Zna li neko o cemu se radi?

ruff

Početnik
Poruka
4
Pored toga sto sam postavio stotinak XP platformi
dozivio sam tesku frustraciju. Nisam mogao da postavim XP, već je posle prvog
restarta (nakon prvog ucitavanja fajlova, formatiranja i ostalog) PC prijavljivao da ne moze da podigne sistem sa tvrdog diska ( error loading sistem ili mising or corrupteed file) Izmijenjao sam dva CDa sa operativnim sistemom i tri CDROMa ali uzalud. Hard drajv je pouzdano u redu i više puta prošao maxtorove testove ispravnosti. Što mogu biti razlozi za ovo? Hvala.
 
Ja sam imao takav problem, i resio sam ga novim CD-om. Ako je disk star definitivno postoji mogucnost da bude ostecen, nista novo... a mogu ce je da je i sam drajv malo pobenavio... :?

Ipak, ako se posle prvog restarta (kako sam razumeo posle zavrsene instalacije, ili ne?), onda definitivno HDD ne radi kako bi trebalo, ili postoji neko ostecenje na njemu koje, ako je formatiran u FAT-u ne mozes zaobici, pokusaj sa NTFS-om jer se njegovi klasteri "pametnije" ponasaju sa ostecenjima HDD-a.
 
Da budem precizniji. Posle formatiranja u NTFSu počinje kopiranje fajlova, nakon tog kopiranja sistem se restartuje i treba da se podigne sa harda i da nastavi ucitavanje fajlova. I tu se desava taj krash sitema - nakon restarta.
Posto nisam mogao da rijesim problem istalirao sam sistem na drugom racunaru i hadr drajv se ponasao normalno, sa drugog diska i sa drugog CDROMa.
 
Imao sam isti problem i resenje glasi ovako:
Pre nego sto ubacis XP cd,ubaci startni win98 ucitaj sistem sa cd-a,izaberi "start computer without cd-rom" kada ti pokaze odzivni znak dos-a pokreni fdisk i izbrisi particiju na koju si krenuo da ga instaliras i onda napravi novu particiju sa maksimalnim raspolozivim prostorom.resetuj komp,ubaci xp cd i formatiraj tu particiju u ntfs formatu.
Problem se desava sa xp instalacijom,koja nemoze da napravi particiju na celom preostalom delu diska,nego ostavi jedan mali deo koji pri restartu prikaze kao prvu particiju na disku i onda bios nemoze da nadje sistem na njemu.
Pozdrav
 
Mogu ti reci da mi objasnjenje izgleda prilicno logicno osim jednog momenta. Ako sam te dobro shvatio
rekao si da se neki neparticionisani dio diska vidi kao primarna particija u biosu. To mi izgleda prilicno nevjerovatno iz dva razloga:
1. Pri instalaciji se bira particija na koju se kopiraju fajlovi
2. Bios pri podizanju sistema upravo treba da trazi particiju na kojoj se nalazi boot.ini fajl koji je odgovoran za podizanje sistema.

Mada je pri instalaciji XP na drugom racunaru čitav drajv bio particija i tada nije pravio probleme. Ko zna...
 
Prvo probaj pa mi tek onda reci sta je bilo.Bas pre nedelju dana mi se desilo isto i onda mi je palo napamet da pogledam informacije o disku gde se jasno vidi sta je zauzeto particijama ,a sta je neparticionisan prostor.On je na disku od 80 Gb iznosio oko 7 Mb.Ja ti recem da je to to
 
nikola_v86:
Imao sam isti problem i resenje glasi ovako:
Pre nego sto ubacis XP cd,ubaci startni win98 ucitaj sistem sa cd-a,izaberi "start computer without cd-rom" kada ti pokaze odzivni znak dos-a pokreni fdisk i izbrisi particiju na koju si krenuo da ga instaliras i onda napravi novu particiju sa maksimalnim raspolozivim prostorom.resetuj komp,ubaci xp cd i formatiraj tu particiju u ntfs formatu.
Problem se desava sa xp instalacijom,koja nemoze da napravi particiju na celom preostalom delu diska,nego ostavi jedan mali deo koji pri restartu prikaze kao prvu particiju na disku i onda bios nemoze da nadje sistem na njemu.
Pozdrav

BIOS uvek može da nadje sistem ako on postoji na nekom od uređaja (cd, har disk - na bilo kojoj particiji) čak i kad uređaj nije definisan u boot devices, kad prođe kroz sve uređaje definisane u boot devices i ne nađe sistem on traži dalje na ostalim uređajima, ako postoje.

Taj mali deo, uslovno rečeno particija, je samo privremana i pojavljuje se prilikom instalacije windowsa (2000 i noviji), na njoj su smeštene osnovne stvari da bi instalacija uopšte bila moguća (to je ekvivalent virtualnom drajvu koji imaš kada podigneš sistem sa startup diskete 98, samo što ovde imaš više elementa) i taj prostor ne zavisi od kapaciteta hard diska na kome instaliraš, on je uvek oko 8 Mb.


@ruff
Prema tvom opisu problema (prijavljuje različite greške posle restarta, na drugom kompjuteru isti hard disk radi normalno) pretpostavljam da je neispravan memorijski kabal (ako je IDE kabal možda je neispravna samo jedna grana) ili je neispravan slot na matičnoj ploči u koji je taj kabal ubačen.
 
To je i meni palo na pamet, ali sam to odbacio pošto sam nakon instalacije Windowsa na drugom racunaru vratio disk na ovaj prvi racunar gdje je pravio probleme i Windows radi bez greske. Sada sam skoro sasvim siguran da iz nekog razloga fajlovi nisu kopirani kako treba (iako sam promijenio tri razlicita CDRoma), ili je formatiranje dika iz meni nepoznatog razloga proizvelo neke loše sektore na particiji. Stalno sam pokusavao sa dvije particije u odnosu veličine otprilike 2:1.
 
Lepu ste pricu razvili ali ja pouzdano znam da kada se racunar tako ,,glupira,, prilikom dizanja operativnog sistema ima problem u 99% slucajeva sa memorijom . Ne znam da li je to nov racunar ili ne ali u svakom slucaju ili je memorija losa ili nije dobro setovana u biosu (desilo mi se to barem 30 puta).
 
Ja sam se patio sa jednim racunarom u vezi ovog problema radio sam sa XP SP 2 nije islo ,onda probam XP SP1 nije islo ,onda probam Win 98 i podignem sistem ,onda obrisem i ponovo probam sa XP SP1 i uspem da ga podignem. U cemu je bio problem nemam poima ali posle formatiranja iz FDISK-a i podizanja Win 98 sve je normalno funkcionisalo.
 
Nisam citao sta je sve gore napisano,nemam strpljenja,mozda si resio problem,ali evo ti resenje za svaki slucaj...

Potrebno je samo da odes kod nekog drugara i stavis tvoj HDD u njegov racunar i podignes sistem,to ce ti resiti problem.
HDD je ispravan,maticna je ispravna sve je ok...
Znam iz iskustva,bavim se servisiranjem racunara vec duze vreme.
Ovo se uglavnom desavalo kod racunara sa AMD procesorima,nisam jos naisao na nijedan takav slucaj sa Intelom,ali ko zna,mozda ima neko ko jeste.

Mozda ce neko da se smeje ili da kaze cuj ovog,ali nagledao sam se toga dovoljno.

U svakom slucaju ako to ne upali,onda treba da se pozabavis malo detaljnije.
Za pocetak uradi ono sto sam napisao na pocetku,upalice veruj mi.

Pozdrav.

PS
Nemam pjma zasto je to tako. :-)
 

Back
Top