Maslinovo ulje

shining star

Zainteresovan član
Poruka
143
Dobila sam 5l maslinovog ulja od prijatelja iz Grcke i sada ne znam sta mi je ciniti :? Koristila sam pretragu, nisam mogla naci nijedan recept. Da li neko ima ideju kako ga mogu upotrebiti osim u pripremi salata.
Pozdrav
 
Ne moras da zuris da potrosis 5 litara. Jeste da je najbolje koristiti hladno ulje, tj. u salatama, ali mozes kao pravi mediteranac da ga upotrebljavas u pripremanju hrane - kuvaj, przi. Eh, kako bih rado bih uzela od tebe jedan litar...
 
shining star:
Dobila sam 5l maslinovog ulja od prijatelja iz Grcke i sada ne znam sta mi je ciniti :? Koristila sam pretragu, nisam mogla naci nijedan recept. Da li neko ima ideju kako ga mogu upotrebiti osim u pripremi salata.
Pozdrav
SRECNICEEEEE!!! Zavidim ti skroz! Vec par godina samo masl. ulje koristim - koristi ga za sve! Ono je lek, ne samo hrana.Ja ga bukvalno mazem na hleb, super ja kad se doda seckan beli luk ili se samo preko hleba predje lukom da se ne bi puno osecalo. Evo ti jednog super recepta - stavi u teglicu na kockice iseckanu fetu, malo persuna, belog seckanog luka i preli masl. uljem.Nek ti malo odstoji u frizideru - fenomenalno je! Mozes dodati i bosiljka i jos neke zacine po zelji, ako volis! :)
 
Gošćice, mnjac...ovo mora da je super!
i mi u kući od pre par meseci kupujemo masl. ulje...korisitim ga za testo i ribu...
kada skuvam šagete pa prelijem masl. uljem...u stanju sam da to tako jedem, bez ičega he he he... mmmmmmm
...eto već znam šta ću danas da kuvam :)
 
daj ga meni ako ti ne znash shta cesh!!!

ozbiljno prodaj mi koji litar ako ti nesh... raspitacemo se za cenu he :)

pa koristi ga za ribu. evo ti jedna meshavina za ribe i tako to.. masl ulje (5 kashike) : limunov sok (2 kashike) : ravna soli ( kashicia) : sveze samleven biber (kashicia)

u ovo ev. mozhe i senf, med..

ja nekad i przhim na m.u. ali kazu da to nije zdravo.

ne mozhe za kolache jedino ne nzam ni ja de mozhe... moze u krompir i blitvu, ili krompir i tikvice..
 
Mnogo, mnogo hvala svima na dobrim idejama. Probala sam fetu u maslinovom ulju. Mislim da ce 5 litara otici veoma brzo. :D Probala sam danas da napravim i neku papazjaniju od raznog povrca na maslinovom ulju i mogu vam reci da je ukus odlican. Secam se da su mi prijatelji koji su mi poklonili ulje rekli da cak i oni ne koriste maslinovo ulje za przenje zbog jakog mirisa, ali meni se ipak dopada. Naravno u manjim kolicinama.
Obzirom da ja obozavam aromaterapiju, evo sta je sledece sto cu probati da napravim:

MASLINOVO ULJE SA BOSILJKOM

U teglu - flašu naliti, hladno presovano, maslinovo ulje. Svež, dobro opran i krpom osušen, bosiljak (posle sušenja krpom malo ga ostaviti da se prosuši oko 15 min.) spustiti u ulje. Po želji stavi se i 1-2 češnja belog luka. Dobro teglu - flašu zatvoriti i na mračno - hladnom mestu, dve nedelje do upotrebe ostaviti da odstoji.

Ovako pripremljena začinska ulja, ako se pridržavamo datih upustava, mogu dugo da se održe. Stvarno su predivna, a naročito kada ih sami pripremate.

Kod ovakvih ulja je važno:

- da su visokog kvaliteta
- hladno presovana
- procenat kiselosti do 1 %

To su tz. extra kvaliteta maslinova ulja.

Kod načina pripreme je važno:

- začini ili povrće koje se uzima mora, potpuno, suvo biti
- sud koji se upotrebljava (tegla, flaša) mora čista i suva biti
- začin ili povrće moraju se potpuno, uljem zaliti
- tegla ili flaša ne puni se do vrha, a zatvaraju se hermetički
- pripremljeno ulje s začinima - povrćem ostaviti najmanje 1-2 nedelje na tamnom mestu, pre upotrebe, da odstoji.

Pozdrav
 
ne znam volim ulje, volim kad je uljasta hrana i svidja mi se aroma koju daje.
i nije rafinisano lakse se vari ali to je manje vazno?

e sta vam je josh super.. bundevino ulje! to je super za npr zelenu salatu ili uopste za salate. to da probaate

ona hladno cedjena probala sma neko kukuruzno i ima jak miris to moze za kolace ko oce da zhivi zdravo valjda.. ne znam ne secam se
 
Maslinovo ulje može odlično da posluži i za uklanjanje kamenca sa zuba. Ozbiljno! Dobro se srkne i mućka po ustima (kao kad se peru zubi, tj.ispira pasta za zube) sve dok ne pobeli, kao krem, a onda se ispljune. Heh, tu je sada onaj ključni momenat - treba ćutati svo to vreme. lol:
Ali provereno skida, a mnogo je pametnije od odlaska kod zubara, jer kažu da se struganjem kamenca naprave mikroskopski džepovi u kojima se zadržavaju otpaci, bakterije odrade svoje, i eto paradentoze.
 
moji baka i deda koji žive na moru imaju neku količinu maslina,te iscede svake godine količinu...
iz grčke mi pored par litara domaće recine, stiže i 5 litara maslinovog,domaćeg ulja.(ne hvalim se.žalim se, glupo mi da im kažem)
ali ja ne volim maslinovo ulje :? ok,masline tamanim....
dakle,ulje koristim za spremanje paelje,za grčku salatu,za tzaziki salatu,i naravno za fetu sa origanommmmmm prelivenu maslinom...
e a onu količinu koju ne podelim,napravim pakovanje za kosu :P
jedno jaje i maslinovo ulje i limun isceđen.
kosa bude super,a posvetli.
ponavljam jednom mesečno.
 
hanibal77:
e sad nije da se pravim luda ili slicno,pocela sam da kuvam tek posto sam prestala da zivim u yugi ali recite mi zasto se toliko odusevljavate maslinovim uljem :?
Odavno je dokazana lekovitost maslinovog ulja i njegova dobrobit za ljudski organizam.Za takva pozitivna delovanja zaslužan je hemijski sastav ulja. Maslinovo ulje je bogato vitaminima A, E, beta karotenom te polifenolima. Sve su to spojevi koji imaju antioksidtivna delovanja i čuvaju organizam od štetnog delovanja slobodnih radikala.
Nadalje, lecitin iz maslinovog ulja stimulira metabolizam masti i šećera, a specifičan sastav masnih kiselina pozitivno djeluje na očuvanje zdravlja kostiju i zglobova.
Najviše se ističe blagotvorno delovanje ovog ulja na srce i krvne žile. Ovo ulje sadrži visok postotak nezasićenih masnih kiselina, koje čuvaju krvožilni sastav od razvoja ateroskleroze i povišenja «lošeg» holesterola u krvi.
 
ok,merci...
takodje ga koristim(sem za przenje)ali nisam znala za tolike dobre strane
mislim da za przenje ne moze da postigne vrelinu kao suncokretovo,tako mi neko rece
a sta mislite o ulju od kostica grozdja?ovde je to najskuplje ulje,nisam ga koristila,ali po ceni kapiram da nije ulje za svaki dan
 
hanibal77:
e sad nije da se pravim luda ili slicno,pocela sam da kuvam tek posto sam prestala da zivim u yugi ali recite mi zasto se toliko odusevljavate maslinovim uljem :?
zato sto je zdravo i ukusno.
hladno cedjeno maslinovo ulje svakom jelu popravlja ukus. :-D
sto neko rece,spagete mogu da prelijem samo maslinovim uljem i da mi budu dobre...
i feta prelivena maslinovim uljem...mljac...
pa mocarela i paradajz sa svezim bosiljkom i maslinovim uljem...
 
pa toplo cedjeno maslinovo ulje (valjda se tako zove) i nema nekli poseban ukus.malo je tamnije,ali ima slican ukus suncokretovom ulju.
a hladno cedjeno,iliti devicansko,extra virgin i ne znam kako ga jos zovu,ima bas jak specifican ukus,i uglavnom tamniju zelenu ili braon boju.
 
Banshee:
pa toplo cedjeno maslinovo ulje (valjda se tako zove) i nema nekli poseban ukus.malo je tamnije,ali ima slican ukus suncokretovom ulju.
a hladno cedjeno,iliti devicansko,extra virgin i ne znam kako ga jos zovu,ima bas jak specifican ukus,i uglavnom tamniju zelenu ili braon boju.
uzimam extra vergine,nema bre nikakav specijalan ukus:?
 
Evo, da se ukljucim i ja :)
maslinovo ulje, u zavisnosti od zemljista gde masline rastu, i vrste maslina, moze da ima razlicit ukus.
Naprimer, ulje iz Grcke, koje ja najvise volim, nema skoro nikakav ukus. Na njemu mozete prziti palacinke, necete primetiti razliku.
Dok, ovo iz Bara, koje se moze naci kod nas, dosta je tamnije, i ima jaci miris, kao onaj koji osetite na plazi, iako je i ono hladno cedjeno,
Ja sam pocela nedavno da kupujem i ulje za przenje i kuvanje, jer mi je zao da trosim ovo hladno cedjeno.
Nego, super je susamovo ulje. Jela sam salatu od rendane sargarepe i rendanog kupusa sa susamovim uljem, nevidjeno je dobro!
 
e da znate da nije dobro da se przhi na maslinovom ulju, to se naidje u tzv zdravim receptima (tipa zenksi cool magazin) ali koliko znam vazhi da to ulje odlepi kad se tako obradi, mediteranci ga tek nakndano sipaju u jelo - tj meni su bliski dalmatinci. e sad kako moze da se sipa u toplo jelo a ne moze da se przi, pa dobro eto ...

eto al vi proverite, mada sam i przila na njemu pa sam ziva, ali tako sam cula da ono nije dobro u toj varijanti. mislim bliski su mi onako,blizi nego ostali.

od tih zdravih ima neko ulje za przenje od grozdjanih kostica (!!) i to nema nikakav ukus, ovo obicno suncokretovo ima jaci od tog. skuplje je od suncokretovog ali mislim jeftinije od maslinovog i ima ga npr u merkatoru i verovatno u slicnim megamarketima.

eto cak sam naisla da je bash otrovno kad se przi al vi prekopajte malo. sto ne znaci da ne trba da se koristi ja ga volim, volim nekad da umachem crni hleb (onaj neki fini, ne onaj s tri rupe Avala, nego onaj "bakin") u ulje, malo posolim, limun ovo ono ili cisto ulje. dopao mi se odnos kod dzejmi olivera za preliv od m.ulja ali ne znam da li sam to napisala jer hlapim? :( evo

5 kasika ulja + 2 kasike limunovog soka + 1 kasicica soli + 1 kasicica (sveze samlevenog) bibera. - valjda je jace kad je sveze s. ali ne mora.
 
Moze da se przi ali ne kao sto svi rade poput tone zejtina pa prshti na sve strane..o pohovanju ne zelim ni pricati..vec se hrana stavi na suv..dobro zagrejan teflon i pri kraju kane par kapi..to sve ako traje po 2min sa obe strane..licno prospem iz konzervi ribe ulje pa dodam maslinovo..na mladi sir origano i ulje..zaledjeno povrce isto na maslinovom..posle obarenog pirinca dodam takodje..eventualno sa lignjama..u pire..sve to nije klasicno przenje od 15-20min..ako se sprema nesto u rerni poput musake..opet maslinovo..kad se prave kolaci..testa..sve samo ne zejtin;)
 
ja verovatno nemam bas prefinjen ukus jer ne osecam previse razliku,koristim maslinovo jer mi nekako bezveze da stavim neko drugo u salatu

fala bogu da vidim da nisam jedina koja se ne loži na m. u. Moji ga vole, a ja ne pa zato sebi posebno začinjavam salatu običnim suncokretovim. Iskreno ja MU koristim da se mažem jer za suvu kožu newma ničeg boljeg. Čak sam utripovala da samo zahvaljujući M:U: kojim sam se mazala kao luda nemam ni jednu jedinu striju posla dve trudnoće.
 

Back
Top