Koliko Srbi veruju u Boga?

Ja licno ne!Ali puno je deklarisanih vernika jer je to postalo pomodarstvo i deo folklora sada,ali ni oni ne znaju u sta veruju nego cisto onako....ako to rade komsije ajde i mi!Na slave idu iskljucivo radi ozderavanja i opijanja!Eto ti prosecan vernik u Srbiji!Sto se tice pravih vernika,nelicemernih i koji znaju u sta veruju,ja ih licno veoma postujem!
 
zox:
Ja licno ne!Ali puno je deklarisanih vernika jer je to postalo pomodarstvo i deo folklora sada,ali ni oni ne znaju u sta veruju nego cisto onako....ako to rade komsije ajde i mi!Na slave idu iskljucivo radi ozderavanja i opijanja!Eto ti prosecan vernik u Srbiji!Sto se tice pravih vernika,nelicemernih i koji znaju u sta veruju,ja ih licno veoma postujem!

Avanti o popolo, alla riscossa,
Bandiera rossa, Bandiera rossa
Avanti o popolo, alla riscossa,
Bandiera rossa trionferà...
 
mnogo manje nego shto prichau... to mu dodje kao komunistichko nasledje... nekad su svi bili komunisti, jer je bilo shtetnno biti drugachiji.

tako i danas, svi su pravoslavni jer su i svi ostali, a kako da kaze da ne veruje u boga pa da ga gledaju ko chudaka. ko i moj cale koji je jednom pijan na slavi izjavio da je ********* a pravoslavan je jer je to srpski...

a o religiji zna da se krsti s desna na levo za razliku od hrvata...

ovakvih ti je vishe od pola vernika...

a imash i razne... chudake... koji tvrde da su pravoslavni i svoje uchenje propovedaju... a ne da nemaju p od pravoslavlja vec ni h od hrishcanstva...

oni su i najopasniji :( (a i njih sam se u zivotu nagledo...)
 
Pa i Japanci su ateisti. Nikom nista. I Kinezi. Pa im nesto ne ide lose. Inace trebali ste da napravite poll(anketu) u okviru teme pa da vidite kako je to na forumu. Inace oko mene ima dosta vernika. Skoro cela moja familija i najblize komsije.
Ali. Sto rece onaj za slave. Slave ih i vernici i nevernici. Dodje pop, obavi svoje, vecina stoji dok je seca upaljena, ali osim toga ni v od vere.
 
Na zalost kod nas Srba se hriscanstvo samo povrsno primilo.Srbi su na prvom mestu komunisti,pa Srbi i na kraju hriscani.Hriscanstvo je Srbima nejasno,jer ocekuju da im neko nesta da,da imaju materijalnu korist od odlaska u crkvu.Srbi se plase Boga i zato ga po neki postuju,a zasto ga se plase,pa zato sto od Boga traze ono sto se traziti ne sme,a to su pare.Srbina samo pare zanimaju i bukvalno nista vise ali na zalost ni pare ne ume da pravi.
 
Lola 111:
Na zalost kod nas Srba se hriscanstvo samo povrsno primilo.Srbi su na prvom mestu komunisti,pa Srbi i na kraju hriscani.Hriscanstvo je Srbima nejasno,jer ocekuju da im neko nesta da,da imaju materijalnu korist od odlaska u crkvu.Srbi se plase Boga i zato ga po neki postuju,a zasto ga se plase,pa zato sto od Boga traze ono sto se traziti ne sme,a to su pare.Srbina samo pare zanimaju i bukvalno nista vise ali na zalost ni pare ne ume da pravi.
U stvari kod Srbina caruju niski porivi dok predstava o Bogu se cesto svodi na " prekrstim se triput pa ce da mi oprosti ". Nema straha od greha niti od Bozjeg zakona. Onda se u tom neznanju i duhovnoj nehigijeni pojavi komunizam koji biva prihvacen kao prosvetljujuc, naucan, human a koji je u stvari kruna neznanja i duhovnog siromastva.
 
King 7:
Lola 111:
Na zalost kod nas Srba se hriscanstvo samo povrsno primilo.Srbi su na prvom mestu komunisti,pa Srbi i na kraju hriscani.Hriscanstvo je Srbima nejasno,jer ocekuju da im neko nesta da,da imaju materijalnu korist od odlaska u crkvu.Srbi se plase Boga i zato ga po neki postuju,a zasto ga se plase,pa zato sto od Boga traze ono sto se traziti ne sme,a to su pare.Srbina samo pare zanimaju i bukvalno nista vise ali na zalost ni pare ne ume da pravi.
U stvari kod Srbina caruju niski porivi dok predstava o Bogu se cesto svodi na " prekrstim se triput pa ce da mi oprosti ". Nema straha od greha niti od Bozjeg zakona. Onda se u tom neznanju i duhovnoj nehigijeni pojavi komunizam koji biva prihvacen kao prosvetljujuc, naucan, human a koji je u stvari kruna neznanja i duhovnog siromastva.

Sad ce da ti se javi...zox..da pojasni kako si u zabludi.
 
marlon:
King 7:
Lola 111:
Na zalost kod nas Srba se hriscanstvo samo povrsno primilo.Srbi su na prvom mestu komunisti,pa Srbi i na kraju hriscani.Hriscanstvo je Srbima nejasno,jer ocekuju da im neko nesta da,da imaju materijalnu korist od odlaska u crkvu.Srbi se plase Boga i zato ga po neki postuju,a zasto ga se plase,pa zato sto od Boga traze ono sto se traziti ne sme,a to su pare.Srbina samo pare zanimaju i bukvalno nista vise ali na zalost ni pare ne ume da pravi.
U stvari kod Srbina caruju niski porivi dok predstava o Bogu se cesto svodi na " prekrstim se triput pa ce da mi oprosti ". Nema straha od greha niti od Bozjeg zakona. Onda se u tom neznanju i duhovnoj nehigijeni pojavi komunizam koji biva prihvacen kao prosvetljujuc, naucan, human a koji je u stvari kruna neznanja i duhovnog siromastva.

Sad ce da ti se javi...zox..da pojasni kako si u zabludi.
On je tvorac novog pravca u socijalistickoj misli - zoxizam - lenjinizam.
 
Lola 111:
Na zalost kod nas Srba se hriscanstvo samo povrsno primilo.Srbi su na prvom mestu komunisti,pa Srbi i na kraju hriscani.Hriscanstvo je Srbima nejasno,jer ocekuju da im neko nesta da,da imaju materijalnu korist od odlaska u crkvu.Srbi se plase Boga i zato ga po neki postuju,a zasto ga se plase,pa zato sto od Boga traze ono sto se traziti ne sme,a to su pare.Srbina samo pare zanimaju i bukvalno nista vise ali na zalost ni pare ne ume da pravi.

hahah :) ovo mi je dobro, al samo do pola. ovaj drugi deo.... ukhmmm. pa nije bash tako, al kad bismo generalizovali... nego, stanovao sam kod nekog choveka srbijanca koji je olichenje ovog opisanog u postu, zato mi je pomalo smeshno :)

mislim da srpski mentalitet dolazi u sukob sa hrishcjanskom religijom jer ne ume da predje preko nekih stvari. evo ja sam ovde neki put reko ljudima da je u njihovoj veri da istrpe i precjute, al ne ne ne, "nije srpski cjutati" :)
 
mali broj veruje oko - 50%
solidan broj ne veruje uopste - 0%
vecina veruje - 20%

niko ne veruje 100%.

...
a svu ga dozivljavaju kao licnog bodigarda, koji ce da ih zastiti i brani kad se naroljaju u kafani i naprave pichweis...

...
sto on naravno, nije...
 
Thanks.
trudim se, stvarno se trudim da realno sagledavam stvari.
svejedno, to sto je vecina ljudi po inerciji za nesto, ne znaci nuzno da to nesto ne valja... tako isto i koncept vise inteligencije i pravde koji nas ogranicava u samovolji nije uopste besmislen... naprotiv.
...

ali tumachenja tipa:

- "nas Bog je ljubav, i mislost i saosecanje - ali ako nisi za njega, razbiccu te kao zvechku", koja non stop vidim ovde, nikako ne mogu da opravdam...

isto kao sto ne mogu da opravdam onaj suprotan stav -

"ja bi vas i tog vaseg boga lako poslao u istoriju gde vam je i mesto..."

nego, i ateisti i vernici treba to da budu iz ubedjenja i razumno, a ne po inerciji. jer ce onda da razumeju drugu stranu. Osnovno pravilo je - da bi nesto razumeo, moras da ga poznajes. Sto ga bolje poznajes, to ga bolje razumes.

... a da li ces ga prihvatiti ili neces... to je vec druga stvar... tvoje pravo.
 
_guru_:
Pa i Japanci su ateisti. Nikom nista. I Kinezi. Pa im nesto ne ide lose. Inace trebali ste da napravite poll(anketu) u okviru teme pa da vidite kako je to na forumu. Inace oko mene ima dosta vernika. Skoro cela moja familija i najblize komsije.
Ali. Sto rece onaj za slave. Slave ih i vernici i nevernici. Dodje pop, obavi svoje, vecina stoji dok je seca upaljena, ali osim toga ni v od vere.


od kad su japanci ateisti?
nisu ni svi kinezi...

a (ovo se ne odnosi na tvoj post nego na jedan ispod...) shta su to preuzeli od hriscanstva?
 
marlon:
zox:
Ja licno ne!Ali puno je deklarisanih vernika jer je to postalo pomodarstvo i deo folklora sada,ali ni oni ne znaju u sta veruju nego cisto onako....ako to rade komsije ajde i mi!Na slave idu iskljucivo radi ozderavanja i opijanja!Eto ti prosecan vernik u Srbiji!Sto se tice pravih vernika,nelicemernih i koji znaju u sta veruju,ja ih licno veoma postujem!

Avanti o popolo, alla riscossa,
Bandiera rossa, Bandiera rossa
Avanti o popolo, alla riscossa,
Bandiera rossa trionferà...

E Am E Am E
Plamene zore bude me iz sna
Am E Am E
Fabrička jutra, dim iz dimnjaka
C G C G
Pesma se ori mladi radnici
C G Am E
Čelicna jutra hitam k fabrici

Drugovi moji hrabri veseli
Bicikle voze :oops: , ponositi svi
Drugovi moji, hrabri, veseli
Pobede nove nosit ćemo mi
Sunce već greje, vetar čarlija
Jutarnja rosa, zemlja mirisna
Sunce već greje AAAAAAA
Bogata žetva, radujem se ja

Visoke peći potpaljujem ja
Ruda se topi, nasmejan sam ja
Pesma se ori, peva fabrika
Pesma se ori AAAAAAAA
:lol:
 
Zašto uopštavate stvari? Zašto svako ne govori u svoje ime, da li i koliko veruje u Boga i ako veruje, neka kaže šta je za njega Bog?
Što se religije tiče meni je najbliže starogrčko pagansko verovanje, gde su Božanstva imala ljudska odličja i osobine, gde su se voleli, mrzeli, smišljali pakosti jedni drugima, gde su u zavisnosti od afiniteta pomagali ili odmagali smrtnim ljudima...
Takođe mi se izuzetno dopada Stari Zavet, koji je daleko primereniji ljudskoj prirodi od Novog Zaveta...
Za sad toliko, možda ću kasnije nešto još reći na ovu temu.
 
Strela:
Zašto uopštavate stvari? Zašto svako ne govori u svoje ime, da li i koliko veruje u Boga i ako veruje, neka kaže šta je za njega Bog?
Što se religije tiče meni je najbliže starogrčko pagansko verovanje, gde su Božanstva imala ljudska odličja i osobine, gde su se voleli, mrzeli, smišljali pakosti jedni drugima, gde su u zavisnosti od afiniteta pomagali ili odmagali smrtnim ljudima...
Takođe mi se izuzetno dopada Stari Zavet, koji je daleko primereniji ljudskoj prirodi od Novog Zaveta...
Za sad toliko, možda ću kasnije nešto još reći na ovu temu.

a shta ti je logichno u ljudskim oblicima starogrchkih bogova?

to se gleda metaforichki... ono gore ti je trip...
 
crow:
Strela:
Zašto uopštavate stvari? Zašto svako ne govori u svoje ime, da li i koliko veruje u Boga i ako veruje, neka kaže šta je za njega Bog?
Što se religije tiče meni je najbliže starogrčko pagansko verovanje, gde su Božanstva imala ljudska odličja i osobine, gde su se voleli, mrzeli, smišljali pakosti jedni drugima, gde su u zavisnosti od afiniteta pomagali ili odmagali smrtnim ljudima...
Takođe mi se izuzetno dopada Stari Zavet, koji je daleko primereniji ljudskoj prirodi od Novog Zaveta...
Za sad toliko, možda ću kasnije nešto još reći na ovu temu.

a shta ti je logichno u ljudskim oblicima starogrchkih bogova?

to se gleda metaforichki... ono gore ti je trip...

Nigde nisam upotrebila reč logično, već najbliže mojim uverenjima i literarnom ukusu.
 

Back
Top