HIDRONEFROZA

Kosily

Obećava
Poruka
80
U aprilu mi je ustanovljena ureterohidronefroza gr II i tom prilikom mi je plasirana doubl "J" sonda. Interesuje me da li je sondu potrebno promeniti nakon nekog odredjenog vremenskog perioda iako nemam nikakvih problema tj. nema bakterija u mokraci,temperature...
Ako nesto znaci,zensko sam,37 godina.
Molila bih da mi neko odgovori.
Unapred zahvalna Kosily.
 
kako sam razumela vama je u aprilu ugradjana sonda !!!!!!!!!!!!!!
mozete da mi kazete zasto je nastala hidronefroza?
to je dug period za sondu i trebalo bi da vam se ispita separatna funkcija tog bubrega i da li je jos uvek neophodno prisustvo sonde.
nadam se da rredovno idete na previjanja !
 
Da,dobro ste razumeli,u aprilu mi je ustanovljena ureterohidronefroza gr II i tada mi je ugradjena doubl "J" sonda. Razlog hidronefroze bio je tumor koji se poput mufa obmotao oko uretera kao i LGL koje su vrsile pritisak na taj deo. Razlog hidronefroze ustanovljen je 2 meseca nakon plasiranja sonde, i tada mi je prepisana zracna terapija. Nakon zracenja,MR nalaz pokazuje potpunu regresiju tumora. S`obzirom da sledecu kontrolu (ponovnu magnetnu rez. i kontrolu kod onkologa) imam tek u novembru,zanima me to da li tu sondu treba povremeno zameniti,kao i to da li je moguce sada je potpuno izvaditi jer je razlog za njeno postavljanje uklonjen.
Ne razumem na kakva to previjanja treba da odlazim?!
Kod urologa sam bila pre zracenja zato sto sam mokrila krv. Tada su snimili sondu i konstatovali da dobro stoji,nalaz mokrace je bio bez bakterija,pa su mi rekli da ako ponovo bude krvi u mokraci dodjem da mi zamene sondu. Meni je sve OK pa vise nisam ni isla kod urologa:(
Zahvaljujem se na vasem odgovoru i molim za ponovni:)
Pozdrav!
 
mnogo se izvinjavam...prebacila sam se a i nesto sam bila smorena.
nema previjanja !!!! (prebacila sam se na PCN)

ovako...odmah da se javite urologu !!!

oko sonde moze da se javi reakcija tkiva uretera koje lici ni manje ni vise nego na novi tumor !!!
 
Vragolasta hvala puno na odgovoru! Znam da bi trebala kod urologa ali sam toliko smorena od lekara,pregleda,bolova...Do 35 god nisam nikada bila bolesna a ovo sada :(
Pre neki dan sam tek zavrsila sa zracenjem,pa cu sad sebi da dam malu pauzu od svega toga,pa tek onda kod urologa.
 
kako to mislis da se odmoris?????

jedna sonda maksimalno sme u ureteru da bude 6 nedelja a one ekstra najkvalitetnije koje su i retke max 3 meseca ! ne znam koju ti imas ali ne verujem da imas bas tu najkvalitetniju.

nisam to htela da it kazem da te ne uplasim.

a kod urologa intervencija traje 5 minuta:kao cistoskopija,udje se optikom u mokracnu besiku i klesticama se uhvati kraj sonde i jednostavno izvuce napolje.prosto ko pasulj.

jos nesto...nadam se da ides na redovne cistoskopske kontrole...naime tumori urotelijuma se jako brzo i lako sire u donje partije urotrakta.

dakle...NE DOZVOLITE DA VAS LECI SAMO ONKOLOG !!!!

idite kod urologa.
 
U bolnici su imali neke losije sonde,pa je moj gospodin po preporuci urologa isao da kupi neku bolju (Braunovu cini mi se). Sto se tice proste intervencije-jeste prosta vama sa one strane :) Salim se,hvala vam puno sto mi odgovarate,jer mi to MNOGO znaci.
Nesto bas i nemam srece sa lekarima :( Onkolog koji me leci je ustvari ginekolog,jer je sve krenulo od karcinoma grlica kada mi je uradjena totalana histerektomija,nakon koje sam se oporavila i par meseci bila super. Onda sam u januaru dobila bolove u levom slabinskom delu,za koji nisu mogli da ustanove odakle potice. Uradili su mi sve moguce preglede,CT, UZ,tumor markere...i na konzilijumu konstatovali da sam OK,samo me malo zigaju priraslice od operacije (a ja se pekmezim). Tako sam se ja jadna kljukala analgeticima dok mi u aprilu baba od koje kupujem sir na pijaci?! nije postavila dijagnozu tj rekla mi da je i ona imala takve bolove kad je bubreg zezao. Na svoju ruku sam kod privatnika uradila IVU i saznala da mi levi bubreg ne funkcionise uopste!!! Tada su mi uradili pregled kamericom unutra (zove se nesto na "sh") i konstatovali da je ureter iznutra cist,nema priraslica,peska...ali da ga nesto pritiska spolja. Ugradili su mi sondu i poslali me na onkologiju (zbog primarne dijagnoze) na dalja ispitivanja. Opet su me mesecima ispitivali,jos dva puta CT,gomila UZ...i nista nisu nasli,sve dok nisam opet na svoju ruku uradila MR. Tek tada,u junu su pronasli tumor :( Onda su me poslali na zracenje,koje je dalo rezultate,tumor se povukao vec na polovini zracenja. konzilijum je odustao od planirane hemoterapije,rekli su mi da odradim zracenje do kraja i javim se u novembru na kontrolu sa svim nalazima?! Pitala sam za sondu oni su mi rekli da to nije njihov fah i da to vidim sa urologom. I eto ja gledam sa vama:) Zasto ja nemam tako simpaticnog urologa uzivo?!
Izvinjavam se sto sam ovoliko gusila,ali bas sam imala potrebu da vam "ukratko" opisem moju Golgotu :(
Pozdrav i izvinite jos jednom na ovolikom smaranju.
 
O vala, dobros te zivu glavu izneli od svih tih snimanja, zracenja, setanja od jednog do drugog (cuj, nije njihov fah - oni ko konobari: svako ima svoj reon, sta li?!). Uzas. Bas ste prosli golgotu...Ali izdrzite jos malo i idite kod urologa da Vam izvade tu sondu i da VAs jos jednom lepo pogledaju.....NE znam sta da kazem za ovakvo cimanje i maltretiranje ljudi - to je bre zlocin......Izvinjavam se u ime struke....:(
 
uvek je tu bilo svadje ko treba da leci tumore urotrakta.mi kazemo urolozi,onkolozi kazu oni.
medjutim,vidish sta se desava kad te leci samo jedna struka.znacci taj onkolog nije imao pojma koliko sonda treba da stoji tu i bilo ga je briga ,iskreno.
zao mi je zbog tvoje bolesti,stvarno...ne sekiraj se zbog snimanja,to ti je najmanji problem.nekada i zbog obicnog kamena u bubregu ljudi moraju da se zrace po 3-4 puta a kamo li zbog tako ozbiljne bolesti.
skidanje J-J sonde stvarno nije opasna ni teska stvar...hahaha....ok iz mog ugla ali iima i gorih stvari i tezih intervencija.verujem da ti je zracna terapija cak i teze pala nego to.

znaci nije tumor urotelijuma posto si rekla da nije iznutra...ali bas me interesuje,gde je?tumor cega pa vrsi pritisak na ureter?

ta sonda sto imas u sebi nema nikakvu terapijsku vrednost.ona samo stvara put prolasku mokraci do beshike.ako je taj put prohodan sada nema potrebe da nosis vise sondu.
 
Gde se nalazi tumor?! Evo prepisacu neke delove prve MR kada je tumor otkriven.

.....Levo parailijacno u nivou kaudalne konture levog sakroilijacnog zgloba se uocava lobuliranih kontura tumorska promena velicine 45x32x35mm,srednjeg SI u T1W,diskretno viseg SI u T2W i T2W Fs a nakon i.v. aplikacije paramagnetnog kontrastnog sredstva se umereno i homogeno boji. Tumor adherira levu arteriju ilijaku komunis neposredno iznad racve kao i pocetni deo arterije ilijake eksterne i interne dok pelvicni deo levog uretera obuhvata poput mufa sa posledicnom proksimalnom dilatacijom......
SAZETA MR DIJAGNOZA : Stanje nakon totalne histerektomije i obostrane adneksektomije,tumor parailijacno levo sa opstrukcijom pelvicnog dela uretera i poslednicnom ureterohidronefrozom gr II.
DIFERENCIJALNA DIJAGNOZA : Konglomerat uvecanih limfnih zlezda,lokalna meta Ca PVU.
Evo sad gledam nalaz sa poslednje (i jedine) kontrole kod urologa,kada sam otisla zbog krvi u mokraci,a to je bilo pred pocetak zracenja,znaci sonda je stajala vec 2,5 mes. Kaze da ukoliko se nastavi hematurgija,dodjem da mi zamene sondu a u protivnom kontrola nakon zavrsenog zracenja.

Znaci sonda stoji sad tacno 5 meseci! Svecano obecavam da cu sledece nedelje otici kod urologa :)
Pozdrav uz izvinjenje za gusenje i zahvalnost na interesovanju :)
 
Draga,nemoj da se izvinjavas,pa tu smo da bismo pomogli ako mozemo.
samo,interesuje me zavrsni kontrolni MR.ako ti nijie tesko da i njega prepishesh.
 
Ha ha ha...ma sise mozes da kupis ali pamet ne :)

Evo ovako,kada je tumor otkriven konzilijum je odredio zracnu terapiju i odmah nakon toga hemoterapiju. Nakon 12 zracenja (ostalo je bilo jos 12+4 unutrasnja) kontrolni MR je pokazao sledece:
.......vidi se gotovo potpuna regresija tumorske promene parailijacno levo u karlici sa danas vidljivom minimalnom perivaskularnom infiltracijomoko arterije i vene ilijake komunis neposredno iznad racve koja obuhvata ove krvne sudove i levi ureter u tom nivou maksimalne debljine do 1cm sa posledicnom ureterohidronefrozom levo gr II....
Zakljucak konzilijuma je bio da ce se tumor potpuno povuci nakon preostalih zracenja i da hemoterapija nije potrebna. Sledecu MR imam zakazanu za 25 oktobra i tada nalaze nosim samo svom onkologu na redovnu kontrolu,jer konzilijum nece biti potreban.

Znaci po njima ja sam sad OK. Logicki gledano sonda bi sada mogla napolje jer nista ne pritiska ureter. Da li sonda moze da se izvadi pa da se uradi provera rada bubrega?
Ili cu morati da cekam sledecu MR (25 oktobra ) za to?
 
U stvari parcijalna funkcija bubrega ne moze da se uradi kod tebe ,ja sam se tada presla za perkutanu nefrostomu (sonda iz bubrega kroz kozu).ALi moze da se uradi IVP(intravenska pijelografija) da se ispita funkcija.E sad,to je opet zracenje ali o tome ces se posavetovati sa svojim urlogom.Nema potrebe da bude iskljucen iz lecenja,on ti cuva bubreg ipak.

drugo,zastoj II stepena nije veliki zastoj.Sonda se stavlja kod zastoja IV stepena,kad od bubrega ostane maltene samo opna.Kod tebe je veroevatno stavljena prevenetivno dok je radjena terapija.

ali vidish da ni na kontrolnom nalazu kako sam ja videla nije zastoj se ovuko.

zato trebas da ides kod urologa
 
Ma jedno snimanje manje-vise,to se u mom slucaju vise i ne racuna :( Meni je bubreg bio skroz otkazao dok nisu znali sta me boli,pa su zato stavili sondu i "aktivirali" ga. Da li ja mogu da budem bez sonde sa tim zastojem II stepena?
 
teoretski mozes...ali mora da se uradi ispitivanje da se vidi funkcija da li je ocuvana.ima ljudi sa jos vecim zastojem ali im bubreg funkcionise ok i bez sonde.u stvari to je individualno,od slucaja do slucaja.
kod tebe je trenutno problem sto ta jedna sonda stoji u tvom telu tako dugo a to ne sme.za sve ostale stvari nije hitno.
 
javi obavezno,nadam se da neces biti lenja...ne zaboravi tvoje lecenje jos nije zavrseno...najvaznije ti tek predstoji a to je oporavak duha !!!!!

pozdrav i srecno
 
Sto se duha tice tu dobro stojim. Svima je neverovatno da neko sa toliko pozitivne energije i cool,kao ja,oboli od tako teske bolesti :( Obzirom na to da sam se silom prilike edukovala dosta o samoj bolesti,a po prirodi sam veoma realna,trudim se da jednostavno ne razmisljam o tome. Najveci bedak me uvati kad` sa mojim klincima pricam o necemu sto treba da se dogodi tamo nekad,za koju godinu :(
Al` idemo dalje...Pa ne mislite valjda da mene "vaku" moze da slomi jedan obican karcinom?!
Sto se lenjosti tice...hm...Odlazak kod urologa u zamlji Srbiji ima odredjenu predigru (da ne kazem peting) Treba odvojiti par sati na cekanje uputa kod lekara opste,zatim pojuriti vezu da pojuri urologa,da mi kaze kad da dodjem...Ali kao sto sam i obecala,uskoro odlazim kod urologa :)
 
Uzela sam uput za urologa i usput uradila krv i mokracu. Nalazi su mi bas :(
Moze li neko da mi da komentar na nalaze,tj koliko su losi.
Er 3,4
Le 4,o
Hgb 101
Tb 213
Se 52/80 !!!
Biohemija je ok
Nalaz mokrace je necitko napisam pa cu se mozda nalupetati
zamucena,zuta
sediment: 20-30 le
7-8 celija plocastih "nesto"
10-15 celija okruglog "nesto"
i onda opet "nesto" redak a nisu bakterije u pitanju
Urinokulturu sam radila pre par dana i nema nista.
 
Osim sto imas ubrzanu sedimentaciju sto si i sama zakljucila da nije bas normalno,anemicna si Hgb ti je nizak.Znaci trebalo bi da razgovaras sa lekarom da ti se ukljuci neka supstituciona terapija za nadoknadu gvozdja.
Sediment mokrace pokazuje infekciju(20-30 Le),ima epitelne celije (okrugle i plocaste) ali opet to nije strasno i ovo zadnje"redak" je mozda kristal Ca oxalata(to znaci da imas i malo peska u bubrezima)
Dakle tvoj nalaz mokrace,posto si rekla da je urinokultura sterilna, pokazuje sterilnu piuriju.
Kad budes izvadila sondu primaces najverovatnije antibiotike i nakon toga je potrebno ponovno ispitivanje mokrace.
 
Sada kad si ti napisala, vidim da je ovo zadnje "redak Ca oxalata" kako si i rekla. Samo mi je pesak jos trebao :roll: U ponedeljak idem kod urologa. Sto se krvne slike tice nju sam kao i mokracu uradila samoinicijativno,posto "zvancno" treba da radim tek u novembru. Pa nista ,picu crno vino za krv,pivo za bubrege...definitivno prelazim u alkose;-)
 

Back
Top