ortoDOXIA civilis

~Petar~

Poznat
Poruka
8.643
dosta ljudi se ovde poziva(s pravom ili ne) na PRAVOSLAVLJE,a sve u odnosu sa drzavom,uredjenjem...zar ne mislite da je vera stvar LICNOG osecaja i odnosa,zaista duboko intimna stvar..jedno je religija drugo drzava! mnogi ovde to mesaju,kao i u arabiji i iranu..i to vezivanje naciona i religije je totalno pogresno-rodjenjem ovde,objektivnim uslovima ja sam srbin,a to da li cu, i koje vere biti je moja stvar,pa niko ne moze da,recimo nekome ko hoce da bude budista,ili je ateist da oduzme i "srpstvo"..
 
Upravu si sto se tice ovoga. Mene jako nervira sto ovde ima likova koji zatrpavaju forum svojim spam molitvama. Vera jeste stvar licne prirode i stvar licnog unutrasnjeg iskustva. Svako ko to ne razume i shvata bukvalno spoljasnji fenomen uz potporu zestoke vere pretvara se u EKSTREMISTU i FUNDAMENTALISTU.
Razlika izmedju takvih hriscana i islamista NE POSTOJI !
 
da ali to je znaci prosli vek...a vladika nikolaj je imao razne opservacije..malo ljotic,malo fasizam,malo pravoslavlje...
u svakom slucaju,nijedna civilizovana zemlja nema slicno uredjenje danas i vec duze vreme
 
Petar_FPN:
dosta ljudi se ovde poziva(s pravom ili ne) na PRAVOSLAVLJE,a sve u odnosu sa drzavom,uredjenjem...zar ne mislite da je vera stvar LICNOG osecaja i odnosa,zaista duboko intimna stvar..jedno je religija drugo drzava! mnogi ovde to mesaju,kao i u arabiji i iranu..i to vezivanje naciona i religije je totalno pogresno-rodjenjem ovde,objektivnim uslovima ja sam srbin,a to da li cu, i koje vere biti je moja stvar,pa niko ne moze da,recimo nekome ko hoce da bude budista,ili je ateist da oduzme i "srpstvo"..
been there,done that...
zakljucak do kojeg su dosli neki pravoslavci sa foruma nazalost JESTE da ako nisi pravoslavac nisi srbin.
pokusala ja da diskutujem o tome ali ne vredi. :roll:
 
Па осим што је Ватикан јеретичко сдиште и што су побили и насилно покрстили милионе ПРАВОСЛАВНИХ. Срва у Јасеновцу око 800.000 побили, и што су помогли хрватима да етнички очисте РСК, и што нападају ПРАВОСЛАВЦЕ ширеом света и дан данас хмммммммм
 
ПА ЛАТИНИ СУ ЈЕРЕТИЦИ ОСУЂЕНИ НА СВ.САБОРИМА СВ.ОТАЦА ПРАВОСЛАВЉА.

Ако сумњате у ПРАВОСЛАВЉЕ.


Онима који поричу постојање Божије, и тврде да је свет самопостојећи, и да су све ствари у њему настале случајем, без Промисла Божијег анатема.

Онима који кажу да Бог није Дух, него тело, или да Он није праведан, милостив, мудар, свезнајући, и друге такве хуле анатема.

Онима који се усуђују да кажу да Син Божији, а исто тако, и Свети Дух, да нису једно по суштини, и исте части са Оцем, и који исповедају да Отац и Син и Свети Дух нису Један Бог анатема.

Онима који говорећи булазне да долазак у овај свет Сина Божијег у телу и Његово вољно страдање, смрт и Васкрсење нису били потребни за наше спасење и искупљење од греха анатема.

Онима који одбацују благодат и искупљење проповедано Евангелијем као једина средства нашег оправдања пред Богом анатема.

Онима који се усуђују да говоре да Пречиста Дјева Марија није била Дјева пре рађања, при рађању и после рађања анатема.

Онима који не верују да је Дух Свети надахњивао Пророке и Апостоле, а преко њих упућује и нас на истински пут вечног спасења и потврђује исто чудесима, и сада обитава у срцима свих верних и истинских хришћана, и води их у свакој истини анатема.

Онима који одбацују све Свете Тајне држане од стране Цркве Христове анатема.

Онима који се одричу Сабора Светих Отаца и њиховог Предања, које је у сагласности са Божанским Откровењем, и побожно чувано од стране Православне Саборне Цркве анатема.

Онима који вређају и хуле на свете иконе, које Црква прима у спомен дела Божијих и оних који су му угодили, да би оне који их гледају надахнуле побожношћу и подстакле их да се угледају на њихове примере, и онима који кажу су оне идоли анатема.
 
Petar_FPN:
dosta ljudi se ovde poziva(s pravom ili ne) na PRAVOSLAVLJE,a sve u odnosu sa drzavom,uredjenjem...zar ne mislite da je vera stvar LICNOG osecaja i odnosa,zaista duboko intimna stvar..jedno je religija drugo drzava! mnogi ovde to mesaju,kao i u arabiji i iranu..i to vezivanje naciona i religije je totalno pogresno-rodjenjem ovde,objektivnim uslovima ja sam srbin,a to da li cu, i koje vere biti je moja stvar,pa niko ne moze da,recimo nekome ko hoce da bude budista,ili je ateist da oduzme i "srpstvo"..

Имала бих да додам још нешто паметно (где је онај смајли што лукаво гледа испод трепавица?), али је и ово довољно за главе које опседају ПОЛИТИКУ.
 
"Онима који се усуђују да кажу да Син Божији, а исто тако, и Свети Дух, да нису једно по суштини, и исте части са Оцем, и који исповедају да Отац и Син и Свети Дух нису Један Бог анатема"

Petre, za pravoslavne odstupanje od ovoga je ne samo jeres, nego izvor svih jeresi. sta ti tako smeta da paravoslavac kaze da je "latin" jeretik. pa, "jeres" je termin koji znaci odstupanje od dogme. "latin" isto smatra pravoslavca jeretikom, duzan je da a smatra jeretikom ako je katolik. sta vise, katolk pravoslavca zove i shizmatikom i cesto sve pravoslavne naziva tako. a to je vise od pitanja raskola dogme za katolika - raskol crkve i njene svetovne a ne samo sakralne uloge.

Imaj u vidu, pre nego sto predstavljas pravoslavnu ili bilo koju versku dogmu u svom cinicnom pogledu na svet, da je hriscanstvo i njegova dogma osnova evropske POLITICKE misli a ne samo filozofije ili umetnosti. sva evolucija evropske kulture, bila je ili akcija ka integraciji ili reakcija protiv integracije gradjanskog jezika u jezik ove ili one hriscanske dogme. to sto tebi zvuci abstraktno i smesno npr. pitanje "za ili protiv jedinosushnosti sina i duha ocu", jos uvek ne znaci da ako se potrudis da shvatis znacenje tog raskola u vremenu kada je osnovni jezik politike bio crkveni, da neces odjednom mnogo bolje razumeti sta on znaci preveden na danasnji politicki jezik unutar dogme gradjanskog drustva i njegove istorijske uloge. tesko je, ali ako probas videces da su mozda ti "pravoslavni ili ikatolicki ili protestantski fundamentalisti' samo ljudi koji na arhaicnom jeziku (bez negativne konotacije - jeziku u kojem su odgojeni ali koji nije dominantan u ovom poltickom drustvu) govore o vrlo elementarnim stvarima globalne kulturne i politicke "jedan svet - jedno drustvo" burzoaske dogme.

govorim ti to iz najbolje namere, jer cesto izgledas ne manje ostrasceno od ljudi sa kojima se raspravljas. to isto pitanje sa vrha mog posta (kao jedan od mnogih primera) ja ti mogu jednom prilikom provuci kroz ceo poslednji milenijum i prevesti u svakoj epohi bilo koje evropske nacije na specifican dominantni jezik u poltickom diskursu - i videces da uopste nije banalno pitanje, vec mozda i jedno od sustinskih. ako neki covek koristi ovaj jezicki sistem (versku dogmu) u danasnjem politickom diskursu, to jos ne znaci da nije u pravu - to samo znaci da onemogucava u startu drugima da ga razumeju ispravno jer je kljuc prevoda izgubljen relativno davno. davno su "sin" ili "rec" ili "krv" npr. izgubili svoje drustveno-politicko znacenje jer su gurnuti u domen cisto sakralni dok je svetovni domen napunjen novom (prerusenom u "pozitivisticku i ateisticku") dogmom. a tesko bi bilo osporiti fundamentalnu ulogu vatikana u npr. ovom raskolu jedinstvenog politickog jezika srednjeg veka. ako je i nije inicirao, ipak je potom prihvatio, preuzeo i podvrgao potpunoj kontroli u poslednjem veku...
 
Неки овде веру гледају као политику. Апсолутно је небитно ко је које вере.
Ја јесам православац, али то не значи да сам бољи човек од католика, муслимана, јеврејина или будисте. Можете да расправљате до краја живота, али оно што на крају остане јесте "Да ли си био човек?", а не "Јеси ли био Православац?".
 
Нажалост си у заблуди, добар човек без ПРАВОСЛАВЉА је само леп леш. Није довољно бити добар човек.
МОРАШ БИТИ И ДОБАР ЧОВЕК И ПРАВОСЛАВАН ДА БИ ЗАСЛУЖИО МОИЛОСТ БОГА ЖИВОГА.
 

Back
Top