USPENJE PRESVETE BOGORODICE

Vragolasta Amfibija:
dakle...zasto muskarci ne pokrivaju glave?
ako je zena izvor bludi sa svojom kosom i golim ramenima...gde je tu ravnopravnost?

ko zna mozda su te stavke i pogresne. kazu da ovo sto danas imamo i nije izvorno hriscanstvo. ali recimo da jeste. ti ne postavljas pitanje zasto je nesto, nego sledis jer tako pise. i ako hoces da to "radi" moras da radis kao sto pise inace nista od toga. kao kad se upisujes u skolu, imas neka pravila koja postujes a ne postavljas pitanje. s tim sto ovde to ne moras, ali onda je kao tebi lose. niko te nece uhapsiti, osim strasnog suda ; )

pa mozda da tipovi ne bi zverali u zene na sluzbi. ili da se zene ne bi qrcile u crkvi, nije isto kad si s kapom i u minicu, pa sve i da neces. ne znam. cini mi se da iza mnogih tih odrednica stoji neko pametno resenje, ali nisam teolog. a kome se ne svidja ne mora tako da radi. crkva je zato verovanto i prsla od tih silnih zabrana. imas www.svetosavlje.org mozes tamo da pitas ;)
al recimo mislim da je judeizam tu josh stroziji oni imaju i vise tih tachki, eto malo rasizma
najbolje je da ti probas. recimo udji u crkvu dekoltirana pa onda udji s kapom i suknjom. pa vidi el ima neke razlike u tebi.

hha ja idem bosa e da sam znala. i imala sam neshto skoro minic danas. eto da znate bila sam skoro normalna
 
ma ok je,ja ni ne idem u crkvu ali kad sam isla nikad nisam hulila golotinjom.

sve to ja razumem...samo kazem da je danasnja interpretacija razlicita.

nishta vise.

dakle ranije generalno nije bilo jednakosti pa tako ni u veri...a je..d.anas u vreme emancipacije...pa i crkva se modernizovala,normalno.
 
HeBePoBaTaH_:

Izvinjenje. Uspenje, ne usnuće.
To sam se ja tek bio probudio jutros :lol:
Ziloti ili Zeloti su najradikalnija struja SPC.
Bilo bi lepo da ženama objasniš da naša vera ne pravi razliku između muškaraca i žena, osem u nekim manifestacijama u crkvi (žena u crkvu ulazi pokrivene glave itd)
Muškarci i žene su ravnopravni po našoj veri.
Lepo bi bilo da ZILOT IZ ČAČKA otvori takvu temu.
Ljudi ne znaju.
Živi bili :wink:

Ravnopravni je li? Kada, gdje? Ako sam ja necista da stupim iza ikonostasa a svaka moroncina, ako je samo musko je nadasve cista (Vidis moracu da se pozabavim svojom higijenom, mozda mi to pomogne). Ako svaki mafijas, ubica... moze na Svetu Goru, a ja, kao jedna, kako ono bi, necista i prljava i fuj, ne mogu, ne zovem to ravnopravnost. Onda, to za Svetu Goru, mozda je stvar sto bi dolazak zene odjevene po danasnjim standardima uznemirio sirote djecake u celibatu. Pa, sto su onda u celibatu kad ne mogu da ga izdrze. Onda, tamo ne moze ni zenka psa, ni kokoska, a posebno ne ovca!!! Ni evnusi, ni golobradi djecaci. To nije bolesno? Ili je u pitajnu prosta diskriminacija.

Inace, od malena zelim da vidim Svetu Goru i potrudila sam se da obidjem brojne znacajne svetinje, kako pravoslavne, tako i katolicke zbog njihovnih opstih vrijednosti. Za ovu cu, eto biti uskracena jer smrdim ili sta! A, da znas da zene ne bi trebale u crkvu kada dobiju menstruaciju... Pa mislim, stvarno!!! To je ravnopravnost? Hvala. Jedino me zanima kada ce izmisliti nacin da kontrolisu takve stvari.
 
Sve je meni kristalno jasno, pa siznem kada vidim koliko je onih kojima nije i koji misle da su hriscanske zene, eto , ravnopravne, za razliku od islamskih... E, sta tek njima rade! Nista im nije gore nego nama, jedino sto mi malo iskuliramo tu vjeru i sve bude banja.

Zao mi sto kvarimo covjeku temu o jednom lijepom prazniku, ali je prosao, pa onda moze :wink:

Na sta lice, pa ovaj, i ne lice!!! Ali evnusi i djeca! Pobogu, odurno. Sto ne daju ljudima da se pozene il sto fino ne potjeraju likove kojima je prifalilo i zadrze samo one koji su iz nekog ozbiljnog duhovnog razloga tu gdje jesu.
 
HeBePoBaTaH_:

Izvinjenje. Uspenje, ne usnuće.
To sam se ja tek bio probudio jutros :lol:
Ziloti ili Zeloti su najradikalnija struja SPC.
Bilo bi lepo da ženama objasniš da naša vera ne pravi razliku između muškaraca i žena, osem u nekim manifestacijama u crkvi (žena u crkvu ulazi pokrivene glave itd)
Muškarci i žene su ravnopravni po našoj veri.
Lepo bi bilo da ZILOT IZ ČAČKA otvori takvu temu.
Ljudi ne znaju.
Živi bili :wink:
dobro ako ne pravi, mada nisi odgovorno lice za pricu o tome, ali kad si vec poceo da te pitam:
zasto onda zene ne mogu da drze bogosluzenje, vec cak i u zenskim manastirima to rade iskljucivo muskraci?
zasto zene ne smeju iza oltara. opet mislim na one posvecene bogu?
zasto zena ne sme u crkvu kad ima menstruaciju, ako smo tako neciste zasto je Isusa rodila zena, a nije se jednostavno spustio sa nebesa?
recimo da su to tri pitanja na koja bih volela da mi das odgovor, pod uslovom da se obuzdas od psovki i pokusas da pises kao intelektualac, a ne sirovina. hvala
 
E - mene ne interesuju preterano ta ''pravila'', u crkvu nikad ne ulazim zbog ljudi koji su ih nametnuli nego zbog sopstvene potrebe.

Bole me baš da'l neko smatra mene manje vrednom što sam žensko - njegov problem nije moj.

I za praznike perem veš i radim - ni na to ne obraćam pažnju, ta pravila da se ne radi smišljena su da bi ljudi ostavili svoje poslove i i išli u crkvu - a sad kao ne smeš ništa da radiš a sediš kući, bez veze.

A to za menstruaciju - odatle ide i ono da su žene ''prljave'': Kažu da ranije nisu baš vodile računa o tome i da su ''curile'' okolo po crkvi - e sad, da'l je tačno nemam pojma.
 
najvise volim tu pricu o ravnopravnosti. u Boga verujem, ali u crkvene velikodostojnike bas i ne! ni jedno pravilo nije propisano za muskarce, ali za zene postoji niz pravila, zasto samo mi moramo da budemo smerne, a oni mogu da budu divljaci, manijaci i siledzije? zasto se veliki broj popova ne pridrzava pravila o kojima propovedaju ljudima? ima tu stotinu pitanja, ali sto ti kazes majcheki ne moze niko da me ubedi da nisam u pravu ako osecam iz dubine da sam ok.
 
majcheki:
Me ne znam... Možda i nisu ali znam da je menstruacija razlog što su smatrane prljavim.... Pa do danas se zadržao običaj da ne možeš da mesiš slavski kolač ako imaš u tom trenutku - za to sigurno znaš...
ne znam :shock:
e koje gluposti!nisam vernik ali moji jesu pa sam ponesto i saznala od njih ali za to nisam znala.ionako ga je uvek mesila baba koja je u menopauzi :lol:
 
hanibal77:
majcheki:
Me ne znam... Možda i nisu ali znam da je menstruacija razlog što su smatrane prljavim.... Pa do danas se zadržao običaj da ne možeš da mesiš slavski kolač ako imaš u tom trenutku - za to sigurno znaš...
ne znam :shock:
e koje gluposti!nisam vernik ali moji jesu pa sam ponesto i saznala od njih ali za to nisam znala.ionako ga je uvek mesila baba koja je u menopauzi :lol:

Kod mene su svi fanatici po tom pitanju, tako da znam te neke običaje :lol:
 
ZA NEVENU:
Ravnopravni je li? Kada, gdje?
Oduvek. Pravoslavna crkva nigde ne govori samo ženama, već o ljudima

Ako sam ja necista da stupim iza ikonostasa a svaka moroncina, ako je samo musko je nadasve cista (Vidis moracu da se pozabavim svojom higijenom, mozda mi to pomogne)

Na Carskim dverima koja vode u oltar naslikana je Bogorodica sa anđeom, žena dakle. Iza se priprema se Liturgija za sveto pričešće. Ko mesi Prosforu? Žene, ponovo.
Ko vrši službu u ženskim manastirima? Puštaju sa CD-a glas nekog muškarca? Ne, naravno..


Ako svaki mafijas, ubica... moze na Svetu Goru, a ja, kao jedna, kako ono bi, necista i prljava i fuj, ne mogu, ne zovem to ravnopravnost. Onda, to za Svetu Goru, mozda je stvar sto bi dolazak zene odjevene po danasnjim standardima uznemirio sirote djecake u celibatu. Pa, sto su onda u celibatu kad ne mogu da ga izdrze. Onda, tamo ne moze ni zenka psa, ni kokoska, a posebno ne ovca!!! Ni evnusi, ni golobradi djecaci. To nije bolesno? Ili je u pitajnu prosta diskriminacija.

Dva meseca pre nego što je izgoreo Hilandar bio sam na Svetoj Gori. U samom manastiru nalaze se, kao i svugde, dobri, loši, pametni i glupi ljudi. Svakakvi. Zanimljiv mi je bio, nešto poput kioska..tu se kupuju suveniri. Duplo skuplji nego na kopnu. Onda imaš neku Svetu lozu koja leći potenciju, priča je bila ...nemam reči. Monasi su razvili savršenu trgovinu za svoje vernike, bilo je smešno. Video sam i plac na koji je doleteo helikopterom Sloba. Biblioteku sam video spolja, u Trpezi su nas gostili.
Postoji toliko manastira koje možeš da obiđeš. Ništa ne propuštaš ako izostaviš Svetu Goru.

Ono dalje... iako je primitivno i produkt pitanja banalnog moyga...Idete vi kod zubara žene kada imate ciklus?
Gde piše to da ne sme da se uđe u crkvu sa ciklusom? Pa, valjda zbog sebe nećete da uđete. Rade vam ginekološki pregled u porti crkve? Hhaahahahha
Ne bojte se Crkve neće ona vama ništa. A vi njoj ništa ne možete.
Ne mešajte veru i institucionalizaciju iste.

Bilo bi bolje ptanje - Zašto nema žena anđela u bilo kojoj religiji? Mislim da je svima jasno :lol:
 
HeBePoBaTaH_:
ZA NEVENU:
Ravnopravni je li? Kada, gdje?
Oduvek. Pravoslavna crkva nigde ne govori samo ženama, već o ljudima

Ako sam ja necista da stupim iza ikonostasa a svaka moroncina, ako je samo musko je nadasve cista (Vidis moracu da se pozabavim svojom higijenom, mozda mi to pomogne)

Na Carskim dverima koja vode u oltar naslikana je Bogorodica sa anđeom, žena dakle. Iza se priprema se Liturgija za sveto pričešće. Ko mesi Prosforu? Žene, ponovo.
Ko vrši službu u ženskim manastirima? Puštaju sa CD-a glas nekog muškarca? Ne, naravno..


Ako svaki mafijas, ubica... moze na Svetu Goru, a ja, kao jedna, kako ono bi, necista i prljava i fuj, ne mogu, ne zovem to ravnopravnost. Onda, to za Svetu Goru, mozda je stvar sto bi dolazak zene odjevene po danasnjim standardima uznemirio sirote djecake u celibatu. Pa, sto su onda u celibatu kad ne mogu da ga izdrze. Onda, tamo ne moze ni zenka psa, ni kokoska, a posebno ne ovca!!! Ni evnusi, ni golobradi djecaci. To nije bolesno? Ili je u pitajnu prosta diskriminacija.

Dva meseca pre nego što je izgoreo Hilandar bio sam na Svetoj Gori. U samom manastiru nalaze se, kao i svugde, dobri, loši, pametni i glupi ljudi. Svakakvi. Zanimljiv mi je bio, nešto poput kioska..tu se kupuju suveniri. Duplo skuplji nego na kopnu. Onda imaš neku Svetu lozu koja leći potenciju, priča je bila ...nemam reči. Monasi su razvili savršenu trgovinu za svoje vernike, bilo je smešno. Video sam i plac na koji je doleteo helikopterom Sloba. Biblioteku sam video spolja, u Trpezi su nas gostili.
Postoji toliko manastira koje možeš da obiđeš. Ništa ne propuštaš ako izostaviš Svetu Goru.

Ono dalje... iako je primitivno i produkt pitanja banalnog moyga...Idete vi kod zubara žene kada imate ciklus?
Gde piše to da ne sme da se uđe u crkvu sa ciklusom? Pa, valjda zbog sebe nećete da uđete. Rade vam ginekološki pregled u porti crkve? Hhaahahahha
Ne bojte se Crkve neće ona vama ništa. A vi njoj ništa ne možete.
Ne mešajte veru i institucionalizaciju iste.

Bilo bi bolje ptanje - Zašto nema žena anđela u bilo kojoj religiji? Mislim da je svima jasno :lol:

Vidis, ja rado idem u crkvu. Kao sto rekoh, smatram da kroz stare svetinje mog ili ma koga naroda mogu mnogo nauciti ili jos osjetiti.

Sto se tice prodaje... Crkvi je po Hristu striktno zbranjeno da prodaje suvenire, krstice, razglednice vjernicima i tako zaradjuje. Crkva, po njemu, zivi od milostinje... E, ali od cega onda da kupe mobilni i dzip (znas da je Amfilohiije svoj dzip osvestao?) Tako da ne sumnjam da je i Atos uzasno komercijalizovan. I ona glupa prica da je Bogorodica zahtjevala da zenska noga tu nikada ne kroci jer joj tu nije mjesto :shock: . Uzasno.

Ne, nema ginekoloskog pregleda, ali narodna vjerovanja i teorije od davnina govore da je to bilo svojski forsirano i to upravo od strane crkve.

Ne znam sa bih ti rekla. Posto volim svoju vjeru i nastojim da je postujem i da se pridrzavam njenih pravila jako me nervira sto to ne mogu da cini jer su takva kakva jesu.

I jos, ako imas ciklus ne mjesis slavsku pogacu. Mislim da su sva ta pravila vezana za hriscanke toliko ruzna i diskriminisuca. Vec sam negdje pomenula da se na crkvenom vjencanju zena mora zakleti da ce muza slusati, postovati, bojati ga se i razmnozavati se.

Crkva pravoslavna je ostala na nivou 13. vijeka i po ponasanju popova i po obicajima.

Jednom sam, setajuci po Fruskoj gori naisla na crkvu i zeljela sam da udjem i da je vidim, zapalim svijecu. Nije bilo popa i usla sam sama, ne bas sama, bio je moj vjerenik sa mnom. Odjednom upada pop i umejsto pozdrava, mada prilicno miran pocne sa pricom kako nismo smjeli uci sami, pogotovo ne tako obuceni. Da imala sam majcu bez rukava na 45 stepeni u hladu. Boze, bas sam cudna.

Eto, ne plasim se crkve niti imam ista protiv nje. Samo sto bi umjesto glupih govora i politickog huskanja tokom nekih praznika mogli da organizuju djecju priredbu, razmjenu udzbenika ili akciju darivanja djecjem domu...
 
Ej, ej, ej... ja govorim o nekadašnjim tripovima koji su kasnije nastavili da se prenose iz ko zna kojih razloga, ali se to danas stavlja na stranu - to za mecu je stvarno nekada bilo tako.

Raspitajte se u ostalom...

I stvarno je opstao običaj da žena ne može da mesi slavski kolač dok ima, da ne može da uđe u crkvu dok ima... I stvarno je zbog toga ona smatrana prljavom. Isto tako, ostalo je da se na praznike ne radi, da se bebama pod dušek stavlja ikona SV Jovana... I razne druge stvari koje ''Bog nikada nije rekao''
 
e sad...za menstruaciju...moze da se ulazi,bre...bar tako kaze nas otac ali ne mozes da se pricestis jer ti kao i coveku koji ima neku ranu na sebi koji isto to ne moze,proist izlazi iz tela !


e vidish...nisam obratila paznju da nema zenskih andjela.

jel beli andjeo musko?
 

ANĐELI :D

Stvoreni pre sveta i pre ljudi. Neki od njih pevaju neprestano, kako se to kaže na nebeskom slavlju, neki su pomoćnici, nebeski vojnici, svaki čovek ima svog anđela. Samo odabrani mogu da ih vide, inače su nevidljivi. Kakva imena oni nose? Da li postoji neko žensko ime?
 
У цркви, и на причешћу можда само 10% жена носи мараму. То данас није обавеза, него ствар њиховог избора. И црква се мења, не баш истим темпом као друштво, али ни она није више у средњем веку.

Како ћеш се обући када узалиш у цркву?
Прошлог лета смо ишли на излет, између осталог и до манастира Ковиљ. Била сам у шорцу и мајици на бретеле, а јако сам желела да видим цркву. Питала сам монаха на улазу да ли бих смела тако обучена у цркву, он ми је рекао да је то ствар моје процене. Проценила сам да није пристојно, јер тако не бих отишла ни на посао, ни у суд, ни у неку другу институцију тог ранга.


Јако ми је чудно када се атеисти буне против црквених правила кад она њих не обавезују. :roll:
 

Back
Top