DEMOKRATIJA ILI DIKTATUTRA ?! (na Balkanu)

ХЕРЦ

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
322
Da li mislite da kod nas drzava i narod moze funkcionisati samo pod diktaturom, a nikako u demokratskom drustvu. Kako mi se cini, pod okriljem demokratije drzava se rusi, narod je u rasulu i nista u drzavi ne radi, sem onih sto kradu i rasprodaju dok ima sta da se ukrade i rasproda, a kad i toga nestane, da li nam prijeti neka nova revolucija i Chaushesku scenario?!
 
ХЕРЦ:
Da li mislite da kod nas drzava i narod moze funkcionisati samo pod diktaturom, a nikako u demokratskom drustvu. Kako mi se cini, pod okriljem demokratije drzava se rusi, narod je u rasulu i nista u drzavi ne radi, sem onih sto kradu i rasprodaju dok ima sta da se ukrade i rasproda, a kad i toga nestane, da li nam prijeti neka nova revolucija i Chaushesku scenario?!

Ako ništa u državi ne radi: Država nije demokratska i zato se sve ruši! Na Balkanu nedostaje nešto što treba biti pri prelasku iz onoga u praksi truloga sistema i nekakve prihvatljive demokratije. Osim toga, dok imamo onakve balaste iz prošlosti, još neko vreme nam NEMOŽE i NEĆE biti bolje, osim grupici odabranih/podobnih/sposobnih...
 
ХЕРЦ:
Da li mislite da kod nas drzava i narod moze funkcionisati samo pod diktaturom, a nikako u demokratskom drustvu. Kako mi se cini, pod okriljem demokratije drzava se rusi, narod je u rasulu i nista u drzavi ne radi, sem onih sto kradu i rasprodaju dok ima sta da se ukrade i rasproda, a kad i toga nestane, da li nam prijeti neka nova revolucija i Chaushesku scenario?!
ono shto fali demokratiji na balkanu je neznanje, nemoral i nekultura :(
zemlje gde demokratija funkcionishe su zemlje gde nije demokratija od juche, gde je prelezala sve "dechije bolesti" i danas je super. al kod nas trenutno :( ma koliko ja zeleo da poverujem u to.
al ne treba da prestanemo da se borimo. prvo, treba objasniti narodu prava... pa onda narod treba da savlada neke strahove... pa treba uvek da ogromna masa ljudi insistira na primeni zakona za svakog, u svakoj prilici i na svakom mestu...
potrajace ...
 
Petar_FPN:
da demokratija funkcionise u srbiji je dokaz nasa tradicija jos od nezavisnosti 1878.i svih potonjih kraljeva...dakle,nismo mi nekakvi izrodi koji nisu za demokratiju...
ma da... demokratichni smo bili u PM

po koju godinu, pa opet neki vid diktature :(

ma nama treba Apis danas, neko ko ce dovoljno daleko da vidi, i dovoljno da ga bude briga za srbiju.

naravno, i da se nadamo da ga neki novi aleksandar ne u'vati u pogreshnom trenutku ;)
 
Petar_FPN:
da pa?
to su kratki periodi,karakteristicni za tadasnje doba(npr.sestojanuarska dikatura..pojacana uloga drzave u svih gradjanskim demokratijama 20ih i 30ih)..ali je ipak sistem gradj.demokratije bio

Šestojanuarska je uvedena i zbog težnje nekih hrvatskih političkih stranaka koje bi odmah razkrčmile Monarhiju i stvorile svoju državu Kakva bi to država mogla biti ako svako vuče na svoju stranu.....
 
rece crow: "treba narodu objasniti prava"...apsolutno se slazem...
jel' znas koje pravo prvo pada na pamet gradjanima Srbije...znaci, bila anketa...
pravo na rad...
pa to, majstori! komunizam u mozgu... a licna prava? a habeas corpus?

a mi smo lepo poceli sa demokratijom, ali smo je upropastili Jugoslavijom...bolje da je ostala Austro-ugarska imperija, keve mi...
 
Petar_FPN:
govorio sam o opstem svetskom trendu tih godina,a ne o unutrasnjim razlozima diktature..koja je,opet trajala samo neku godinu..
crow,demokratija je u kraljevini postojala,i funkcionisala,a likovi poput apisa nam nikada ne trebaju

ma kad je funkcionisala... mozda ustavobranitelji... mada
i pod petrom prvim...
milan stojadinovic je bio mudar politichar, recimo...

al retko kad je zakon vazio za sve, shto je po meni osnova pravne drzave, a samim tim i demokratije.

a Apis je veliki, video je shta ne valja i to je lechio... Alexandrov trip o Jugoslaviji da je izlechio na vreme, i postavio granice tamo gde se Petar dogovorio s Italijanima, svega ovog ne bi ni bilo...
ni jasenovac, ni jame ni 90...

a ti vidi dal nam nije trebao, i dal ne treba uvek!

samo treba da je dovoljno dalekovid, a ne ko onaj babun Legija and company.
 
Nexus 6:
to je diskutabilno...austougarska je jedva cekala povod za rat, koji joj je Apis postavio "na penal"...
i to izmorenoj Srbiji, posle Balkanskih ratova samo nam je jos jedan, svetski, trebao...
los je politicar Apis bio...bolje da se drzao obavestajnog rada...
mislio sam na majski prevrat
nije mi poznato njegovo delovanje pre hapshenja 1917 (il kad vec beshe)

na shta mislish, to s Austrougarskom?
 
crow:
mislio sam na majski prevrat
nije mi poznato njegovo delovanje pre hapshenja 1917 (il kad vec beshe)

na shta mislish, to s Austrougarskom?

majski prevrat...dobro...drugo je vreme bilo, tako da to i moze da se podvede pod tiranoubistvo...da to ne diramo...

"Njegov ceo zivot je", kako sam ja to poetski objasnio u maturskom radu, ehm, ehm... :lol: , "stao izmedju dve zavere. One koju je on kovao da bi doveo dinastiju Karadjordjevica na vlast, i one koju je ta dinastija kovala da bi njega poslala u istoriju"

ali, pogledaj njegovo politicko delovanje...
doveo je Srbiju u rat sa Austrougarskom u trenutku kada se Srbija oporavljala od Balkanskih ratova...radi ujedinjenja sa Srbima, ali i ostalima, "preko Drine"...
i on je delimicno odgovoran za Jugoslaviju...iako je nije zeleo...
bio je los politicar...
 
Nexus 6:
majski prevrat...dobro...drugo je vreme bilo, tako da to i moze da se podvede pod tiranoubistvo...da to ne diramo...

"Njegov ceo zivot je", kako sam ja to poetski objasnio u maturskom radu, ehm, ehm... :lol: , "stao izmedju dve zavere. One koju je on kovao da bi doveo dinastiju Karadjordjevica na vlast, i one koju je ta dinastija kovala da bi njega poslala u istoriju"

ali, pogledaj njegovo politicko delovanje...
doveo je Srbiju u rat sa Austrougarskom u trenutku kada se Srbija oporavljala od Balkanskih ratova...radi ujedinjenja sa Srbima, ali i ostalima, "preko Drine"...
i on je delimicno odgovoran za Jugoslaviju...iako je nije zeleo...
bio je los politicar...

aj poshalji maturski, bash bi chito o tome...
poslacu ti mail na PM. neznam o tome mnogo...mislim Crna ruka i I sv. rat aneksiona kriza il shta vec...
 
Nexus 6:
rece crow: "treba narodu objasniti prava"...apsolutno se slazem...
jel' znas koje pravo prvo pada na pamet gradjanima Srbije...znaci, bila anketa...
pravo na rad...
pa to, majstori! komunizam u mozgu... a licna prava? a habeas corpus?

a mi smo lepo poceli sa demokratijom, ali smo je upropastili Jugoslavijom...bolje da je ostala Austro-ugarska imperija, keve mi...

sram te bilo. pravo na rad je najelementarnije pravo posle prava na zivot. naravno da ce prvo to svaki Covek da kaze. to govori upravo o Demokratskoj Svesti naroda sto je mnogo vece civilizacijsko dostizenje nego svest O demokratiji.

da bi mogao da vlada narod trazi elementarno pravo - na zivot i na rad. sva ostala prava on shvata kao nesto sto se u manjoj ili vecoj meri mora neprestano osvajati i braniti. jer to je upravo demokratija u praksi.

narod na prvom mestu ne navodi pravo na misljenje i stav jer je to nesto sto je za njega nonsens. on ne ocekuje da to treba neko da mu obezbedi osim sebe samog. on trazi da mu drugi obezbede zivot i rad i gotov je da taj minimum ponudi drugom. to su aksiomi demokratske misli. ostalo je primenjena demokratija.
 
JABUCHILO:
sram te bilo. pravo na rad je najelementarnije pravo posle prava na zivot. naravno da ce prvo to svaki Covek da kaze. to govori upravo o Demokratskoj Svesti naroda sto je mnogo vece civilizacijsko dostizenje nego svest O demokratiji.

da bi mogao da vlada narod trazi elementarno pravo - na zivot i na rad. sva ostala prava on shvata kao nesto sto se u manjoj ili vecoj meri mora neprestano osvajati i braniti. jer to je upravo demokratija u praksi.

narod na prvom mestu ne navodi pravo na misljenje i stav jer je to nesto sto je za njega nonsens. on ne ocekuje da to treba neko da mu obezbedi osim sebe samog. on trazi da mu drugi obezbede zivot i rad i gotov je da taj minimum ponudi drugom. to su aksiomi demokratske misli. ostalo je primenjena demokratija.

za mene je prvo i osnovno pravo svakog choveka sloboda govora (a s njom sloboda mishljenja).
pravo na rad... pa kome i kad je ukinuto, smeshno... to pravo niko ni u jednom drushtvu, kakvo god bilo nikad nije zabranjivo.
 
crow:
za mene je prvo i osnovno pravo svakog choveka sloboda govora (a s njom sloboda mishljenja).
pravo na rad... pa kome i kad je ukinuto, smeshno... to pravo niko ni u jednom drushtvu, kakvo god bilo nikad nije zabranjivo.

Nije smešno, često je tragično! Ako te montiranim procesom spreme na dugogodišnju robiju, ukinuli su ti pravo na rad, ako su te prebili i ostao si invalid, isto tako, proglase te nesposobnim za rad...itd,itd..
Čuo si za Vicu Vukova: zabranili su mu pevanje.sigurno nije hteo JeBoTitu pevati na uho kao Tereza kesovija HI...
 
fosilvaso:
Nije smešno, često je tragično! Ako te montiranim procesom spreme na dugogodišnju robiju, ukinuli su ti pravo na rad, ako su te prebili i ostao si invalid, isto tako, proglase te nesposobnim za rad...itd,itd..
Čuo si za Vicu Vukova: zabranili su mu pevanje.sigurno nije hteo JeBoTitu pevati na uho kao Tereza kesovija HI...
pa to je pre sloboda govora zar ne?
 
JABUCHILO:
da bi mogao da vlada narod trazi elementarno pravo - na zivot i na rad. sva ostala prava on shvata kao nesto sto se u manjoj ili vecoj meri mora neprestano osvajati i braniti. jer to je upravo demokratija u praksi.

narod na prvom mestu ne navodi pravo na misljenje i stav jer je to nesto sto je za njega nonsens. on ne ocekuje da to treba neko da mu obezbedi osim sebe samog. on trazi da mu drugi obezbede zivot i rad i gotov je da taj minimum ponudi drugom. to su aksiomi demokratske misli. ostalo je primenjena demokratija.

Tvoja demokratija u praksi mi liči na ovo: Imaš li prava, ili imaš li prava na BORBU ZA SVOJA PRAVA

Pravo na mišljenje ne treba obezbediti, to je individualno, neki mise, neki baš i ne, međutim, ne sme se zabranjivati mišljenje i stav....
 

Back
Top