Uticaj muzike.....

CIKLON B

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
351
Jel pustate vi decu da slusaju dens I meinstrim domacicu!

Za neupucene ovo pitanje zvuci neobicno I sumanuto. Ali za one koji znaju o cemu se radi je veoma bitno. Radi se o tekstovima tih neobicnih pesama.
Moze se desiti da u obdanistu gde ide vasa kcer cujete recimo neki Hit natase Bekvalac I pomislite da to nije nista neobicno, ali vam se u povratku kuci iz obdanista moze desiti da cujete vasu devojcicu kako pevusi:
Grudi u vis haljina na pod
Nek se ljulja brod
Ili mozda neki tekst gde ona zeli da vodi ljubav sa njim I svojom najboljom drugaricom zajedno u troje. Pa sve do tekstova koji eksplicitno promovisu materijalna dobra kao znak iskrene ljubavi
Ako imas herca
Ako imas cuku
Dijamantski prsten
stavi mi na ruku.
E sad ako ti deca ovo slusaju po ceo dan dok si ti na poslu, sta ce postati od njih. Kakav ce stav imati o ljubavi.
Jos je gore ako ti deca imaju 10-11 godina I ulaze u svet ljubavi i seksa uz ovakve poruke koje slusaju svaki dan.

Sta se moze uciniti da se ovaj uticaj spreci I da nam deca ponovo imaju detinstvo umesto da sa 5 godina razmisljaju o prevarama, seksu I novcu.

I kako vi reagujete kada primetite da vam dete slusa ove stvari

Ja mislim bolje mu je dati pank, ili stare izvorne potocare
 
paaa ja sam se susrela sa tim problemom...u obdaništu i digla revoluciju...
mislim da vaspitačica menja muziku kada me ugleda.
srećom,moj sin ne kapira tu muziku,i peva sve one muzike iz crtaća...
trenutni hit ....
giant robots...
 
Muziku deca u vrtiću percipiraju sasvim sinkretički: to znači da kao CELINU primaju ritmičku (koja inicira pokret), melodijsku i tekstualnu komponentu pesama. Retko izvlače tekst kao neko posebno značenje iz muzičkog konteksta, bitnije je da lepo melodijski zvuči, a još bitnije možda da ima izražen ritam koji može da se i peva i recituje, a naročito da se uz njega pokreće. Otuda deca živo reaguju na narodne pesme, kao i na popularnu muziku. Većina ljudi u svom muzičkom razvoju ostaje na tom muzičko-razvojnom nivou i otuda su "lake note" toliko popularne.
Sa polaskom u školu, dete već diferencira melodijsko-ritmičku komponenetu od tekstualno-značenjske. Tada postaje zanimljivo pitanje tekstualnog sadržaja onoga što deca slušaju. No, teško da se kod dece formira sistem vrednosti samo pod uticajem tekstova pesama popularne muzike. Svakako postoje mnogo uticajniji faktori, a naročito vrednosni sistemi samih roditelja i najbližeg okruženja.
Ne bi trebalo previše da brinete zbog toga, neka dete uživa u muzici kao takvoj i neka pevuši ono što zapamti. Deca su inače sklona kiču i od njega ih ne treba sklanjati, samo sa razvojem treba postupno diferencirati njihov ukus.
 
Tačno! :lol:
Ja sam tek u višim razredeima osnovne skapirala šta znače slogovi Mi-stojii-mooo-pooos-to-jaaaa - noooooo-ka-no-kliiiii-suuuu-riii-neeee....
os vega ovog razumela sam asamo "Mi stojimo", ostatak su bili besmisleni slogovi što se pevaju jer "tako ide tekst" :lol.
 
gigule:
čuj bolje Natašu Bekvalac nego neko njesra od koljačkih pesama

Mislis na Baju malog knindzu?
Ili mozda na Nikolu Urosevica Gedzu?

Niko od njih ne spominje klanje i ne poziva na klanje.
Njihove pesme samo mogu da podstaknu zdrav borbeni duh kod dece i nista drugo. Deca ionako po gledaju kojekakve junake i heroje kao sto su pokemoni, razne nindze, herkules, hi-men, asteriks....
Svi ti pomenuti likovi se kolju i lupaju glave jedni drugima.
Potpuno je svejedno bili to Asteriks i Obeliks protiv Rimljana ili bili to Srbi protiv Muslimana.
 
NIJE SVEJEDNO!
ja oću da budem LepaLuki :P (mislim, 'tela :lol: )
Mislim da je, zvučaće kao floskula, važno razgovarati s decom (ako su poodrasla) na te teme - o tekstovima i o tome šta je ok a šta ne ("fish are friends, not a food!")
 
To u vriticu, dakle i nije neki primjer jer klinci i ne kapiraju sta pjevaju. Ali opet, gledala na pinku, nesto kao Grand za djecicu i izlazi dijevojcica od pet godina, ono jos tepa i pjeva neke narodnjacke odvratluke. Pitaju je ko joj je omiljena pjevacica, mala kao iz topa "Stoja". Slusaj, mislim da bih se ubila da mi to moje rodjeno dijete priredi. naravno nije kriva ona...

E sad, slusala sam curice kako pjevaju nesto kao "I dok me je preko stola gledao ko da sam gola...". Mislim da je apsolutno nenormalno dopustiti svom petogodisnjem djetetu da to izgovori ili jos pjevusiti sa njim. U vrticu je bezazleno, mada zvuci odurno i fuuuuj, ali kasnije. Kada dejvojcica od 10-12 pocne sa pjesmicama u fazonu "Ti si moj seksi biznismen" ili " Ajde otprati je kuci...pa joj bar do jutra budi nevjeran" mislim da ozbiljno skodi njenim buducim stavovima. Nacin na koji ta djeca posmatraju vezu, cak i brak, ljubav, zivot je apsurdan i izvitoperen.Nema vise "Joj kako je Mirko sladak, on tako divno crta (pise, svira, igra basket) i kako mi se nasmijao..." nego " E, sto onaj Mirko ima Nokiu, kosta sigurno oko 300-400 eura i nosi original Nike patike i joj sto mu tata vozi mecku, mnogo mi se svidja taj decko, bas je suuuper (faaacaa).

Gadi mi se to u cjelini i cak pocinjm da se nerviram i znam da cu svoje dijete zakljucavati u podrum bez hrane tri dana dok se ne odvikne (ako se, ne daj Boze navikne) na narodnjake i spanske serije!!! Dobro, necu biti bas toliko sumanuta, ali ce mu to biti izricito zabranjeno kao diranje struje ili nejavljanje kada ga mama zove sa trase da dodje kuci, bekeljenje na nastavnicu ili busenje komsijinih guma.
 
mahimahimahinalno se isralo ooooo....iserem mu se u usta :lol:
Juj :oops:
E, a što uopšte gledate TV, odnosno što gledate ta govna na tv....:roll:
heh...vidim ja d aće moje dete rasti u kavezu pored kompa - da mi stalno bude na oku :P
 
Ispravan stav!

A pa ne gledam ja bas tv, cak i ne hvatam pink sa tv-a u mojoj sobi (ali doseljavam u Bg, pa cu imati prilike da se obrazujem) nego zivim na moru, pa osluskujem njihove umilne glasice direktnouzivo iz kafica dok pokusavam da zaspim bez kosmara!!!
 
puno sam razmishljo o tome...nem dece...al kad bi mi klinci slushali to smetje...odreko bi ik se preko novina...al kontam ako ja slusham ovo shto slusham...i recimo moja budutja zhena ne odudara...kako tje onda deca odudarati?
 
Eво како:
Моја деца НИКАДА у животу нису имала прилике да гледају Гранд...а са другарицама се играју звезда Гранда и отимају се која ће да буде Сека, а која Стоја!
Похађају музичку школу, ''најблаже'' што могу чути у кући су Здравко Чолић и Ђока Балашевић (чак ни Луна, ни Колонија, ни Тоше...ништа од тих нових забавњака!)...а по цео дан певуше:''Махи, махи, махи, махи, мааахи, махи, махи, мааааахи, мааааааахинално...''
Никада нису погледале ни једну епизоду ни једне латино серије, за кући дођу са причама како је глупа Руби, или шта је радила Флоресита!

Шта да ти кажем-очајна сам! Теши ме једино то да је то пролазна фаза (обе су у нижим разредима) која је настала из жеље да се поистовете са средином...а да ће за коју годину ипак изградити сопствени укус
 
gigule:
čuj bolje Natašu Bekvalac nego neko njesra od koljačkih pesama


mislis ono...ponovo, ponovo, pred tooobom gresna stojiiim
pa onda...

kriva sam , pred tobom i pred ljudima, takva mi je sudbina ,
ne misli da ponosna sam na to sto nisam andjeo,
itd


ili jos bolje on...sa cigaretom..jbg, nisam zapamtila tekstttt:mrgreen:
 

Back
Top