Sujeverje

HeBePoBaTaH_

Poznat
Poruka
7.004
Ne može se reći da smo kao nacija sasvim nerazumljivi. Čak smo i mi Srbi ljudska bića. Živimo i umiremo kao svi drugi, venčavamo se i razvodimo sa jednakim uživanjem, čak i decu pravimo na manje-više isti staromodni način.

Mi smo jednostavno isti kao drugi ljudi. Možda čak i malo više isti. U stvari, toliko smo isti da zbog toga štrčimo kao bele vrane, što znači da smo pojam za sebe.

Uvek nam sve treba dokazati, toliko smo oprezni da kada vidimo crnu mačku, odmah izvodimo čitav ritual kako nas ne bi snašla nesreća, nikad ne prolazimo ispod raširenih merdevina, a za ugao stola nikako ne sedamo, jer od svadbe neće biti ništa. Drugi narodi podiče se uspehom u fudbalu ili vojnim udarima. Nama, izgleda, najbolje od ruke ide sujeverje.

Ovaj tekst sam slučajno našao na netu, razmišljajući o tome zašto
uvek kažem suvozaču "Seci" kada ugledam tri ista broja na registarskim tablicama. Naišao sam i na sledećo txt:
U juznim delovima Kine odlucili su da ne stavljaju broj
4 na registarske tablice jer skoro isto zvuci "cetiri" i "smrt" ...

Razumem, donekle, zašto su se u postkomunističkoj Srbiji hvatali za dugme kada vide popa. Doduše, neki su ga i jahali, ali srećom, taj drugi incident nije zaživeo u narodu. Ne razumem zašto slomljeno ogledalo donosi 7 godina nesreće, da li crna mačka mora da bude sasvim crna ili je baksuz i crna sa belim šapama?

Šta je uopšte baxus i zbog čega postoje ovakve stvari?
 
ima objašnjenja za neke stvari:
kad se hvataš za dugme po viđenju klera, to znači da imaš košulju na dugmiće i da si GRAŽDANIN, ne stoka. Ozbiljno. Da se ne poplašiš ine pretripuješ :D
Ispod raširenih merdevina se ne ide jer - prosto naprosto mogu d aPADNU na tebe, ako i sa f+građevine da otpadne neka cigla - zato široko zaobilaziš to :P
Crna mačka, jedno je od objašnjenja, predstavlja odjek sećanja na šu dragu Lilit (koja je uzimala njen oblik svojevremeno)
Ugao od stola - znači da si neparan, neparan broj ljudi sedi i klopa - a nekad su se pozivali samo parovi, pa i sa provodažisanjem kao čestim motivom.
Meni je ludilo "ukrštanje čaša" :lol: Ako to uradiš venčaćeš se sa svojom polovinom, pa se to izbegava do "nekih godina" u društvu :P
Opštepoznato kucanje u drvo, poznato je, bukom sprečava demone koji u drvetu obitavaju i ispod stola, da čuju lepe vesti koje imaš, i da ih ne pokvare (jer ne znaju o čemu se radi).
Bacanje vode iza nekoga ko izlazi je da bi se demonima pomeo put (ne mogu preko vode,pa ne mogu ni za tobom kad ideš na ispit)
Ovo tvoje "seci" to je neka pitagorejska škola :lol:
Ja ću tek da uvedem pravilo o nepričanju dok se sve ne zgotovi....samo da sprečim tračeve.
 
Meni sujeverje skoro nepoznato, a otkrila sam ga tek kada sam krenula da širim svoje okruženje. I sada su mi mnoga narodna verovanja nepoznata. Uopšte nisam sujeverna.

Razumem da se ono razvilo iz straha i njen uticaj (sujeverja) je jak proporcionalno strahu od nepoznatog i nekontrolisanog. Lično sam se uverila da se snaga pojedinca nalazi u njegovom svesnom delovanju i uticaju na svoj život... sve fatalističke teorije, počev od astrologije i sličnog su samo pokušaj da se čovek uhvati za grančicu usled uragana umesto da učini nešto konkretno.
 
Betty:
ima objašnjenja za neke stvari:
kad se hvataš za dugme po viđenju klera, to znači da imaš košulju na dugmiće i da si GRAŽDANIN, ne stoka. Ozbiljno. Da se ne poplašiš ine pretripuješ :D
Ispod raširenih merdevina se ne ide jer - prosto naprosto mogu d aPADNU na tebe, ako i sa f+građevine da otpadne neka cigla - zato široko zaobilaziš to :P
Crna mačka, jedno je od objašnjenja, predstavlja odjek sećanja na šu dragu Lilit (koja je uzimala njen oblik svojevremeno)
Ugao od stola - znači da si neparan, neparan broj ljudi sedi i klopa - a nekad su se pozivali samo parovi, pa i sa provodažisanjem kao čestim motivom.
Meni je ludilo "ukrštanje čaša" :lol: Ako to uradiš venčaćeš se sa svojom polovinom, pa se to izbegava do "nekih godina" u društvu :P
Opštepoznato kucanje u drvo, poznato je, bukom sprečava demone koji u drvetu obitavaju i ispod stola, da čuju lepe vesti koje imaš, i da ih ne pokvare (jer ne znaju o čemu se radi).
Bacanje vode iza nekoga ko izlazi je da bi se demonima pomeo put (ne mogu preko vode,pa ne mogu ni za tobom kad ideš na ispit)
Ovo tvoje "seci" to je neka pitagorejska škola :lol:
Ja ću tek da uvedem pravilo o nepričanju dok se sve ne zgotovi....samo da sprečim tračeve.


veoma razumno objasnjeno....Ima josh i trip kada vidish les da se uhvatish za kosu....pa cuveni petak 13....nc vestica
 
crna machka i slichne gluposti i drugo.....heheheh repo srocheno nema shta....

ima ono za so preko ramena al ne znam u kojim situacijama....ima ono voda niz stapenice...ima pravilo koje je mene ubijalo u pojam a koje kazhe "ne zvizhdi u qtji-kote se mishi"...ma ima ih hrpa i razliqju se od zaseoka do zaseoka
 
Ајој каквих сам се глупости наслушао, мени лично је добро када просипају за тобом воду када идеш на пут, колико су ме пута само засули водом.
 
zatos ti tako extraordinaran lik....nego su ti rechenice pomalo misteriozne....no u tome i jeste lepota....e to raspetje je demode....shto reche neko "ja sam za urbaniju varijantu razapnimo ga na betonski zid i armaturu"...silazi isuse da razapnemo sledetjeg pastira....


You had alot to say.
You had alot of nothing to Standing above the crowd,
He had a voice so strong and loud and I
Swallowed his facade cuz I'm so
Eager to identify with
Someone above the ground,
Someone who seemed to feel the same,
Someone prepared to lead the way, with
Someone who would die for me.

Will you?
Will you now?
Would you die for me?
Don't you fuckin' lie.

Don't you step out of line.
Don't you fackin' lie.

You've claimed all this time that you would die for me.
Why then are you so surprised when you hear your own eulogy?
 
Mene terali da detetu stavljam taj crveni konac, ali nisam se dala. Ne verujem ni u šta.
Nu u crne mačke, ni u polivanje vodom, ni u brojeve, ni datume, ....jedino što ponekad čuknem u drvo, da "zlo ne čuje". :lol:


 
:D Eh, nisam znala za sve ove fore koje nabrajate...
Crveni konci i ostale trice :lol:

Ja, mislim, nisam sujeverna.
Dakle, opušteno razbijam ogledala i švrćkam se ispod merdevina. 8-)
Računam, sama sam kovač svoje nesreće, pa je to u redu.
Doduše, žalim za jednim ogledalom. :wink:
 
Eh, kad spomenu ogledala, koliko sam ih samo polomila. Valjda zato i jesam ovako nesrećna. :lol: Pa još i udata. A stalno sedim na nekim ćoškovima. :lol:
 
eh,slično je i sa mnom - stavili mi bili crveni končić kad sam se rodila
ima Rastko Petrović (a to će Unbelieveble znati!) pesmu sa tim motivom - crveni konac rase i krvi (ili tako nekako)
btw. ja imam crnu mačku :lol:
ima, verovanja za kućne mačke - ako ej šarena, štiti kuću od požara :P
ima verovanja i rituala u srbqa koliko nećeš....npr, o bacanju crnog petla pod temeelj građevina - kao žrtve...
ili, u Skadru na Bojani - motiv ljudske žrtve da bi se grad održao jer se noću ruši onoliko koliko ga danju sagrade...
Pa grad gradila prokleta Jerina...
tema žrtvi (reci, građevini, bilo čemu) je čista animistička kompenzacija - verovalo se da ako nešto daš, nešto ćeš i dobiti. Danak u krvi, jelte.
I dan danas u Sremu na Ognjenu Mariju nema nikoga na plažama, tek posle tog datuma navre svetina ("Sava čeka žrtvu, pa kad uzme, onda se više neće niko daviti").
Posle je preraslo u biljne žrtve pa su devojke zaspila reke i potoke cvećem na Ivanjdan....ali Sremci za to nisu čuli :)
 
CaLiMeRo:
:D Eh, nisam znala za sve ove fore koje nabrajate...
Crveni konci i ostale trice :lol:

Ja, mislim, nisam sujeverna.
Dakle, opušteno razbijam ogledala i švrćkam se ispod merdevina. 8-)
Računam, sama sam kovač svoje nesreće, pa je to u redu.
Doduše, žalim za jednim ogledalom. :wink:

heh..to su gluposti, i ja sam ih porazbijala dosta u životu :lol:
Nego, sva verovanja se odnose na neko sprečavanje nesreće, ima samo jedno koje priziva sreću, i malo je uvrnuto:
KO KRESNE CIGANKU - SEDAM GODINA SREĆE
 
Ja prespavala to pomračenje. 8-)
Imala sam dugu i burnu prethodnu noć, došla kući pred zoru, i tako... :roll:
Betty, puna si informacija kao jež bodlji. :lol:
Svašta znaš...
 
o pomračenju - ne, mislim da je to prostakluk, mada moguće da im negde u moždini zaostaal priča o aždahi koja proždire Sunce, pa ko veli - da joj begamo s puta :P

btw. Cali, filolozi imaju ispit iz toga! Mora da se zna! :lol:
 
Betty, svaka ti čast kad se svega tako dobro sećaš. ;-) :-D
Ja išla prvo na Kulturnu istoriju Srba, ali na kraju def. položila Kulturologiju. :?
No, bitno je da se poseduje odgovarajuća literatura.:lol:
 
Kulturologija je my coup of tea! Volela sam to štivo, indeed....i uvek sam se nešto bakćala se demonologijom u pročavanju književnosti, od prve godine do Vaska Pope, seminarski i to....
Prava riznica svakojakih znanja :lol:
 
Hm, svi kao nisu sujeverni, nisu sujeverni po srpski, ali po kineski i indijski
samo svirkaju one cevke
meseci i sunca po ćoškovima
horde slonova (za sreću - nešto)
..... ne može se nabrojati ...
 

Back
Top