Јелена Анжујска

Pobunjenik

Primećen član
Poruka
550
Веома мало података је сачувано о овој изузетно значајној жени, можда чак и најзначајнијој женској личности у српској историји. О њеном значају сведочи и чињеница да је Јелена Анжујска прва жена о којој је написано житије. Аутор Житија Јелене Анжујске је архиепископ Данило II. Јелена је и прва српска краљица која је проглашена светицом од стране Српске православне цркве, иако није била Српкиња.

Није тачно познато ко су били Јеленини родитељи, али сама чињеница да је Анжујка говори много о њеном пореклу. Да бих објаснио ко су Анжујци морам се вратити уназад све до Меровинга. У IV веку Меровинзи су Дунавом, са Блиског Истока, дошли у Француску. Њихов значај огледа се у њиховом пореклу. Наиме, Меровинзи воде порекло директно од Исуса, па су због тога имали и велике непријатности. Када је Карло Велики истребио и последње припаднике меровиншке династије, изгледало је као да је ова Света Лоза угашена. Међутим, оно што Карло Велики није знао јесте да сви древни народи са Блиског Истока изузетну пажњу придају женској линији, па су тако Меровинзи успели да очувају своју лозу управо преко женске линије, тачније преко Анжујаца. Дакле, Анжујци воде порекло од Меровинга, што значи да су и они део Свете Крви.

Постоје подаци да је Јелена Анжујска била у сродству са Готфридом Бујонским – првим краљем ослобођеног Јерусалима, оснивача Сионског приората и човека који је своје порекло могао да докаже уназад све до Исусовог времена. Јелена је, дакле, такође носилац Свете Крви.

У Србију је послата од стране Сионског приората да се уда за српског краља Уроша I. Од нас се пажљиво скрива податак да су у њеној пратњи у Србију стигла и три Витеза Јерусалимског храма, познатији као темплари. Један од њих је био и Роже де ла Тур д’Оверн – оснивач првог Темпларског храма у Србији. Племићка породица Де ла Тур д’Oверн постоји и данас у Француској, и поносна је на своје српско порекло, јер је Роже де ла Тур д’Оверн остао да живи у Србији, овде се оженио и имао потомство.

Удајом за краља Уроша I, Сионски приорат је успео да на власт у Србији доведе Исусове потомке који ће владати наредних стотинак година. Спојем снаге западних феудалаца с једне, и српске духовне моћи с друге стране, Србија је постала изузетно цењена земља тога времена, и свакако једна од најјачих сила у Европи.

У наставку следи прича о животу и раду Јелена Анжујске.
 
Историчари данас постављају питање да ли је Јелена истински прихватила православље удајом за Уроша I, премда је поред православних градила и католичке богомоље. Тако је, на пример, у близини Бара подигла католичку Цркву Богородице Ртачке. Међутим, не заборавимо да је подигла и своју чувену задужбину – манастир Градац, где је и сахрањена, као и Цркву Св. Николе у Скадру. Такође треба имати на уму да се Јелена после Урошеве смрти замонашила, и добила име Јелисавета.

Велики значај ове Свете краљице огледа се и у њеном просветитељском деловању. Наиме, она је основала школу за младе сиромашне девојке које су ту училе да везу, што је у средњевековном периоду представљало значајну девојачку вештину. Такође их је учила писмености, музици итд.

Јелена Анжујска је била и велики добротвор и ктитор. Остаће запамћено њено помагање Хиландару.

А сада нешто о мање познатим подацима везаним за Јелену. Марија Маргарета, византијска краљица, такође Анжујка, после пада Константинопоља склонила се код својих рођака Анжујаца у Србију. Том приликом је са собом донела велики број хришћанских реликвија, међу којима је најзначајнији Торински покров. Дакле, Торински покров се једно време налазио у Србији, тачније све до 1274. када га је краљ Драгутин поклонио мађарским Анжујцима. Када већ спомињемо Драгутина, није лоше поменути да је и он био ожењен једном Анжујком. Његова жена Катарина Анжујска припадала је мађарској лози Анжујаца.

Јеленини синови Драгутин и Милутин су можда два најзначајнија Немањића. Како и не би били када су у себи носили Свету Крв. Постоје подаци да је Драгутин имао чак и натприродне моћи, али то је већ нека друга прича.

Све у свему, захваљујући Јелени Анжујској, српски владари су постали носиоци Исусове лозе која се прати све до данашњих дана.
 
Ovo sto si ovdje napisao kao univerzalnu istinu ( o Merovinzima) u zvanicnoj povjesti jos uvjek ne prihvataju i samo je jedna od teorija

Jelena Anzujska- interesantno, koliko je meni poznat taj dio povjesti, da je bilo po njenome Srbi bi danas bili katolici..ispravi me ako grijesim, moguce da sam je pobrkao sa svastikom (jel se tako zove bratovljeva supruga) od Rastka Nemanjica poznatijeg kao Sv.Sava
 
Merovingian:
Ovo sto si ovdje napisao kao univerzalnu istinu ( o Merovinzima) u zvanicnoj povjesti jos uvjek ne prihvataju i samo je jedna od teorija

Jelena Anzujska- interesantno, koliko je meni poznat taj dio povjesti, da je bilo po njenome Srbi bi danas bili katolici..ispravi me ako grijesim, moguce da sam je pobrkao sa svastikom (jel se tako zove bratovljeva supruga) od Rastka Nemanjica poznatijeg kao Sv.Sava
a shta bi danas, 2005 falilo srbima da je uspela?
ko da se neshto pitala... e kolko ste paranoichni to nije normalno.
 
Pobunjenik:
Веома мало података је сачувано о овој изузетно значајној жени, можда чак и најзначајнијој женској личности у српској историји. О њеном значају сведочи и чињеница да је Јелена Анжујска прва жена о којој је написано житије. Аутор Житија Јелене Анжујске је архиепископ Данило II. Јелена је и прва српска краљица која је проглашена светицом од стране Српске православне цркве, иако није била Српкиња.

Није тачно познато ко су били Јеленини родитељи, али сама чињеница да је Анжујка говори много о њеном пореклу. Да бих објаснио ко су Анжујци морам се вратити уназад све до Меровинга. У IV веку Меровинзи су Дунавом, са Блиског Истока, дошли у Француску. Њихов значај огледа се у њиховом пореклу. Наиме, Меровинзи воде порекло директно од Исуса, па су због тога имали и велике непријатности. Када је Карло Велики истребио и последње припаднике меровиншке династије, изгледало је као да је ова Света Лоза угашена. Међутим, оно што Карло Велики није знао јесте да сви древни народи са Блиског Истока изузетну пажњу придају женској линији, па су тако Меровинзи успели да очувају своју лозу управо преко женске линије, тачније преко Анжујаца. Дакле, Анжујци воде порекло од Меровинга, што значи да су и они део Свете Крви.

Постоје подаци да је Јелена Анжујска била у сродству са Готфридом Бујонским – првим краљем ослобођеног Јерусалима, оснивача Сионског приората и човека који је своје порекло могао да докаже уназад све до Исусовог времена. Јелена је, дакле, такође носилац Свете Крви.

У Србију је послата од стране Сионског приората да се уда за српског краља Уроша I. Од нас се пажљиво скрива податак да су у њеној пратњи у Србију стигла и три Витеза Јерусалимског храма, познатији као темплари. Један од њих је био и Роже де ла Тур д’Оверн – оснивач првог Темпларског храма у Србији. Племићка породица Де ла Тур д’Oверн постоји и данас у Француској, и поносна је на своје српско порекло, јер је Роже де ла Тур д’Оверн остао да живи у Србији, овде се оженио и имао потомство.

Удајом за краља Уроша I, Сионски приорат је успео да на власт у Србији доведе Исусове потомке који ће владати наредних стотинак година. Спојем снаге западних феудалаца с једне, и српске духовне моћи с друге стране, Србија је постала изузетно цењена земља тога времена, и свакако једна од најјачих сила у Европи.

У наставку следи прича о животу и раду Јелена Анжујске.


e Rebel...

jel si mozda gledo "Pravi davinchijev kod" sinoc na B92 :)

lepa emisija... veoma :)
 
crow:
e Rebel...

jel si mozda gledo "Pravi davinchijev kod" sinoc na B92 :)

lepa emisija... veoma :)


Не гледам ту телевизију, али сам недавно одгледао ту емисију на Дискаверију, ако ме сећање не вара.

Чини ми се да Сионски приорат полако почиње да се враћа на позицију коју је некада давно суверено држао, а која му је последњих векова пољуљана од стране езотеријских организација знатно нижег ранга.

Што се тиче Јелене Анжујске, већ сам објаснио да она није имала за циљ никакво покатоличење Срба, већ продужетак Исусове лозе, и управо то је био циљ њене удаје за краља Уроша I.
 
Pobunjenik:
Не гледам ту телевизију, али сам недавно одгледао ту емисију на Дискаверију, ако ме сећање не вара.

Чини ми се да Сионски приорат полако почиње да се враћа на позицију коју је некада давно суверено држао, а која му је последњих векова пољуљана од стране езотеријских организација знатно нижег ранга.

Што се тиче Јелене Анжујске, већ сам објаснио да она није имала за циљ никакво покатоличење Срба, већ продужетак Исусове лозе, и управо то је био циљ њене удаје за краља Уроша I.

:D
ne... nisi gledo...

no dobro... nego... shto smarash? da nisi neki chukun unuk jelenin pa planiras da se kandidujesh za kralja?

mislim... ne razumem zbog chega se lozish na tu prichu. ako je taj 0.0000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000001
promil tachan, i ti si u pravu, da je isus ne bog, vec naslednik davidove loze, a samim tim i njegova deca, onda je on trebao da bude kralj jevreja, kao i neki omladinac danas, mislim taj neki njegov chukun chukun unuk...

i shto je dobro da jevrejska kraljevska loza vlada evropskim zemljama???
ja ih ne smatram za vishu rasu kako to sami chine, i ne zelim da ih vidim na mestu kralja ili predsednika moje zemlje!
a koja pozicija im to pripada? :(
mislim... strashno!!!
 
Твоја питања су реторичка, и постављена су на приземан начин, и зато је ово последњи пут да на њих одговарам.

Исус није био Јеврејин. Тачније, мајка му није била Јеврејка, а Јевреји своје порекло рачунају управо по женској линији. Према томе, Исусови потомци нису Јевреји, јер му ни жена није била Јеврејка.

Ако желиш више информација, у шта чисто сумњам, погледај моје раније коментаре.

Исус је и Бог и наследник Давидовог престола. Дакле, Месија, тј. Христ.
 
Pobunjenik:
Твоја питања су реторичка, и постављена су на приземан начин, и зато је ово последњи пут да на њих одговарам.

Исус није био Јеврејин. Тачније, мајка му није била Јеврејка, а Јевреји своје порекло рачунају управо по женској линији. Према томе, Исусови потомци нису Јевреји, јер му ни жена није била Јеврејка.

Ако желиш више информација, у шта чисто сумњам, погледај моје раније коментаре.

Исус је и Бог и наследник Давидовог престола. Дакле, Месија, тј. Христ.

to rachunanje se svodi na to da ako je majka jevrejka dete je 100% jevrej, ako je otac jevrej a majka neshto drugo, onda je pola-pola.

majka mu je bila jevrejka, i ti bi kao revnosni chitalac biblije trebo da znash da je njeno porodichno stablo tamo, i 100% je jevrejka.

kako moze biti i naslednik zemaljskog kralja i bog???
a shta mu je bila zena?

ta tvoja religija je neshto najsmeshnije shto sam u zivotu chuo! rodio se princ izraela, rekli mu da je bog i on poverovo, i na kraju, postavimo rebela ze kralja, cenimo da mu je pradeda isus a chukundeda david, a to je, zar ne, dobro za srbiju?

e aj odi odma sa foruma, nemoj da chekash bozic i zadivish nas...
zadivi nas sad

( :roll: iznerviro sam se...)
 
Vidim da je Da Vincijev kod ostavio utisak na mnoge sa pricom o prioratu i o Merovinzima.Nagadjanja.A za preobracanje u katolicanstvo vise je to pokusavala da uradi Ana Dandolo, zena kralja Stefana Prvovencanog.Takodje i car Stefan Dusan je ponudio papi da Srbi predju u katolicanstvo kako bi dobio pomoc u borbi protiv turske najezde.
 
Pobunjenik:
Твоја питања су реторичка, и постављена су на приземан начин, и зато је ово последњи пут да на њих одговарам.

Исус није био Јеврејин. Тачније, мајка му није била Јеврејка, а Јевреји своје порекло рачунају управо по женској линији. Према томе, Исусови потомци нису Јевреји, јер му ни жена није била Јеврејка.

Ако желиш више информација, у шта чисто сумњам, погледај моје раније коментаре.

Исус је и Бог и наследник Давидовог престола. Дакле, Месија, тј. Христ.

pa ako nije bio Jevrejin, zasto bi racunao poreklo po zenskoj liniji...?
 
Sun Cu Vu:
Vidim da je Da Vincijev kod ostavio utisak na mnoge sa pricom o prioratu i o Merovinzima.Nagadjanja.A za preobracanje u katolicanstvo vise je to pokusavala da uradi Ana Dandolo, zena kralja Stefana Prvovencanog.Takodje i car Stefan Dusan je ponudio papi da Srbi predju u katolicanstvo kako bi dobio pomoc u borbi protiv turske najezde.
sva sreca brajc da se ortodoxi trenutno pave ekumenom u svojim redovima na podforumu politika... sad bi krenuli sa anatemisanjem tebe jerbo si dirnuo u Cara Dushana... a to shto si reko je tachno. Omiljeni saradnici su bili Dubrovnik i Mletachka, a najljuci neprijatelj vizantija.
al ovde se ne gleda na istoriju objektivno :roll:
 
Da su se ostvarili ciljevi Jelene Anžujske, mi time ne bismo izgubili
nacionalni identitet. Bili bismo srbo-katolici, poput npr. grko- katolika kojih, inače, ima vrlo malo, Da je do unijaćenja došlo, jedan deo istorije bio bi sigurno drukčiji, verovatno povoljniji za Srbe. Do toga nije došlo, kao što nije usvojen ni Konkordat.
ŠBBKBB - šta bi bilo kad bi bilo, nebitno, J.A. je zanimljiva kao istorijska ličnost.
 

Back
Top