Mitropolit Amfilohije - otvoreno

Duh Sekire

Iskusan
Poruka
6.686
Његово преосвештанство митрополит црногорско-приморски пристао је да се јасно ореди према нападима индипендиста и престоничких демократа, први пут објасни свој говор који је одржао на сахрани Зорана Ђинђића, открије зашто подржава Коштуницу, као и да проговори о афери Румија.


РОЂЕН НА БОЖИЋ
Његово преосвештенство митрополит црногорско-приморски, зетско-брдски и скендеријски и егзарх пећког трона Амфилојије (Радовић) рођен је на Божић 1938. године у Барама Радовића у Доњој Морачи. Световно име му је било Ристо. Потомак је војводе Мине Радовића, једног од првих племенских капетана црногорских, који је присајединио Морачу Црној Гори 1820.
Велики утицај на њега извршио је Јустин Поповић, као и светогорски старац Пајсије. Један је од најобразованијих српских теолога кога многи виде као наследика патријарха Павла. Говори грчки, руски, италијански, немачки и француски.

Нисам способан да употребим благу реч

ЕВРОПА: Поднели сте жестоке критике после беседе пред одром Зорана Ђинђића. Шта сте заправо хтели да кажете реченицом Ко се мача лати, од мача ће и погинути.
АМФИЛОХИЈЕ: То је основна истина Јеванђеља. Христос је рекао апостолу Петру, кад је овај дигао нож на слугу, да врати нож у корице јер ко га се хвата од њега и погине. То је Христова реченица и историјски закон – мржња рађа мржњу, а зло рађа зло. Морална неуравнотеженост рађа злу крв, што је духовни закон, да не кажем космички. Та се реченица није односила на Ђинђића него на време у коме живимо, на велико зло које се надвило над нашу земљу, у којој се догађа несрећа као што је убиство премијера.
ЕВРОПА: Владимир Беба Поповић је Српску православну цркву назвао војном организацијом која има своје пуковнике и генерале, и индиректно је оптужио за убиство премијера?
АМФИЛОХИЈЕ: Човека не познајем, али Беба је, судећи према ономе како иступа у јавности, незналица. Пре свега он не зна шта је Црква, очигледно. Ја не знам да ли је тај човек уопште крштен, али и ако јесте, за њега може да важи она народна крсти вука, а вук у гори. Дакле, Беба не зна шта је Црква. Црква има своје вековно устројство, сведочење пред Богом и пред историјом. Не може сад да дође неки Беба и да наједан инантилан начин дефинише Цркву. Он то може да уради, али то показује да је он заиста беба, да још није изашао из пелена.
ЕВРОПА: Ваше наступе у Црној Гори многи сматрају оркестрираним са кабинетом српског премијера Војислава Коштунице, наводо како би он вама зтаузврат пружио подршку у избору за патријарха.
АМФИЛОХИЈЕ: Нема то везе са избором за патријарха нити су моји иступи везаи за Коштуницу. То је флоскула коју неко пласира како су Коштуница и митрополит црногорски у неком сталном послу. А ми се видимо једном годишње. Приписују ми да је његова супруга моја сестра, а ја је чак и не познајем. Можда сам је видео једном у животу. То су политичке фатаморгане које немају никаквих реалних основа, али ми живимо у време стварања виртуелне стварности с којом се манипулише у појединим медијским и политичким круговима.
ЕВРОПА: Црногорски државни врх и ваши опоненти вашу доктрину називају клерофашизмом.
АМФИЛОХИЈЕ: Људи који су навикли да блате Цркву, који су је прогонили, који су о њој говорили све и свашта, који су убијали и затварали свештенике, а који су се данас домогли власти и положаја, ништа друго не раде него настављају своју отрцану, већ добро познату причу. Њима смета све што је црквено, а најлакше је црквеним људима пришити такав назив, јер Црква нема полицију да је брани. По њој може свако да пљује и да се над њом истреса. Навикла је Црква на то већ годинама, нису ли говорили Христу да је он син Сатане? Кад су њему тако говорили, шта тек треба да очекује његов сићушни ученик и следбеник?
ЕВРОПА: Да ли је, по вашем мишљењу, уопште могућа заједница Србије и Црне Горе заснована на равноправним односима?
АМФИЛОХИЈЕ: Лако ћемо ако јесмо људи.
ЕВРОПА: Постављање металне цркве на Румији изазвало је прави политички земљотрес у СЦГ, посебно због ангажмана Војске државне заједнице.
АМФИЛОХИЈЕ: Војска има функцију да доприноси хуманим мисијама народа, а Црква је тај народ. Војни хеликоптер је на Румију слетао два пута. Први пут су нам часно помогли са црквом кад смо их замолили, а други пут су слетели 31. јула, и то без одобрења Врховног савета одбране, када се мали Владо повредио. На сву срећу, сада му је добро. Дете се затрчало и пало. Позван је МУП, али су се они премишљали да дођу, с обзиром на ову медијску хајку. Војска је оба пута часно реаговала. Приче да је било оних који су хтели оружјем да крену да руше цркву су претеране, али је тачно да је било људи који су говорили да ће и погинути ако треба. Ево сад чујем има неких људи који спремају неке перформансе, хоће да иду горе на Румију да праве некакве концерте. Само, бојим се, биће им мука да се попну горе јер није баш лако, треба пешачити три-четири сата. Није једноставно попети се на Румију. Пео сам се неколико пута после обнављања литије коју су комунисти забранили 1954, а сад се потомци тих истих комуниста противе градњи дркве на Румији. С литијом се родила идеја о обнови те срушене цркве.
ЕВРОПА: Замерају вам да подржавате Коштуничин пужевски корак према Европи.
АМФИЛОХИЈЕ: Све што је брзо, то је и кусо. Треба добро размислити кад човек негде крене, како треба да иде. Мора добро да одмери и своје снаге и своје моћи, да проучи коначне циљеве тога да би на крају стигао до њих. Данас је код нас много Европљана, а многи од њих су мене својевремено учили да Америке и Енглеска биће земља пролетерска. Нешто су се пребрзо од носилаца пролетаријата, спасилаца идеологије марксизма и лењинизма, преобратили у Европљане да би човек поверовао у њихов истински преображај. Мислим а је Коштуница на том путу најтрезвенији јер ни Европи нису потребни слугерање, просјаци и манипуланти. И они народи који улазе у ту Европу треба да улазе са својим достојанством, и да у њу унесу историјско богатство не одриучући се онога што су били кроз векове. Зар треба да будемо подрепаши те Европе тако што ћемо се одрећи онога по чему смо препознатљиви? Многи ти наши Европљани нису ни прешли праг Србије и Црне Горе. До јуче сам од њих бежао по Европи јер су ме оптуживали да сам слуга буржоазије, а сад сам за њих заостали недотупави Балканац.
ЕВРОПА: Видите ли уопште Србију као чланицу ЕУ и шта би требало да се деси да то постане реалност?
АМФИЛОХИЈЕ: Србија и данас, као и увек, припада Европи. Балкан је колевка Европе. Све што је здраво у Европи рођено је на тлу између Јерусалима, Атине и Цериграда, и то је преточено у оно што азивамо Западном Европом. Ми никада нисмо били ван европе, јер како може бити дрво ван корена из ког је израсло? Ми смо ту и сигурно је да ћемо и у новој концепцији европског уједињења заузети своје место. Али битно је да приликом уласка у те благодети које нам нуди Европа Србија не прода своју душу, да не прода веру за вечеру.
ЕВРОПА: Шта би тревало учинити да би се то што пре догодило?
АМФИЛОХИЈЕ: Све што се сада ради у том погледу. Ми смо оптерећени свим тим што нам се догађало, не само у последњих 15 година, већ од 1945. Ми превиђамо ране које и дан-данас крваре, нарочито је дубока рана Косова и Метохије. Шта ће нам Европа без Дечана и Пећке патријаршије?
ЕВРОПА: Да ли је држава докле је мач или је мач докле је држава?
АМФИЛОХИЈЕ: Сам назив каже да држава држи, а докле она постоји и докле су њене границе, руку на срце, ту мора да постоји и мач. То је тако од памтивека. Кад нема мача, држава одумире.
 
HEBEHA:
Jos jedna tema o/za Amfilohija?! :shock:

Dosta je majke mi.

Да, још једна тема о Амфилохију, Невена, и замисли
није пљувачка... а ако Ти се не свиђа немој
учествовати.

Мистер спирит, хвала... треба
бранити Цркву и њене великодостојнике од сатанске
напасти.
 
eremita:
HEBEHA:
Jos jedna tema o/za Amfilohija?! :shock:

Dosta je majke mi.

Да, још једна тема о Амфилохију, Невена, и замисли
није пљувачка... а ако Ти се не свиђа немој
учествовати.

Мистер спирит, хвала... треба
бранити Цркву и њене великодостојнике од сатанске
напасти.

Pa ni ona prva nije bila pljuvacka! Da li mene nazivas satanskom napascu? Daj lijeci se, molim te. Koristilo bi svima.
 
eremita:
HEBEHA:
Jos jedna tema o/za Amfilohija?! :shock:

Dosta je majke mi.

Да, још једна тема о Амфилохију, Невена, и замисли
није пљувачка... а ако Ти се не свиђа немој
учествовати.

Мистер спирит, хвала... треба
бранити Цркву и њене великодостојнике од сатанске
напасти.
eremita da li si zato da se kamenjarima trazi pasos za ucesce na srpskom forumu mislim vise stvarno nezna covek sta da radi sto puta ih posaljes u +_)(*&^%$#@! i opet se javljaju i stancaju mislim
 
HEBEHA:
eremita:
HEBEHA:
Jos jedna tema o/za Amfilohija?! :shock:

Dosta je majke mi.

Да, још једна тема о Амфилохију, Невена, и замисли
није пљувачка... а ако Ти се не свиђа немој
учествовати.

Мистер спирит, хвала... треба
бранити Цркву и њене великодостојнике од сатанске
напасти.

Pa ni ona prva nije bila pljuvacka! Da li mene nazivas satanskom napascu? Daj lijeci se, molim te. Koristilo bi svima.
http://www.geocities.com/smajliji/Smajliji/COOL/index.htm
 
veKsla:
eremita:
HEBEHA:
Jos jedna tema o/za Amfilohija?! :shock:

Dosta je majke mi.

Да, још једна тема о Амфилохију, Невена, и замисли
није пљувачка... а ако Ти се не свиђа немој
учествовати.

Мистер спирит, хвала... треба
бранити Цркву и њене великодостојнике од сатанске
напасти.
eremita da li si zato da se kamenjarima trazi pasos za ucesce na srpskom forumu mislim vise stvarno nezna covek sta da radi sto puta ih posaljes u +_)(*&^%$#@! i opet se javljaju i stancaju mislim

Е, а ја мислила да сам теби бафино све објаснила. Тата ти камењар!!! Ма, ѕашто тата, можда ти је ћале ок. Ти си камењар. Е, да. И мени је много фино на овом форуму, наравно осим када иѕнесем исправан став који не каже да смо ми најпаметнији народ на свијету. Тада постаје шкакљиво...

Ево, пошто не капирате иѕгледа латиницу, да пробам овако! Много сте симпатични, само што престаје бити слатко када видим како нам слични тјерају цијелу нацију у лијепу материну.

Е, јос само да вас пошаљем тамо гдје сте ви мене намјерили... Ух, ѕаправо не! Нецу ни то да дијелим са вама. Идите малкице десно, ако није проблем! Ћао
 
HEBEHA:
veKsla:
eremita:
HEBEHA:
Jos jedna tema o/za Amfilohija?! :shock:

Dosta je majke mi.

Да, још једна тема о Амфилохију, Невена, и замисли
није пљувачка... а ако Ти се не свиђа немој
учествовати.

Мистер спирит, хвала... треба
бранити Цркву и њене великодостојнике од сатанске
напасти.
eremita da li si zato da se kamenjarima trazi pasos za ucesce na srpskom forumu mislim vise stvarno nezna covek sta da radi sto puta ih posaljes u +_)(*&^%$#@! i opet se javljaju i stancaju mislim

Е, а ја мислила да сам теби бафино све објаснила. Тата ти камењар!!! Ма, ѕашто тата, можда ти је ћале ок. Ти си камењар. Е, да. И мени је много фино на овом форуму, наравно осим када иѕнесем исправан став који не каже да смо ми најпаметнији народ на свијету. Тада постаје шкакљиво...

Ево, пошто не капирате иѕгледа латиницу, да пробам овако! Много сте симпатични, само што престаје бити слатко када видим како нам слични тјерају цијелу нацију у лијепу материну.

Е, јос само да вас пошаљем тамо гдје сте ви мене намјерили... Ух, ѕаправо не! Нецу ни то да дијелим са вама. Идите малкице десно, ако није проблем! Ћао



Gospodo kao sto vidite HEBEHA je jedno fino , kulturno, vaspitano zensko celjade i zato NEMOJTE VISE DA JE ZA-J-EBAVATE kad vec hoce da bude sa nama u drustvu.
 
A ko kaze da mi smeta!

Ko ne zna cirilicu? Ja? Ne budi glupav. Nije mi se dalo da se hvalim ovuda, ali eto, izdajem knjige na cirilici. U sustini, pisala bih je i ovdje, ali mi je latinicna tastatura.

I nisam bila u Rimu, nazalost. Bila u Atini, Parizu, Veneciji, Ankoni, Padovi, Veroni, San Marinu... Nadam se uskorom odlasku u Budimpestu ili Bec... A Rim mi je mnogo skup. Za te pare bih radije u London.

Eto, kad vec ljudi pisu o meni da saznaju nesto vise.
Eto, bavim se sportom, volim da vezem i crtam, volim sve sto vole mladi...nja, nja...

I ne moze niko da me vodi kuci, udajem se uskoro!

Ljubi vas Nevena u glavice pametne. Dobro, nisu bas sve pametne, ali ajde.

No, vratimo se Amfilohiju, mislim nisam vam valjda ja bitnija od njega. :) :) :wink:

E, i hvala pojedincima na finom misljenju o meni. :wink:
 
Ah ta Verona, ko ode u Veronu ne moze da se vrati a da siri negativne talase. Drago mi je da se udajes, evo vidis kako moze lepo da se komunicira na Politici.
Sto se tice Rima mogu ti savetovati da ga posetis. Na mene je ostavio neponovljiv utisak kada sam ga prvi put video. Mislim da nijedan grad na svetu nema to sto on ima. Zato ga i zovu Vecni.
Niko normalan ko dodje na St.Peter Sq. ne moze da tu bude i ne oseti uzbudjenje. A pri poseti Vatikanu i Cappeli Sistini morao bi da bude debil i da ne zine od cuda gledajuci sta je Michelangelo napravio. Ima puno stvari u Rimu koje treba videti pa razumeti danasnji svet.....ops. odo ja na drugi topic, promasio sam temu.
 
Hvala na savjetu, mada nisam sada bas pri parama da putujem u tako skup grad.

Savjetujem ti da bjezis jer ce te zbog te price o Rimu Bl i kompanija proglasiti za "Sektasa, latinsku jeres...". Mislim, meni je cak rekao da me je papa pravio i tako... Ali ja sam jaka zemska, ne kolebaju me smaraci.

Cao :wink:
 
Nema sanse da me BL proglasi za to. Ljubav prema nekom gradu, njegovoj istoriji i umetnosti koja je nastala na njegovom tlu, nema blage veze sa ljubavlju prema nacionu i matici. To se ne da porediti. Kao sto je neki put BL iskljuciv po pitanju toga a ja nisam, ne znaci da oboje ne osecamo isto . U tome je sustina.
 
Ne tjeraj me da nadjem na kom je forumu bilo, ali sam pomenula da je Vatikan skroz ok mjesto i da imaju fine staze za dzogiranje. Vidis, od tada na ovamo ja nisam vjere pravoslavne :roll: naravno samo po glupavom tumacenju.

I ono da se na forumu politika moze fino popricati - moze, ako ne pricas o politici (a ni tada nije sigurno) i moze ako svi uglas vicu kako bi sve sem Srba na ovom svijetu trebalo poklati... Pa, tacno, moze.
 
Невена, знаш ли да је мало већа вероватноћа да ће неко ко сврати на форум пре погледати тему која има више одговора, а рецимо да трећина посетилаца чита од почетка...
Хвала што промовишеш идеје Амфилохија. Толико о саботирању...
 
HEBEHA:
Ne tjeraj me da nadjem na kom je forumu bilo, ali sam pomenula da je Vatikan skroz ok mjesto i da imaju fine staze za dzogiranje. Vidis, od tada na ovamo ja nisam vjere pravoslavne :roll: naravno samo po glupavom tumacenju.

I ono da se na forumu politika moze fino popricati - moze, ako ne pricas o politici (a ni tada nije sigurno) i moze ako svi uglas vicu kako bi sve sem Srba na ovom svijetu trebalo poklati... Pa, tacno, moze.

Ajd sad da ne pricam o stazama za dzogiranje po Vatikanu, ja ga nisam nikada tako dozivljavao tako kao ti. Stvar je u sledecem, BL, niti zelim da ga napadam ili branim, on je zreo covek to ume i sam, pod pojmom Vatikan misli na politiku koju on sprovodi na ovom prostoru u zadnjem veku i danas. I tu je veruj mi u pravu. Mozes Svetog Oca da volis ili ne volis, postujes ili ne postujes, on je realnost i sa tim se treba pomiriti. Podla politika koja se vodi protiv svega sto je pravoslavno i protiv Srbije je problem i nista drugo. Sve ostalo je nebitno. Rimsko Carstvo je bilo veliko i jako, pa je palo. USA ce isto tako jednog dana. Vatikan gubi poverenje koje je ranije imao svakim danom sve vise. Oni imaju probleme u unutarnjoj organizaciji i to velike. Evo ti primer: Prosli papa Jovan je govorio pohvalno o autorki romana Harry Potter, sadasnji tu knjigu stavlja na lomacu i to je za njega jeres. A to je samo zrnce. Ovde se raspravlja ne o ljubavi prema papi ili da li te je on rodio, vec o njegovoj politici prema nama i svako ko sa tog stanovista pristupa ovde, mora da bude svestan da ce na ovaj ili onaj nacin biti zigosan.
 
Vatikan sam mogla da dozivim onakoo kako mi je predstavljen na TV-u, posto, kao sto sam ti rekla, nisam bila tamo. I pratila sam samo taj dio emisije jer su tokom ostalog previse smarali (bilo na HTV nakon smrti Jovana II).

Bl? Necu da ovu temu pretvorim u temu o njemu, mada se vec uveliko udaljila od onoga sto pise u naslovu. Radi se o tome sto mnogi ovdje, cim kazes nesto sto oni ne misle iznesu neki nakaradni zakljucak - npr. Ceca grozno pjeva - A, ti si latinska jeres!!! Ne mislim da je Amfilohije dostojan naslijednik jednog velikog covjeka kakav je patrijarh Pavle - sta se tebe to tice ti nisi Srpkinja i slicno...

Znas, do*izde covjeku te umobolne price. I dok ovdje objasnjavam djeci i neukim odraslim ljudima kako smo mi, Crnogorci, Srbi, ovamo me napadaju kako to niposto nisam. I nemoj da ti citiram izuzetno ruzne i apsurdne izjave mnogih po forumu.

I vecina od njih su zapravo prosrpska verzija onog smaraca, a mog zemljaka Igracine koji se onako junacki transformisao. U sustini i BL je transformacija, no nije bitno.

Mnogo vise od likova ovdje me nervira sto se pokvarilo vrijeme pa ne mogu na plazu, a sada je tako fino i prazno... I sto su izmjenili forum pa se snalazim uz napore
 

Back
Top