ZASHTITA FOLDEA U KOMPU???

Zelis da stitis folder od korisnika koji koriste tvoj nalog (administrator, user...) ili imas vise korisnickih naloga na racunaru pa bi da se zstitih od pristupa svojim folderima sa drugih naloga ???

Ako si razume sta te pitam... ako nisi moze i folder lock... :wink:
 
Ja sam to resio sa prebacivanjem particije u NTFS. Jeste malo veci posao, ali necu da koristim kojekakve programcice koji vece sr... naprave. Posle samo podesis folder (u PROPERTIES) na "sifrovano". Ostali korisnici vide u exploreru folder ali ne mogu ga kopirati , otvarati.. ili bilo sta sa njim raditi.
Mada NTFS.. moze i da zeza, ali o tome drugom prilikom.
 
Zaboravio sam ti reci da je to izvodljivo samo ako imas XP (sa Win98 ne moze), jer ti nece prepoznati particiju...
Eto upravo sam to uradio prosli mesec... imali smo isti problem, particiju na kojoj su bili programi ostavio sam u FAT32 a part. na kojoj su podaci prebacio sam u NTFS radi zastite od neautorizovanog pristupa. Iskreno plasio sam se da prebacim i ovu (C/) FAT32 ali nisam hteo da rizikujem ,jer ne znam kako bi se neki programi ponasali posle toga. Kasnije kad sam i na njoj to uradio, zajb.. sam Norton AV. Da napomenem radio sam konvertovanje particije, a ne formatiranje (mrzelo me je ponovo sve ispocetka instalirati).
Ako se odlucis za ovo, predlazem ti da uradis backup podataka. Jer koliko sam shvatio tebi treba samo zastita podataka, a ne i programa? Dakle konvertuj samo particiju na kojoj ti se nalaze podaci.
 
NTFS podrzavaju Windows XP (Professional i Home) Windows 2000 Pro.
Sto se prelaska na NTFS tice, potpuno je bezbolan pod uslovom da imas neki od navedenih OS-a. U koliko te zanima mogu ti napisati, vrlo je jednostavno, ne treba ti dodatni softver i ne gubis nista od podataka, dakle nije ti potrebna reinstalacije OS ili brisanje particije.
Sam NTFS, kao sto ti je Kaiser vec napisao, ima odlicnu enkripciju fajlova (foldera). Dodao bih da je vrlo zgodna stvar to sto mozes svoj licni kljuc, koji dobijas odmah posto zastitis folder/fajl, da dodas u nalog drugog korisnika racunara i da mu dozvolis samo pristup ili i izmenu i premestanje fajla/foldera. Medjutim, to i nije zgodno ako je neko „zao“, pa ti moze promeniti ili zabraniti pristup tvom fajlu/folderu. Pored toga, ako je ceo folder pod enkripcijom, automatski ce svaki fajl/floder koji u njega dodas, biti enkriptovan.

@Kaiser
Ja nisam imao problema sa konvertovanjem particije iz Windowsa. Jesi li koristio neki softver ili si iz Windowsa konvertova particiju, kada je doslo do tih problema, tj. ostecenja ? Bas bih voleo da znam ako nije problem, bilo bi to vrlo korisno. Mislim na promenu FAT-a u NTFS...
Hvala...

Pozzz...
 
nikodim:
NTFS podrzavaju Windows XP (Professional i Home) Windows 2000 Pro.
Sto se prelaska na NTFS tice, potpuno je bezbolan pod uslovom da imas neki od navedenih OS-a. U koliko te zanima mogu ti napisati, vrlo je jednostavno, ne treba ti dodatni softver i ne gubis nista od podataka, dakle nije ti potrebna reinstalacije OS ili brisanje particije.
Sam NTFS, kao sto ti je Kaiser vec napisao, ima odlicnu enkripciju fajlova (foldera). Dodao bih da je vrlo zgodna stvar to sto mozes svoj licni kljuc, koji dobijas odmah posto zastitis folder/fajl, da dodas u nalog drugog korisnika racunara i da mu dozvolis samo pristup ili i izmenu i premestanje fajla/foldera. Medjutim, to i nije zgodno ako je neko „zao“, pa ti moze promeniti ili zabraniti pristup tvom fajlu/folderu. Pored toga, ako je ceo folder pod enkripcijom, automatski ce svaki fajl/floder koji u njega dodas, biti enkriptovan.

@Kaiser
Ja nisam imao problema sa konvertovanjem particije iz Windowsa. Jesi li koristio neki softver ili si iz Windowsa konvertova particiju, kada je doslo do tih problema, tj. ostecenja ? Bas bih voleo da znam ako nije problem, bilo bi to vrlo korisno. Mislim na promenu FAT-a u NTFS...
Hvala...

Pozzz...


U pravu si, prvi put sam koristio Windows za konvertovanje particije na kome su bili podaci. Medjutim drugi put sam koristio Partition Magic 8 za konvertovanje particije na kome su programi (C). Mislim da je zbog toga bilo problema (sa Nortonom)... vise mu nije radio update "symantec redirector". Nasao sam resenje za to na Symantec-ovom sajtu ali iz drugih razloga sam odustao od njega (i presao na NOD32). Sve u svemu, resenje jednog problema pokrece drugi problem. Sustina kompjutera!
 

Back
Top