Mala sirena

divlja u srcu

Poznat
Banovan
Poruka
7.025
Svi znamo Andersonovu bajku "Mala sirena". :)

Mala sirena , koja se zaljubila u princa spasavsi ga sigurne smrti pri brodolomu, preobrazava se, uz pomoc vestice, u zenu. Umesto repa dobija par bolnih i krvavih nogu, a zauzvrat daje svoj lepi glas. No ona ne uspeva da bude voljena: princ vise voli princezu odgojenu kako treba, u jednom manastiru, u cijim crtama lica on, prepoznaje devojku iz svojih maglovitih uspomena. Ocajna, sirena se baca u more, a kao nagradu za svoju ogromnu ljubav dobija vecnu dusu.

Interesuje me vasa interpretacija ove bajke tj. pouku koju vi vidite u njoj? :wink:
 
Da muškarci nemaju pojma sa životom
:)
šalim se
znači da u ljubavi nema nikakvih garancija i ne treba da ih bude... ljubav je sloboda
čovek je slobodan, pa i sirena... da napravi grešku :)
 
Svi smo mi slobodni da pravimo greske. :)
Ali ako je po prici kao sto kazes, onda izlazi da smo slobodni da pravimo greske i da slobodno mozemo da se ubijemo odmah posle toga. :lol:
Skupo je platila gresku.
Ma zanima me sto vise razlicitih odgovora. :wink:
 
Bash se zayebala mala. Yebi ga, nije princ kriv shto mu srce pricha shta da radi. On je pravilno postupio. Samo...
Alisa u zemlji chuda mi je oduvek bila daleko ispred svih pricha/bajki.
 
Mala Sirena je reinterpretacija malo starije bajke Fridriha de la Mot Fukea "Ondina" i zapravo je priča o potčinjavanju moćne vile, o pripitomljavanju i umekšavanju ovih bića poreklom iz folklorne tradicije i pokušaju da se ova divlja i , pre svega, seksualna bića prilagode tadašnjim društvenim normama. Nesretna Mala Sirena je tako simbol odricanja, poniznosti i požrtvovanosti, sasvim u skladu sa načelima epohe u kojoj je nastala. Nastala je 1837. godine.
 

Back
Top