sarana

AntunTun

Veoma poznat
Poruka
10.793
dakle...bio sam na poprilichno njih...gnusham se sahrana...nema ni tuge ni suza...samo gnushanje...kasnije kad se vratim qtji...tugujem...dok sam na sahrani muka mi je...samo gledam da se shto pre zavrshi i da odem negde gde nije hrpa ljudi oko mene...negde gde nema obichaja i tradicije...da tjutim i da plachem...na sahranama sam se par puta i smejao...naravno to su bile sahrane tipa : drugarici iz osnovne(koju nisam video 5god a nismo se ni u shkoli voleli bash) i kao nas 20 iz osnovne...i tu kao mi na sahrani...samo se jednom nasmejesh i to je to...ne mozhesh da stanesh do kraja...i svi se oko tebe kikotju i kashljucaju ne bi li smirili taj nadolazetji talas...pitanje je

idete li na sahrane?....kako prozhivljavate sahrane?....shta osetjate dok prisustvujete sahrani?
 
Nisam bila ni na mnogo sahrana niti na mnogo saucesca i nekako mi je drago zbog toga. Cesto se tu skupljaju kojekakvi dokoni likovi koji u nedosttku spanske sapunice dodju i placu, a u sustini ih nije briga. Zato se suzdrzavam od plakanja, mada sam jako osjetljiva i bilo bi mi lakse. Plasim se i one muzike sa sahrana, valjda strah iz djetinjstva provedenog u selu, kod grada na granici u toku rata i one povorke sa drvenim sandukom i mladicem u njemu. A cesto su prolazile.

Ni obicaje nesto ne volim, pogotovo kada ljudi tako ocigledno robuju njima. Prestane biti bitna i tuga i gubitak, samo sta ce selo reci! Je li supa sa pirincem ili pastom od jaja i da li je neko ostao gladan i ko je na celu povorke i sa kim se treba pozdraviti i sl. A tek narikace! Uzasno i primitivno i tako divljacki uznemiravajuce po sve zivo. Mislim na one placene koje to rade za 20 eura.

To je tuzan cin, sam po sebi i ne treba od toga praviti cirkus, a nas narod, ocigledno ima potrebu da to pravi od svega - pocev od rodjenja djeteta, preko svadbi, krsne slave, eto i sahrane.
 
AntunTun:
dakle...bio sam na poprilichno njih...gnusham se sahrana...nema ni tuge ni suza...samo gnushanje...kasnije kad se vratim qtji...tugujem...dok sam na sahrani muka mi je...samo gledam da se shto pre zavrshi i da odem negde gde nije hrpa ljudi oko mene...negde gde nema obichaja i tradicije...da tjutim i da plachem...na sahranama sam se par puta i smejao...naravno to su bile sahrane tipa : drugarici iz osnovne(koju nisam video 5god a nismo se ni u shkoli voleli bash) i kao nas 20 iz osnovne...i tu kao mi na sahrani...samo se jednom nasmejesh i to je to...ne mozhesh da stanesh do kraja...i svi se oko tebe kikotju i kashljucaju ne bi li smirili taj nadolazetji talas...pitanje je

idete li na sahrane?....kako prozhivljavate sahrane?....shta osetjate dok prisustvujete sahrani?
Na sahrane idem retko,samo ako je u pitanju neko bitan i drag ko je preminuo ili je nekoj meni vaznoj osobi neko umro.U prvom slucaju obicno placem jer sam direktno ozaloscena i jako mi je tesko a u drugom sam manje pogodjena tragedijom ali idem zboh saoucestvovanja u bolu sa dragim ljudima koji ispracaju nekoga.U oba slucaja se osecam tuzno i nikad nebih mogla da se smejem na takvom skupu jer je to uzasno ruzno i primitivno.Nije mi jasno zasto si uopste isao na sahranu drugarice koja ti nije znacila,radi reda,to je bezveze,mogao si jednostavno da posaljes telegram ali i to je suvise ako ti neko nije vazan.
 
Heh, i ja se redovno smijem. To je jache od mene. Shto ne znachi da mi nije stalo, naprotiv. Poshto jako rijetko plachem, to mi dodje kao jedina reakcija za koju sam u stanju.
 
P. S. Ali meni obichno nikada nije muka na sahranama, uopshte ih se ne gnusham. Saucheshce je vec druga stvar, ulazak u kapelu (bljaks, bash ne volim takve ceremonije), dok su sahrane OK.
Meni su groblja jako lijepa. Danju. Nadgrobni spomenici, cvijece, neka tishina... mene sve to jako, jako smiruje.
Sad ce svi da me izvrijedjaju, shto zbog ovoga rechenog za kapelu, shto zbog ovoga o ljepoti groblja.
Nemam ja nishta protiv Boga, samo mi je nekako teshko da izjavljujem saucheshce, a, kad je groblje u pitanju, evo da unaprijed kazem (prije nego shto pochnete sa prozivkama da sam sektash i tako to) ne, nemam obichaj da tamo orgijam, zrtvujem koze i pijem krv.
 
AntunTun:
dakle...bio sam na poprilichno njih...gnusham se sahrana...nema ni tuge ni suza...samo gnushanje...kasnije kad se vratim qtji...tugujem...dok sam na sahrani muka mi je...samo gledam da se shto pre zavrshi i da odem negde gde nije hrpa ljudi oko mene...negde gde nema obichaja i tradicije...da tjutim i da plachem...na sahranama sam se par puta i smejao...naravno to su bile sahrane tipa : drugarici iz osnovne(koju nisam video 5god a nismo se ni u shkoli voleli bash) i kao nas 20 iz osnovne...i tu kao mi na sahrani...samo se jednom nasmejesh i to je to...ne mozhesh da stanesh do kraja...i svi se oko tebe kikotju i kashljucaju ne bi li smirili taj nadolazetji talas...pitanje je

idete li na sahrane?....kako prozhivljavate sahrane?....shta osetjate dok prisustvujete sahrani?

pa sad... nisam bash bio ni na takvoj kako je ti opisujesh :(

iskreno, ako te zabole za tamo nekog, nemoj ni da idesh. al ovaj deo sa smehom... :?
 
meni je muka kad najblizi pochnu da brigu "shta ce komshiluk da kaze" pa se nekad glumataju...

a komshiluk koji odmeruje nechije gestove... to je pa tek bolesno
 
bila sam mozda dva puta na sahrani.
i svaki put su me nervirale one narikace,ako se tako zovu.one zene sto ih plate da kukaju. :roll:
ne volim sahrane zato sto odmah pocnem da mislim o tome kako ce telo da se raspadne u kovcegu i kako ce da ga jedu crvi a mozda i drugi ogavni insekti.
a imam i taj trip da ce me zivu sahraniti pa da cu se ugusiti u kovcegu.
zato sam rekla da me kremiraju kada umrem.bolje da se pretvorim u pepeo nego da se raspadnem.
nekako mi je lepse.
inace posebno su mi bola grozna groblja koja sam videla u spaniji i juznoj americi...gde ljude ne sahranjuju uvek pod zemlju nego u nekakve police koje idu u vis i imaju nekoliko spratova.pa ih onda zazidaju. :shock:
 
ja sam bio na 20tak...shto jako bliskih...shto nekih dalekih...to sa kevom drugarice je bilo mozhda 5-6 sahrana tako da nisam ni znao gde i na shta idem...vishe ne idem na sahrane tog tipa...vidish primitivno smejati se na sahrani...to je upravo ono shto otju retji...ruzhno jeste...al vetjina ljudi je tu tuzhna zato shto treba da bude tuzhna...e narikache nisam nikad chuo...mislio sam da ih ima samo po nekim udaljenim selima...po ovim sahranama po kojim sam ja provodio vreme qkale jesu babe...al nisu narikache...i ne qkaju za tim koji je umro...vetj u fazonu "pozdravi mi milanaaaa....kako majka bez njega zhivi reci muuuu....reci da tju uskoro i ja njemuuuuu..itd"....znachi nisu platjene...jednostavno vole da iskazuju svoje emocije pred gomilom ljudi...to mora da je neko drevno nasledstvo il neshto...
 
Bila sam na sahrani 2 puta.. Jednom kad mi je umro ucha a jednom kad je umro tata drugu iz odeljenja.. I nije bilo ni malo smeshno.. Uzhasno i tuzhno.. Strashno.. :(
 
Ja sam bio na nekoliko sahrana...na cjaletovoj, ali tad sam bio bebac,kod babe,druga iz razreda,i na 2-3 kod osoba koje mi nisu bile bliske preterano!
Obicno placem, ne mogu da se suzdzim... Inace nikad nisam video te 'narikace' i nadam se da nikad ni necu! :bljak:
 
netju da nabrajam sarane po kojima sam se smucao...al pazi ovu

moj techa ima 3 brata...tj imao...jedan zhiveo u herceg novom...dvojica u zagrebu...a svi su se rodili u makedoniji...trip...e sad sa ovim iz hrvatske se od 90 do 2000 chuo mozhda 3 put...a ovaj iz cg je bio alkos...i chovek se razveo 2002 npr...prodali qtju i podelili kintu on i zhena mu...dosho chovek u chachak poshto mu je tu moj techo tj jedini rodjak...qpio neq garsonjeru...tamo vamo...za par meseci puko sve pare...nashli ga mrtvog pored shporeta shinula ga struja kad je neshto nameshto oko istog....e sad sarana...na sahrani smo : techa , tetka , moja keva , ujna , buraz i sestra od ujaka , zhena i 2 tjerke tog lika shto je umro...i 3 techine kolege iz fabrike..a da ...i ja...i sad kao mi tu njega sahranjujemo...one devojke manje vishe ravnodushne...ko zna shta su sve prezhivele od budale...znachi mogu do sutra da pricham o toj sarani...na kraju umalo ih nisam pozvao da izadju sa mnom u grad...zezanje da upoznaju chachak...al u poslednjem trenutq skontam...."chekaj bre pre 3 dana im umro tjale a ti bi da ih zovesh u provod"...i tako vam je bilo na toj sarani...choveka su ukopali brat i bratovljevi rodjaci...

r.i.p
techov delirijum brat...
 
Na svakoj svadbi na kojoj sam bio stare babe su me gurkale u rebra i govorile ti si sledetji,to su prestale da rade kad sam ja njih gurkao u rebra na sahranama i govorio ti si sledetja.
 
AntunTun:
ja sam bio na 20tak...shto jako bliskih...shto nekih dalekih...to sa kevom drugarice je bilo mozhda 5-6 sahrana tako da nisam ni znao gde i na shta idem...vishe ne idem na sahrane tog tipa...vidish primitivno smejati se na sahrani...to je upravo ono shto otju retji...ruzhno jeste...al vetjina ljudi je tu tuzhna zato shto treba da bude tuzhna...e narikache nisam nikad chuo...mislio sam da ih ima samo po nekim udaljenim selima...po ovim sahranama po kojim sam ja provodio vreme qkale jesu babe...al nisu narikache...i ne qkaju za tim koji je umro...vetj u fazonu "pozdravi mi milanaaaa....kako majka bez njega zhivi reci muuuu....reci da tju uskoro i ja njemuuuuu..itd"....znachi nisu platjene...jednostavno vole da iskazuju svoje emocije pred gomilom ljudi...to mora da je neko drevno nasledstvo il neshto...

Ne, nije primitivno. Upotrebljen je pogresan termin. I koliko kapiram nije mu umrla ta drugarica, vec njena majka, ili grijesim? Sto se tog smijuljenja tice postoje brojna objasnjenja i to nije stvar nekulture ili bezobrazluka.

Naime, ma koliko nam ta osoba bila nebitna u zivotu i koliko god je mi ne poznavali i dosli na sahranu reda radi, to je bilo ljudsko bice koje je hodalo, govorilo, jelo... isto kao i mi. Covjek ima urodjeni strah od smrti i to ne bliznjih vec svoje smrti i pocne da je se plasi i prije nego sto spozna sta je to uopste i koliko je neminovno. Trenutak kada se sanduk sa bezivotnim tijelom spusta u zemlju nije samo rutinski pokop - nema izlaza, gotovo je i mi cemo jednom biti dolje...
Milion podsvjesnih ideja i emocija, zatim plac ili samo izgubljena faca (sto je mnogo gore od placa i vristanja) bliznjih... Nase emocije polude. Drugovi iz skole su nam uglavnom dragi, a samo jednog ili mozda dva volimo i mogli bismo da i sami patimo za gubitkom. Ovako nam je samo zao (ili nam je svejedno) i uzasno smo potreseni cinom i dogadjajem i samom smrcu i to u strahu. Neko place, neko se smije i uvjek smo na rubu i jednog i drugog. Stvar je u tome sto porodicu umrlog smijeh moze jako da uvriejdi, a to im nije potrebno, zato i ne treba, cak ni radi pristojnosti, ici na sahrane ljudi koji nam ne znace niti nam njihova porodica nesto mnogo znaci. Custo da se ne dovodimo u tu ludu situaciju.

Gledala sam zenu koja je molila umrlog da pozdravi njenog rano preminulog brata. Nije histerisala i urlikala kao luda, samo je sa suzama, spustajuci cvijece kraj sanduka prosaputala svoju molbu. Culi su samo oni koji su bili jako blizu, tj takodje spustali cvijece. To se moze i tako suptilno uraditi, jer cin jeste jako dirljiv i ne treba ga ciniti smijesnim. OOOOO, radoje, pozdravi mi onoga i ovoga i jooo... mislim, stvarno, 21. vijek.
 
ako sam imao urodjeni strah o kome ovorish....vishe ga nemam...a to dal je suptilno rekla na sahrani il nije...samo u maloj meri umanjuje glupost...zashto je pomenula ako nije htela da je chuju?...nije dovoljno to da pomisli?...slazhem se da emocije polude na takvim dogadjajima...al moje su emocije na chvrstim uzdama...shto se sarana tiche...nisam ja chelichan il neshto...jednostavno sve shto vidim i chujem na sahranama chini da mi bude muka...ne od tuge vetj od uvidjanja koja su ljudi bagra...e sad to je neki moj trip...mozhda i nisu...mozhda je ta zhena zaista zhelela da je niko ne chuje dok pozdravlja brata...al moj utisak je da su sahrane fuj i da ih treba menjati...spaljivanje je ql

e jako ono za babe i svadbe...slatko se nasmejah

jedan matorac na sahrani nekoj babi koja je imala preko 89..matorac oko 50tak...stojimo tako i pop chita..i chita..i chita...a matorac tje(da chujemo nas par)...nikad nisam voleo ovu pop muziq (:

e da kod mene u selu je obichaj da na sahrane zovu...ono ko na svadbu...ako te ne zovu ti ne idesh...ako te zovu nosish ponude...tj kotaricu sa pogachom i pechenim piletom...il 3kila rakije i kilo kafe...il tako neshto
 
AntunTun:
jedan matorac na sahrani nekoj babi koja je imala preko 89..matorac oko 50tak...stojimo tako i pop chita..i chita..i chita...a matorac tje(da chujemo nas par)...nikad nisam voleo ovu pop muziq (:
:lol: e ovo je jako.

Inache, jedan lik (prichao mi drug) poshao da izjavi saucheshce, pruza ruku i kaze: "Srecno saucheshce!"

A neki drugi tip, isto tako poshao na saucheshce i kaze: "Bice bolje drugi put."
 
AntunTun:
e da kod mene u selu je obichaj da na sahrane zovu...ono ko na svadbu...ako te ne zovu ti ne idesh...ako te zovu nosish ponude...tj kotaricu sa pogachom i pechenim piletom...il 3kila rakije i kilo kafe...il tako neshto


Mislim stvarno glupo. Ono, daj mi Boze da neko rikne, al' ce da se klopa. Ponavljam, prezirem obicaje i robovanje njima, pogotovo kada neko uhvatimene da smara sto necu da cjelivam krst koji je zvalinjalo sesdeset baba i sto ne idem na pricest iako postim jer mi se gadi da jedem onaj lebac poslije gore pomenutih. ODvRATNo. Nasi lijepi, divni obicaji...eh. A na sahrani ne bih rekla da je opusteno kontrolisati emocije. I mislim da je to jedan cin kome treba da prisustvuje najbliza rodbina, a ostali neka salju telegrame i, ako moraju da nailaze, neka se najave. Ovdje je obicaj da se za takve stvari ne treba najaviti tj. familija pokopanog mora 40 dana biti u start poziciji za sve obicaje u svako doba dana! A i sta ima da se dolazi. Mnogo bi otmeniji obicaj bio pustiti ljude da sami tuguju, ako hoces da dodjes, dodji ako si extremno blizak i hoces da im olaksas situaciju.

Inace, to pokopavanje mi je zastrasujuce zbog pomisli da se mozda zaebu i sahrane nekoga zivog! Zato je dobra ideja o kremiranju, ali opet bez mase koja stoji i bleji u vatru.
 
ne osecam nishta, ali volim da ponesem ono cvece kad su sahrane. uvek me je blam shto nisam iskreno tuzna kad se rukujem sa ozaloscenima (oni su obicno i jedini tuzhni, ako su uopste) i sto napravim mrtvacku facu i znamda je i njima jasno da sam tu zbog nekog protokola. :I mada kad je meni umrla baka nekako mi je bilo drago shto je doslo puno ljudi nisam im uzimala za zlo nishta, a tada nisam nista osecala, bila sam tuzna van sahrane, mada i to je proslo. kucna baka, nisam bila neshto fina premanjoj, al valjda je to moc navike kad si s nekim dugo
 
e tuzhno mi je bilo kad je umro marlon brando to me je malko kosnulo. i josh neshto.. djiki? eto.. a jedan komshija koji je bash bio simpa lik, deca sumi vrshnjacii druzili smo se bash kao deca, nishta.
mada to su stvari koje obicni smrtnici ni ne razumeju, da li je dushi bolje (ako je ima) ako se skupi vishe ljudi ko zna, ti obicaji mozhda imaju svoje razloge. ne kazemda dusha i sl postoji ali ne znamo ni da ne postoji, i shta se desava sa preminulim.
 
nishta...preminuli je preminuo...to je to...kraj puta...nema dushe ni raja ni pakla ni karme ni reinkarnacije...jednostavno tvoj datum trajanje je proshao i ti si sada samo hrpa materijala
 

Back
Top