sta je pravilno?

da, ali ne govoriš grčki acco, nego srpski koji ima alternaciju po zvučnosti (između dva izrazita vokala S postaje zvučni parnjak Z)
inače, i meni je prof. filozofije tvrdio suprotno - filoSofija :)


e, a ima sledeća dilema: Špekulativno ili Spekulativno? :lol:
Lično, draže mi je spekulativno, ali ne zbog lingvistike nego zbog keksa Spekulaas.
 
Pa jeste Spekulativno, samo što u nemačkom jeziku S ispred P ili T u izgovoru prelazi u Š. Tako da, ako na ovu reč gledamo kao na germanizam (što u osnovi nije...) onda mođe da bude i Špekulativno.
 
lingua_17:
Sta mislite kako je pravilnije reci?
Filosofija ili filozofija

То је ствар личног избора или, боље рећи, уверења. То је исто као и да ли неко пише Бог или бог (а при том мисли на једног и јединог, у монотеистичкој религији). Премда су правила у Правопису из 1993. строго дефинисана, мислим да би за ове две именице најбоље било оставити могућност слободног избора, у складу са уверењем.
Дакле, правилно је (тако то Правопис признаје) филозофија, али не и философија. Па, одакле онда философија? Једноставно - то је етимолошки облик: филос+софија=филоссофија, те остаје философија. Интелектуалци 20. века су претежно користили облик философија (истакнути и непревазиђени Милош Н. Ђурић, али и Аница Савић-Ребац).

Искрено, сва та питања су веома замршена. Слично је и са називом језика. Постоје многобројне студије, али је званично једино правилно, зар не?

Лично, користим филозофија знатно чешће, то ми је природнија варијанта пошто је у говору одомаћенија. Мада, много ми се више допада философија;)
 
_provincijalka_:
MIslim da je sofija - mudrost. I ja sma tako ucila, ali misim da u pravopisu stoji filozofija, i retko ko, osim mozda ljudi koji se time bave, kaze filosofija.

Па чак ни они. Моја проф. философије нам је оставила право избора, али је сама изабрала "филозофија". Ипак, она остаје прави философ и, као што већ рекох, један од највећих умова наших дана...
 
cela fora je u zbrci oko identiteta - filoSofija je na grčkom, filoZofija je na srpskom.....a što s etiče ZOFOS kao "mržnje", pa ima reči koje u drugom jeziku znače nešto posve suprotno od jezika govornika. Top s ezove "kulturni šok"
Primer: daj mi Zbičku da zakurim na ruskom znači dajmi pibicu da zapalim, a kod nas..:lol:
 
Betty:
da, ali ne govoriš grčki acco, nego srpski koji ima alternaciju po zvučnosti (između dva izrazita vokala S postaje zvučni parnjak Z)
inače, i meni je prof. filozofije tvrdio suprotno - filoSofija :)


e, a ima sledeća dilema: Špekulativno ili Spekulativno? :lol:
Lično, draže mi je spekulativno, ali ne zbog lingvistike nego zbog keksa Spekulaas.
Ima i ono: šema ili shema...
 
Pa ako je toliko pravilno, zašto je LAKŠE izgovoriti Z umesto S između dva puna vokala?
Ko kaže da je pravilno, ako lomiš jezik?
Jezik sam ima svoja pravila, koja možeš da prepoznaš ili ne.
 
Moj profa istorije nas je to pitao i kad smo onako u čudu što nas pita nešto tako glupo odgovorili FILOZOFIJA naravno, on je odgovorio pitanjem: A da li vi možda kažete lisica ili lizica?
Bilo kako bilo, pravilno je filosofija. Mislim da je poreklo neko već objasnio.
Pozdrav
 
dadada
profesori istorije obično misle da se razumeju u sve :)

treba bre sve da se podudara, to je naj- prednost fonetskog pravopisa :wink:

(Izuzev, naravno, poTpredCednika gde se čuva osnova zbog smisla )
 
Pravopis srpskoga jezika, Matice srpske kaze da je jedno i jedino pravilno - filozofija.
I to zato sto se rec filosofija iz grckog transkribuje po pravilima koja su se stvorila i ukorenila u nasoj kulturnoj tradiciji. Za grcke reci i imena na sprski jezik uticao je donekle grcki izgovor u vizantijsko doba, a na ukupnu srpskohrvatsku izrazajnu praksu tradicionalni kasnolatinski izgovor i grckih i latinskih antickih oblika.
Tako da, posto necemo nikad reci Ojdip umesto Edip, ili Ajgej-Egej, Ajneja, umesto Eneja, tako necemo reci ni folosofija umesto filozofije.


 
Slazem se da je pravilno filozofija, ali nastala je od filos- ljubav (ako se ne varam) i sophos- mudrost. Dakle dodje kao ljubav prema mudrosti. E sad je druga stvar sto (procitala sam i ovde negde) taj "zofos" oznacava stvarno nesto mracno, tako da je logicno da isto vazi i za termin 'filozofija'. S tim u vezi bi trebalo da se kaze filosofija. Da li je to neko od nasih srbista prevideo ili nesto drugo, tek pravilo je pravilo...
 

Back
Top