cista na stitnoj zlezdi..?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

wenera

Početnik
Poruka
29
Primetio sam kod moje drugarice da ima nateknuce na vratu.Kada sam joj to i rekao otisla je kod doktora i saznala da ima vodenu cistu od 4 cm na stitnoj zlezdi..
Koliko je to ozbiljno i da li mora na operaciju?
S obzirom da joj je doktor rekao da nije to nista,da cemo videti i sl...
 
Koje bolesti?
U postu pre ovoga sam navela sta treba da se uradi da bi se uopste doslo do neke pocetne dijagnoze a ona je uradila samo jednu, ceka drugu ...
Sustina je da moze biti bar 10tak stanja u pitanju, kao sto rekoh tek sa svim rezultatima se moze reci sta je u pitanju pa u vezi stim i dati prognoza.
 
uradila je sve analize i mora da ide na "punkciju" ovih dana..Mada doktor joj je preporucio operaciju jer se ta cista navodno stalno vraca.Sta je istina?Da li je to nasledno?I koliko je opasno tj da li moze da preraste u nesto ozbiljno(npr. tumor,rak)?
 
Nije nasledno, ne moze da preraste u rak i aman dete - daj vec jednom sve podatke za ime sveta!!! Sta znaci 'uradila je sve analize'? I?! Mi treba da znamo iz 'uradila je sve analize' sta pise u tim analizama?! Sto ne razgovara sa doktorom koji joj predlaze operaciju - ima li drugarica usta da ih otvori i da pita: pa ona treba da ide pod noz a ti pitas za nju po forumu, doktora niko nista ne pita......Svasta! I kolko drugarica ima godina? Kolko dugo ima cistu? Da li jos neko u porodici ima promene ili je lecen od cisti vrata ili bolesti stitne zlezde? Citate li vi lepljivu i mislite li da treba i neki podatak da date ili da gledamo u pasulj?
 
Ja sam imala isti problem,rezultati su bili ok,ali se cista i posle punkcije ponovo napunila,pa mi je predlozena operacija.U martu su mi otklonili tu cistu i lekar smatra da je dobro sto sam je na vreme sklonila jer bi u protivnom "pustila pipke u samu stitnu zlezdu",pa bi morao da otkloni i nju,cime bi me ceo zivot vezao za lekove.Ovako je samo cista sklonjena i jedan rezanj stitne zlezde.Napominjem da nikave probleme nisam osecala i da je cista slucajno otkrivena pri nekoj rutinskoj kontroli grla.Svi hormoni su mi bili u granicama normale,a sadrzaj ciste nije bio toksican(mada u dijagnozi nakon operacije pise da se radi o toksicnoj cisti).I mene interesuje da li posle svega ovoga ona moze ponovo da se vrati ili je ovom operacijom sve reseno?
 
branchoni:
Ja sam imala isti problem,rezultati su bili ok,ali se cista i posle punkcije ponovo napunila,pa mi je predlozena operacija.U martu su mi otklonili tu cistu i lekar smatra da je dobro sto sam je na vreme sklonila jer bi u protivnom "pustila pipke u samu stitnu zlezdu",pa bi morao da otkloni i nju,cime bi me ceo zivot vezao za lekove.Ovako je samo cista sklonjena i jedan rezanj stitne zlezde.Napominjem da nikave probleme nisam osecala i da je cista slucajno otkrivena pri nekoj rutinskoj kontroli grla.Svi hormoni su mi bili u granicama normale,a sadrzaj ciste nije bio toksican(mada u dijagnozi nakon operacije pise da se radi o toksicnoj cisti).I mene interesuje da li posle svega ovoga ona moze ponovo da se vrati ili je ovom operacijom sve reseno?
Kako sad da odgovorim na ovo pitanje, cista se moze pojaviti i u drugom reznju stitaste zlezde ako ste toliki baksuz, ili u nekom drugom organu ...cista drugog porekla...
Niko Vam na svetu ne moze dati takve garancije.
 
Molim te da spustis slova, velika slova se smatraju vikanjem. Radi se o cisticnom izrastaju na desnom lubusu tiroidne zlezde velicine 16x10mm.

Dijagnoza nije definitivno data, mogao bi biti toksicni adenom, kao sto lepo pise, sto ne znaci nista (mogao bi a i ne bi morao) - dijagnoza se ne moze postaviti bez kompletne klinicke slike i istorije pacijenta, a to moze da ucini jedino endokrinolog.
 
Pisao sam ranije na ovom forumu o devojci koja je imala adenom na levoj strani Stitnjace. Posle 10-tak meseci, otisla je na kontrolu, da bi joj endokrinolog sa VMA pronasao dva cvorica na desnoj strani, preporucio hitne preglede, ponovnu punkciju i najavio operaciju.
Ne sumnjam da do operacije nece doci, ali me muci jedna velika nepoznanica sta posle vadjenja Stitnjace? Kako ce izgledati oporavak, terapija, posledice, dalji zivot sa tom meni veoma dragom osobom? Sta mogu da ocekujem? Napominjem da planiramo porodicu.
Unapred hvala.
 
Molim Vas da dalju diskusiju nastavite na vec postojecoj temi o stitnoj zlezdi kako ne bismo imali vise istih tema. Sto se tice pitanja, oporavak je isti kao i posle svake hiruske intervencije, u zavisnosti od organizma, imuniteta, celog zdravstvenog statusa, a zivot posle operacije zavisi od toga o cemu se radi i koliko ce stitne zlezde biti odstranjeno. Dobiju se lekovi koji se piju i to je to. Nikakav veliki problem. Pozdrav
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top