Koji Linux za slabiji racunar

Ako bas zelis neki Linux koji ne opterecuje komp i da nesto naucis i da se bolje snalazis uzmes lijepo
Linux knoppix i krenes..

On se koliko se sjecam cak i ne instalira nego se podize sa diskete i pomocu CD-a..

AKo si neiskusan ovo bi za ucenje bilo najbolje..
Veci poznavaoci Linuxa ti mogu dati bolja rjesenja vjerovatno..

Poz.
 
Batali fancy distribucije poput SuSEa ili Mandraka.
Najbrzi je Gentoo, ali to je daleko od pocetnika

Probaj Vector ili Ubuntu. Mozda ti zavrsi posao i Mepis.

btw: Probaj da zaobidjes KDE, eventualno i GNOME ako hoces brzinu. Fluxbox, XFCE ili E16/E17 su sasvim dovoljni za udoban rad kad ih malo proucis.
 
RiSK:
Batali fancy distribucije poput SuSEa ili Mandraka.
Najbrzi je Gentoo, ali to je daleko od pocetnika

Probaj Vector ili Ubuntu. Mozda ti zavrsi posao i Mepis.

btw: Probaj da zaobidjes KDE, eventualno i GNOME ako hoces brzinu. Fluxbox, XFCE ili E16/E17 su sasvim dovoljni za udoban rad kad ih malo proucis.
A shta to fali suse-u???
 
SuSE-u ne fali nista, osim sto je malo glomazan za onu konfiguraciju. E sad on je lagan, zbog svoje YaST alatke, za konfigurisanje.
Mislim da je RiSK predlozio par dobrih distroa :idea:

Mada je prelazak sa win-a na SuSE najlaksi :wink:
 
@Anak1n: Nepisano pravilo je da sve sto se instalira iz rpm-a radi mnogo sporije od svega ostalog :wink: Ako uzmes u obzir da je ljudima koji zaradjuju hleb na svojoj distribuciji jako bitno da bude sarena i da ima hiljadu automatizovanih stvari, onda obicno oni na neko heavy weight DE nabace temu koja jede resurse i u pozadini pokrenu zilion procesa koji u principu nisu neophodni. Sve to znacajno usporava sistem.

Ne kazem ja nista protiv SuSE-a. Daleko bilo! Vec sam mnogima za 'prvi linux' preporucio isti. Inace je stvar koja je dosta daleko odmakla kao user friendly distro, preti da bude najpopularniji.
 
Ma znam ja to za rpm zato kad trazim sebi neki program trazim source a ne neshto shto je kompajlirano na nekoj "standardnoj" (citaj: nindz) mashini. Malo da naucim osnovne komande pa cu preci na neshto bolje. Shta predlazesh, ja sam mislio ubunt ili slack, ali nemoj neshto da se pogubim ko kuce u liftu.
P.S. Obavezno ostavi link da ja to pogledam :D
 
Ubuntu ili Slack?

Vidi ovako:
Ubuntu - Debian based distro, radi sa .deb paketima, kompatibilan je sa SIDom, shto znaci da apt-get sistemom mozes da instaliras skoro zadnju verziju skoro svake apilkacije koja je open source :). Trenutno u bazi ima oko 16 000 .deb paketa. Ako imas dobru konekciju ovo ti je fantazija od stvari. Stabilan je i brz. Ima odlicne konfiguracione alate koje je nasledio od Debre.

Slackware - Mala stvar koju razvija jedan covek. Ima svega 2 CDa programa za njega, shto uglavnom znaci source u ruke :wink: Postoji pokusaj da se napravi sistem slican apt-getu za Slack (slapt-get), takodje postoji i sajt http://www.linuxpackages.net/ na kom ima dosta .tgz paketa za isti. Inace .deb vaze za najbolje a .tgz za najprostije pakete za instalaciju softa. I Slackova filozofija KISS (Keep It Stupid Simple), na siroko je poznat po prostim skriptama koje pocetnici bez problema razumeju.

Znaci Ubuntu (kao i Debian) je moja preporuka za ljude kojima nije prvi Linux i koji zele da koriste distro 'na duge staze'. Slack je definitivno preporuka ako hoces da ucis Linux 'ispod haube'.
 

Back
Top