radi li neko popravku maticnih ploca?

jozza:
Mislim da se kondezatori na plochi ne menjaju. :(
I te kako se menjaju :lol: .
Mada obicno se menjaju kada nabubre sa gornje strane ili procure(elektrolitski kondenzatori).
Pre neki dan sam ortaku zamenio ceo komplet elektrolita na Epox 8rda3+ i to bas onih koji regulisu napon procesora.
Jesu Rubicon ali su se rascvetali kao najgori indonezijski skart.
A ima Chieftec 360w napajanje :lol: ...toliko o tome.

Inace..to za pare ne radim,ne isplati se.
 
Nisam ni mislio da se fizichki ne mogu zameniti, samo nisam znao da se to radi (za pare, naravno). :!: Nego, gde si nashao nove kondenzatore u klasi Rubicona (po kvalitetu). Imam ovde jednu plochu, pa bih mozda mogao da se igram :D :D :D . Eh, kad se samo setim kad sam prvi put popravljao kasetofon iz auta, pa sam menjao integrisana kola TDA 2005 bez vakuum pumpice i sa "pishtolj" lemilicom (100W). :lol: :lol: :lol: Ma, pushilo se na sve strane :lol: :lol: :lol:
 
jozza:
Nisam ni mislio da se fizichki ne mogu zameniti, samo nisam znao da se to radi (za pare, naravno). :!: Nego, gde si nashao nove kondenzatore u klasi Rubicona (po kvalitetu). Imam ovde jednu plochu, pa bih mozda mogao da se igram :D :D :D . Eh, kad se samo setim kad sam prvi put popravljao kasetofon iz auta, pa sam menjao integrisana kola TDA 2005 bez vakuum pumpice i sa "pishtolj" lemilicom (100W). :lol: :lol: :lol: Ma, pushilo se na sve strane :lol: :lol: :lol:

Koristio sam obične elektrolite kupljene od kolega koji ih uvoze na veliko preko dalekoistočnih zemalja.
Mislim da su Elin,Nicoh..tako nešto,pravo da ti kažem i ne gledam marku,bitna mi je bila max. temperaturna vrednost tj. da na njima piše 105c a ne 85c..i to je to,naravno i da su iste voltaže i kapaciteta.
Egzotiku kao što su Sanyo ili Rubicon,kod nas je izuzetno teško nabaviti...i skupo.
TDA 2005...e koliko sam para na njemu uzeo...i na 2003,2004,2030 i ostaloj sirotinjskoj bratiji :lol: ,kad malo bolje razmislim čini mi se da crkavaju na naglu promenu vremena :? ,koliko su osetljivi(nije da se bunim :wink: ).
Što se tiče lemilice...šta reći,isti slučaj je i kod mene,ne što sam lenj nego sam rob navika.
Počeo sam sa nekom starom Nemačkom pištolj lemilicom koja ima 3 radne temperature(45,65,100w) i dan-danas radim sa njom i nemam nameru da je menjam.
Jedino kada je neki pipav posao u pitanju(smd elementi) uzimam od ćaleta njegovu Wellericu ili čak dam njemu da mi završi posao.
Doduše bez vakum-pumpe ne znam da radim,kad malo bolje razmislim,nije mi jasno kako si uopšte skinuo kolo bez nje :? ?...duvao si u kalaj da se razleti,čupao na silu,kako?
 
Кулиража:
:lol: :lol: Ovo i mene podseti na pionirske dane cackanja sa stampanim plocama. Marnem lemilicu dok je cale na poslu, pa se na svaki sum cimam da me ne vidi da sam raskopao TV...da je bar bio neispravan, nego ja to uzeo onako, zalemi, odlemi da ne bude da samo matorci nesto znaju :lol: :lol:

Ja sam poceo baš rano...čini mi se da nisam imao ni 5 godina,radoznao samo tako.
A ćaletova radionica...sve svetli,blinka,dugmići na sve strane...a lemilica(uvek je koristio weller bazne lemilice)...bruka koliko mi je bila zanimljiva da je čačkam i da joj drndam regulator temperature i da joj vrh umačem u kalaj pa u tinol pastu(tad nije bilo gotove tinol žice).
I šta sam radio sa njom...topio ogromne količine kalaja i u istopljenu masu(koja liči na živu)utiskivao metalni novac :? ....zašto?ne znam!
Tek kasnije sam razvio ljubav prema elektronici.
Ali tako se valjda počinje :D .
Poz.
 
Eh, puste nostalgije... :cry: Moj prvi trijumf sa lemilicom je bio kad sam imao oko 7 godina: Naprave moja braca pravo pravcato naselje od Lego kockica (bash ogromno) a mene nisu zvali da im pomognem jer sam stalno neshto pametovao. E, tu meni bi krivo, i kad su oni otishli da se igraju u dvorishtu, ja lemilicu u ruke, "gumeni" kabl 1.5mm2 i sijalice od bicikla (desetak komada) pa sve to na trafo (12V 150W), i napravim ja ulichno osvetljenje! Pa kad su braca dovukli roditelje da im se pohvale, svi padoshe na d*pe. :lol: Nego, mi od ove teme napravismo prichaonicu. :lol: :lol: :lol:
 
jozza:
Eh, puste nostalgije... :cry: Moj prvi trijumf sa lemilicom je bio kad sam imao oko 7 godina: Naprave moja braca pravo pravcato naselje od Lego kockica (bash ogromno) a mene nisu zvali da im pomognem jer sam stalno neshto pametovao. E, tu meni bi krivo, i kad su oni otishli da se igraju u dvorishtu, ja lemilicu u ruke, "gumeni" kabl 1.5mm2 i sijalice od bicikla (desetak komada) pa sve to na trafo (12V 150W), i napravim ja ulichno osvetljenje! Pa kad su braca dovukli roditelje da im se pohvale, svi padoshe na d*pe. :lol: Nego, mi od ove teme napravismo prichaonicu. :lol: :lol: :lol:
Imali smo isto detinjstvo, uvek smo mastali o onome o cemu niko ne masta i bili pametniji od okoline :D ali nazalost neshvaceni :D :D :lol:
Dobro nije bas tako, ali kao sto rece sa nekim fix idejama sam pristupao bas svemu i uvek sam mrzeo stvari koje rade obicna deca.
Kasnije kad malo odrastoh drustvo poce da izlazi i tome slicno, a ja se bacih na racunare i elektroniku i opet sam bio neshvacena budala koja se ne odvaja od racunara i koja uziva da svima sve radi za dz...sve dok nekom nesto ne crkne :lol: (i tada opet za dz)

@father
ti si imao bas srecno detinjstvo :wink:
Ja sam otvarao sve sto se moze otvoriti da bi isterao miris kalaja i sl. stvari.
 

Back
Top