recept za sigurnu vizu?

Ovo su nachini koji bi vam posluzili da dodjete u Norvesku:

prvi nachin je da nadjete nekoga ko vetj zivi u NOrveskoj i ima godisnje prihode od nekih 200000 kruna.I venchate se za papire budete neko vreme i to je to.Na taj nachin dobijate vizu 100 posto.

Drugi nachin je da preko interneta nadjete firmu u NOrveskoj koja trazi radnike.I vi lepo napisete odgovor na to i nadate se da tje vas pozvati,jer ako vas pozovu oni vam srede vizu i putne troskove pa chak i stanbeno resenje(u zavisnosti kakva je firma)

I tretji nachin je da trazite turistichku vizu,i kad je napokon dobijete(iz prvog puta sigurno ne) dodjete u Norvesku i trazite azil.I onda vas stave u jedan kamp gde chekate resenje za ostanak ili odbijenicu.A ko izdrzi 15 meseci a da nije dobio ni odbijenicu a ni ostanak onda je to znak da ste ostali u Norveskoj i oni vas premestaju iz kampa u jednu drugu opstinu u zemlji koju vi zelite i dobijate socijalu(koja nije mala a najniza je nekih 30000 dinara mesechno) i onda trazite posao.
 
Zena mi je med.sestra u Oslu i prosli smo spajanje.Dakle, ako med. sestra (ili bilo koje zanimanje) dobije posao, porodica moze da zatrazi spajanje ili u norveskoj ambasadi ili da doputuje u Norvesku i ovde podnese zahtev za spajanje u policiji (to smo mi uradili), a to znaci i da ovde ceka odgovor.Procedura traje 6 meseci. Uslov je da onaj sa kim se spajas ima prihod od minimalno 170.000 kr bruto godisnje.Nama su jos trazili ugovor o najmu stana kao i zenine platne liste iz zadnja tri meseca pre podnosenja zahteva.Osim toga isli smo na razgovor u policiju da dokazemo da smo vencani (trazili su i slike sa vencanja) i da zajedno zivimo kao i da nam je njena plata dovoljna za zivot. Nakon tacno 6 meseci dobili smo spajanje tj. dobio sam radnu dozvolu a klinci dozvolu boravka.
 
Master_Chief:
ZILOT IZ CACKA:
master dodar si nema sta...kazi mi oko med.sestara ima li fora da udje porodica,ako se ona zaposli
kao sto reche Tyr spajanje se moze dobiti.Ali ona mora biti jedno vreme u Norveskoj.Mogu se raspitati jer sam i ja na slichan nachin dosao ovamo.
ako hocete komsiju,objasnite mi sta je potrebno i kako do posla med.sestre :)
 
ZILOT IZ CACKA:
Master_Chief:
ZILOT IZ CACKA:
master dodar si nema sta...kazi mi oko med.sestara ima li fora da udje porodica,ako se ona zaposli
kao sto reche Tyr spajanje se moze dobiti.Ali ona mora biti jedno vreme u Norveskoj.Mogu se raspitati jer sam i ja na slichan nachin dosao ovamo.
ako hocete komsiju,objasnite mi sta je potrebno i kako do posla med.sestre :)
hm,treba nekako da stupis u kontakt sa nekom od bolnica u Norveskoj koja trazi radnike iz inostranstva.I kad nadjes jednu takvu bolnicu ti onda napises jedno pismo ili e-mail da ti zelis taj posao i napises sve o svom poslu,sta si pre radio,sve u vezi s poslom.I onda se nadaj najboljem.To jest da ti odgovore.Ali nemoj se predavati odmah posle prvog maila.Salji vishe mailova na vishe adresa i vishe puta.Jer kod norvezana je vazno da budesh uporan.
 
Kao prvo uradis priznavanje diplome medicinske sestre a to znaci: odes na www.safh.no i tamo ti sve pise na engleskom, skines formular, ispunis (autorizacija za hjelpepleier tj. auxiliary nurse, ili po naski pomocna sestra jer vise od toga ne mozes dobiti), prilozis sve trazene dokumente , uplatis taksu (mislim da je sada oko 100€) i saljes sve to u SAFH. Bitno je da iz skole u kojoj je izdana diploma dobijes ispis predmeta sa brojem sati teorije i prakse. Mozes priloziti i preporuke ako si negde radio. Sve sto saljes treba biti prevedno na engleski ili norveski.Nakon nekoliko meseci (5-6) dobijas autorizaciju tj. priznaje ti se zvanje hjelpepleier.
Kako do posla? Ides na www.aetat.no ili www.finn.no i trazis gde trebaju hjelpepleier. Molbe saljes (uglavnom) internetom, prilazes CV, autorizaciju i preporuke (skenirano), opet na norveskom ili engleskom. I cekas...
Pri slanju je bitno paziti da je posao u 100%-tnom radnom vremenu, a kad ga dobijes, da ti firma moze dati prvi ugovor na godinu dana. Te dve stavke su uslov da ti UDI (imigraciono - www.udi.no) izda radnu dozvolu. I jos jednom: da bi dobio radnu dozvolu posao mora biti 100% radno vreme i prvi ugovor mora biti na godinu dana.
Moze se desiti da te telefonom pozovu iz firme da obavis intervju. Ako znas norveski,sanse su dobre, sa engleskim malo manje. Isto tako su sanse za posao vece na severu, manje na jugu. I vece su ako imas nekoga ovde da te preporuci (od nasih mozda, kao sto je to bilo u nasem slucaju, jos jednom hvala M i D).
Predlog: dok cekas autorizaciju nabavis knjige, kasete, CD za ucenje norveskog i ucis. U Beogradu, na Terazijama, nalazi se agencija SAGA gde sve to vrlo jeftino mozes kupiti.
U slucaju da dobijes posao najbolje je uzeti advokata koji ti radnu dozvolu sredi za 10-tak dana i za to uzme oko 500€, inace te UDI (imigraciono) razvlaci...
Na ovaj nacin smo mi stigli u Norvesku tj. sve ovo sto sam napisao je nase vlastito iskustvo i potvrdjeno je u praksi. Sto ne znaci da nema i nekih drugih nacina.
Pa, srecno!
 
Svaka ti cast Tyr,jedan si od retkih ovde koji stvarno hoce da pomogne i da da korisne informacije,ostali uglavnom samo podjebavaju :evil:
Jeste da se ja vise interesujem za Island nego za Nor ali ovo sto si napisao stvarno moze biti od koristi.
Ziveo :)
 
33.gif
 
Kao prvo uradis priznavanje diplome medicinske sestre a to znaci: odes na www.safh.no i tamo ti sve pise na engleskom, skines formular, ispunis (autorizacija za hjelpepleier tj. auxiliary nurse, ili po naski pomocna sestra jer vise od toga ne mozes dobiti), prilozis sve trazene dokumente , uplatis taksu (mislim da je sada oko 100€) i saljes sve to u SAFH. Bitno je da iz skole u kojoj je izdana diploma dobijes ispis predmeta sa brojem sati teorije i prakse. Mozes priloziti i preporuke ako si negde radio. Sve sto saljes treba biti prevedno na engleski ili norveski.Nakon nekoliko meseci (5-6) dobijas autorizaciju tj. priznaje ti se zvanje hjelpepleier.
Kako do posla? Ides na www.aetat.no ili www.finn.no i trazis gde trebaju hjelpepleier. Molbe saljes (uglavnom) internetom, prilazes CV, autorizaciju i preporuke (skenirano), opet na norveskom ili engleskom. I cekas...
Pri slanju je bitno paziti da je posao u 100%-tnom radnom vremenu, a kad ga dobijes, da ti firma moze dati prvi ugovor na godinu dana. Te dve stavke su uslov da ti UDI (imigraciono - www.udi.no) izda radnu dozvolu. I jos jednom: da bi dobio radnu dozvolu posao mora biti 100% radno vreme i prvi ugovor mora biti na godinu dana.
Moze se desiti da te telefonom pozovu iz firme da obavis intervju. Ako znas norveski,sanse su dobre, sa engleskim malo manje. Isto tako su sanse za posao vece na severu, manje na jugu. I vece su ako imas nekoga ovde da te preporuci (od nasih mozda, kao sto je to bilo u nasem slucaju, jos jednom hvala M i D).
Predlog: dok cekas autorizaciju nabavis knjige, kasete, CD za ucenje norveskog i ucis. U Beogradu, na Terazijama, nalazi se agencija SAGA gde sve to vrlo jeftino mozes kupiti.
U slucaju da dobijes posao najbolje je uzeti advokata koji ti radnu dozvolu sredi za 10-tak dana i za to uzme oko 500€, inace te UDI (imigraciono) razvlaci...
Na ovaj nacin smo mi stigli u Norvesku tj. sve ovo sto sam napisao je nase vlastito iskustvo i potvrdjeno je u praksi. Sto ne znaci da nema i nekih drugih nacina.
Pa, srecno!

da li neko mozda zna kakva je procedura za Austriju ili Svajcarsku i medicinske sestre i priznavanje diploma? inace planiram ovih dana da se udam za drzavljanina Austrije pa....
 

Back
Top