Aldous Huxley

Truman

Elita
Poruka
22.709
Taj vrli novi svet, Otok, Majmun i bit, Vrata percepcije/ Raj i pakao, Dnevnik kolebljivog mesije samo su neka od dela ovog britanskog knjizevnika. Kazu da je oslepeo ali je uspeo da se izleci. Mene je on privukao temama kojima se bavi i nacinu na koji ih obradjuje - ubedljivo, dalekovidno, inteligentno... Po tome me podseca na Hessea, meni omiljenog pisca. Procitao sam negde da iako je napisao Vrli novi svet da je i sam bio jedan od ideologa Novog svetskog poretka i to me je neprijatno iznenadilo, mada ne znam da li je tacno
Sta vi mislite o Huxley-u? Pisite vase utiske i sve sto znate jer me jako interesuje lik i delo ovog pisca.
 
Pa ne znam sta da ti kazem osim da sam ga citala u nekoj fazi zanimanja za ist.umetnosti i lsd(vrata percepcije),a reeetko ko je uzeo za shodno da takve teme istovremeno obradi.Posto nista drugo od njegovih radova nisam citala,a i posle neke vremenske distance,generalni stav je da i nije bas toooliko interesantno citati iskustva coveka koji se extremno drogira i sebe posmatra kao zamorce,pa baca na papir sopstvena zapazanja.Morison je ocigledno bio impresioniran...Ja bas i nisam...
 
Nije Haksli mislio za sebe da je zamorce. On se jeste drogirao, ali u "Vratima percepcije" jasno se vidi da je uzimao meskalin samo da bi "prosirivao svoju svest". I na kraju nikada nista nije postizao (mislim, odusevljenje naborima na pantalonama...) i uvek se vracao cistim mislima svog uma. I da nije koristio meskalin, Haksli bi isto tako bio genijalan kao i sada. Jednostavno rodjen je sa tom sposobnoscu da stvara, da duboko prodire u svaku temu i da izvlaci sustinu i da je razvlaci tako da bismo je videli u svakom svetlu.
"Vrli novi svet" je jedna od najboljih knjiga na svetu. Sama ta njegova ideja o izolovanim ljudima, o tacno napisanim sudbinama, o prokletstvu onih koji su ispod, je brilijantna. I taj poprilicno ostar osvrt na drustvo cini Hakslija neodoljivim. Mislim on je u ovoj knjizi govorio o koriscenju "some" (droge) kao o necemu apsolutno drustveno prihvatljivom. Nije ok drogirati se, ali kada je to drustveno prihvatljivo, onda je apsolutno normalno.
Knjiga je odlicna, procitajte je.
 
Truman je ladno imao temu o Haksliju ...pa i mene je Vrli novi oborio s nogu ...bash zbog tog "drushtveno prihvacenog" sindroma..., zbog svega , a najvishe shto sam se pronashla u nekim njegovim(Hakslijevim) idejama ,pa sam se osetila bash onako prihvaceno ! ma milina ...
 
a shta mislite o onom tretmanu jakim emocijama ? nekad mislim da to sexom radimo da nam ne bi emocije zakrzljale - one ipak sluze necemu ,iako se ,valjda trudimo da nas vodi racio ...i prijatne su ...a?
 

Back
Top