Radno-Lubarda

Sandy_BG

Zainteresovan član
Poruka
352
Da li bi neko mogao da mi kaze, odakle se sprema Radno kod Lubarde i da li postoje njegova pitanja. Od svih ljudi sa faksa koje znam, niko ne moze da mi da neku konkretnu informaciju, svi drve kao lako je, a ja ne znam ni odakle da pocnem da ucim.
 
Sandy_BG:
Da li bi neko mogao da mi kaze, odakle se sprema Radno kod Lubarde i da li postoje njegova pitanja. Od svih ljudi sa faksa koje znam, niko ne moze da mi da neku konkretnu informaciju, svi drve kao lako je, a ja ne znam ni odakle da pocnem da ucim.

Лубарда је фин, културан и озбиљан ... :)

Већина студената користи, као основни материјал, скрипту за овај испит. Међутим, скрипта је рађена по књизи професора В. Брајића - издање 2001. - што значи да није у потпуности усклађена са прописима. Свеједно, скрипта или књига, добро ће ти доћи код спремања питања из општег уводног дела, који се тиче неких основних појмова, односа са међународним правом, ...

Такође, један део студената користи Лубардину књигу о Мирном решавању колективних радних спорова, са акцентом на два питања: штрајк и право на локаут.

Др. Лубарда поставља по једно питање из следеће три области: (а) уводни део, (б) радни односи, (в) осигурање у радном праву.

Актуелни прописи су:
1. Закон о раду, (око 50 страна)
2. Закон о мирном решавању радних спорова, (око 10 страна)
3. Закон о пензијском и инвалидском осигурању, (око 50 страна)
4. Закон о запошљавању и осигурању за случај незапослености, (око 30 страна)
5. Закон о социјално-економском савету, (5 страна)
6. Закон о здравственој заштити.

Првих пет закона су интересантни у потпуности, док је из шестог интересантна дефиниција здравствене заштите (барем за спремање испита). Ипак, не сећам се да сам чуо да он поставља питања из Закона о социјално-економском савету.

Законе можеш преузети са сајта Народне скупштине , а постоји и Закон о изменама и допунама Закона о раду.
 

Back
Top