Božićna zvezda

025novii

Početnik
Poruka
21
Ne vidim da na forumu ima tema o biljci Božićna zvezda, mada na sajtu krstarice ima jedna tema o njoj pod nazivom Božićna zvezda: Praznična "lepotica": nedavno sam na internetu naišao na primer da ima više varijanti ovog cveta, mada se uvek kod nas mogu videti one gde su listovi pri vrhu jake crvene boje.

Veoma je popularna jer stiže pred novu godinu, zapravo se tempira u rasadnicima da stigne pred katoločki božić. Ne bude skupa, a značajno ulepšava prostor kada se donese, prosto unese neku svežinu. Sada je malo teže da se nekako održi i natera da dođe u isto stanje sledeće godine, ima dosta saveta vezanih za to. Međutim malo njih se pohvalilo sa uspešnim rezultatima.

1_82539585_bozicna%20zvezda%2001.JPG

slika preuzeta sa sajta rasadnikgaj.com
 
Najviše sam hteo da skrenem pažnju na to da ima veliki broj varijeteta, mada se uglavnom mogu naći one sa crvenim listovima pri vrhu. i naravno dobro bi došča iskustva ljudi koji su pokušali da ih održe preko godine.

Evo i jednog primera dekoracije, malo većih razmera.

 
Da, iz razloga teškog održavanja se i uglavnom kupuju pred katolički božić. Božićna zvezda jeste zahtevna da se održi preko cele godine, ljudi pokušaju jednput i uglavnom odustanu.

Dobra stvar je što sad ima dosta varijeteta, sa različitim nijansama listova pri vrhu.
 
Ima sada i dosta kultivara (varijeteta - kako reče @025novii ),.. ali najpre jedan tekst ( sa interneta - moj je)

Dolaze tmurni i kratki dani, pa je najlepšoj mlečiki vreme da nam zagolica oči, svojom neobično privlačnom crvenom bojom. Svojom čarolijom, kojom ukrašava verske i novogodišnje praznične dekore, trpeze, jelke,.. :
Teško joj je odoleti, ali je i puno pritužbi na njen vek u sobama i u prozorima.
Ja se sa time (više) ne slažem..
Biljka je u međuvremenu genetski poboljšana, pa se uzgaja i u domaćoj proizvodnji, gde se lepo navikla na svakave toplotne uslove. Ne smeta joj ni suv vazduh.
farago.jpg

domaća proizvodnja​

Slaba tačka joj je oboljenje korena, koji najčešće zahladni, ili ga zalijemo HLADNOM VODOM
i nagle promene temperature ( ako zimi otvorite prozor, a ona je na dasci ).
Tada može i odbaciti listove, ( kod naglih promena temperatura ), ali i preživeti, i isterati nove. Naročito, ako je uzgajana ovde. ( iz uvoza nam uglavnom stižu 'napucane' i osetljive biljke... tj. jeftine, Zalivajte ih mlakom vodom.. )

boz.jpg

Na skromnije uslove se mora postepeno navikavati,.. i, manjak svetla ne voli. a svetlost bi trebala biti srazmerna temperaturi.
..i da dodam, to je biljka 'kratkog dana', da bi listovi intenzivno crveneli, treba joj 14-sati mraka (cca).
~važi za sve Mlječike, : U supstratu je poželjan 'dranažni sastojak', krupnije granulacije: perlit, kamenčići ili aktivni ugalj,..
[Možda nije zgoreg da napomenem da je 'mlečni' sok iz biljke otrovan ( curenje se zaustavlja vrelom kapi vode..), pa ako dođe na neku ranicu,.. buknuće rat, između uljeza i antitela...],

Imate li je ove godine? Ima li problema? ( biće z;) )
 

Back
Top