Apsolutni dokazi o etnickom sastavu Duklje/Zete !

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Diocles

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
155
Navescu sada dva dokumenta iz doba Balsica i Crnojevica, to jest citate iz dva dokumenta, koji ne ostavljaju nikakvu nedoumicu oko toga jesu li ili nijesu Srbi zivjeli u tadasnjoj Zeti/Crnoj Gori.

Ova dva dokumenta pokazuju cisto i jasno dje su zivjeli Srbi, to jest ne ostavljaju nikakvu nedoumicu, kristalno jasno nam kazuju da u ZETI NIJESU ZIVJELI SRBI !

Kao sto sam puno puta rekao a sada opet prilazem apsolutne dokaze, etnicki Srbi nikada nijesu zivjeli u Crnoj Gori dok ih Petrovici nijesu izmislili, kad su poceli poistovjecivatti pravoslavlje i etnicko srpstvo !

_________________________________________________


Citiracu dio iz knjige dr Radoslava Rotkovica:
"Kratka ilustrovana istorija crnogorskog naroda" koji se odnosi na period poslije raspada Nemanjicke drzave, tacnije na vladavinu Balsica u Zeti.


..............................................................................................

A na Danju je bila carina za one koji >>minuju u Srblje<<, kako se vidi iz povelje Balse II Dubrovcanima, pisane u Tuzima 1385. god.


____________________________________________________________

Sada cemo pogledati citat iz edicije "Istorija srpskog naroda" koju su napisali:
Dimitrije Bogdanovic, Rade Mihaljčić, Sima Ćirković, Jovanka Kalić, Desanka Kovacević-Kojić, Miloš Blagojević, Gordana Babić-Đorđević, Vojislav J. Đurić, Momčilo Spremić, Ivan Božić, Miroslav Pantić, Pavle Ivić.
Citat ću prikazati iz druge knjige iz edicije, knjiga se zove "Doba borbi za očuvanje države (1371- 1537)". Knjiga je izdata 1994. godine u izdanju SKZ u Beogradu.
Dakle knjigu je potpisala gomila srpskih doktora istorijskih nauka !

-------------------------------------------------------------------------------

Početkom XV vijeka, veliki broj ratnika mogli su da pokrenu i Bjelopavlići koji su se smjestili u dolini Zete. Zajedno sa Ozrinićima, Maznicama i Malonšićima >>s vojskom<< su napali 1411. godine dubrovačke trgovce koji su se vraćali >>iz Srbalja<< i oduzeli im srebro, konje i oružje, pa čak i odjeću i obuću.

____________________________________________________



To su dva dokumenta, a vjerovatno ih ima još, koji ne ostavljaju nikakvu nedoumicu koji jasno kazuju dje su zivjeli Srbi, naravno Srbi su zivjeli u oblasti danasnje uze Srbije, na Kosovu i mislim Makedoniji - odakle su se kasnije pomjerili na sjever !
Kao sto vidimo iz ovih dokumenata, U ZETI SRBI NIJESU ZIVJELI !

Izvinjavam se sto sam prikazao ova dokumenta, ako kazete da sam srbomrzac, jer sam ih prikazao, O.K. ja sam srbomrzac.
Dakle duboko se izvinjavam ako vas ove cinjenice bole, znam da je ljepse vjerovati bajkama...
 
ne znam odakle tolika potreba o dokazivanju nekakve dukljanske proslosti i korena crne gore..tu se brkaju neki pojmovi..ali nebtino,diocles,i bez toga,ako hocete da zivite odvojeno,kao nezavisni,to lepo mozete uraditi na referendumu,crna gora ima staru drzavnost,i nema nikakve frke..nema potrebe za nekim izmisljenim nacionalromantizmom..
 
fosilvaso:
Tek se zagrejava....Sledeći potez mu je dokazati da je u Crnoj Gori odvajakada bilo i ima više Hrvata nego Srba, prema tome, pre bi pripala RH nego Srbiji...

U skladu sa svojom robovskom istorijom, prosjecan Srbin ne moze da shvati da zivi samostalno, vec mora da PRIPADNE nekome.
U svijesti prosjecnog Srbina je da mora da PRIPADA i da robuje nekome !
 
Malo ne kontam ovog pisca teme.. Sta hoce covjek da kaze.. Hoce li to da prodaje teoriju da Crnogorci nisu srbi.. Pa i nisu i ne znam sto ga to toliko muci... Srbi su srbi i ne mogu biti nista drugo, a crnogorci su srnogorci i odakle ovo vise jadno dokazivanje da vrnogorci nisu srbi..

Ne vidim da ima potrebe za raspravama na temu jesu li srnogorci srbi ili nisu..

Po mojem misljenju, zajednicke stvari srba i crnogoraca su da su im drzave u vise navrata, kao i danas bile u nekoj zajednickoj drzavi, da su primili hriscanstvo/pravoslavlje, i joste kojekakvih sitnica kojih ne mogu da se sjetim...

Sto se tice samostalnosti, pa odugovlace taj referendum po principu "DJEKNA JOS NIJE UMRLA A KAD CE NE ZNAMO".

Pa majka mu stara vise, braco po hristu, braco crnogorci, izadjite vec jednom na taj veseli referendum i recite prvo srbima, pa sebi, i na kraju i cijelom svijetu, od sada smo NEOVISNA drzava u kojoj zive crnogorci i jos koje kakve sice i bice sve OK..

Ne vidim vise potrebe da se raspreda o necem sto je svima oduvijek jasno...

Ojha...
 
GZ:
Malo ne kontam ovog pisca teme.. Sta hoce covjek da kaze.. Hoce li to da prodaje teoriju da Crnogorci nisu srbi.. Pa i nisu i ne znam sto ga to toliko muci... Srbi su srbi i ne mogu biti nista drugo, a crnogorci su srnogorci i odakle ovo vise jadno dokazivanje da vrnogorci nisu srbi..

Ne vidim da ima potrebe za raspravama na temu jesu li srnogorci srbi ili nisu..

Po mojem misljenju, zajednicke stvari srba i crnogoraca su da su im drzave u vise navrata, kao i danas bile u nekoj zajednickoj drzavi, da su primili hriscanstvo/pravoslavlje, i joste kojekakvih sitnica kojih ne mogu da se sjetim...

Sto se tice samostalnosti, pa odugovlace taj referendum po principu "DJEKNA JOS NIJE UMRLA A KAD CE NE ZNAMO".

Pa majka mu stara vise, braco po hristu, braco crnogorci, izadjite vec jednom na taj veseli referendum i recite prvo srbima, pa sebi, i na kraju i cijelom svijetu, od sada smo NEOVISNA drzava u kojoj zive crnogorci i jos koje kakve sice i bice sve OK..

Ne vidim vise potrebe da se raspreda o necem sto je svima oduvijek jasno...

Ojha...

Svaka ti cast!

Ima dosta demokratskih Srba, ali su ovi fasisticki mnogo bučniji.
 
Mnogo ovde ljudi upotrebljava rijec FASIZAM :evil:, i to mi se nimalo ne dopada :twisted: .. Rijec fasizam je mnogo gore od samog pomena te rijeci :-x , pa mi se ne svidja i komentar gospodina iznad kada kaze i u kom kontekstu pominje fasizam i srbe... : :confused:

Lijepo sam napisao i lijepo rekao da ako je crnogorcima stalo do odvajanja i osamostaljivanja, nek ucine to i nek se ne kolju vise sa srbima ;) , i svima ce da bude lijepo i crnogorcima kojih jedva da ima, ako ih ima, pola miliona i srbima sto ce da odahnu pa nece morati da rade za njih.. :lol:

Jos mi pade na pamet jedna interesantna stvar, pitam pisca ove teme :?: , kojim jezikom pise i kojim jezikom govori :?: , da nije mozda i pronadjen neki crnogorski jezik na precac kao sto je pronadjen bosanski i svi nastavnici i profesori, da ne pominjem ucitelje su preko noci postali to sto jesu od srpsko-hrvatskog na bosanski... Tako i pitam ovog dicnog crnogorca kojim se jezikom sluzi te tako elegantno upotrebi rijec Fasizam???

S uvazavanjem...
 
GZ:
... kojim jezikom pise i kojim jezikom govori :?: , da nije mozda i pronadjen neki crnogorski jezik na precac kao sto je pronadjen bosanski i svi nastavnici i profesori, da ne pominjem ucitelje su preko noci postali to sto jesu od srpsko-hrvatskog na bosanski...

Ti mora da si nov ovde, čim ti nije jasno na kom jeziku piše smaračina.( To mu je bio nadimak ranije). Piše na dva jezika, od kojih ni jedan nema nikakve veze sa srpskim. Prvi jezik zove se maternji, a drugi se zove crnogorski. Češće piše na maternjem. Zato ga mi ne razumemo. A od crnogorskog razumemo da reč "otac" na srpskom znači "majka". Jer, svi tog "oca" spominju u psovkama.
 
Da na ovom dijelu jesam podobro nov, mada sam na krstarici vec godinu i po skoro, ali eto da vidim sta ima na ovim forumskim politickim vodama, i dugo nisam komentarisao nista sem da sam citao koje kakve stvari, medju kojima je bilo svega, a sto se smaraca tice mogu da kazem sledece:

1. Lik je po svoj prilici opterecen nezavisnoscu CG u koju ni sam ne vjeruje iz razloga sto (imam utisak) misli da mu to srbi iz nekih razloga ne dozvoljavaju pa zato i pokazuje ovakav gnjev prema srbima.
2. Nije vise siguran i kojoj vjeri pripada niti je siguran da li zeli ili ne zeli da bude vjernik
3. Cak sta vise nije siguran ni kojim jezikom govori i kojim bi se sluzio, a da to sve razumiju svi a da moze da se ne zove srpskim.

Sad, nemam namjeru da optuzujem covjeka, kao ni da ga vrijedjam, taman posla, nisam taj lik, ali bi trebalo malo covjek da se presabere i da shvati kao dosta likova ovde da se svadjom nista ne postize, kao ni optuzivanjem, a raspravama koje nicemu ne vode pogotovo..

Pored toga, gospodin iz CG nije sam.. Ja njega razumijem, jer da nije covjek za samosalnu CG ne bi se vjerovatno ni ponasao kako se ponasa.... samo mu treba staviti do znanja da nisu srbi krivi sto on govori srpskim jezikom, sto je trenutno u jednoj drzavi sa njima i sto aktuelne vlasti u CG oklijevaju sa referendumom o nezavisnosti i na kraju krajeva sto EU ne podrzava projekat NEOVISNA Crna Gora..

Vjerujem, da su srbi za to najmanje krivi, a posto su srbi zadnjih godina dezurni krivci jasni su mi i napadi pa i samih crnogoraca...

Toliko, hvala...
 
GZ:
Pored toga, gospodin iz CG nije sam.. Ja njega razumijem, jer da nije covjek za samosalnu CG ne bi se vjerovatno ni ponasao kako se ponasa.... samo mu treba staviti do znanja da nisu srbi krivi sto on govori srpskim jezikom,

Ma kakvim srpskim jezikom ?
Pa, Srbi su mijenjali desetak jezika, i svaki su PROGLASAVALI za srpski!
Srbi imaju najmanje pravo, od svih južnoslovenskih naroda ' da jezik zovu srpskim!
 
Diocles:
Ma kakvim srpskim jezikom ?
Pa, Srbi su mijenjali desetak jezika, i svaki su PROGLASAVALI za srpski!
Srbi imaju najmanje pravo, od svih južnoslovenskih naroda ' da jezik zovu srpskim!

"AFERIM" :p samo da mi je znati iz kog si to svjetskog leksikona izvukao..

Pa ako neko zeli i da ti povjeruje onda moras da pocnes da pises recimo HRVATSKIM, ALBANSKIM, BOSANSKIM ili nekim sasvim desetim, pa mozda te neko i razumije, s obzirom da svog nemas..

Bez uvrede.. Srdacan pozdrav i lijep ti dan junace... 8)
 
GZ:
"AFERIM" :p samo da mi je znati iz kog si to svjetskog leksikona izvukao..

Pa ako neko zeli i da ti povjeruje onda moras da pocnes da pises recimo HRVATSKIM, ALBANSKIM, BOSANSKIM ili nekim sasvim desetim, pa mozda te neko i razumije, s obzirom da svog nemas..

Bez uvrede.. Srdacan pozdrav i lijep ti dan junace... 8)

Evo dje sam to nasao.
Pisao, glavom i bradom copavi Vuk, kako je pravio srpski jezik!
Ovo je moj stari post ali uvijek zanimljiv.

Dobro sakrivene od srpskih djaka i studenata,
i srpskog naroda Vukove riječi,
koje se nikada niđe ne mogu sresti u javnosti Srbije
,
ali ja DUKLjANIN sam pronašao to za vas !
Da vas niko vise ne moze prevariti !
Što kaže Vuk.

Hmmm...da vidimo.


..Svi Slavenski narodi kromje Serbalja vostočnog' vjeroispovjedanija imaju svoje Rječnike..
Mi ga sami trebamo...
Ja sam takovij Rječnik preduzeo, i već skupio. On će pomenutim' potrebama udovletvoriti. Soderžavaće sve Serbske rječi, koe se nalaze u Rječnicima: (koi e samo imenom Serbskij), Dellabelli, Belostencu, Jambrešiću, Stulliju, Hajmu; imaće jošt' ednu tretinu pravih Srbskih rječi , koe se ni u ednome, ot rečenih Rječnika, ne nalaze."


(Sabrana dela Vuka Karadžića, 2. tom, Prosveta, Beograd, 1966- "Objavlenie o serbskome rječniku")

Dakle - jedna trećina "pravih srpskih riječi" (33%). Ostalo je uzeo iz navedenih rječnika.

Bar tako sam kaže.

Od te jedne trecine "pravih" srpskih rijeci, barem je pola uzeo iz Crne Gore !

Dakle Srbi su prije Vuka upotrebljavali - iz danasnjeg srpskog rjecnika 15 - 20 % rijeci !!!

I Veljesrbi burlikuju kako je to samo njihov i niciji drugi jezik ?!
A istovremeno ove Vukove rijeci se zestoko kriju od Srba !
 
Pa dobro brate crnogorcino.. Pored svega sto si napisao i navodno prikazao a tumacio na svoj nacin. (citaj tumaci svako za sebe kako mu odgovara) nije problem.. Samo ne znam niti mogu da shvatim sta time, ovim, pisac zeli da kaze..

Predpostavka je da nas "srbe" na neki nacin ponizis, stavis na nizi nivo, da kazes da ne valjamo, ili mozda da stvar bude jos gora da kazes da smo postali od crnogoraca..

Mozda ovo zvuci previse grubo ali ispada veoma smijesno.. Nikome, izgleda, a meni posebno nije jasno sta pisac u konacnoj rijeci hoce da kaze i dokaze...

Lijepo sam ti rekao sto se tice samostalnosti, odvajanja i svega, ali si pretjerao..

Ma kao je i tako pa da je srpski rijecnik sastavljen sa tih 33% ajd, de ali da je preuzeto od tamo "DUKLJE" bas si ga pretjerao...

Bojim se da ces za koji mjesec da napises da je sve pocelo od crnogoraca a ne od hrista da ne kazem Adama i Eve...

Kako poimas neke stvari ne bi me iznenadilo i da to nadjem u nekom od tvojih postova..

Pozdrav brate ...
 
Stanovnici Crne Gore koji su pravoslavne vjeroispovjesti su po narodnosti srbi, a posto ti nisi pravoslavac i samim tim nisi srbin, nemas pravo da komentarises vise na ovu i teme slicne ovoj.
Nisi pravoslavac jer nisi krsten, a da si krsten sigurno nebi tako pricao jer bi to znacilo da si bio krsten u Srpskoj Pravoslavnoj Crkvi.
Prema tome za kraj mogu da se slozim sa tobom da si ti i takvi kao ti ipak blizi siptarima nego srbima, pa tako hocete da izbacite trobojku i zastavu zamjenite sa onom slicnom zastavi Albanije.

2005_09_06_c.gora.jpg


Opet za kraj, imat ce te referendum i onda u slucaju da se odcjepite srecno, a u slucaju da crnogorski srbi budu vecina i izglasaju ostanak u zajednici sa "maticom" preporucio bi ti da spakujes kofere i pravac Tirana.
 
fosilvaso:
Zanimljiva diskusija??? Jel' to crnogorac hoće da Srbi priznaju da ustvari govore crnogorskim jezikom i onda će ostati u zajednici sa Srbijom? Ili da su Srbi u Srbiji ustvari crnogorci u rasejanju? Ili da je SCG ustvari Crna Gora?

Procitaj ovaj tekst od poznatog srpskog istoričara Ćorovića i mnoge ce ti stvari biti jasnije.
Ako te nesto interesuje, pitaj tamo.

http://forum.krstarica.com/threads/60724
 
Само да поменемо да је Ћоровић написао и следеће:

''Пре Немање, две главне српске области, Зета и Рашка , беху два јака и непомирљива супарника. Зета, као приморска област, била је под јаким утицајем старе романске културе и са много елемената њене етничке традиције. Бар, са католичком архибискупијом, био је један од главних расадника те културе; после Котор и Дубровник деловаху са своје стране. Ту је готово искључив утицај западне цркве. Сви натписи до краја XII века писани су тамо латински, као и много помињана Дукљанска Хроника. Позната је чињеница, да почетком XII века, кад се Немања родио, у унутрашњости, близу Подгорице, није било православног свештеника и да је новорођени био крштен по западном обреду. Поред Срба, у Зети је био добар проценат Романа и Арбанаса и утицај те етничке мешавине морао се и политички осећати.''


''У XI веку Зета је успела, да се прва ишчупа испод грчке власти и да постане водећа сила међу Србима . Али та њена превласт траје кратко; једва нешто више од пола века. Перифериски делови једног народа, као и перифериске области, не могу бити језгра једне велике државе. С тога је појмљиво, што Зета или далматинска Хрватска нису могле никад окупити под своју власт сва народна племена, или су то чиниле само привремено, у изузетно повољним приликама.''

Итд итд...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top