Car Dušan

Lola 111

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
169
Pozdravljam sve ucesnike foruma i zeleo bih da mi objasnite,ali samo ko je stvarno kompetentan,zasto nije car Dushan proglasen za blazenog,a svi ostali Nemanjici jesu?
 
Receno je vise puta na nekoliko tema na forumu istorija, ali evo sta sam ja upamtila jer je bilo vise objasnjenja. Neki kazu da nije postao svetac jer je osvajao i svojima nazivao nehriscanske zemlje. Dalje, odveo je svoju suprugu na Svetu Goru mada je tamo zenama zabranjen pristup (jedna od mojih primjedbi nasoj vjeri i njenim zakonima). A odveo ju je jer je bila jako bolesna i vjerovao je da ce joj boravak na svetom mjestu, kao i molitve pomoci.

A ako mene pitas, zvanje sveca je dijeljeno ko bombone i ne zasluzuje k=ga bas svako ko ga je dobio, tako da su mogli da ga dodijele i Dusanu, nije nista gori od nekih...
 
HEBEHA:
Receno je vise puta na nekoliko tema na forumu istorija, ali evo sta sam ja upamtila jer je bilo vise objasnjenja. Neki kazu da nije postao svetac jer je osvajao i svojima nazivao nehriscanske zemlje. Dalje, odveo je svoju suprugu na Svetu Goru mada je tamo zenama zabranjen pristup (jedna od mojih primjedbi nasoj vjeri i njenim zakonima). A odveo ju je jer je bila jako bolesna i vjerovao je da ce joj boravak na svetom mjestu, kao i molitve pomoci.

A ako mene pitas, zvanje sveca je dijeljeno ko bombone i ne zasluzuje k=ga bas svako ko ga je dobio, tako da su mogli da ga dodijele i Dusanu, nije nista gori od nekih...

то је прави разлог :wink:
 
Ma to ti i pricam. Neko rece "pogledajte mu zakonik"... zakonik je grozan i nepravedan i na nivou Hamurabijevog koji jos i ima opravdanje jer je njegov zakon prvi nadjeni pisani dokument...

A sv.Simeon, odnosno zupan Nemanja? Covjek koji je besomucno ubijao na surov nacin sve koji nisu bili njegove vjere. Bogumili su se molili pod drvetom, pravoslavci danas krce sume povodom svojih praznika, kolju svinje da proslave rodjenje Hristovo... Sve u svemu, opsta netolerancija, ali je to bilo normalno za jednog vladara. Naprosto su mu bili prijetnja i on i je tamanio. I to mu ne mogu zamjeriti, ali onda nije trebao da postane svetac. Uloga vladara ne dopusta covjeku da bude apsolutno milosrdan. Uvjek ce biti neko kome nece odgovarati.

Zato mislim, kao sto sam negdje ranije rekla, da je za sveca trebalo proglasiti Rastka Nemanjica, svetog Savu, covjeka koji je ulozio dosta napora, ne zarad moci i bogatstva, vec za crkvu. A da li ste znali da je on zbog toga jedno vrijeme bio raspop. raspopila ga je GPC, da bi ponovo postao mohah zvanicnim formiranjem nase crkve... Eto, burazeri su mu dobili zemlju, on je otisao u crkvu. Oni treba da budu zapamceni kao vladari, on kao svetac i covjek koji je naceo obrazovanje medju Srbima. To je, opet, samo moj stav.
 
фигхтер:
HEBEHA:
Receno je vise puta na nekoliko tema na forumu istorija, ali evo sta sam ja upamtila jer je bilo vise objasnjenja. Neki kazu da nije postao svetac jer je osvajao i svojima nazivao nehriscanske zemlje. Dalje, odveo je svoju suprugu na Svetu Goru mada je tamo zenama zabranjen pristup (jedna od mojih primjedbi nasoj vjeri i njenim zakonima). A odveo ju je jer je bila jako bolesna i vjerovao je da ce joj boravak na svetom mjestu, kao i molitve pomoci.

A ako mene pitas, zvanje sveca je dijeljeno ko bombone i ne zasluzuje k=ga bas svako ko ga je dobio, tako da su mogli da ga dodijele i Dusanu, nije nista gori od nekih...

то је прави разлог :wink:

Ne bih rekla jer je i Savina majka, odnosno Nemanjina supruga dosla u Hilandar kada je Stefan preuzeo ocevo mjesto pa su obojica ipak sveci... Ne znam sta bih ti rekla, mozemo biti ponosni na bogatu istoriju naseg naroda, ali i prihvatiti da ima dosta nedostataka i nejasnoca.
 
HEBEHA:
Ma to ti i pricam. Neko rece "pogledajte mu zakonik"... zakonik je grozan i nepravedan i na nivou Hamurabijevog koji jos i ima opravdanje jer je njegov zakon prvi nadjeni pisani dokument...

A sv.Simeon, odnosno zupan Nemanja? Covjek koji je besomucno ubijao na surov nacin sve koji nisu bili njegove vjere. Bogumili su se molili pod drvetom, pravoslavci danas krce sume povodom svojih praznika, kolju svinje da proslave rodjenje Hristovo... Sve u svemu, opsta netolerancija, ali je to bilo normalno za jednog vladara. Naprosto su mu bili prijetnja i on i je tamanio. I to mu ne mogu zamjeriti, ali onda nije trebao da postane svetac. Uloga vladara ne dopusta covjeku da bude apsolutno milosrdan. Uvjek ce biti neko kome nece odgovarati.

Zato mislim, kao sto sam negdje ranije rekla, da je za sveca trebalo proglasiti Rastka Nemanjica, svetog Savu, covjeka koji je ulozio dosta napora, ne zarad moci i bogatstva, vec za crkvu. A da li ste znali da je on zbog toga jedno vrijeme bio raspop. raspopila ga je GPC, da bi ponovo postao mohah zvanicnim formiranjem nase crkve... Eto, burazeri su mu dobili zemlju, on je otisao u crkvu. Oni treba da budu zapamceni kao vladari, on kao svetac i covjek koji je naceo obrazovanje medju Srbima. To je, opet, samo moj stav.

pazi... crkva ceni i poshtuje oni koji chine dobro njoj, a ne opshto dobro. znash da je legendarni nishlija, car konstantin ubio zenu i sina jer se plashio da ga ne zbace s vlasti. ali... ozakonio je crkvu i to je dovoljno...

shta je dushanov grh konkretno, neznam. moguce da je druzenje sa dubrovnikom i mlecima... tad a ko i sad, crkve nisu volele da im neko zadire u teritoriju i ozima deo kolacha...

mada je mozda i neki drugi razlog...
 
HEBEHA:
Ma to ti i pricam. Neko rece "pogledajte mu zakonik"... zakonik je grozan i nepravedan i na nivou Hamurabijevog koji jos i ima opravdanje jer je njegov zakon prvi nadjeni pisani dokument...

A sv.Simeon, odnosno zupan Nemanja? Covjek koji je besomucno ubijao na surov nacin sve koji nisu bili njegove vjere. Bogumili su se molili pod drvetom, pravoslavci danas krce sume povodom svojih praznika, kolju svinje da proslave rodjenje Hristovo... Sve u svemu, opsta netolerancija, ali je to bilo normalno za jednog vladara. Naprosto su mu bili prijetnja i on i je tamanio. I to mu ne mogu zamjeriti, ali onda nije trebao da postane svetac. Uloga vladara ne dopusta covjeku da bude apsolutno milosrdan. Uvjek ce biti neko kome nece odgovarati.

Zato mislim, kao sto sam negdje ranije rekla, da je za sveca trebalo proglasiti Rastka Nemanjica, svetog Savu, covjeka koji je ulozio dosta napora, ne zarad moci i bogatstva, vec za crkvu. A da li ste znali da je on zbog toga jedno vrijeme bio raspop. raspopila ga je GPC, da bi ponovo postao mohah zvanicnim formiranjem nase crkve... Eto, burazeri su mu dobili zemlju, on je otisao u crkvu. Oni treba da budu zapamceni kao vladari, on kao svetac i covjek koji je naceo obrazovanje medju Srbima. To je, opet, samo moj stav.

pazi... crkva ceni i poshtuje oni koji chine dobro njoj, a ne opshto dobro. znash da je legendarni nishlija, car konstantin ubio zenu i sina jer se plashio da ga ne zbace s vlasti. ali... ozakonio je crkvu i to je dovoljno...

shta je dushanov grh konkretno, neznam. moguce da je druzenje sa dubrovnikom i mlecima... tad a ko i sad, crkve nisu volele da im neko zadire u teritoriju i uzima deo kolacha...

evo... ziv primer, svi ortodoxi se kunu u vizantiju i njeno nasledje prihvataju kao svoje... a to shto mi snjima nismo uspeli ni 2 godine u miru da spojimo... danas 600 posle je nebitno.

mada je mozda i neki drugi razlog...
 
Apsolutno tacno. U sustini nikada nesto nisam gotivila crkvu kao instituciju, niti kroz istoriju niti danas. Vjerujem, u svakom slucaju cistije nego oni kvazi vjernici koji za Bozic lijepe brade od kukuruzne svile da bi licili na cetnike. Prije par dana je crkva u Crnoj Gori trazila da joj se da trecina teritorije CG koja im je oduzeta!!! No, to je vec pitanje neceg drugog.

Postujem i svece, ali one koji su to postali realno, a ne kao pomagaci crkve. Ej, zvuci kao da mozes da pljunes kes i da te kada umres proglase svetim. Opet, niko na ovoj planeti nema toliko pravo da sudi o necijoj opstoj plemenitosti i dobroti. Ali, ako je Patrijarh Pavle citav zivot posvetio crkvi i Bogu, molitvama i redovnom postu, ako radi kao sto zbori, za razliku od vecine svestenika danas, onda treba da, nakon smrti bude proglasen svecem, makar ne tocio miro ili sta vec treba. To sto mu neki idioti danas guraju rijeci u usta jer je star i slab, nema veze sa njim. Koliko znam nije se mnogo petljao u politiku za zivota. On ce, ma kako bilo, za mene biti svetac prije nego ijedan Nemanjic, izuzev Save.
 
Car Dušan je, za razliku od ostalih Nemanjića, ostavio iza sebe prazninu, jedno opšte otimanje za vlast i raspad države.

Prema tome, sasvim je logično što ga savremenici nisu dizali na pijedastal - u protivnom, kako bi opravdali svoje lične aspiracije?

Da je Uroš II nasledio krunu u normalnim okolnostima i (zaista) vladao kao njegovi predhodnici, verovatno ne bi propustio
da uzdigne svog oca svatačkim statusom (na taj način, ako ništa drugo, radio bi na sopstvenoj afirmaciji).
 
Nema te vi pojma. Covek nije osvajao vec je oslobadjao srpsko stanovnistvo iz Grckog ropstva. Nije ni zbog zene. A zakonik je vrhunac i evropskom pravu je trebalo jos dugo da ga sustigne.
RAZLOG - anatema carigradskog patrijarha, jer je Dusan podcinio Peckoj patrijarsiji teritorije Carigradske patrijarsije i skoro je komplet unistio. Da se nasa Crkva ne bi zamerila Grcima...
 
Lola 111:
Pozdravljam sve ucesnike foruma i zeleo bih da mi objasnite,ali samo ko je stvarno kompetentan,zasto nije car Dushan proglasen za blazenog,a svi ostali Nemanjici jesu?

I nisu svi Nemanjici proglaseni svetima - kralj Vukan (Zeta), kralj Uros I (ali njegova zena Jelena Anzujska, rodjaka Napuljskog kralja Karla, jeste)i kralj Vladislav kao i jos neki koji nisu vladali.
 
Lola 111:
Pozdravljam sve ucesnike foruma i zeleo bih da mi objasnite,ali samo ko je stvarno kompetentan,zasto nije car Dushan proglasen za blazenog,a svi ostali Nemanjici jesu?

Није за сада. Али ускоро :D , а његов законик је био итекако праведан.
Ја лично би га поново прогласио важећим.
Извод из Душановог Законика

6. О јереси латинској:
И за јерес латинску, што су обратили хришћане у азимство, да се врате опет у хришћанство, ако се нађе ко пречувши и не повративши се у хришћанство, да се казни како пише у закону светих отаца.

7. О јереси латинској:
И да постави Велика црква протопопе по свима градовима и трговима, да поврате хришћане од јереси латинске, који су се обратили у веру латинску, и да им даде заповест духовну и да се врати сваки у хришћанство.

8. О латинском попу:
И поп латински, ако се нађе, обративши хришћанина у веру латинску, да се казни по закону светих отаца.
_________________
 

Back
Top