Erzsebet (Elizabeth) Bathory

gost 30309

Domaćin
Poruka
4.376
Kakva zena.

elizabeth_bathory_mcfarlane_2_big.jpg


Za neupucene:

Erzsebet, takodje poznata i kao Elizabeth Bathory rodjena je 1560. a umrla 21. avgusta 1614. godine.

Bila je grofica Transilvanije (naravno, odatle potichu meni dragi vampiri tako da chitava pricha djeluje josh intrigantnije).

I sama je bila toliko "zla" da je oznachena kao jedna od "pravih" vampira koji su kasnije inspirisali Stokera da napishe chuveni roman-"Drakula".

Neuobichajeno za njen socijalni status, bila je zivahno i aktivno dijete.

Bila je vitka i veoma lijepa, a po svom sopstvenom mishljenju najjachi adut bio je njen "kremasti" ten. Iako ostali nisu bili podjednako odushevljeni njenom kozom, nisu smjeli da joj se suprotstavljaju ukoliko su htjeli da ostanu u zivotu-Erzsebet je bila veoma osvetoljubiva.

Imala je 15 godina kada se iz politichkih razloga udala i otishla da zivi u dvorcu svog muza (grubog vojnika) u knezevini duboko u Karpatima, tada poznatoj kao Transilvanija.

Erzsebeth je bila dokona i dosadjivala se dok je njen muz obavljao vojnichke duznosti i chesto odsustvovao, trazila je razne izvore zabave kako bi dane uchinila podnoshljivijim.

Polako je oko sebe pochela da okuplja ljude koji su se bavili neobichnim "umjetnostima" i tajnim vjeshtinama. Za neke od njih se tvrdilo da su vjeshtice, magovi, alhemichari i drugi. Nauchili su je svojim vjeshtinama do detalja i ona je bila ocharana. Potpuno se zanijela njima.

Tokom rata koji je bjesnio u XVI vijeku, njen muz je upotrebljavao uzasan vid muchenja: koristio je srebrna kljeshta koja su derala i kidala meso na takav nachin da se chak i on (iako veoma surov chovjek) odrekao te naprave sa gadjenjem.

Erzsebet se opremila tim kljeshtima (takodje, imala je i tetku koja ju je nauchila "vjeshtini" bichevanja), provodeci sate i sate isprobavajuci ih na licu mjesta na utamnichenim ljudima. Shto su jachi bili njihovi krici, i shto su obilnije krvarili, veca je bila njena satisfakcija. Uzivala je u gledanju izoblichenih lica ljudi koje je muchila.

Njen muz je umro ili 1602. ili 1604. godine (neki kazu jedno, a neki drugo), od rane zadate bodezom od strane neke bludnice, i Erzsebet je automatski pochela da sanjari i trazi ljubavnika koji ce ga zamijeniti, poshto joj muz nikada nije bio na prvom mjestu.

Po svaku cijenu je zeljela da ochuva mladolik izgled, i, prvenstveno, svoj "andjeoski" ten.

Ideju je dobila kada je jednog dana shibala sluzavku zbog neke manje omashke. Dok ju je tukla, Erzsebetini dugachki, shiljati nokti zagrebali su djevojchin obraz. Rana je bila dovoljno velika da su kapljice krvi poprskale Erzsebetinu kozu. Kasnije, bila je ubjedjena da joj se koza na koju je kanula sluzavkina krv podmladila, i da izgleda mnogo mladje i svjezije.

Odmah je konsultovala alhemichare, koji nisu htjeli da je razocharaju, pa su se pozvali na jedan stari primer kada se isto desilo i krv mlade nevine djevojke imala je isti uchinak na kozu jedne vremeshne osobe.

Erzsebet je bila odushevljena i od tada je vjerovala da ce ostati mladolika do smrti ukoliko se bude kupala u krvi mladih djevica i, samo u sluchaju onih zaista ljupkih, pila ju je.

Uz pomoc "vjeshtica" i zene po imenu Dorotta Szentes, koja joj je bila posebno vijerna i pomagala da ostvari svoje naume, Erzsebeth je tumarala nocu u potrazi za mladim djevicama. Taj surovi lov zavrshavao bi se kada bi pronashla djevojku, odvela je u dvor i tu je okivala, a zatim joj rezala grlo i cijedila krv za svoje kupanje.

Ukoliko bi "ulovila" narochito lijepu mladu djevojku, njenu krv je pila iz zlatne chuture, a kasnije, kada se njena zedj povecala, i direktno sa umiruce zrtve.

Nakon 5 godina vidjela je da sve to ima malo uticaja na poboljshanje i ochuvanje kvaliteta njene koze.

1609. godine, Erzsebet je osnovala akademiju u svome zamku, ponudivshi obuku za 25 djevojaka iz uglednih porodica. Medjutim, ove djevojke su zavrshile na isti nachin kao i njihove prethodnice. Ovo je bilo toliko jednostavno da je Erzsebet postala neoprezna i nemarna, po prvi put u chitavoj svojoj karijeri. 4 tijela koja su bachena sa zidina zamka, pronadjena su i identifikovana.

Konachna cifra iznosi 600. Shest stotina ubijenih djevojaka za Erzsebet Bathory.

Njene sauchesnice su zive spaljene, ali grofichina egzekucija nije izvrshena na taj nachin, zbog njenog plemenitog porijekla.

Prokleta je josh za zivota, a zatim zatvorena u mali kovcheg/plakar u svom sopstvenom zamku, i nikada nije pushtena napolje. Umrla je 4 godine kasnije.

Wow, wow, wow. Zaista fascinantno.

Pa, shta mislite?
 
da, zena izumitelj vampirizma. citala sam o njoj, posto sam tragala za pricom o Grofu Vladu Tepeshu cuvenom po metodama mucenja.sve zvuci fascinantno zbog neverovatnih detalja i golica mastu, neku tamnu stranu bica. mada, priznajem ne bih volela da sam bila devica u to vreme, lol.surova dokona mlada dama. da li s tim u vezi, moze da se povuce paralela dokonosti danasnjeg sveta sa zeljom za krvlju, makar ona bila verbalna ili mentalna?
 
verovatno znas sto i ja. da je on izmislio sva ona zverstva, nabijanja na kolac, kuvanja ljudi pri cemu je organizovao piknike ispred zidina dvorca dok su okolo ovi mucenici urlali! skidanja koze na zivo, i sto su ovi pacenici vise kukali on je vise uzivao, i nije pravio razliku izmedju svojih podanika, najblizih saradnika ili turaka, ako mu se zamere, a za to nije bilo potrebno bas mnogo..i da su zapravo turci preuzeli posle te metode za mucenje hriscana. tako da su uvek na pobodenim siljcima oko zidina grada visila neka tela ili glave. bio je i seksualno izvitoperen, i nisam sigurna, ali cini mi se da je neku svoju zenu zazidao, da su devojke jednostavno nestajale...da je u dvorcu dugo ostao jedan portet u prirodnoj velici, ali je ne zna se gde nestao.ne znam da li znas da je njegova baba poreklom iz Zemuna, i da tvrde da i danas postoje podzemni prolazi za koje se ne zna odakle vode, i iz kojih su navodno izlazili nocu demoni i vampiri.ako uzmemo u obzir da je celo podrucje beograda racunajuci i zemun u podzemnim gradjevinama, koje datiraju iz vremena rimskog carstva, a zatim neka dozidana za vreme marije terezije, turske i cak nemacke okupacije! mozda mozemo da poverujemo da su vampiri napravili neke. lol.kazu da je mesto gde je navodno sahranjen prazno i nije u crkvi koju je podigao, a znas da je podigao mnoge! u svakom slucaju hrabri surovi vitez hriscanstva! od njegovog dvorca ostale su samo rusevine, a onaj u koji danas idu turisti je samo rekonstrukcija tog i izgradjen u komercijalne svrhe...
 
Izuzetno bolesna zena. Ne zanm kako neko moze da joj se divi. Izopacena.

A kazu da su Bathory bili plemici i da su se udavali medjusobno i kao rezultat toga rodili izopacenu djecu, a naj izopacenija medju svih bila ova Erzbet. Njeno neuobicajeno ludilo i bolest rezultat je toga -intermarriage.
 
antihrista:
to je bilo uobicajeno za to vreme sklapanje brakova u porodici radi zadrzavanja imanja i plave krvi.
bolesno indeed. da ona je rodila cetvoro dece, tri devojcice i sina, samo nisam nasla podatke sta je bilo sa njima.
Ja znam sta je bilo.Procitao sam u kako je zaklala svog sina,dok je bio mali,a devojcice su neki seljaci spasli.I jos nesto,bila je opsednuta Drakulom.Ta zena je monstrum.Da je zaklala svoje rodjeno dete.Mislim stvarno. :roll:Usputm,ako hocete pogledajte staaari film "Kada od krvi".
 
Lanfear:
Moze da odushevi mene. Ne zato shto mi se njeni postupci svidjaju ( :roll: ) vec zato shto su mi fascinantni. Kao i Vlad Tepesh (Drakula), i vampiri, uopshte. Heh, volim morbidne stvarchice... mmm...
vlad je bio borac za slobodu koji je reshio strogoshcu da iskoreni kriminal u svojoj zemlji i da odvrati zavojevache... OK je ako te to pali 8)

a zena je bila luda...
 

Back
Top