Ljuta Hrana

Staklena strela

Početnik
Poruka
6
Volim ljuti hranu, pa sam resila da pokrenem temu o istoj.
Volim da kuvam i uvek bih ubacila makar jednu papricicu da niko nevidi :) ali poslednjih godina nemogu zbog dece, te radim na receptima za sebe kao ljutokusca.
Obozavam majonez sa tucanom ljutom paprikom, svez chili naseckan u sopskoj salati i chili preliven topljenom cokoladom.


Sta je najljuce sto ste jeli?
Kolja vam ljutina prija? Feferone, Tabasco, Senf, Biber :)
Koja je za vas najbolja kombinacija sa ljutim?
 
Ne jedem mnogo ljuto, mislim to mi nekako nelogicno dodje ako je previse ljuto ti i ne osecas ukus ostale hrane sem one jake ljutnine koja izgara .
Inace volim nase feferone, te cili nisam ni probala, jednom sam uzela kao cili u prahu koji niti je bio ljut niti nesto ukusan.
Volim da rezni onako malcice u nekim jelima gde je to potrebno.
 
Staklena strelo, dobrodosla na Forum :bye:
Posto si nova reci cu ti da je ovo podforum o biljkama i da o hrani postoji drugi podforum koji se zove
kulinarstvo tako da na njemu mozes otvoriti ovu temu ako je tamo nema.
Ovde mozes otvoriti temu o zacinskim biljkama ili sl. Postoji i tema o povrtarstvu gde se moze razgovarati i o ljutim paprikama.
Pozz.
 
Čarobni čili prah i crna čokolada
August 24, 2012 | Namirnice pod lupom
Facebook 21 Twitter 1

Postoji zavisnost od šećera i slatkog. I šećer goji.

Takođe, ljudi mogu da postanu zavisni i od čili-papričica. Znate i sami kako ih ljubitelji jedu sve više i pokušavaju da pronađu najljuće “primerke”.

A one ne goje :)

Ako već treba da budemo zavisni od neke namirnice, a ove dve se najčešće spominju kao “prehrambene droge” – mislim da bi vredelo truda da se sa šećera prebacimo na ČILI.
Šta je KAPSAICIN i šta je ENDORFIN?

Ulje koje se nalazi u čili papričicama se zove Capsaicin i zapravo je ono “krivac” i za ukus, ali za korisne efekte koji se pripisuju čiliju. On deluje na iste receptore na jeziku i koži, koji signaliziraju visoku temperaturu. Ovo je i razlog što konzumacija ljute hrane može da izazove zavisnost: – ukus ljutog šalje signal „o bolu zbog visoke temperature“, zapravo signal o „maloj opekotini“ ili „povišenoj temperaturi“, zbog čega dolazi do lučenja ENDORFINA – koji je prirodni pain-killer (analgetik) i izaziva osećaj zadovoljstva. Kako se ipak nismo “opekli”, već jedemo neko ukusno jelo, ostaje samo osećanje zadovoljstva.

Endorfin ima sličan sastav kao MORFIJUM, pa je osećaj prijatan i umirujući. Endorfin je neka vrsta SOS-a organizma koji se stvara samo u trenucima velike prijatnosti ili neprojatnosti. Veće količine izazivaju i euforiju.

Jedan od momenata kada se luči je i nakon stvarno dobrog treninga. Znam, zadesilo me par puta i „letela sam“ :) Na isti način se ljudi „navuku“ na treninge ili ljutu hranu. Potrebno im je sve više i više.

Pošto endorfin ne može da se kupi i doda ishrani, sem teških fizičkih vežbi, velike sreće, čili papričica ili praha – ostaje još samo seks kao „okidač“ za endofrin :)

Ali to nije sve! KAPSAICIN sem uticaja na raspoloženje i prirodnog umanjenja bolova, smanjuje i inflamaciju, jer jaki začini imaju i anti-inflmatorno dejstvo, ali i jake antioksidacione sposobnosti.

Ako se „opečete“ čilijem, voda nije dobro rešenje jer je Kapsaicin nerastvorljiv u vodi. „Opekotinu“ može da ublaži samo nešto masno, pa je rešenje mleko, jogurt, kikiriki puter i slično.

Prema nekim istraživanjima u periodu od 3 sata nakon konzumacije čilija – metabolizam se ubrzava za 23%.
Druga istraživanja su pokazala da Kapsaicin ubija apetit, pa ljudi koji jedu ljuto konzumiraju manje kalorija.
Capsaicin utiče na kontrolu nivoa insulina kod ljudi koji su gojazni. Količina insulina koji im je inače bila potrebna da nivo šećera nakon jela dođe na normalu – bila je smanjena i do 60%! (University of Tasmania, American Journal of Clinical Nutrition, July 2006).
Poboljšava cirkulaciju, a bolja cirkulacija sprečava zakrčenje krvnih sudova i šlog.

Sve u svemu, neka se i samo pola stvari pokaže tačnim u praksi (pošto znamo da istraživanja nisu uvek bila tačna) – definitivno bi trebalo da „malo zaljutimo život“ uz čili. Naravno, uz razumne količine čilija, da ne bi došli na kraju do toga da posle 3 sata u teretani moramo da pojedemo još 3 ljute papričice da bi se osećali dobro :)

http://www.vitkigurman.com/2012/08/24/carobni-cili/
 
Poslednja izmena:
Za slavu sam pored drugih kolaca spremila i ovaj,i svima se dopao.


http://www.coolinarika.com/recept/cili-prutici-s-cokoladom/




1.Maslac kremasto izraditi sa šećerom,vanilijom,koricom naranče, 1/2 žličice čilija,malo soli,pa umiksati 1 jaje,a poslije i žumanjak.Posebno pomiješati brašno s praškom za pecivo,prosijati ga iznad maslaca i zamijesiti tijesto.ostaviti na hladnom 1 sat umotano u prozirnu foliju



2.Razvaljati tijesto između 2 silikonske podloge ili masnog papira na debljinu 1 cm,pa izrezati prutiće 1x7 cm.Poslagati ih na podlogu i premazati razmućenim žumanjkom i peći na 160 stupnjeva 20-ak minuta.Pečene ohladiti.



3.Čokoladu grubo narezati,otopiti na pari i ohladiti na temperaturi cca 30 stupnjeva.U glazuru umiješati preostali čili.Po duljini umočiti prutiće u čokoladu otprilike do polovine.Može se posipati još čilija,po želji.

12,5 dag maslaca
15 dag šećera
1/2 štapića vanilije(ostrugana srž)
1/2 naranče(korica)
1 žličica mljevenog čilija
prstohvat soli
2 kom jaja
1 žumanjak
27,5 dag oštrog brašna
1/2 žličice praška za pecivo
20 dag tamne čokolade(min.70% kakaa)
 

Back
Top