U principu mozes da izduvas cime hoces, ali nije preskupo da se kupi teslanol ili vazduh pod pritiskom, pa da ne ubacujes ponovo neku prasinu. Pogotovu u nepristupacne delove u napajanju, izmedju rebara kod hladnjaka, po maticnoj ploci, a da ne pominjem oksidiranje kontakata. Naravno, nece to iz prve, ali...
 
ja liicno rasklopim ceo racunar zatim deo po deo operem pod tus. Naravno izostavim HDD i CPU jer se oni i ne prljaju. Lepo cetkica, sapun i pod tus plocu, kulere........napajanje...
kulere zatim podmazes i to je to........
 
Ljudi sta je sa vama kakve vlazne krpe kakva voda jeste vi normalni? Ako mozes izduvaj ga sa usisivacem tamo gde usisivac izbaciva vazduh, na taj otvor stavis crevo i izduvas!Mada bi bilo najbolje da ga odneses kod nekog vulkanizera ili automehanicara i izduvas sa kompresorom, samo sa smanjenim pritiskom (1.5 - 2 Bar) naravno pri tom budi veoma pazljiv zbog osetljivih komponenti,ventilatora...Ja inace tako to radim bar jednom u tri meseca....Pozdrav!!!!
 
Jel vi hocete pola komponenti da oduvate sa maticne tim kompresorima? Prasina se uklanja blago navlazenom cistom krpom koja za sobom ne ostavlja tragove, a jedino aluminijumski (ili bakarni) deo hladnjaka (prvo skinite ventilator) moze da se produva kompresorom (naravno, nakon sto je skinut van racunara). Kad sve ocistite od prasine, sa hladnjaka i komponente koju on hladi skinite staru silikonsku pastu (ili silikonsku podlosku - "zvaku") maramicom i alkoholom, pazljivo nanesite tanak sloj nove paste (ne prstima) i vratite hladnjake. Eto, cela zavrzlama :) Ako ventilatori ne rade korektno (ispustaju zvuk slican grebanju kad ih zavrtite), ili ih zamenite ili skinite nalepnicu i u lezaj stavite kap finog ulja za podmazivanje sivace masine.

U Svetu Kompjutera br. 8/05 imate i ilustrovano uputstvo kako da ocistite hladnjak na CPU :)
 
Prvo se usisa prasina.Skinu se svi kuleri,ociste cetkom(u svakoj farbari ima da se kupi).Isto tako svaka komponenta se cetkom ocisti....Kuleri mogu da se podmazu samo ako ima potrebe tj.ako su zapekli u svakom drugom slucaju se ne podmazuju.Memorija moze da se ocisti(kontakti) sa alkoholom od 70%.ali mora posle da kulira 10 min.
Ovo je siguran nacin da nista ne syebete,vlazna krpa i ostalo ne :wink:
 
Ma kakva krpa i ostale zajebancije, hladnjaci se skidaju i ciste to nije problem!A ostale komponente ja dobro izduvam sa kirby-jem(usisivac) dovoljno je snazan da sve ocisti od prasine...to je pozeljno raditi napolju ili na prozoru jer se formira oblak prasine...posle tog tretmana komp je EKSTRA cist naradnih mesec dva pa opet...A ventilatore na CPU,GPU, ploci uvek treba promeniti pre nego podmazivati i ozivljavati, rizik je igrati se sa tim a nije skupo sta vise bagatela!!!


pozdrav
 
Usisavanje nikako, samo isisavanje.
Neko rece 70%alkohol. Zar nije bolji onaj 96% jer mnogo brze isparava? (a i bolje gori).
U vodu nista ne stavljati, mozda ciscenje vlaznom krpom, ali nakon toga obavezno sacekati da se skroz osusi to sto se cisti.
 
Nije moguce da niko od vas nema filtere za prashinu na kucishtu? :shock: U tu svrhu moze da posluzi i filter za kuhinjski aspirator (kao kod mene), pa ce te mnogo redje chistiti prashinu jer je nece ni biti (bar ne u toj meri). Poz 8) 8) 8)
 
Ja sam moje kuciste zabarikadiraos a svih strana.
Napred imam dva kulera koja uduvavaju, sa filterom ispred, koje moram redovno da cistim, a rupice na stranicama sam zalepio nekakvim kartonom, tako da vise od prasine, a ni od insekata ni traga.
 
jozza:
Nije moguce da niko od vas nema filtere za prashinu na kucishtu? :shock: U tu svrhu moze da posluzi i filter za kuhinjski aspirator (kao kod mene), pa ce te mnogo redje chistiti prashinu jer je nece ni biti (bar ne u toj meri). Poz 8) 8) 8)
Ma daj bre, da imaš nekakve extra filtere prašina će da se zavuče kako god okreneš,osim toga ti filteri bi mogli da smanje protok vazduha.Moram da priznam da prvi put od tebe čujem za te filtere, jer ih ja nisam nigde video.Kod mene je kućište stalno otvoreno tako da uvek imam uvid o stanju u kućištu a samim tim i hlađenje je mnogo bolje.Pozdrav svima!!!!!!
 
Кулиража:
Usisavanje nikako, samo isisavanje.
Neko rece 70%alkohol. Zar nije bolji onaj 96% jer mnogo brze isparava? (a i bolje gori).
U vodu nista ne stavljati, mozda ciscenje vlaznom krpom, ali nakon toga obavezno sacekati da se skroz osusi to sto se cisti.

Brze isparava,ali je jak.Idealan je oko 70%:-P
 
najboji je onaj car sto rece pod tus i sapun i onako kulerski rece samo ne cpu ili sta vec e koji car bas se nasmejah u make may day:P
a sad zapravo>gledao sam na kosavi da se memorija i graficke kartice trebaju izvadit i kod zubaca sto ulaze u slotove protrjat obicnim gumicom za brisanje da se skine titanijumske naslage,takodje komresor kod auto meh je naj stvar! samo oprez
 
Lako je kad imate jedan računar. Kada imate 50 komada, rešenje koje sam ja pronašao je sledeće: Michelinov silent dry air kompresor MCX 6, na 8 bara. Naravno, ne treba duvati iz prevelike blizine, ali vrlo brzo steknete osećaj kako je optimalno. Ventilatore treba pridržavati rukom da se ne zavrte, jer ne bi preživeli 20k+ obrtaja.

Nikad ni jedan problem, kompjuter očišćen za 2 minuta sa sve skidanjem strane, nakon čišćenja izgledaju kao iz fabrike i rade kao bombone.
 
Da li ste vi videwli skoro na TV-u kako je tip napunio akvarijum sa jestivim uljem, izvadio iz kucista sve sa napajanjem i, posoto ulje nije provodnik, sve roknuo u ulje, onako povezano. Taj nema problema ni sa prasinom ni sa grejanjem. Doduse nisam obratio paznju na ventilatore i HD, ali ventilatori mu i ne trebaju, samo HD mi je sumnjiv. Neverovatno, izlaze kablovi iz onog ulja, iz zvucne, usb, napajanje, ma ludilo!
 

Back
Top