ortoDOXIA civilis

А, да.
Ниси ми рекао откуд је прихватање унапређеног календара јерес, и зашто је Јулијански календар, назван по великом православцу Гају Јулију Цезару, бољи?
P.S. Можда је и Цезар свети отац? Мораћу да проверим: ако је носио титулу Pontifex Maximus (Првосвештеник), можда и јесте претеча светих отаца (католичких и православних, али само до 1054. године).

Што се тиче политике у СПЦ, наша Црква је и уздигнута на ниво Патријаршије из чисто политичких разлога: Душана је за цара могао да крунише само Патријарх. Како Цариградском то није падало напамет (за њега је постојао само један цар - ромејски), Душан је морао да учини нешто по том питању и - ето ти мешања политике и црквених послова!
 
Римокатоличку цркву као институцију не подржавам, нити ћу (шта рећи кад прогласе усташког злочинца за "блаженог"), него ти само говорим да не можеш некога да отпишеш само зато што није православан. Чак шта више, то се коси са хришћанским (православним) начелима.
 
informaticaplus:
Ne postoje Sveti Oci Pravoslavne Crkve! Postoje samo Sveti Oci (hriscanstva) !


Немој да лупаш ХА ХА ХА ХА
СВ. Владика Николај, СВ. Авва Јустин, Св. Владика Бањалучки Платон итд итд итд, а да ненабрајам из средњевековних времена и ранохришћанских, па и СВ. Патрик је ПРАВПОСЛАВНИ СВЕТИТЕЉ
.
 
Adalv:
А, да.
Ниси ми рекао откуд је прихватање унапређеног календара јерес, и зашто је Јулијански календар, назван по великом православцу Гају Јулију Цезару, бољи?
P.S. Можда је и Цезар свети отац? Мораћу да проверим: ако је носио титулу Pontifex Maximus (Првосвештеник), можда и јесте претеча светих отаца (католичких и православних, али само до 1054. године).

Што се тиче политике у СПЦ, наша Црква је и уздигнута на ниво Патријаршије из чисто политичких разлога: Душана је за цара могао да крунише само Патријарх. Како Цариградском то није падало напамет (за њега је постојао само један цар - ромејски), Душан је морао да учини нешто по том питању и - ето ти мешања политике и црквених послова!


Сада си сефинитивно доказао да немаш везе о мтерији, и зато са тобом немам намеру да се расправљам.
 
Бл:
Сада си сефинитивно доказао да немаш везе о мтерији, и зато са тобом немам намеру да се расправљам.

Дакле:

"Уз цара је требао постојати и патријарх, који ће извршити крунисање; уз царство и иначе треба да буде патријаршија, највећа црквена уз највећу световну власт. За крунисање није се могло ни мислити на цариградског патријарха; а на бугарског за такав чин у српској држави није се хтело мислити. За патријарха српског Душан даде прогласити архиепископа Јањићија, свог доброг сарадника, који је раније био логотет. Пристанак за проглашење српске патријаршије дали су само од Душана у пола или сасвим зависни црквени поглавари, бугарски патријарх и автокефални охридски архиепископ. Проглас, према том, није био строго канонски, него више израз самовоље и сопствене снаге. Ради тога и ради политичког карактера читава акта бацила је цариградска патријаршија проклетство на ову српску црквену тековину и прекинула с њом везе". - ИСТОРИЈА СРБА, Владимир Ћоровић
Q.E.D.
 
Ајде уми се, Цариград је тада био разрушен изнутра. Смењивали су се латински јеретички краљеви и сл .
Тада је најмање ПРАВОСЛАВЉА у властели било у Цариграду.
А Цариградски Патријарх је увек слушао Владара Цариграда.
Па и данас Екумениста Вратоломеј.
 
JABUCHILO:
"Онима који се усуђују да кажу да Син Божији, а исто тако, и Свети Дух, да нису једно по суштини, и исте части са Оцем, и који исповедају да Отац и Син и Свети Дух нису Један Бог анатема"

e vidish... kad je meni doshlo da malo provociram pojedine smorove jednim citatom iz biblije, neki ortodox (e sad koji beshe, mnogo treba da kopam po forumu)... je mene ubedjivo da ono iz "postanja 3:22" na "njih" se misli otac sin i sv.duh. ja reko choveku "ne lupaj oni su jedno, pitaj kog ocesh od ortodoxa na forumu", i eremita je reshio da me pljuje, vredja, anatemishe... i poslao me da chitam knjigu O Simvolima (imache delo ;) palanchanina Nikite Remizijanskog) koji sam ja igrom sluchaja iz lokal patriotskih razloga tih dana chito.

i sad, ja sam sektash jer sam ateista koji zna da pravoslavci su oni koji:
JABUCHILO:
"Онима који се усуђују да кажу да Син Божији, а исто тако, и Свети Дух, да нису једно по суштини, и исте части са Оцем, и који исповедају да Отац и Син и Свети Дух нису Један Бог анатема"

e... a ortodox je eremita koji me ubedjivo u suprotno :(

mislim, pravih pravoslavaca u srbiji nema ni 3% a paljevina ex-komunistichkih ima milion, trebalo im neshto da se vezu, naishlo pravoslavlje i sad kao su pravoslavni...
mislim njihova stvar, kad ne bi smarali okolo...
 
Бл:
Немој да лупаш ХА ХА ХА ХА
СВ. Владика Николај, СВ. Авва Јустин, Св. Владика Бањалучки Платон итд итд итд, а да ненабрајам из средњевековних времена и ранохришћанских, па и СВ. Патрик је ПРАВПОСЛАВНИ СВЕТИТЕЉ
.
pa i jeste... iz vishe razloga
prvo, proglashen je za sveca pre raskola.
drugo, irci jesu katolici, sa odredjenim stepenom autonomije, i njihova katolichka po mnogome podseca na pravoslavne (duga pricha...)
trece, oni su uchili na istoku, od alexandrijskih i antiohijskih sveshtenika...

ma sila su Irci... ;)
 
Бл:
Сада си сефинитивно доказао да немаш везе о мтерији, и зато са тобом немам намеру да се расправљам.
al sve shto reche chovek, lepo reche, istinu

a tog kalendara se pridrzavaju samo SPC i RPC, a ne svi pravoslavci tako da je pre svega neki inat u pitanju, nikako vera, tachnost il shta vec.
 
Бл:
Ајде уми се, Цариград је тада био разрушен изнутра. Смењивали су се латински јеретички краљеви и сл .
Тада је најмање ПРАВОСЛАВЉА у властели било у Цариграду.
А Цариградски Патријарх је увек слушао Владара Цариграда.
Па и данас Екумениста Вратоломеј.

1. Јединствено Ромејско царство је подељено падом Цариграда 1204. године, али је обновљено 1261. године, тако да никакви "латини" нису владали у време цара Душана.
2. Цариградски патријарх је сматрао да постоји само један цар, који никако не може да буде српски. Опет та политика.
 
Adalv:
То је опет политика, сукоб интереса две верске заједнице. Питање ревизије календара не спада у религијске послове, нити је Исус рекао да је овај или онај календар исправан. Обе цркве су поштовале јулијански календар, који нема везе ни са једним хришћанином већ је заоставштина Римске империје. Православним патријарсима се није свидело што је нов календар одобрио папа. А данас тај "јеретички календар" користе наша православна браћа Грци и Руси. Јесу ли и они јеретици?
Основа вере је Нови завет. Ако мислиш да најзад кажеш нешто смислено о вери, почни да цитираш. И као што рекох: и патријарси су људи - грешници. Само је један био безгрешан.
"Не учи син оца како се праве деца".

P.S. Погледај шта сам ти написао о Немањићима и католичанству на другом форуму!

Јест' интересантно запажање, али нажалост НИЈЕ ИСТИНИТО, зато што је базирано на основу чињеница које везе немају са ИСТИНОМ. :roll:
 
crow:
e vidish... kad je meni doshlo da malo provociram pojedine smorove jednim citatom iz biblije, neki ortodox (e sad koji beshe, mnogo treba da kopam po forumu)... je mene ubedjivo da ono iz "postanja 3:22" na "njih" se misli otac sin i sv.duh. ja reko choveku "ne lupaj oni su jedno, pitaj kog ocesh od ortodoxa na forumu", i eremita je reshio da me pljuje, vredja, anatemishe... i poslao me da chitam knjigu O Simvolima (imache delo ;) palanchanina Nikite Remizijanskog) koji sam ja igrom sluchaja iz lokal patriotskih razloga tih dana chito.

i sad, ja sam sektash jer sam ateista koji zna da pravoslavci su oni koji:

e... a ortodox je eremita koji me ubedjivo u suprotno :(

mislim, pravih pravoslavaca u srbiji nema ni 3% a paljevina ex-komunistichkih ima milion, trebalo im neshto da se vezu, naishlo pravoslavlje i sad kao su pravoslavni...
mislim njihova stvar, kad ne bi smarali okolo...

Кров, питам се ЗАШТО ИЗМИШЉАШ ??? Хајде ми нађи где сам ја то рекао што
наводиш... ма хајде, ако желиш некога да споплетеш, немој измишљати... ипак
Ти погледај шта је ко писао и рекао... срамота је то што радиш... немам ништа против да ЦИТИРАШ али имам против да ИЗМИШЉАШ !!!
 
Adalv:
То је опет политика, сукоб интереса две верске заједнице. Питање ревизије календара не спада у религијске послове, нити је Исус рекао да је овај или онај календар исправан. Обе цркве су поштовале јулијански календар, који нема везе ни са једним хришћанином већ је заоставштина Римске империје. Православним патријарсима се није свидело што је нов календар одобрио папа. А данас тај "јеретички календар" користе наша православна браћа Грци и Руси. Јесу ли и они јеретици?
Основа вере је Нови завет. Ако мислиш да најзад кажеш нешто смислено о вери, почни да цитираш. И као што рекох: и патријарси су људи - грешници. Само је један био безгрешан.
"Не учи син оца како се праве деца".

P.S. Погледај шта сам ти написао о Немањићима и католичанству на другом форуму!

Календарска реформа Грегорија 13. је била 1582.године у којој се 5.октобар бројао као 15. и није лако прошла ни у католичким земљама. Аустрија га је прихватила 2 године касније, Мађарске пет година ксаније а демонстранити у Енглеској су узвикивали "Вратите нам наших 10 дана".
За разлику од црквених и световне власти у свим православним земљама увели су нови греогријански календар у службену употребу. Петар Велики је то учинио 1700.године а у Краљевини СХС на подручјима Србије, Црне Горе и Македоније нови календар ушао је у употребу 31.јануара 1919.године..

ЈУЛИЈАНСКИ КАЛЕНДАР ПОШТУЈУ:

1. Руска православна црква,
2. Српска православна црква,
3. Јерусалимска патријаршија,
4. Сви Светогорски монаси, и
5. унијати...

а зашто је то тако ТО УОПШТЕ НИЈЕ ТАКО ПРОСТО - НЕГО СУ РАЗЛОЗИ ВЕОМА КОМПЛИКОВАНИ.
 
eremita:
Кров, питам се ЗАШТО ИЗМИШЉАШ ??? Хајде ми нађи где сам ја то рекао што
наводиш... ма хајде, ако желиш некога да споплетеш, немој измишљати... ипак
Ти погледај шта је ко писао и рекао... срамота је то што радиш... немам ништа против да ЦИТИРАШ али имам против да ИЗМИШЉАШ !!!
tebi na chast brate... ako imam vreme potrazicu po forumu, nije bilo skoro... al ko je chito seca se...

i prochitaj moj post, dal je king il ko vec, ne secam se iskreno, dao je ono objashnjenje, ne ti, al ti si njega branio, a ja sam bio sve i svashta :(
 
crow:
tebi na chast brate... ako imam vreme potrazicu po forumu, nije bilo skoro... al ko je chito seca se...

i prochitaj moj post, dal je king il ko vec, ne secam se iskreno, dao je ono objashnjenje, ne ti, al ti si njega branio, a ja sam bio sve i svashta :(

Мислим да би било ФЕР или да пронађеш ТВОЈУ ТАЧНУ ТВРДЊУ и мој ТАЧАН ОДГОВОР... али унапред да Ти кажем ја уопште не употребљавам реч "секташ" осим ако се ради о некој званичној секти... Књига постања је део Старог завета, а ако смо говорили о Символу вере - ја уопште немам ту књигу коју си Ти цитирао у Твојим претходним постовима... према томе... ако ниси сигуран НЕМОЈ ЕТИКЕТИРАТИ, НЕМОЈ МЕНЕ ВРЕЂАТИ и Ти процењивати какав сам ја верник...
 
eremita:
Мислим да би било ФЕР или да пронађеш ТВОЈУ ТАЧНУ ТВРДЊУ и мој ТАЧАН ОДГОВОР... али унапред да Ти кажем ја уопште не употребљавам реч "секташ" осим ако се ради о некој званичној секти... Књига постања је део Старог завета, а ако смо говорили о Символу вере - ја уопште немам ту књигу коју си Ти цитирао у Твојим претходним постовима... према томе... ако ниси сигуран НЕМОЈ ЕТИКЕТИРАТИ, НЕМОЈ МЕНЕ ВРЕЂАТИ и Ти процењивати какав сам ја верник...

znam da nemash, ni jedno ni drugo, jel sam se ja lepo nudio da ti poshaljem. ;)

a kad vec nisi imo neznam shto si mi preporuchivo da chitam... al ajde...

shala...

a jbg obrisani postovi :( (a ja sam prvo to trebao da proverim, jbg... razumem kako funkcionishe pravni sistem) a da sam siguran, 100%, problem je reforma krstarice :(

ma OK u pravu si, izgleda da su postovi obrisani, ja nemam dokaze, a dal smo raspravljali... nije ni bitno.
ja znam, a verovatno i ti...

povuko sam izjavu

poz i ne zameri
 
crow:
znam da nemash, ni jedno ni drugo, jel sam se ja lepo nudio da ti poshaljem. ;)

a kad vec nisi imo neznam shto si mi preporuchivo da chitam... al ajde...

shala...

a jbg obrisani postovi :( (a ja sam prvo to trebao da proverim, jbg... razumem kako funkcionishe pravni sistem) a da sam siguran, 100%, problem je reforma krstarice :(

ma OK u pravu si, izgleda da su postovi obrisani, ja nemam dokaze, a dal smo raspravljali... nije ni bitno.
ja znam, a verovatno i ti...

povuko sam izjavu

poz i ne zameri

Већ не знам који пут НЕ МОГУ ДА ТИ ПОШАЉЕМ ПОРУКУ ЈЕР СЕ ПРОГРАМ
КОЧИ КАДА ПРИТИСНЕМ "пошаљите одговор"... углавном све је ОК...
 
Ово је максимално глуп и непрактичан програм... ужас један... извини и Ти по сто пута, али није моја кривица још на неколико Твојих претходних порука ја шаљем одговор али НЕ ИДЕ, ПА НЕ ИДЕ... али то је питање умећа "експерата" за форуме...
 
eremita:
Ово је максимално глуп и непрактичан програм... ужас један... извини и Ти по сто пута, али није моја кривица још на неколико Твојих претходних порука ја шаљем одговор али НЕ ИДЕ, ПА НЕ ИДЕ... али то је питање умећа "експерата" за форуме...
salji na mail... a forum stvarno kochi... :(
 
crow:
al sve shto reche chovek, lepo reche, istinu

a tog kalendara se pridrzavaju samo SPC i RPC, a ne svi pravoslavci tako da je pre svega neki inat u pitanju, nikako vera, tachnost il shta vec.


Само Грци и Румуни (нисам сигуран) су прешли на нови календар.ОД ПРАВОСЛАВАЦА
 
О ЧУВАЊУ СТАРОГА КАЛЕНДАРА
И СВЕТЕ ПРАВОСЛАВНЕ ВЕРЕ
(Копија рукописа који се налази у библиотеци
Лавре св. Атанасија Великог у Светој Гори)

ПРВА ПОСЛАНИЦА (1583.)

Јеремија, милошћу Божијом Архиепископ Константинопољски - Новога Рима и Васељенски Патријарх.

Пошто је црква старога Рима, која као да се радује због сујете својих астронома, несмотрено изменила прекрасне одредбе о светој Пасхи (Васкрсу) којих су се придржавали хришћани, и које су установили и одредили 318 Светих Отаца Првог Светог и Васељенског Сабора Никејског, које су поштовали хришћани свих земаља и по којима су празновали - тога ради појавила се саблазан. Јер су пред нашу Смерност стали људи Јермени, питајући о пракси празновања, пошто и њих присиљавају да приме ове новотарије.

Због тога смо и морали да кажемо шта су о овоме установили Свети Оци. Наша Смерност, размотривши ствар заједно са Најблаженијим Патријархом Александријским и Најблаженијим Патријархом Јерусалимским и другим члановима Синода, у Духу Светом, разјашњавајући оно што су о овоме одлучили Свети Оци, одређује:

Објављено 1583. године од овлапоћења Логоса, новембра 20. индикта 12.

Константинопољски Јеремија, Александријски Силвестер, Јерусалимски Софроније и други Архијереји Синода (Сабора). Решење овог Светог Сабора са епитимијом:

Ко не следи обичаје Цркве о Светој Пасхи (Васкрсу) и месецослову (календару) онако како су нам предати од Седам Светих Васељенски Сабора, који су их за нас добро установили да их следимо, него жели да прати Грегоријанску Пасхалију и Месецослов, тај - пошто се, као и безбожни астрономи, супроставља свим одредбама Светих Сабора и хоће да их измени или ослаби - нека буде анатема, одлучен од Цркве Христове и сабрања верних. Ви, православни и благочестиви хришћани пребивајте у ономе што сте научили, у чему сте се родили и у чему сте васпитавани, а када буде неопходно и крв своју пролијте да бисте сачували отачку веру и исповедање; чувајте се и пазите ових, нека вам помогне Господ наш Исус Христос и нека молитва наше Смерности буде са свима вама. Амин.
 
ДРУГА ПОСЛАНИЦА (1756.)

Кирил, милошћу Божијом Архиепископ Константинопољски Новога Рима и Васељенски Патријарх.
Услед нових саблазни, које су произвели паписти по питању измена наше свете Пасхе (Васкрса) и Месецослова.
Одлучење од Цркве.

Најчаснији клирици наше Христове Велике Цркве и други најпобожнији јереји и најпреподобнији јеромонаси, појци у црквама нашег града, следбеници неботајника Павла, који говори: Ако вам неко буде благовестио супротно од овога што смо вам ми благовестили, макар био и анђео с неба, да буде анатема; ако је јереј или мирјанин да буде одлучен од Бога, проклет, и по смрти да не иструне него да пребива у вечним мукама. Камен и железо нека се распну и распадну - они никад и никако. Нека наследе губу Гијезијину и вешање Јудино; нека пребивају на земљи као Каин, стењући и дрхтећи; и гнев Божији нека буде на главама њиховим и удео њихов нека буде са издајником Јудом и богоборцима јудејима; земља нека се отвори и нека их прогута, као некада Датана и Авирона; Анђео Божији нека их гони са мачем у све дане живота њиховог, и нека подлегну свим проклетствима Патријараха и Сабора, под вечним одлучењем и у мукама огња вечног. Амин.
________________

Преузето из: СВЕТА РЕВНОСТ - Архиепископ Аврекије Џорданвилски
Београд 1998. А наслов од издања Народне Хришћанске заједнице
Крагујевац 1925.
 
Али чисто ради знања у ВЕЗИ МНОГИХ КАЛЕНДАРА ВАЖЕЋИХ У СВЕТУ треба напоменути и следеће, наиме тачно 2000. године:

- 14.септембра почела је 7509 година од почетка света према византијском хришћанском календару којим су се служили и средњевековни Срби. Примера ради, смрт деспота Стефана Лазаревића није датирана годинама после Христа (1427.) већ 6935.годином од постанка света,

- 14. јануара почела је 2753, година Римске ере,
- 29.септембра почела је јеврејска 5761.година (од почетка света),
- 5.фебруара почела је кинеска нова 4637.година,
- 1.јануара почела је јапанска 2660.година,
- 21.марта почела је индијска (сака) 1922.година,
- 5. априла почела је исламска 1421.година (Муслимани време рачунајуод Хиџре - одласка пророка Мухамеда из Меке у Медину 622.године, односно пре 1378.година. "Вишак" од 43 године је отуда што је муслиманска година краћа од грегоријанск јер њени месеци имају само 29 или 30 дана,
- 14.септембра(или октобра) почела је 2312.година од почетка династије Селеукида у Египту чији је оснивач Александар Македонски,
- 11.септембра почиње 1717.година Диоклецијанове ере.

Када се сви ови подаци узму у обзир ТРЕБА ИМАТИ РАЗУМЕВАЊА ЗАШТО СЕ
ПРАВОСЛАВНИ ЗАЛАЖУ ЗА ЈУЛИЈАНСКИ КАЛЕНДАР.
 

Back
Top